Zimowe igrzyska po raz trzeci w Innsbrucku?

 • 2016-10-21 21:49

Austriacki Komitet Olimpijski (AOC) rozpoczął rozmowy z władzami Tyrolu w sprawie możliwości zgłoszenia kandydatury Innsbrucku do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku. Niebawem przeprowadzone zostaną badania i analizy mające odpowiedzieć na pytanie czy szanse powodzenia inicjatywy są realne i czy zdobędzie ona poparcie społeczeństwa. Sfinansuje je AOC, miasto Innsbruck oraz rząd austriacki, a ich koszt wyniesie 350.000 EURO.

Skocznia w InnsbruckuSkocznia w Innsbrucku
IX ZIO Innsbruck 1964IX ZIO Innsbruck 1964
Znicze olimpijskie w InnsbruckuZnicze olimpijskie w Innsbrucku

Stolica Tyrolu w przeszłości już dwukrotnie organizowała ZIO, w 1964 oraz 1976 roku. Te drugie igrzyska austriackie miasto otrzymało last minute. Pierwotnie imprezę miało zorganizować amerykańskie Denver, jednak z powodu rosnących w zastraszającym tempie kosztów i groźby katastrofy ekologicznej wycofało się z przedsięwzięcia, a MKOl będąc w podbramkowej sytuacji zdecydował się powierzyć przeprowadzenie ZIO sprawdzonemu organizatorowi.

- Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Thomas Bach wyraźnie zasygnalizował nam w kilku rozmowach, że zgłoszenia z tradycyjnych bastionów sportów zimowych, które mają doświadczenie w organizacji dużych międzynarodowych zawodów będą szczególnie mile widziane - powiedział Karl Stoss, przewodniczący Austriackiego Komitetu Olimpijskiego - Poza tym MKOl chce niedrogich, dobrze zorganizowanych igrzysk, które będą akceptowane przez miejscowe społeczeństwo. Pokazaliśmy już co potrafimy choćby podczas Igrzysk Młodzieży w 2012 roku.

Sekretarz AOC, Peter Mennel uważa, że kluczem do sukcesu jest dokładne i skuteczne zbadanie możliwości przeprowadzenia igrzysk we wstępnej fazie inicjatywy:
- Celem jest znalezienie odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań dotyczących kwestii organizacyjnych. Tylko ten kto wykonuje dobrze pracę w początkowej fazie planowania imprezy ma szanse na międzynarodowy sukces.

Austriacy rywalizowali o prawa organizacji igrzysk organizowanych w latach 2002-2014, jednak kolejno Klagenfurt, Graz i dwukrotnie Salzburg odpadły w przedbiegach.

Potencjalnym rywalem Innsbrucku, jeżeli zgłosi on akces do przeprowadzenia imprezy, mają być według medialnych doniesień kandydatury ze Szwajcarii, Szwecji, Kanady, Kazachstanu (Ałmaty) i Japonii (Sapporo). Zakulisowo mówi się też o zakusach Niemców i Włochów. Termin składania aplikacji o prawo zorganizowania igrzysk w 2026 upłynie pod koniec przyszłego roku. Zwycięzcę batalii poznamy jesienią 2019 roku na 132. sesji MKOl, którą chciałby zorganizować Kraków. Z taką inicjatywą wyszedł na początku roku Polski Komitet Olimpijski, który za trzy lata będzie obchodził setną rocznicę swojego istnienia.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2018 roku odbędą się w koreańskim Pjongczang, cztery lata później imprezę gościć będzie chiński Pekin.


Czytaj też:

Do trzech razy... - Innsbruck 1964

Igrzyska last minute - Innsbruck 1976


Adrian Dworakowski, źródło: gamesbids.com
oglądalność: (10033) komentarze: (23)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Wojciechowski profesor

  Aha, jeszcze w 1964, bo przecież wtedy były pierwsze igrzyska z dwoma konkursami skoków.

 • Wojciechowski profesor
  @W_S

  Jak zwykle fatalny skrypt coś uciął...

  Para Innsbruck - Seefeld była już w imprezach mistrzowskich w 1976 i 1985, a będzie też za trzy lata, więc to nic nowego.

 • Wojciechowski profesor
  @W_S

  Para Innsbruck

 • Wojciechowski profesor
  @wiatrhula111

  A to niby dlaczego? Krytyka demokracji nie jest w Polsce zabroniona, nie widzę tu też żadnego złamania regulaminu.

 • anonim
  Pavel

  Co z tego że włosi mają tradycje saneczkarskie jak obiekt w Cesenie na którym rozgrywane były konkurencje saneczkarsko-bobslejowe bodajże w 2013 roku został rozebrany? Żeby utrzymać obiekty olimpijskie w dobrym stanie nie tylko potrzeba sportowców ale również ludzi którzy się nimi zaopiekują.

 • wiatrhula111 profesor
  do administracji

  Dlaczego nie edytujecie politycznego komentarza sceptyka?
  Według mnie demokracja to zaraza

 • W_S profesor
  @IchBinDa

  Być może. Nie znam się dokładnie gdzie jakie miasto w Austrii leży, więc zaufam Tobie.

 • anonim
  Skijumping 2015

  Zapraszam na mój kanał na YT o skokach narciarskich :)
  https://m.youtube.com/channel/UCQQL0TkGMFUJVCyRk5s2-Cw

 • IchBinDa początkujący

  @W_S
  Jak Innsbruck, to w parze z Seefeld. Ramsau to zupełnie inna część Austrii, zazwyczaj dzieli się skokami z Bischofshofen.

 • W_S profesor
  Ja jestem za IO w Innsburcku

  Fajna skocznia, a rywalizację na normalnej zrobić w Ramsau. Zawody w Innsbrucku to wg mnie najlepsza część TCS(zaś najgorsza w Bischofshofen).

 • Pavel profesor
  @bardzostarysceptyk

  Nie ekscytuj się tak bo dostaniesz jakiegoś wylewu czy coś. Jakbyś przeczytał ze zrozumieniem to co napisałem, to zauważyłbyś, że wymienione przeze mnie obiekty nie ma mają sensu istnienia po IO w krajach gdzie dana dyscyplina nie cieszy się zainteresowaniem. Czyli w Polsce dla przykładu skocznie modernizować warto, bo mam ludzi, którzy by je użytkowali i przychodzili na nie oglądać zawody, ale już taki tor bobslejowy nie ma żadnego sensu. I w druga stronę Włosi, którzy mają tradycje saneczkarskie znajdą zastosowanie dla torów, ale już więcej skoczni im nie potrzeba.

  Dlatego pisałem, ze przy tak skrajnym wyspecjalizowaniu danych aren, ciężko jest znaleźć państwo, które z korzyścią wykorzystałoby przynajmniej 50% potencjału infrastruktury pozostałej po IO. Dlatego imprezy "multikunkurencyjne" są tak kosztowne i tak ciężko sfinansować obiekty już po nich. Mam nadzieję, że trochę uspokoiłem twoje obawy, ale nie spodziewałem się, że znajdzie się ktoś z brakami czytania ze zrozumieniem na poziomie 6 klasy szkoły podstawowej, wybacz.

 • bardzostarysceptyk profesor
  Znaj proporcję, miej umiar.

  Czyli Pavel jesteś wrogiem budowy nowych i remontu starych skoczni. To przepraszam co ty tu robisz ?
  I proszę się nie tłumaczyć, że skocznie to co innego. Nawet tor saneczkowo-bobslejowy przy pewnej pomysłowości można wykorzystać dla "zwykłych ludzi" natomiast skoczni - nie. To są budowle skrajnie wyspecjalizowane tylko dla zawodowców lub bardzo zaawansowanych amatorów.
  Czyżbyś był za likwidacją skoków narciarskich w Polsce ?

  Bo nie można, nie popadając w sprzeczność, być wrogiem budowy obiektów do biatlonu, saneczek, bobslejów, short tracku, snowboardu a popierać całym sercem budowę skoczni, bo to jest mentalność Kalego do kwadratu, tylko moje jest mojsze i tak dalej ...

 • anonim
  Skijumping 2015

  Zapraszam na mój kanał na YT o skokach narciarskich :)
  https://m.youtube.com/channel/UCQQL0TkGMFUJVCyRk5s2-Cw

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Lodowisko, a lodowisko, tak jak na stadionie piłkarskim amator raczej nie pogra, tak i na obiektach do uprawiania łyżwiarstwa szybkiego, short tracku czy hokeja nie pojeździ. Dodaj do tego strzelnice biathlonowe, trasy plus skocznie do narciarstwa dowolnego i rynnę do snowboardu, a także weź pod uwagę że każda z wymienionych aren potrzebuje trybun i zaplecza, to koszty potrzebne na obiekty do zaorania są gigantyczne. Sam tor sanczkarsko-bobslejowy w Soczi to koszt 280mln dolarów, Vancouver blisko 100mln.

 • Kolos profesor
  pavel

  Specjalsityczne obiekty są dwa i je wymieniłem. Chyba mi nie wmówisz że lodowiska nie są nie do wykorzystania przez amatorów....

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Zimowe siłą rzeczy są tańsze bo samych konkurencji jest pewnie ze 3 razy mniej niż latem, ale nie zmienia to faktu, że po imprezie większość aren jest do "zaorania". O ile trasy biegowe czy stoki narciarskie, jak piszesz, śmiało są do zagospodarowania, to cała reszta, będzie użytkowana tylko pod warunkiem, że dana konkurencja cieszy się popularnością w danym kraju. Związanie jest to z tym, że infrastruktura jest mocno specjalistyczna i możliwa do wykorzystania tylko przez zawodowo uprawiających sport.

 • Kolos profesor
  Pavel

  Tak naprawdę na zimowe IO są potrzebne tylko dwa "niewykorzystywalne" potem obiekty - tor bobslejowy i skocznie narciarskie. A np. Trasy biegowe i stok narciarski do narciarstwa alpejskiego nie używane nie generują kosztów. Oczywiście zawsze istnieje kwestia wybudowanych hal sportowych dla łyżwiarstwa, hokeja czy curlingu ale to w zasadzie jest do użycia.

  Sumarycznie zimowe IO i tak są tańsze od letnich IO. • Pavel profesor
  @bardzostarysceptyk

  Zimowe IO mają to do siebie, że wymagają kosztownej infrastruktury, a dodatek infrastruktury, której bez zainteresowania daną dyscypliną w danym kraju po IO nic się już zrobić nie da. Do amatorskiego uprawiania sportu się nie nadaje, konserwacja jest droga, a na dodatek obiekt nigdy nie zarobi na swoje utrzymanie i prędzej czy później popadnie w ruinę.

  Tak jak napisałeś, na takie wywalanie pieniędzy w błoto pozwolić sobie mogą tylko kraje gdzie nikt się nie liczy z opinią prostych ludzi, niesamowicie bogate, lub chcą za wszelką cenę udowodnić swoje aspiracje do wielkości.

 • bardzostarysceptyk profesor
  Trzeba sobie postawić fundamentalne pytanie.

  Co jest przyczyną zanikania idei olimpijskiej, szczególnie w Europie ?
  I uczciwie odpowiedzmy. Winnych jest kilku, ale głównym jest MKOl. Jego absurdalne żądania organizacyjne i finansowe prowadzą do gigantomanii i galopujących kosztów.
  Na igrzyskach wszyscy mogą stracić i tracą, państwa, miasta, mieszkańcy, miejscowi przedsiębiorcy, tylko MKOl musi zarobić i to nie mało.
  To prowadzi do tego, że igrzyska najwygodniej organizować w krajach niedemokratycznych, gdzie opinię publiczną można zlekceważyć i zastraszyć.

  Tak więc pierwszy krok ku naprawie, to gruntowna przebudowa samej MKOl i całkowita zmiana trybu wyłaniania miasta, miejsca igrzysk.

  Nie znaczy to, że jestem ślepy na inne przyczyny niechęci kandydowania na miejsce igrzysk. Można było to, jeśli się dużo czyta i słucha, zaobserwować, w związku z niedoszłą kandydaturą Krakowa na miejsce zimowych igrzysk.
  Ile wylało się z tej okazji populistycznej, nieprawdziwej propagandy, ilu ludzi postanowiło przy okazji rozegrać swoje interesy. Do tego prezydent Majchrowski okazał się chorągiewka na wietrze. Ale jeśli prezydent kandydującego miasta sam nie wie czy chce ...?, to o czym my mówimy.

 • borek99 weteran
  -

  Japonia jest już spalona za to co zrobili po wyborze Tokio (wybrano ich głównie za to, że całe igrzyska miały być na arenach położonych bardzo blisko siebie, a tymczasem z każdym miesiącem okazuje się, że coraz więcej konkurencji jest przenoszonych poza Tokio i początkowo planowane lokalizacje). Co do Kazachstanu to teoretycznie powinno być tak jak pisze Pavel, czyli czas na inny kontynent, ale tu wszystko zależy od pieniędzy - jak Kazachowie przebiją pozostałych to kto wie, nie takie cuda światowy sport w ostatnich latach widział ;)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).