Adam Małysz: "Nie ma żadnego zagrożenia, że PŚ w Zakopanem się nie odbędzie"

 • 2016-10-24 16:07

Dyrektor-koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w PZN uspokaja, że zaplanowane na styczeń zawody Pucharu Świata w Zakopanem nie są zagrożony. Jak twierdzi, Wielka Krokiew to wielka tradycja, a organizowane tam zawody mają swoją renomę. Zatem dokładane są wszelkie starania, aby skocznia była w jak najlepszym stanie.

Kiedy przetarg na przebudowę obiektu kilkukrotnie został unieważniany, pojawiły się wątpliwości, czy w nadchodzącym sezonie Zakopane pojawi się w kalendarzu Pucharu Świata. Jednak plan modernizacji obiektu uległ zmianie, prace ruszyły i - jak zapewnia Adam Małysz - wszystko ma być gotowe na czas: - W ostatniej chwili uznaliśmy, że w tym roku nie jesteśmy w stanie sprostać wyzwaniu i wyremontować całej skoczni. Został zatem ogłoszony kolejny przetarg, tylko na rozbieg. FIS się na to zgodził, więc trwają prace nad zmianą profilu samego rozbiegu i położeniem torów lodowych – wyjaśnił. - W przyszłym roku ta skocznia będzie wyglądać zupełnie inaczej, bo nawet zeskok zostanie zmieniony. W tym momencie zakończono pierwszy etap, czyli wybetonowano cały rozbieg. Przed kilkoma dniami przyjechał transport z Niemiec, z firmy, która będzie montuje tor lodowy, bandy zabezpieczające i oświetlenie.

Dokonane już modernizacje niosą ze sobą konieczność przeprowadzenia następnych zmian. Wymagają również kontroli i akceptacji ekspertów: - Rozbieg jest teraz zdecydowanie szerszy, więc powstaną schody, które ułatwią dojście do niego w razie jakichś problemów. Jak tory zostaną założone, będą musieli je sprawdzić specjaliści, co zostało zaplanowane na listopad – powiedział Dyrektor-koordynator. Informuje przy tym, iż trwające aktualnie prace nie oznaczają, że w nadchodzącym sezonie zimowa stolica Polski nie będzie gościć najlepszych skoczków świata: - Myślę, iż na ten moment nie ma żadnego zagrożenia, że Puchar Świata w Zakopanem się nie odbędzie. No, chyba że nie spadnie śnieg.

W ubiegły poniedziałek Adam Małysz razem z Apoloniuszem Tajnerem odwiedzili Zakopane, aby spotkać się z Dyrektorem Centralnego Ośrodka Sportu i sprawdzić, jak postępuje modernizacja Wielkiej Krokwi: - Byłem ostatnio z prezesem na skoczni zrobić wizytację i powiem szczerze, że jestem zaskoczony. Rozbieg nie będzie tak stromy, a przejście zostanie bardzo wydłużone. Skróci się trochę próg, co będzie pewnie korzyścią dla niższych zawodników, odbijających się szybciej, a wadą dla tych, którzy to odbicie mają dłuższe – powiedział czterokrotny mistrz świata i dodał w rozmowie z Telewizją Polską, że podczas nadchodzącego cyklu Pucharu Świata w Zakopanem może skakać się trudniej: - W przyszłym roku będzie o tyle gorzej, że poleci się niższym torem lotu, bo nachylenie rozbiegu zmniejszono do 11 stopni. Pewnie wzrośnie trochę szybkość. Dotyczy to jednak tylko tego sezonu, który jest przed nami. Na drugim etapie, gdy zostanie przebudowany zeskok, skocznia zyska długość i będzie można dużo więcej skoczyć.

Nie tylko kibicom zależy, żeby Zakopane pozostało w kalendarzu Pucharu Świata na nadchodzący sezon. Adam Małysz przyznał, że sami skoczkowie nie chcieliby stracić okazji do startu na Wielkiej Krokwi: - Bardzo lubię ten obiekt, myślę że jak wszyscy Polacy, a także reprezentanci innych krajów. Zawodnicy z całego świata chętnie przyjeżdżają tu na konkursy. I nie chodzi tylko o skocznię, ale też o atmosferę, dzięki której czują się w Zakopanem jak w domu. Jest to jeden z nielicznych obiektów, gdzie widz ma bliski kontakt ze skoczkiem. Rzadko zdarza się, że trybuny są po bokach zeskoku. Zazwyczaj jest to skumulowane na dole. Tutaj kibice mają możliwość patrzeć jak zawodnik leci, co jest bardzo widowiskowe – zakończył.


Joanna Sibińska, źródło: TVP
oglądalność: (4775) komentarze: (35)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • FLowBone redaktor
  Krokiew

  Super, że coś się na tej skoczni dzieje, ale ktoś tu słusznie wskazał na problem Średniej Krokwi. Jest to niesamowitym skandalem, że taki ośrodek jak Zakopane nie ma porządnego zaplecza. Nie tylko normalnej skoczni, ale tych mniejszych z prawdziwego zdarzenia. Jako kibica skoków narciarskich boli mnie to.

 • camdene profesor
  Niedobra wiadomość

  podobno Damjan znowu z urazem-po zabiegu jaki miał w lutym szew mu uciska i rani zoperowaną łąkotkę więc znowu go boli i w kolanie pojawił się płyn.. podobno ma plany pracować dla Fisu-nie jako delegat ale już zdaje jakieś tam potrzebne testy.. i pierwsze konkursy na pewno odpuści,co będzie potem to się zobaczy-być może nawet zakończy karierę bo juz mówi otwarcie o przyszłości poskokowej..

 • shi stały bywalec
  @adam

  Żeby szły, nawet tragicznie, to musiałyby się najpierw zacząć.

 • anonim
  A jak idą pracę na Średniej Krokwii im. Bronisława Czecha?

  Bo chyba kiepsko.

 • anonim
  Małysz - Dyrektor

  Adam Małysz Dyrektor-koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w PZN a to dopiero hehehe.

 • Bartek5035 bywalec
  TheMrSkiBar2

  Dokładnie ! Kąt został obniżony więc przy tych samych prędkościach w tym roku będzie bula (chyba, że ktoś bardziej odbije się w górę) ale reasumując. W tym roku dadzą wyższe belki, żeby te bule jakoś przelatywać, ale nie pomyśleli że jak już ktoś z tą większą prędkością przeleci bule to może wylecieć za daleko.. bo w zasadzie za bulą "wykatapultuje" skoczka za HS

 • anonim
  Ziobro

  Nie wiem jak wy ale Ziobrę postrzegam jako takiego niespokojnego ducha coś na kształt Harrego Olli, że jak mu nie wyjdzie to pokaże faka albo zmiesza z błotem. Po prostu myślę, że próbują go trochę ostudzić, bo nawet przyzwoicie skaczący zawodnik ale zachowujący się w taki sposób na skoczni i poza nią (jak dziecko) nie jest kadrze na razie potrzebny.

  @???

  Stephan Leyhe moim idolem ? Znienawidzony przez mnie Bresadola ? Ktoś tu chyba dzisiaj nie wziął leków...
  Co do Huli to się zgadzam - on miał udany sezon - tylko... co ma wspólnego z Nim Kruczek ? Oto jest pytanie...

 • HKS początkujący

  @Kolos
  "Pewnie wzrośnie trochę szybkość. Dotyczy to jednak tylko tego sezonu, który jest przed nami."

  Przeczytaj to co mówi Małysz ze zrozumieniem. Co prawda przez te pięć lat trochę odszedł od tematu, ale nieznajomość wpływu parametrów na skok trudno mu zarzucać, bo to najlepiej umie ocenić praktyk.

  Z tego co mówi Małysz wynika, że prędkości w tym roku będą wyższe, bo inaczej będzie bula a za rok jak zmodernizują całą skocznie to będą jeździć wolniej i skakać dalej.

 • Kolos profesor
  dervish

  No to trzeba by zapytać Horngahera czemu nie powołuje Ziobry skoro ten sądząc po wynikach ewidentnie na to zasłużył. Bez tej wiedzy to mamy tylko suche wyniki. Nawet wypowiedzi Ziobry w tej kwestii nje widziałem.

 • EmiI profesor
  @Kolos

  I zmienią próg bez zmiany zeskoku. A kąt nachylenia progu ma kolosalne znaczenie. Małysz sam o tym mówił że może być problem z zbyt niskim latem.

 • Kolos profesor
  HKS

  Ale jakie "eksperymentalne parametry"??? Z tego co pisze w tekście wynika że trochę przemodelują rozbieg i założą tory lodowe na co od pewnego FIS naciska przy okazji każdej skoczni która jest w modernizacji. Parametry samego zeskoku w tym roku się nie zmienią.

  Odpowiedż na to czy FIS jest betonowy czy nie dałoby pytanie czy byłoby 10 chętnych na organziację PŚ w Zakopanem czy raczej nie mają wyjścia.... Ja sądzę że raczej to drugie.

 • anonim

  *30 punktów mniej.

 • dervish profesor
  Pavel

  Zgadza się. Grillowanie Ziobry jest ewidentne. Niesprawiedliwość wprost bije po oczach. Tego tylko ślepi nie widzą. Widzą to także koledzy z kadry. Taki Olek Zniszczoł ponoć w jakichś mediach społecznościowych napisał, że zdaje sobie sprawę z tego, że zajął miejsce które należało się Jankowi.

 • shi stały bywalec
  @sceptyk

  Dla skoków tak, tyle bajek w TVP, które opowiadał, to można by kanał dla dzieci założyć. Tylko on jest też od innych dyscyplin, a to co wyprawia w biegach i narciarstwie alpejskim to nie wiadomo jak nazwać. Ale tutaj widzę wszyscy zapatrzeni na chudzielców i jaki kąt jest na progu:).

 • anonim

  A jakie ma znaczenie,że "ktoś" coś tam powiedział o Ziobrze Horngacherowi.On sam nie potrafi wyciągać wniosków,jest ubezwłasnowolniony?

  @gość

  Przecież Kruczek po prostu podkreślił,że nawet w takim "katastrofalne sezonie" taki Hula zdobył 227 punktów.Czyli 20 punktów mniej niż twój idol Stephan Leyhe trenowany przez genialnych Schustera i Horngachera:).

  A na PK w Wiśle znienawidzony przez ciebie Bresadola(bo Kruczek go trenuje) lał jak chciał "najbardziej utalentowane zaplecze" korzystające z kamer GoPro za 35 tysięcy euro:).

 • bardzostarysceptyk profesor
  I co ja mam z tobą zrobić shi. ?

  Bo jak rozmawiać ze ślepcem o kolorach ? Ty naprawdę nie widzisz różnicy ?
  Moja, potencjalna krytyka "Bo niestety nawet geniusz w skokach nie musi być dobrym czy kompetentnym urzędnikiem związku sportowego."
  I twój może łagodny ale jednak hejt " Swoją drogą Adam już się realizuje w nowym zawodzie, idzie w ślady wujka Apollo, czyli mówienia dyrdymałów o niczym:)." Wierz mi to nie jest krytyka.

  A to może nie jest hejt " Apollo zbije kapitał i znowu pewnie wybiorą tego dyletanta na prezesa. A to że on nic nie robi dla polskiego narciarstwa zejdzie na dalszy plan"

  Bo może to by gdzieś indziej przeszło, laik nie zna się to głupoty pisze. Ale nie u nas. Bo Apoloniusz przy wszystkich swoich błędach, gównie nieposkromionym i niestety często bezpodstawnym optymiźmie, jest dla skoków osobą bardzo zasłużoną. A, że laicy oskarżają go o wszystko co złe, to wina ich niewiedzy a nie Tajnera.

 • Pavel profesor
  @shi

  Czy dostaje czy nie, nie wiem, ale zabawne jest, ze gość, który bije na głowę Zniszczoła, Wolnego, Stękałe czy Żyłę, nie mieści się nawet do 9 wybranej na zgrupowanie z pierwszym trenerem. Taka ciekawostka.

 • EmiI profesor
  @shi

  Nie nakaz, ale jak masz zatrudnić pracownika, i od ludzi co go znają, czy nawet jego poprzednich przełożonych, otrzymujesz informacje jaki on jest zły, kłótliwy, rozwala wszystko, nie da się z nim dogadać, to nie zastanawiasz sie dwa razy i nie masz wątpliwości?

 • shi stały bywalec
  To tak zapytam

  Stefan miał decydować o kadrach. Czyli wg tej logiki facet, który jest rozliczany z wyników kadry, dostał nakaz, że Ziobro nie? To powiem interesująca historia:).

 • Pavel profesor
  @HKS

  W którymś tam studiu TVP Polo oświadczył, że z Hula i Stochem dyskutował będzie, ale taki Ziobro już partnerem do dyskusji nie jest.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).