Mistrzostwa Świata ponownie w Falun?

 • 2016-11-27 16:47

Po niespełna dwóch latach od organizacji światowego czempionatu, Szwedzi ponownie chcą stać się gospodarzami Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. Jak się okazuje, skocznie w Falun po raz kolejny mogą stać się areną zmagań mistrzowskich już w 2025 roku.

W Szwecji zawiązano już specjalny związek - Beyond Skiing Foundation, podobnie jak przed imprezą w 2015 roku. Wówczas zrzeszał on 450 członków w postaci różnych spółek. Na pierwszym spotkaniu informacyjnym przedstawiono nową koncepcję oraz zmieniony zarząd. Na jego członków wytypowani zostali: przewodniczący Johan Graefnings, Niklas Carlsson, Tommy Hoeglund, Lasse Strand, Lotta Jansson i Dan Nygren. Praca operacyjna spółki będzie prowadzona przez Anki Kjellberg, natomiast prezesem mianowano Johana Saresa.

- Chcielibyśmy, żeby Mistrzostwa Świata ponownie odbyły się w Falun. Aby stało się to już w 2025 r., musimy zgłosić kandydaturę do 2019 r. Organizacja, którą stworzyliśmy, jest bardzo ważna i mamy nadzieję, że nie zaprzestanie działania - powiedział Sares.

Oczywiście w projekt zaangażowany jest także Szwedki Związek Narciarski. Celem jest nie tylko sama organizacja imprezy, ale również stworzenie lepszych warunków do treningów dla młodych adeptów skoków narciarskich. Beyond Skiing Foundation zamierza stale rozwijać swoją działalność i znaleźć ku temu nowe możliwości. Do tego potrzeba jednak sponsorów, którzy są obecnie poszukiwani.


Natalia Żaczek, źródło: dt.se
oglądalność: (4913) komentarze: (18)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Nowyskoczek5 profesor
  -

  Po co tam rozgrywac mistrzostwa przeciez skoki tam juz nie istnieją.
  A co do Szwedow to Christian juz wyleczyl kontuzje ?

 • statystyk początkujący
  To by już były jaja totalne

  Każdy tylko nie oni
  Widzów jak na lekarstwo. Żadnego zainteresowania mistrzostwami.
  Organizacja taka sobie.
  Po co mają się tam odbyć mistrzostwa? I jakim prawem?
  Jest kupa krajów, gdzie mistrzostwa to będzie wielkie swięto. Ale FIS preferuje tych, którzy oferują dużą kasę. Tę oficjalną i tę pod stołem.

 • Wojciechowski profesor
  @Mc15011

  Zakopane starało się w ostatnich latach czterokrotnie, ale była też - o czym mało kto już pamięta lub wie - piąta nieudana próba. Dość dawno, w walce o MŚ 1982, jedynym kontrkandydatem było zwycięskie Oslo.
  Skądinąd ta impreza i tak chyba nie odbyłaby się w Zakopanem - był przecież stan wojenny, i to jego "najostrzejsza" faza.

 • Anyway bywalec
  @sceptyk

  Może Pani Natalia Żaczek jeszcze nie dostała wynagrodzenia, w postaci czapeczki z logo strony, więc darujmy jej pisanie banialuk.

  @Jagaciarz

  Byłeś kiedyś w Falun? Mistrzostwa organizowali, ale zaplecze i obiekty mają mniej niż średnie (byłem w tym roku w styczniu).

 • anonim

  @ bardzostarysceptyk
  Racja. Też dziwią mnie i śmieszą komentarze, że Fisowi rozum odebrało, skoro jakoś raptem w zeszłym roku przeprowadzono tam całkiem udane mistrzostwa. Poza tym od dzieciaka kojarzyłem, że Falun to bardzo znany ośrodek narciarski, więc nie wiem czemu przeprowadzenie mistrzostw tamże właśnie miałoby dziwić. Tym bardziej skoro rok temu jakoś właśnie w Falun mistrzostwa były (sic!!)

  @Mc15011
  Też się zgadzam, tym sposobem w Słowenii mistrzostw też być nie powinno, bo biegi mają słabe. Absurd.

 • bardzostarysceptyk profesor
  Zastanawialem czy się odezawać.

  Bo i tak to nic nie da. No ale tak ze społecznego obowiązku.

  Czy niektórzy nigdy nie nauczą się czytać takich tekstów choćby z minimalnym zrozumieniem ?
  Dlaczego każda tego rodzaju "informacja" o jakiejś ewentualnej możliwości, z promilową szansą na realizację, jest komentowana jako fakt dokonany.
  A komentarz typu "Czy normalnie FISowi odebrało zupełnie rozum!?" to już powalił mnie kompletnie. Autorowi to już chyba wszystko można wmówić.
  Inna sprawa że autorka informacji Wielce Szanowna Pani Natalia Żaczek nie jest dużo lepsza. Tekst typu "Jak się okazuje, skocznie w Falun po raz kolejny mogą stać się areną zmagań mistrzowskich już w 2025 roku." jest czystą manipulacją.
  A ja bym chciał żeby piszący tutaj odróżniali różnego rodzaju informacje i "informancje", a jest tego trochę:
  - fakt
  - fakt medialny
  - spekulacja
  - hipoteza
  - balon próbny
  - prowokacja
  - kłamstwo
  - ordynarne kłamstwo, to co przypomniało się mnie na poczekaniu.

  A to jest według mnie balon próbny, i to nawet nie w stosunku do FIS-u czy narciarskiej społeczności międzynarodowej tylko do władz szwedzkich i sponsorów, czy ewentualnie znalazły by się pieniądze. Jeśli nie na mistrzostwa to przynajmniej na rozwój skoków.

 • kasztelan weteran
  Mc15011

  Idąc twoim tokiem myślenia:

  Słowenia? Dobra ale oni mają tylko skoki i nic więcej.

 • Mc15011 doświadczony
  -

  Czy normalnie FISowi odebrało zupełnie rozum!? To się normalnie w głowie nie mieści! Szwecja? Dobra ale oni mają tylko biegi i nic po za tym. Finlandia? W biegach jest jeszcze nie najgorzej. No powoli wychodzą z kryzysu w kombinacji, a w skokach jest na razie dramat totalny od 4 sezonów - idzie piąty i końca nie widać. Niemcy? Fakt, wielka potęga w skokach i w kombinacji. Jestem ciekaw ile oni dadzą w łapę zabetonowanemu FISowi, żeby za wszelką cenę dostać organizację mistrzostw. Włochy? Są w dużym kryzysie. Ci najwięksi biegacze, dobrzy kombinatorzy zakończyli kariery, a młodsze pokolenie radzi sobie słabo, a skoczkowie (głównie faceci, kobiety nie) radzą sobie w ogóle słabo. Po za tym to są odgrzewane kotlety. Lepiej dać szansę Planicy - oni przede wszystkim zbudowali cały kompleks skoczni i jeżeli Słowenia nie dostanie organizacji MŚ to będzie z kryminałem jakie robi FIS - bo oni w ten sposób promują tylko najbogatsze kraje. Szkoda tylko, że to się odbywa kosztem słabszych. Np. Zakopca, który starał się trzy razy o organizację mistrzostw i w ogóle nie dostał.

 • Kolos profesor

  Cóż pomysł dobry tylko ze względu na szanse co prawda że nikłą na choć minimalną reanimacje skoków w Szwecji.

 • anonim
  -

  Coś czuję, że byłyby to pierwsze w historii mistrzostwa, w których gospodarz nie wystawi drużyny w skokach. A może nawet w ogóle żadnego zawodnika?

 • anonim

  Przecież to śmieszne. :P W sezonie 2023 organizacja należy się, jak psu buda, Planicy. I wygrają... choćby z tego względu, że kibice już krytykują zabetonowane decyzje FISu. ;)

 • Dabek bywalec
  To byłoby głupie

  Szwecja nie wg mnie tylko biegi narciarskie miałyby popularność na MŚ. Zgadzam się - Planica byłaby OK.

 • Adam początkujący
  -

  Planica najbardziej zasługuje. Dla mnie miasta które powinny gościć mistrzostwa świata: Planica,Zakopane(jeśli by wyremontowali:skocznie,trasy biegowe),Sapporo,Predazzo,Oslo,Wisła+Szczyrk to by było dobre,Lillehammer, Trondheim,Kuopio,Courchevel(Szkoda, że tam nie ma zawodow zimowych).

 • Major_Kuprich profesor
  Skocznie w Falun

  Są takie nijakie... małe skocznie, na dużej rekord zaledwie 135,5 - niby tyle samo ile w Lahti, ale to jednak Finlandia ma zdecydowanie lepszą oprawę.

  Może Velta się skusi do powrotu na skocznie ?

 • anonim
  bez sensu

  Tak, organizujcie sobie na zmianę w Oberstdorfie, Lahti, Falun i Predazzo. W kółko bez przerwy. Tylko się nie dziwcie, że narciarstwo klasyczne traci popularność w kolejnych krajach.

  Tyle lat się stara Planica, gdzie byłaby pewnie atmosfera nieporównywalna z żadną inną miejscowością. I co? I nic. Lepiej dać mistrzostwa np. Lahti, gdzie będzie parę osób na krzyż na skokach. A same skoki zorganizowane na skoczni-zabytku.

 • Piotrek początkujący
  -

  Tu nie chodzi o to, czy się podoba czy nie. Ale o to, że Szwedzi odnoszą niemałe sukcesy w biegach. I dla samych biegów opłaca im się takie mistrzostwa zorganizować.

  Bo skoki praktycznie tam nie istnieją.

 • Lans profesor
  -

  Czemu nie. Bardzo udane mistrzostwa były tutaj w zeszłym roku.

 • Adam początkujący
  -

  Oby nie. Nie podobają mi się te skocznie w Falun.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).