Jan Matura zakończył karierę

 • 2017-05-05 16:49

Jeden z najlepszych czeskich skoczków XXI wieku - Jan Matura, postanowił w wieku 37 lat zakończyć sportową karierę. Taką informację w pierwszy piątek maja podał portal sport.aktualne.cz. W minionym sezonie mieszkaniec Liberca nie zdobył ani jednego punktu do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Jan Matura przygodę z narciarstwem klasycznym rozpoczął jako specjalista od kombinacji norweskiej. Wśród skoczków zadebiutował na Mistrzostwach Świata w 1997 roku w Trondheim, gdzie na dużej skoczni wywalczył 39. lokatę. Wyłącznie na skokach skupił się od sezonu 2001/2002, kiedy to zadebiutował w Pucharze Świata. Miało to miejscy przy okazji trzeciego etapu Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku. Na pierwsze punkty zawodów najwyższej rangi poczekać musiał jednak do 24 marca 2003 roku, kiedy to w konkursie lotów w Planicy uplasował się na 24. lokacie.

Do sezonu 2012/2013 był pewnym punktem swojej reprezentacji, jednak w czołowej "10" Pucharu Świata plasował się tylko trzykrotnie, każdorazowo w Sapporo. To właśnie na Okurayamie, w wieku blisko 33 lat odniósł największe sukcesy w całej karierze. Po szóstej pozycji na Wielkiej Krokwi w Zakopanem, Matura zdominował kolejny weekend w Kraju Kwitnącej Wiśni, wygrywając sensacyjnie oba konkursy. Tej samej zimy zajął też 2. i 3. miejsce w konkursach lotów narciarskich w Harrachovie. W klasyfikacji końcowej omawianej edycji Pucharu Świata zamknął pierwszą dziesiątkę z dorobkiem 631 "oczek".

Matura siedmiokrotnie uczestniczył w Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym, a jego najlepszym rezultatem jest 5. lokata uzyskana na dużej skoczni w 2013 roku w Predazzo. Warto wspomnieć, iż trzykrotnie był też członkiem reprezentacji Czech na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Było to w 2002, 2006 i 2014 roku.

Rekord życiowy przedstawiciela naszych południowych sąsiadów wynosi 224,5 metra i został ustanowiony 26 stycznia 2013 roku w Vikersund. Wszyscy, którzy chcieliby jeszcze zobaczyć Maturę w akcji, będą mieli taką okazję tego lata na terenie Czech, o czym informuje sam zawodnik w komunikacie zamieszczonym na jednym z portali społecznościowych.

- Po 21 latach kończę sportową karierę. Przez ten czas miałem okazję spotkać i poznać wielkie, inspirujące osoby, a także niesamowitych kolegów po fachu, trenerów czy kibiców. Wszystkim serdecznie dziękuję. Przez te wszystkie lata nabyłem ogromne doświadczenie. Przeżyłem wzloty i upadki, które nauczyły mnie życia. W swojej karierze nie tylko mierzyłem się z legendami skoków, jak chociażby Schlierenzauer, Małysz, Stoch, Ammann czy Ahonen, ale i niekiedy z nimi wygrywałem. Przepraszam panowie, ale to zawsze było dla mnie czymś wyjątkowym <śmiech>. Nigdy nie było mi dane zdobyć medalu imprezy rangi mistrzowskiej, ale dwa wygrane konkursy PŚ w Sapporo są jak spełnienie marzeń z dzieciństwa. Przede wszystkim dziękuję mojej rodzinie, żonie Veronice, dwójce dzieci, klubom Dukla Liberec i Lomnice nad Popelkou oraz wszystkim członkom czeskiej ekipy, z którymi miałem okazję pracować. W ramach pożegnania, tego lata chcę jeszcze wystąpić w lokalnym konkursie w Lomnicy nad Popelkou, w Letnim Pucharze Kontynentalnym we Frenstacie oraz w Mistrzostwach Czech w Libercu. Do zobaczenia!

Kliknij, aby zobaczyć sylwetkę i historię wyników Jana Matury.

Dominik Formela, źródło: sport.aktualne.cz

oglądalność: (21654) komentarze: (23)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Stinger profesor
  @sheef @sheef

  Swoją drogą Koudelkę od Jandy dzieli tylko niespełna 400 punktów, a więc za rok, góra 2 sezony i Roman powinien "łyknąć" Jakuba pod tym względem i być numerem 1 na liście najlepiej punktujących Czechów w historii startów w PŚ jednak patrząc na sukcesy Jandy i Koudelki to można śmiało powiedzieć, że Koudelka nie ma startu do Jandy.

  * Jakub Janda: Kryształowa Kula, Turniej Czterech Skoczni, srebro i brąz MŚ. Miejsce na podium w PŚ: 6-7-7=20 (poza tym sukcesy mniejsze jak zwycięstwo w całym cyklu LGP).
  * Roman Koudelka: Miejsce na podium w PŚ: 5-2-4=11 (nawet brak tych mniejszych sukcesów poza złotem MŚJ).

  Z tego porównania widać, że Janda mimo iż tak na prawdę miał tylko 2 bardzo dobre/świetne (dla niego) sezony to jednak wygrał tak dużo, że Koudelka raczej nigdy do tego się nie zbliży mimo iż punktów PŚ na koniec kariery prawdopodobnie będzie miał więcej aczkolwiek to raczej pokazuje że był bardziej równiejszym skoczkiem i częściej punktującym bo na pewno nie lepszym.

  Jeśli chodzi o Jana Maturę to na pewno najbardziej zapamiętam z jego kariery życiowy sezon 2012/13 i nagły nieoczekiwany wzrost formy po Turnieju Czterech Skoczni.
  Dwie wygrane w Sapporo, plus kolejne dwa miejsca na podium (drugie i trzecie) w Harrachowie na skoczni mamuciej pokazały, że można nawet w wieku 33 lat będąc całą karierę tylko solidnym rzemieślnikiem coś w skokach osiągnąć.
  Mimo, że Matura kończy karierę bez większych sukcesów to jednak tamten sezon na pewno przeszedł do historii, a te 4 podia w tym dwie wygrane to taka nagroda za tą jego walkę w pościgu za sukcesami w skokach mimo iż długo nie szło.

  Szkoda, że Jan Matura kończy karierę. Skład "starej gwardii" zmniejsza się w bardzo szybkim tempie ale niestety kiedyś odejdzie ten ostatni (prawdopodobnie Noriaki Kasai za 15 lat ewentualnie 20) i skoczkowie, na których się "wychowałem" będą już historią w tej dyscyplinie sportu.

  Kto za Maturę? Starsi odchodzą więc czas na młodych: Vancura, Polasek czy Stursa tylko czekają aby nadawać ton rywalizacji w czeskiej kadrze. Myślę, że ze sportowego punktu widzenia Czesi tylko zyskają ale na pewno takiego Matury z jego najlepszego sezonu będzie im brakować.
  Janku, wszystkiego najlepszego poza skokami, a może i w skokach tylko w innej funkcji?

 • sheef weteran
  Czesi z punktami Pucharu Świata (dorobek +100 punktów)

  Poniżej zestawienie czeskich zawodników, którzy w całej swojej karierze zdobyli minimum 100 punktów Pucharu Świata (uwzględniono także Czechów, którzy reprezentowali Czechosłowację; kolejność malejąca):

  1. Jakub Janda - 4609 punktów**,
  2. Roman Koudelka - 4248 punktów**,
  3. Jaroslav Sakala - 1999 punktów***,
  4. Jan Matura - 1747 punktów**,
  5. Jiri Parma - 1164 punkty***,
  6. Jakub Suchacek - 1121 punktów**,
  7. Pavel Ploc - 941 punktów*,
  8. Frantisek Jeż - 870 punktów***,
  9. Lukas Hlava - 868 punktów**,
  10. Antonin Hajek - 644 punkty**,
  11. Ladislav Dluhos - 559 punktów***,
  12. Zbynek Krompolc - 273 punkty**,
  13. Michal Dolezal - 241 punktów**,
  14. Borek Sedlak - 144 punkty**,
  15. Vladimir Podzimek - 134 punkty*,
  16. Jakub Jiroutek - 110 punktów**,
  17. Martin Cikl - 109 punktów**.

  *Punktował według poprzedniej punktacji (do 1992/1993),
  **Punktował według obecnej punktacji,
  ***Punktował niezależnie od punktacji.

 • gosposia weteran
  o dwa lata za późno

  Gdyby zszedł z belki dwa lata temu, pozostałby w pamięci wielu jako dwukrotny zwycięzca z Sapporo i ten, który stał na podium PŚ czterokrotnie.
  Dzisiaj zostanie zapamiętany jako ten, który nie zdobył w ostatnim sezonu nawet punktu.
  "Jesteś taki jak Twój ostatni skok".
  Jak na mój gosposi gust przywołana zdanie wcześniej opinia jest zupełnie błędna, ale niestety większość tak uważa.

 • Malopolska doświadczony
  @Malopolska @gyurcsops

  Co znaczy "wy kibice"?! Rozumiem, że ty nie jesteś kibicem, tyko za karę, bez emocji oglądasz skoki narciarskie. Poza tym "nie kończę" niczyjej kariery, tylko może się tak zdarzyć, że część starszych zawodników zakończy karierę. Zwłaszcza, że od poprzednich IO, o których piszesz, minęły przecież 4 lata. Oczywiście niech skaczą jak najdłużej.

 • Andreas_MistrzPolotu stały bywalec
  ...

  gyurcsops i co z tego że skaczą jak większość z nich się marnuje ,jedynie Kasai pokazuje przywoity poziom

 • gyurcsops doświadczony
  @Malopolska @Malopolska

  Po ostatnich Igrzyskach ktoś w ogóle zakończył kariere ? Wy kibice kończyliście kariery skoczkom po poprzednich IO między innymi Ammanowi , Kranjcowi , Vassilievowi , Jandzie , Kasaiemu , Ahonenowi . Nie ma co gadać że ten albo tamten zakończy karierę po IO 2018 . Zależy kto ile będzie miał motywacji , czy będzie czuł że jest sens skakać . Janda miał kończyć a tu nagle stwierdził że ma ochotę dalej skakać i fajnie .

 • kingsize00 początkujący
  wielki kurs dzis

  https://toni808typy.blogspot.nl/ Polecam na dzis ma kurs 80 I SPECJALNA PROMOCJE ! DAJE SKAN DO KAZDEGO KUPONU sam gralem z nim 3 ostatnie jego kupony i trafilem ! POLECAM!

 • Malopolska doświadczony
  Dzięki Janek za lata skakania!

  Sezon 2012/13 był dla Matury niesamowity. Coś czuję, że po sezonie olimpijskim pożegnań ze znanymi skoczkami będzie niestety znacznie więcej.

 • King weteran
  @Lepistoe @Lepistoe

  Po sezonie 2017/18 niestety większość "starej gwardii" pewnie zakończy kariery. No niestety taka kolej rzeczy, każdego zawodnika brakuje kiedy odchodzi. Podobnie chyba było w latach 2005-2006 jeśli dobrze pamiętam też wielu zawodników zakończyło swoje kariery.

 • Lepistoe bywalec
  Jak to Sebastian Sz. mówił:

  Honza Matura :D
  ktoś niżej wspomniał, ze przyzwyczajamy sie do zawodnikow którzy skaczą w PŚ i w pełni się z tym zgadzam. Mimo ze ostatnio nie szło mu najlepiej to jednak czegos bedzie w nastepnym sezonie brakować.
  Niemniej jednak ze swojej strony zycze Janowi wszystkiego dobrego w pozasportowym zyciu :)

 • anonim

  W przypadku tego zawodnika przynajmniej kończy kariere a nie przygodę ze skokami

 • Kolos profesor
  @Kolos @Funfact

  Wysiłek duży ale jednak robił to przez dobre 20 lat swego życia. Jeden dodatkowy rok nie zrobiłby aż takiej różnicy. Tu chodzi o raczej brak motywacji Matury z pwoodu słabych wyników niż niechęć potrenowania choćby jeden rok

 • FunFact weteran
  @Kolos @kolos

  Ja bym proponował odejeść od pisania, że 'ten jeden rok by jeszcze mógł', przygotowanie się do sezonu, w tak wymagającej dyscyplinie, wymaga wielkiego nakładu sił.
  Jeśli starszy zawodnik nie osiąga wyników, to ciężko się dziwić, że woli odwiesić narty na kołek.

 • Maradona weteran
  @Major_Kuprich @Major_Kuprich

  zapewne autor miał na myśli 6 miejsce w Zakopanem tydzień przed tym pamiętnym weekendem w Sapporo. Sprawdziłem jego wyniki i przed sezonem 2012/2013 miał tylko te 3 wyżej wspomniane miejsca w 10.

 • Kolos profesor

  Jan Mautra to ten zawodnik który przełamał tabu mówiące że po 30 roku życia nie można osiągać PIERWSZYCH znaczących sukcesów. Chwała mu za to.


  Ostatni sezon miał tragiczny więc może decyzja nie powinna dziwić ale.. konkurencji w Czechah za duż nie miał. Fakt młodzi (Stursa, Polasek) naciskają. Ale pewnie jeszcze ten jeden rok ,zwłaszcza ze olimpijski mógł po skakac. No ale chyba jako skoczek osiągnął tyle ile mógł.

 • Stefann stały bywalec

  Zakonczenie kariery zawsze jest nieco smutną informacją dla kibiców niezależnie od stanu formy danego zawodnika. Skoki to taka dyscyplina w której bez problemu przyzwyczajamy się do zawodników i nie ważne czy podbijają PŚ, czy zajmują niższe miejsca. Przyzwyczajamy się do nich i później jakoś tak "głupio" bez nich.

 • Nowyskoczek5 profesor
  Szkoda

  Mógł jeszcze jeden sezon skakać i wystąpić na Igrzyskach w Pjongczang.
  Zawsze lubiłem tego skoczka. Pamiętam jak zasiadał na belce to zawsze się uśmiechał. Powodzenia Jan .

 • FunFact weteran

  Cytując pana Rudzińskiego, z Planicy 2013, "Maturze należy złożyć brawa za gratulacje" :).
  Jego dorobek, wraz z końcem kariery, wygląda naprawdę dobrze, szkoda, że kolejny starszy zawodnik znika, ale taka już kolej rzeczy. Nie pozostaje nic, tylko życzyć powodzenia w dalszym życiu.

 • Major_Kuprich profesor
  Proszę mi wytłumaczyć

  "Do sezonu 2012/2013 był pewnym punktem swojej reprezentacji, jednak w czołowej "10" Pucharu Świata plasował się tylko czterokrotnie, w tym trzykrotnie w Sapporo."

  W jakiej miejscowości oprócz Sapporo, Matura wskoczył do czołowej włącznie do wspomnianego wyżej sezonu - ja nie potrafię sobie przypomnieć i jego jedyne miejsca w 10 do tego czasu to :

  Sapporo 2006 - 9 miejsce
  Sapporo 2011 - 10 i 4 miejsce

 • sheef weteran
  Matura daje sobie spokój ze skokami

  Zawsze szkoda gdy ktoś ze starej ekipy odchodzi na emeryturę - swoją drogą niewielu już z tejże ekipy zostało przy skokach (Janda, Kasai, Wasiljew, Ahonen czy Ammann to niektóre przykłady). Z drugiej strony w jego wieku ciężko by mu było wrócić do dawnej formy i powalczyć o bilet na Igrzyska więc doszedł do wniosku, że czas odpuścić i należy tą decyzję uszanować. Janowi życzę powodzenia w życiu pozasportowym - moż kiedyś wróci do skoków w innej roli.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).