Piotr Żyła: "Trzeba trenować na najwyższych obrotach"

 • 2017-06-05 15:19

Piotr Żyła z optymizmem i dużą motywacją rozpoczął przygotowania do kolejnego sezonu w skokach narciarskich. Sympatyczny zawodnik z Wisły tej wiosny aktywnie uczestniczył też w różnych akcjach poza skocznią.

Piotr Żyła z MyslovitzPiotr Żyła z Myslovitz
Piotr ŻyłaPiotr Żyła
Piotr ŻyłaPiotr Żyła

Skijumpin.pl: Jakie wrażenia po pierwszych treningach na skoczni w Szczyrku i Hinzenbach?

Piotr Żyła: Jestem zadowolony, skoki były fajne, jak na początek, chociaż trudno w ogóle mówić tutaj o przerwie w treningach. Od samego skakania mieliśmy może jakieś sześć tygodni odpoczynku. Ja w sumie nigdy i tak nie robiłem sobie dłuższego urlopu po sezonie, nawet jak była taka możliwość. Na typowy wyjazd wakacyjny może będzie chwila pod koniec sierpnia. Jak się chce osiągać dobre rezultaty i skakać dobrze zimą, to trzeba trenować na najwyższych obrotach.

Nie brakuje ci już trochę skoków na większych obiektach?

Tęskni się trochę za dużymi skoczniami, ale czasem też trzeba skakać na mniejszych, aby potem na tych większych było jeszcze więcej radości.

W ubiegłym roku trener Horngacher postawił ci ultimatum i musiałeś mocno zmienić pozycję dojazdową. Tej wiosny obyło się bez rewolucji?

W zasadzie wiem teraz co i jak robić, więc zmiany nie są konieczne. Cały czas dopracowuję tę pozycję dojazdową, ale jest łatwiej niż w zeszłym sezonie o tej porze. Wciąż mam jednak nad czym pracować. Mój dojazd jest obecnie dosyć fajny i stabilny, chociaż drobne błędy potrafią się wkradać i na bieżąco te detale korygujemy. Drastycznych zmian jednak nie ma.

Jak przyjąłeś informację o tym, że Puchar Świata zainauguruje w Wiśle?

To bardzo fajna wiadomość, wreszcie już na początku sezonu będziemy mieć Puchar Świata na miejscu, u siebie. Wcześniej będzie się coś działo, bo rozpoczniemy sezon już w połowie listopada, a na dodatek w Wiśle. Nie trzeba będzie daleko jeździć, a skocznia może będzie gotowa już wcześniej, więc będzie możliwość spokojnego treningu. Czasem co prawda zawody u siebie powodują większą presję, ale z drugiej strony też dodatkowo motywują, a zawodnik jest w stanie się "nakręcić" i oddawać jeszcze lepsze skoki.

Rozumiem, że motywacji przed kolejnym sezonem ci zatem nie brakuje?

Oczywiście, że nie. Skoki narciarskie to moje życie, głód skoków i treningów cały czas mi towarzyszy. Lubię ciężki trening, wysiłek, ten tryb życia. To mi po prostu sprawia przyjemność i nie mam problemów z motywacją, czy ze zmęczeniem.

Co sądzisz o propozycji FIS dot. braku zapewnionej kwalifikacji dla czołowej dziesiątki PŚ?

Nawet specjalnie się nad tym nie zastanawiałem. Jak się jest w czołowej dziesiątce to skacze się na tyle dobrze, że z reguły nie ma się problemu z kwalifikacją. Z drugiej strony zdarzają się sytuacje, jak np. mi zeszłej zimy, kiedy kwalifikacje się zupełnie zepsuje, bo chce się coś przetestować. Czasem jednak są przypadki jak np. Domen, który w pewnym momencie strasznie męczył się na skoczni, a mimo to wchodził do konkursów dzięki PQ. Jak się jednak dobrze skacze, wtedy kwalifikacje to po prostu kolejny trening.

Jak wkomponował się do drużyny Krzysztof Miętus?

Dla mnie Krzysiek nie jest nową twarzą, bo w kadrze już był. Widać, że radzi sobie dobrze, bardzo się stara, aby wykorzystać szansę, którą otrzymał od Stefana Horngachera. To bardzo pozytywny zawodnik i człowiek, on wprowadza fajną atmosferę, dzięki swoim żartom, wesołości.

Tej wiosny angażujesz się w sporo akcji pozasportowych. Co możesz o tym powiedzieć?

Nie było tych akcji aż tyle, podobnie jak w zeszłym roku. Jeśli chodzi o Skittles to musiałem pojechać w jedną sobotę na dwie godziny do Poznania, ale akurat miałem wolne, więc nie było to dla mnie męczące. To była ciekawa akcja, taka rodzinna i fajnie było tak się trochę "pobrudzić" kolorami. Pierwszy raz uczestniczyłem w czymś takim i mi się podobało, a jeszcze bardziej dzieciom. Wzięliśmy troszkę tych farb do domu i dzieciaki się tam sypały tymi kolorowymi proszkami. Była to dla nich podwójna frajda, chociaż potem trochę potem było sprzątania.

Multikino to była z kolei taka krótka sesja zdjęciowa, pozowałem w roli pirata i... nie tylko. Najdłużej z tego to trwało przebieranie i charakteryzacja. Na pewno było śmiesznie, bo musiałem wcielić się w różne postacie.

Ostatnio byłeś na ślubie Olka Zniszczoła z siostrą twojej żony - Justyny. W ten sposób zyskałeś szwagra.

Wesele było udane, ale bawiłem się bardzo spokojnie. Trener dał mi przed tą imprezą dosyć rygorystyczne wytyczne i się do nich stosowałem, aby się zbytnio nie zmęczyć przed zgrupowaniem <śmiech>.


Tadeusz Mieczyński, źródło: Informacja własna
oglądalność: (10556) komentarze: (2)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Xellos profesor
  :)

  "To bardzo pozytywny zawodnik i człowiek, on wprowadza fajną atmosferę, dzięki swoim żartom, wesołości."

  Po kruczkowemy "dobry duch drużyny". Zobaczymy czy analogie pójdą dalej i Miętus zacznie punktować.

 • wikidajlo weteran
  wesele

  trening czyni mistrza...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).