Adam Małysz: "Cały czas wierzę w Kastelika"

 • 2017-07-14 03:10

Rozpoczynający się właśnie sezon letni, będzie pierwszym dla Adama Małysza w roli dyrektora koordynatora do spraw skoków narciarskich i kombinacji norweskiej. Były skoczek przyznaje, że zawody Letniej Grand Prix nie są dla większości priorytetem, szczególnie z uwagi na zbliżające się igrzyska olimpijskie. Zaznacza również, że w kadrze panuje dobra atmosfera, a najważniejszym decydentem jest Stefan Horngacher. Małysz mówi również o zmianach w kombinacji norweskiej oraz o sytuacji skoków narciarskich kobiet.

- Idziemy do przodu. Sezon letni jest jednak ciężki, ponieważ jest się w trakcie przygotowań do zimy, w trakcie treningu i ta forma cały czas wachluje. To nie tylko w naszej ekipie. ale również w innych krajach. Niektórzy zawodnicy nawet nie przyjechali, bo przygotowują się głównie do zimy i wybrali sobie poszczególne zawody LGP, w których wystartują – powiedział przed rozpoczęciem się czwartkowych kwalifikacji Adam Małysz.

Orzeł z Wisły odniósł się także do zbliżających się igrzysk olimpijskich. - To jest sezon olimpijski, dlatego wszystkie oczy skierowane są na tych najlepszych zawodników. Nie jest łatwo, jeśli chodzi o naszą drużynę, bo póki co jesteśmy tymi najlepszymi i wszyscy na nas patrzą. Wszystkie przygotowania poszły tak, jak Stefan sobie założył, więc jestem całkiem spokojny. Wiem, że atmosfera jest taka, jaka powinna być, a treningi odbywają się i w dobrym nastroju i bez żadnych kontuzji, więc można być spokojnym i z takim spokojem patrzeć na to, co się wydarzy także i tutaj na LGP.

Były skoczek stwierdza, że cały czas są elementy, które należy poprawić. Zaznacza jednak, iż nie jest to powód do obaw, a większym zmartwieniem byłaby sytuacja, gdyby nie było detali wymagających ulepszenia. - Zawodnicy będą robili wszystko, aby do zimy było jak najlepiej. Stając wtedy na rozbiegu, muszą być przekonani, że wykonali super pracę, że są zadowoleni z tego, co zrobili oraz, że forma będzie zwyżkowała. Oczywiście ta kumulacja powinna być na igrzyskach. Wszyscy o tym marzą. Czy ta forma będzie, nie da się tego określić, ale jeśli robi się wszystko w tym kierunku, wierzy się w to, to już jest duży sukces.

Małysz odpowiada też na pytanie dotyczące ograniczonej możliwości odbywania treningów w Polsce z uwagi na modernizację Wielkiej Krokwi i zbliżający się remont skoczni w Wiśle, na której zaplanowano montaż torów lodowych. - Mój plan był taki, żeby jeśli zamknie się Wisła, Zakopane zostało już otworzone. Prawdopodobnie będzie ciężko, aby się to udało, ale będziemy w tym kierunku robić wszystko, aby ta jedna duża skocznia w Polsce cały czas była dostępna.

Podczas dłużej rozmowy na otwarcie weekendu ze skokami w Wiśle, dyrektor sportowy odniósł się jeszcze do współpracy ze Stefanem Horngacherem. - Jest to trener, który konsultuje wszystko ze sztabem szkoleniowym, a następne ja przekazuję to związkowi. Stefan jest oczywiście głównym głosem, więc wszystko spada na jego barki. My jesteśmy tylko wykonawcami i możemy nie podzielać tej opinii, ale nawet jeśli jej nie podzielamy, a jest stosowny argument, to raczej się w końcu zgadzamy.

Adam Małysz mówił również o zmianach, jakie nastąpiły na polu kombinacji norweskiej. Stwierdził, iż jest to ciężka dyscyplina, w której należy wszystko wypośrodkować, ale także zachęcać do jej uprawiania. Pierwszym widocznym przeobrażeniem jest przejęcie polskiej kadry przez niemieckiego trenera Dannego Winkelmanna. - Udało się też pozyskać jednego z topowych serwismenów, o co też było ciężko, bo to są duże pieniądze, ale znaleźliśmy odpowiedni argument. Udało się też pozyskać sponsora, więc moim argumentem było to, że trzeba spróbować, a jeśli to nie zadziała, nie musimy przecież za rok takiej umowy podpisywać.

Były znakomity skoczek stwierdza, że takie działania są niezbędne także do tego, aby być pewnym, że zrobiło się wszystko aby pomóc polskiej kombinacji norweskiej.

- Oczywiście mamy mało zawodników i cały czas trzeba walczyć o nowy nabór, ale myślę, że jeśli pójdzie to do przodu i będą wyniki, tak jak Adam w zeszłym sezonie, który pokazał, że może być nawet w pierwszej dziesiątce, to młodych też będzie łatwiej zachęcić do tej dyscypliny – dodał.

Zapytany o to czy przyzwyczaił się już do swojej roli w związku odpowiada, że słowo dyrektor jest tylko tytułem, a najbardziej ceni sobie pracę oraz to, że może komuś pomóc robiąc to, co lubi. - Argument jest prosty – jeśli chcemy mieć postęp, musimy zainwestować. Tak jest na całym świecie. To u nas zawsze było tak, że najpierw musiał być wynik, a dopiero potem powstawały obiekty.

W rozmowie często przewijał się wątek zbliżających się igrzysk olimpijskich. Czy według Małysza, zawodnicy już odczuwają presję?

- Z własnego doświadczenia, gdzie byłem na czterech igrzyskach powiem, że presja przychodzi dopiero przed samymi igrzyskami. Jeśli ktoś myśli dużo wcześniej, przed sezonem lub w trakcie Pucharu Świata, nie będzie to funkcjonowało. Oni, kiedy pojadą do Pjongczang, wtedy nie unikną już stresu, ale teraz są totalnie wyluzowani – mówił.

Orzeł z Wisły poruszył też kwestie związane z sytuacją w kadrze B. Niemal tuż przed rozpoczęciem czwartkowych kwalifikacji w Wiśle zwrócił uwagę na trudny charakter grupy B oraz na swego rodzaju dziurę, jaka wytworzyła się pomiędzy zwycięzcą ostatnich konkursów LPK – Klemensem Murańką, a resztą reprezentantów Polski. - Rozmawiam z zawodnikami, że muszą uwierzyć, bo wiara czyni cuda. Jeśli się zaangażują i będą w to wierzyć, to jest to już jakiś procent do sukcesu.

Mieszkaniec Wisły został także zapytany o los Dominika Kastelika, którego temat zwykł już poruszać między innymi na łamach swojego fanpage'a na Facebooku. - On nie jest skreślony, ale sam skreśla się swoją postawą i zachowaniem, które reprezentuje. Nikogo nigdy się nie skreśla. Jeśli zawodnik będzie nie tylko na skoczni, ale i osobiście reprezentował dobry poziom, to zawsze dostaje szansę. Zresztą był na FIS Cup, ale z tego co pamiętam został zdyskwalifikowany, czy się przewrócił. To nadal pokazuje, że błędy, które popełniał, popełnia nadal. To jest bardzo trudny zawodnik, chociaż talent ma nieprzeciętny i szkoda by było to zmarnować.

Jeden z najbardziej z utytułowanych polskich sportowców przyznał, że cały czas wierzy w Kastelika. - Jeśli coś dostaje się na talerzu, bardzo prosto, nigdy się tego nie docenia, a jeśli coś się wypracuje ciężką pracą, sumiennością i zaangażowaniem, to wtedy smakuje to dwa razy lepiej. Wówczas wiesz dlaczego ten sukces odniosłeś. Tutaj jest troszeczkę inaczej. Mam nadzieję, że to się zmieni. Ja cały czas wierzę w Kastelika.

Małysz nie zapomniał też o temacie skoków kobiet w Polsce - Nie mamy w tym momencie seniorek, które mogłyby startować i, które gdzieś tam od pięciu, sześciu lat się szkolą. Jest w zasadzie parę dziewczyn, które są już seniorkami, ale i juniorki, dlatego pomysł był taki, żeby stworzyć dwie grupy – tatrzańską i beskidzką. One razem jak najwięcej trenują, później ich drogi będą się rozchodzić, bo jest PŚ, PK, FIS Cup. Nie mamy na ten moment tych dziewczynek na tyle, żeby tworzyć grupę narodową.

Korespondencja z Wisły, Dominik Formela


Aleksandra Bazułka, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5350) komentarze: (10)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • wiatrhula111 profesor
  @zimowy_komentator @zimowy_komentator

  Lansować -co do tego to ostatnio w Zakopanem widziałem ładny szalik z Freundem, gdyby nasz kolega się odezwał to mógłbym mu go kupić, chyba że taki już ma.

 • mc150193 weteran
  @Wiatrhula111

  Ja akurat nie subskrybuje tego seksistowkiego kanału (musiałem założyć nowe konto na Youtube, bo ktoś mi się włamał). Więcej już nie muszę dodawać odnośnie Kastelika.

 • zimowy_komentator profesor
  Panie Adamie

  Pan Tajner nie potrzebuje żadnych Kastelików, skoków kobiet czy innych kombinacji (norweskich). On potrzebuje tylko Stocha, Kota i jeszcze paru w formie, by wygrywali najważniejsze zawody. Wtedy kasa będzie płynąć strumieniem a on sam będzie mógł się lansować w TV do woli :)

 • wiatrhula111 profesor
  @mc150193 @mc150193

  Ale w takim razie trzeba wyeksterminować około dwóch milionów Polaków(nie żebym miał coś przeciwko )

 • Kolos profesor

  No cóż przekładając z polskiego na nasze słowa Małysza "co by Kastelik nie zrobił i tak już jest skreślony"... szkoda chlopaka.... Ale jak się PZN uweiźmie to nie masz przebacz M.Rutkowski i Byrt coś o tym wiedzą...

 • mc150193 weteran

  Moim zdaniem to co się stało w Park City to akurat dobrze, że taka reakcja ze strony Małysza padła. Dlatego, że Kastelik pomimo swojego dużego talentu to on jest taki krnąbrny i paskudny - filmik na YouTube oraz subskrypcje SexMasterki tylko uświadomiły mi, że on ma naprawdę niepoukładane we łbie. Nikt z trenerów kadry juniorów by tak nie zareagował i dlatego Adam ma u mnie plusa.

 • Krajsny doświadczony
  @Złoty Orzeł @Bartek002

  Jestem bardzo ciekawy co masz na myśli od "najgorszych". To, że robi swoją pracę na pół-gwizdka, a może że zachowuje się jak typowy gówniarz 21 wieku? Jakoś bardziej obraźliwych wyzwisk nie kojarzę. Jak możesz to przytocz. Po za tym taki "kop", może tylko pomóc. Charakter Kastelika na pewno będzie chciał się odegrać na Małyszu. Oby tylko w tym pozytywnym aspekcie...

 • ZKuba36 profesor
  Trochę optymizmu.

  Wydaj się, że do Małysza już dotarło co zrobił. Pewno wkrótce dotrze również do Kastelika.

 • W_S profesor
  Oby wreszcie ktoś trafił do Kastelika

  Mógłby się wziąć za siebie, przyłożyć się i wróciłby do kadr.

 • Złoty Orzeł profesor
  Wierzysz?

  A co było po MŚJ kiedy Kastelik upadł? Wyzywałeś go od najgorszych

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).