Wielka Krokiew już z homologacją

 • 2017-11-21 17:52

Prace modernizacyjne na Wielkiej Krokwi dobiegają końca. Najsłynniejsza polska skocznia w nowej odsłonie będzie gościć w styczniu zawody Pucharu Świata. Międzynarodowa Federacja Narciarska właśnie przyznała homologację zakopiańskiemu obiektowi.

– Certyfikat obowiązuje do 2022 roku, co oznacza, że możemy w ciągu tych pięciu lat organizować na skoczni międzynarodowe zawody takie jak Puchar Świata czy Letnie Grand Prix – mówi Sebastian Danikiewicz, dyrektor OPO COS w Zakopanem.

Przypomnijmy, iż rozpoczęta w 2016 roku modernizacja Wielkiej Krokwi podzielona była na dwa etapy. Najpierw przebudowano próg skoczni i zainstalowano tory lodowe, z których zawodnicy korzystali już w styczniu br. podczas konkursów Pucharu Świata. Latem rozpoczęto modernizację zeskoku poprzez m.in. lekkie spłaszczenie buli, dzięki któremu możliwe będą dłuższe loty. Całość inwestycji kosztowała 12 milionów złotych.

Zgodnie z nową homologacją FIS, Wielka Krokiew posiada już oficjalnie nowe wymiary. Punkt konstrukcyjny obiektu został przesunięty ze 120 na 125 metr. Z kolei rozmiar skoczni (HS) powiększono ze 134 na 140 metr. Jak zapewniają organizatorzy zakopiańskich konkursów, zawodnicy będą mogli oddawać bezpieczne loty nawet na 150 metr.

Wielka Krokiew jest już niemal gotowa do użytku. Jak poinformował "Przegląd Sportowy", skocznia potrzebuje powiększonych zbiorników na wodę. Kiedy ten problem zostanie rozwiązany, obiekt będzie mógł być przygotowywany do użytku.

Oficjalny rekord niezmodernizowanej Wielkiej Krokwi wynosił 140,5 m i należał od 2010 roku do Szwajcara Simona Ammanna. Jeszcze dalej, bo na 141,5 m lądowali Fin Juha-Matti Ruuskanen (2005) i Kamil Stoch (2015). Są to jednocześnie najdłuższe odnotowane ustane skoki narciarskie na polskiej ziemi (lotu na 144 metr w 2015 roku nie ustał Klemens Murańka). Można zakładać, że podczas przyszłorocznego Pucharu Świata w Zakopanem doczekamy się jeszcze dłuższych lotów.

Wielka Krokiew w Zakopanem gościła m.in. Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym (1929, 1939, 1962), zawody Pucharu Świata (1980, 1990, 1996, 1998, dwukrotnie w 1999 i od 2002), Letniego Grand Prix (2004-2009 i 2011) oraz Zimowej Uniwersjady (1993, 2001). Ostatnia modernizacja Wielkiej Krokwi miała miejsce w 2000 roku, kiedy to została powiększona z rozmiaru K-116 na K-120.


Adam Bucholz, źródło: PAP/TVP/Przegląd Sportowy/informacja własna
oglądalność: (11135) komentarze: (11)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • MK92 stały bywalec

  A czemu HS będzie nadal na 140 metrze, pomimo zmiany przepisów, która nastąpiła w trakcie przebudowy zeskoku Wielkiej Krokwii?

 • Złoty Orzeł profesor
  @Janeman @Janeman

  Był na Youtubie w 2011 roku skok na 145,5m który był telemarkiem ustany. Niestety konto poszło w kibel a my zostaliśmy ze skokiem Murańki(144m)

 • Janeman weteran

  Chyba mam deja vu - wielu z Was może tego nie pamietać, ale po poprzedniej przebudowie Wielkiej Krokwi padły właściwie te same słowa , niejako na fali wyczynu Małysza w Wilingen.
  Jak to się miało do rzeczywistości każdy wie.
  Natomiast na "tamtej" skoczni na prawdę można było skoczyć daleko, bo za punktem HS wypłaszczała się bardzo powoli i dało się bezpiecznie skakac powyżej 140 m i rekord w granicach 144-145m by mnie nie zdziwił- zabrakło szczęścia i odpowiedniego zbiegu okoliczności (odwagi sędziów,odpowiednich warunków i wysokiej formy kogoś kto nie boi się daleko lądować). Z resztą był w zamierzchłych czasach na "jutubie" treningowy skok poza 145 m , niestety urwany w momencie lądowania (to chyba te wspomniane ponizej 146,5m).
  Inną sprawą jest to, że jak patrzę na nowy profil , to wydaje mi się ,że skocznia nie urosła aż tak bardzo, jak wskazywała by różnica HS .

 • pawelf1 profesor
  @Cejot @Cejot

  www.facebook.com/coszakopane/posts/856528011194665

 • Cejot stały bywalec

  Macie link do aktualnych zdjęć skoczni?

 • madrek doświadczony

  https://www.youtube.com/watch?v=wfGcMe5vEyo
  To link do skoku na 142 metry. Wylądowany idealnym telemarkiem, co pokazuje, że już na starej Krokwi dało się ustać pod 150 metrem. Jeśli po modernizacji skocznia nie będzie się zbyt szybko wypłaszczać za HS, to 150 metrów jest zdecydowanie do ustania. A punktem K i HS nie ma się co za bardzo sugerować.

 • Stinger profesor

  HS będzie wynosić 140 metrów, a skoki na 150 metr będzie można spokojnie lądować?
  Jakoś słabo to widzę ponieważ z tego wynika, że Wielka Krokiew będzie niewiele mniejsza jeśli w ogóle niż Willingen, a punkty K i HS wcale tego nie potwierdzają ale do stycznia poczekam i sam się przekonam aczkolwiek uważam, że 150 metr zostanie tylko marzeniem każdego z nas.

 • skajler doświadczony

  widać jak przejscie jest mocno wkopane w ziemie, oby tylko ta skarpa nie runeła

 • eLman stały bywalec
  HS

  Przy okazji tych ostatnich zawirowań z rozmiarami skoczni miałem nadzieję że na Wielkiej Krokwi rozmiar będzie na 142 metrze. Ale jak widać, pomimo zapewnień Wielkiego Prezesa, ta skocznia nie będzie taka duża... Ale z drugiej strony można się było spodziewać. W końcu mieliśmy już spokojne wejścia we wspaniały sezon, skoki na Narodowym, treningi na śniegu w Wiśle zaraz po Wszystkich Świętych itd....

 • Jannush profesor
  @anonim @Joker

  W DSJ 4 można było ustać 148, no ale to tylko gierka. ;)
  Chociaz Murańka kiedyś powiedział, że na treningach skakał pod 150 metr...

 • anonim

  Trzeba dodac ze latem Ulimoen skoczyl na wielkiej 146.5m,ale nie wiem czy ustal probe.No ale to byl chyba zwykly trening wiec nikt o tym nie pisze

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl