Katja Pozun i Eva Logar kończą karierę

• 2018-01-31 22:49

Niedzielne zmagania z cyklu Pucharu Świata Pań w Ljubnie (HS94) okazały się być ostatnimi dla reprezentantki Słowenii, Katji Pozun. 24-latka zdecydowała się odwiesić narty na przysłowiowy kołek. Jej los podzieliła również 26-letnia Eva Logar, która ostatnie punkty w rywalizacji pod egidą FIS wywalczyła w lipcu ubiegłego roku.

Katja PozunKatja Pozun

Pozun z pewnością nie może zaliczyć ubiegłotygodniowych konkursów w swojej ojczyźnie do udanych. 24-letnia skoczkini w żadnym z nich nie zdołała wywalczyć awansu do finałowej serii. W sobotnich zawodach uplasowała się na 35. pozycji, osiągając 70 metrów, natomiast w niedzielę zamknęła stawkę zawodniczek, oddając skok na odległość 66 metrów.

Katja Pozun to jedna z najbardziej rozpoznawalnych reprezentantek Słowenii. Urodzona w Trbovljach skoczkini zadebiutowała w zmaganiach z cyklu Pucharu Świata 3 grudnia 2011 podczas rywalizacji w Lilehammer. W 2013 roku stanęła na najwyższym stopniu podium podczas Uniwersjady rozegranej w Predazzo. Na swoim koncie ma również cztery medale Mistrzostw Świata Juniorów – dwa brązowe, zdobyte w zmaganiach indywidualnych w Zakopanem w 2008 oraz w Libercu w 2013 roku, drużynowy brąz z Erzurum z 2012 roku, a także złoto zdobyte wraz z koleżankami z reprezentacji podczas konkursu w Libercu w 2013 roku. W trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku Pozun zajęła 11. miejsce na normalnej skoczni.

Tuż przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu z karierą zawodowej skoczkini pożegnała się również Eva Logar. Reprezentantka klubu SSK Sam Ihan pięciokrotnie zajmowała miejsca w czołowej trójce zawodów zaliczanych do klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego. Trzy razy uplasowała się na podium konkursów z cyklu FIS Cup, dwukrotnie triumfując na skoczni w Villach. Najlepsze miejsce w historii startów w PŚ wywalczyła w trakcie zmagań w Sapporo w 2013 roku, kiedy to zajęła 4. lokatę. Za największe osiągnięcie w karierze skoczkini można uznać 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego rozgrywanego w sezonie 2010/2011.

- Decyzja o zakończeniu kariery zajęła mi dużo czasu, długo o tym myślałam. W końcu jednak trzeba było ją podjąć i spróbować szczęścia w innej dziedzinie. Sport dał mi szansę na poznanie wielu ciekawych miejsc, chciałabym nadal podróżować. Przede wszystkim będę tęsknić za przyjaciółmi, innymi sportowcami i tymi, którzy wspierali mnie w mojej karierze. Mam nadzieje, że spotkamy się jeszcze kiedyś wszyscy razem w dużo milszych okolicznościach – skomentowała swoją decyzję Logar na łamach portalu sloski.si.

Po niedzielnych zmaganiach Słoweński Związek Narciarski podał listę skoczkiń zgłoszonych do rywalizacji podczas zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Przypomnijmy, że w Korei Południowej zaprezentują się Spela Rogelj, Nika Kriznar, Ema Klinec i Ursa Bogataj.

- Konieczne było wytypowanie zespołu, który weźmie udział w rywalizacji w trakcie Igrzysk Olimpijskich. Katja Pozun i Eva Logar pożegnały się ze skokami. To, co wydarzyło się w Ljubnie, pozostawiło duży ślad emocjonalny. Trzeba jednak patrzeć w przyszłość, Igrzyska Olimpijskie to gra i jeśli zawodnik w nich uczestniczący jest w dobrej formie, może osiągnąć wiele przy odrobinie szczęścia – dodał główny trener żeńskiej reprezentacji Słowenii, Stane Baloh.

Marta Wawrzyniak i Piotr Bąk, źródło: sloski.si/siol.net
oglądalność: (6119) komentarze: (7)