Janne Ahonen chorążym Finlandii na ceremonii otwarcia ZIO 2018 [aktualizacja]

 • 2018-02-07 18:31

40-letni Janne Ahonen, który po raz siódmy wystartuje w zimowych igrzyskach olimpijskich, będzie chorążym reprezentacji Finlandii podczas piątkowej ceremonii otwarcia w Pjongczangu. Informację ogłosił w środę Fiński Komitet Olimpijski. Pięciokrotny triumfator Turnieju Czterech Skoczni pełnił już tę rolę w 1998 roku w Nagano.

Janne Ahonen jest pięciokrotnym triumfatorem Turnieju Czterech Skoczni (1999, 2003, 2005, 2006, 2008). Dwukrotnie sięgał po indywidualny tytuł mistrza świata (1997, 2005) oraz dwukrotnie zwyciężał w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (2004, 2005).

Medalowy dorobek olimpijski 40-letniego Fina jest znacznie skromniejszy i składa się z dwóch srebrnych krążków wywalczonych drużynowo w Salt Lake City i Turynie. Indywidualnie zajmował trzykrotnie czwarte miejsce w zawodach na normalnym obiekcie (1998, 2002, 2010).

Dla Janne Ahonena występ w Pjongczangu to siódmy start na zimowych igrzyskach olimpijskich. Fin debiutował na tej imprezie w 1994 roku w Lillehammer. To drugi najlepszy wynik spośród wszystkich sportowców w historii startujących na zimowych IO. Lepszym bilansem może pochwalić się tylko... Noriaki Kasai, dla którego igrzyska w Korei będą ósmymi w karierze.

To właśnie Japończyk będzie wraz Janne Ahonenem przedstawicielem skoków narciarskich w gronie chorążych podczas ceremonii otwarcia w Pjongczangu. Poprzednie doniesienia medialne nie okazały się prawdą. 45-letni skoczek z Sapporo jest już na miejscu w Korei i ma pojawić się w piątek na Stadionie Olimpijskim.

Aktulizacja: Jeszcze jeden skoczek narciarski będzie pełnił w piątek rolę chorążego podczas ceremonii otwarcia. Z flagą Turcji przemaszeruje Fatih Arda Ipcioglu.

Lista skoczków narciarskich w roli chorążych na ZIO
IgrzyskaZawodnikKraj
Sankt Moritz 1928 Esko Jaervinen
Sankt Moritz 1928 Andrzej Krzeptowski I
Lake Placid 1932 Sven Selanger
Ga-Pa 1936 Bronisław Czech
Ga-Pa 1936 Sven Selanger
Sankt Moritz 1948 Birger Ruud
Sankt Moritz 1948 Erik Lindstroem
Sankt Moritz 1948 Stanisław Marusarz
Oslo 1952 Sepp Bradl
Oslo 1952 Stanisław Marusarz
Cortina dAmpezzo 1956 Antti Hyvaerinen
Cortina dAmpezzo 1956 Bjoern Oestman
Cortina dAmpezzo 1956 Hiroshi Yoshizawa
Cortina dAmpezzo 1956 Nilo Zandanel
Squaw Valley 1960 Andreas Daescher
Squaw Valley 1960 Helmut Recknagel
Innsbruck 1964 Sadao Kikuchi
Innsbruck 1964 Josef Matous
Grenoble 1968 Veikko Kankkonen
Grenoble 1968 Gilbert Poirot
Grenoble 1968 Jiri Raska
Grenoble 1968 Bjoern Wirkola
Sapporo 1972 Mineyuki Mashiko
Sapporo 1972 Jiri Raska
Calgary 1988 Jiri Parma
Albertville 1992 Franci Petek
Lillehammer 1994 Kajrat Bijekenow
Nagano 1998 Janne Ahonen
Nagano 1998 Espen Bredesen
Nagano 1998 Primoz Peterka
Salt Lake City 2002 Dmitrij Czwykow
Salt Lake City 2002 Toni Nieminen
Soczi 2014 Simon Ammann
Pjongczang 2018 Janne Ahonen
Pjongczang 2018 Fatih Arda Ipcioglu
Pjongczang 2018 Noriaki Kasai

Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (9408) komentarze: (12)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • gosposia weteran
  jedynie to może zrobić dla Finlandii...

  Sportowo jest już dawno skończony, ale do tego nadaje się jak najbardziej.
  Dobry wybór Finów. mają bardzo zasłużonego dla kraju chorążego, któremu obecność na ceremonii otwarcia w żaden sposób nie może zagrozić w osiągnięciu właściwego sobie miejsca w zawodach.
  Przy czym, jak na mój gosposi gust, zachodzi jedno zasadne pytanie. Warto brać na igrzyska wielką sławę tylko po to, żeby poniosła flagę? Warta skórka wyprawki?

 • Enghien początkujący
  @Ad1K @Ad1K

  Czy ja wiem czy roztrwonił... I tak jest w czołówce fińskiej obecnej mizerii, zresztą z tego co mówił to szyje kombinezony i jakoś próbuje ciągnąć fińskie skoki. Nie chcę być źle zrozumiany, ale u nas gdyby nie pojawił się Kamil mogło być to samo, bo Małysz wolał oddać się karierze rajdowca a do skoków wrócił już jako dyrektor. Nie w każdym kraju wybitny zawodnik ma szansę na tak wysoką funkcję, skoczkowie musza radzić sobie w inny sposób.

 • Mc15011 doświadczony
  @MK92 @Aaabbbb

  Jaką rajdówkę? Jest mistrzem Finlandii, a także całej Skandynawii w wyścigach na 1/4 mili.

 • Aaabbbb weteran
  @MK92 @MK92

  Daj mu rajdówkę to zobaczysz jaki aniołek z niego ;)

 • Ad1K profesor

  Powodzenia Janne, przykre, że roztrwoniłeś swoją sławę, ale zagorzałych kibiców skoków na pewno będą inspirowały Twoje trofea. Jesteś jednym z największych i tak już pozostanie!

 • Mc15011 doświadczony
  @Oreo @Robusitofan_

  Dlatego chorążym naszej ekipy powinna być Karolina Riemen-Żerebecka, więc prezes PKOLu się tą decyzją skompromitował. Takie jest moje zdanie.

 • MK92 doświadczony
  Finlandia

  Janne ma anielską cierpliwość... Zawsze Finów lubiłem i życzę im, żeby jeszcze kiedyś wrócili do elity.

 • Robusitofan_ bywalec
  @Oreo @Oreo

  Nie śmiej się. U nas też nie będzie wesoło. Zbigniew Bródka ma być chorążym i co najdziwniejsze będzie on bronić tytuł mistrza Olimpijskiego. Kasai też jest chorążym.

 • Oreo profesor

  Chorąży po medal nie zdąży.

 • Mc15011 doświadczony

  Na następnej olimpiadzie musi być tak ułożony program by chorążym na IO w Pekinie był w naszej ekipie - o ile nie skończy kariery - Kamil Stoch, a także kilku innych skoczków narciarskich z innych krajów. No ale to jest niesamowicie trudne do zrealizowania.

 • skokowy123 profesor
  @Jannush @Jannush

  Z Ahonenem nie wiadomo nigdy nic. Równie dobrze może zakończyć kariere po sezonie i wrócić w 2020

 • Jannush profesor

  Ostatnie igrzyska Janne, należało mu się.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).