Seou Choi: Mamy tylko po jednym kombinezonie

 • 2018-02-08 21:57

Rozpoczynający czwartkowe kwalifikacje, Seou Choi jest olimpijskim weteranem. Igrzyska w Pjongczangu będą dla Koreańczyka szóstymi w karierze. Spośród skoczków lepszy bilans mają tylko Noriaki Kasai i Janne Ahonen. Zawodnik gospodarzy był pod wrażeniem dopingu pod skocznią Alpensia Jump Park (HS109).

Seou Choi nie ukrywał zaskoczenia, iż jego rodacy przyszli go dopingować w czwartkowych kwalifikacjach. 35-letni skoczek zajął 39. miejsce po skoku na 89 metr i wywalczył awans do sobotniego konkursu. Będzie w nim jedynym reprezentantem Korei Południowej.

- Byłem trochę zdenerwowany - przyznaje Choi, który otwierał czwartkowe kwalifikacje: - Odczuwam niedosyt z uzyskanego przeze mnie wyniku, ale cieszę się z awansu do konkursu.

Niewielu Koreańczyków przybyło w czwartek pod olimpijską skocznię, ale było ich wystarczająco dużo, aby Choi poczuł wsparcie swoich rodaków.

- Po raz pierwszy słyszę tak olbrzymi doping we własnym kraju - przyznaje skoczek z klubu Muju Resort: - Tłum kibiców był na tyle duży, że nie mogłem nawet w nim znaleźć swojej rodziny.

Zawodnik przyznaje, iż jego celem na sobotnie zawody jest awans do drugiej serii konkursowej: - Jeśli otrzymam trochę pomocy ze strony wiatru, to myślę, że mogę osiągnąć dobry wynik.

Seou Choi po raz szósty w karierze uczestniczy w zimowych igrzyskach olimpijskich. To rekord w historii reprezentacji Korei Południowej, współdzielony z jego kolegą z kadry - Hyun-ki Kimem (który odpadł w kwalifikacjach), a także będącym już na emeryturze panczenistą, Kyou-hyuk Lee.

Koreański "rodzynek" w sobotnim konkursie ubolewa na słabe wsparcie dla reprezentacji skoczków przed ZIO w Pjongczangu: - Nie mieliśmy zbyt wiele zgrupowań oraz wystarczającego wsparcia. Zagraniczni skoczkowie mają od czterech do ośmiu kombinezonów, a my tylko po jednym - kończy Seou Choi.


Adam Bucholz, źródło: yonhapnews.co.kr/informacja własna
oglądalność: (13937) komentarze: (33)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • borek99 weteran
  @pawel96 @Wojciechowski

  Ja po prostu ciągle szukam odpowiedzi na pytanie "Leo why?!" stąd mi te 10 lat wyparowało :P

 • Sweet doświadczony

  Seou Choi dawaj!!! Awans do 30 !

 • Wojciechowski profesor
  @pawel96 @borek99

  30 lat temu nie było PŚ? To co w 1988 zdobył po raz czwarty "Latający Fin"? ;)

 • borek99 weteran
  @pawel96 @kryska

  1) Nie i wątpię, żeby w najbliższych latach ktokolwiek odważył się tam skakać.
  2) Tak, są niewielkie obiekty, chociaż w stanie delikatnie mówiąc kiepskim (u nas pewnie by je już zamknięto ze względu na bezpieczeństwo), tutaj od 2:30 masz parę ich ujęć: https://www.youtube.com/watch?v=-wumSdJk8WQ

  @CineQ
  30 lat temu nie było PŚ, w pierwszym sezonie PŚ (79/80) w PN sklasyfikowano 16 państw, czyli o 1 więcej niż w tym co wynika z tego, że wtedy mieliśmy 2 kadry niemieckie (NRD i RFN) - poza tym jedyną różnicą jest to, że teraz zapunktował Zografski, a wtedy punktowali Szwedzi.

 • Parsi początkujący
  Regres w Korei

  Pamiętam, jak Korea wystawiała drużynę w skokach, ehh to były czasy :)

 • Damins bywalec

  Ech, szkoda, że to wypowiedź ze źródła, już myślałem, ze wzięliście Choia do rozmowy. A tak poza tym to akurat on jest najlepszym z Koreańczyków, ładnie skacze stylowo, w PK wcale nie klepie buli i chyba zawsze większe zaangażowanie wkłada w szykowanie się na wielkie imprezy, bo patrząc na jego wyniki z MŚ i IO to nie wygląda to aż tak tragicznie jak można by się spodziewać. Będzie miło, jeśli awansuje do drugiej serii. Poza tym, kompleks skoczni w Muju jest w ogóle czynny? Swego czadu próbowałem szukać w google ale nic, a na bazie skoczni, chyba na skispringen nie ma informacji o żadnych zawodach... Oby chociaż ten kompleks skoczni nie umarł

 • Mc15011 doświadczony

  Ludziska - wy to dopiero teraz rozumiecie co wyprawia FIS???? Ja o tym procederze wiem już z 2-3 lata i to nie jest tak, że jestem Januszem czy jak tam się zwa tylko jestem logicznie myślącym człowiekiem, który widzi tą patologię jaką uprawia ta mafia na czele z Casperem. I to jak się okazuje od wielu lat i to się tyczy nie tylko skoków narciarskich.

 • Mc15011 doświadczony
  @pawel96 @pawel96

  Co do wyścigu zbrojeń to ja wiedziałem na dobre od momentu gdy Ammann zastosował nowe wiązania z bolcami. Co do kombinezonów to już wszyscy wiemy kto tę wojnę zaczął.

 • Lestek profesor
  @Lestek @kolos

  A jakie to ma znaczenie co podaje FIS? W Polsce koreańskie nazwiska zapisuje się w kolejności nazwisko-imię. I tyle. Jeśli jakiś dziennikarz pisze coś o Kim Dzong Unie, a parę linijek później podaje niespopularyzowaną medialnie godność innego Koreańczyka zaczynając - oczywiście po przepisaniu z anglojęzycznego źródła - od imienia, to już wiem że ten człowiek nie wie, o czym pisze, a jedyne co mu względnie wychodzi, to przepisywanie. Od kogo wymagać poprawności językowej i znajomości zasad języka, jeśli nie od dziennikarzy? Zdaję sobie oczywiście sprawę z przerażającego powszechnego współcześnie językowego niechlujstwa komentatorów naszego życia, ale nadal mogę zaprotestować!

  "Lepiej się wymawia", "brzmiałby dziwnie" - co to za argument? To tylko i wyłącznie efekt Twojego przyzwyczajenia i osłuchania wynikający z lenistwa redaktorów. Od lat odczytuję automatycznie informacje o Koreańczykach na skokowych portalach poczynając od nazwisk (taka moja "autokorekta") i taki szyk jest dla mnie całkowicie naturalny, również w brzmieniu. Podobnie jak naturalna jest dla mnie odmiana Petra Prevca czy Noriakiego Kasaia (choć tej ostatniej nadal nie jestem w stu procentach pewny, ale wydaje mi się najwłaściwsza).

 • pawel96 profesor
  @pawel96 @dzika_swinia

  Też słyszałem coś takiego. Inaczej nie da się podsumować wyczynów np. Sokolenki.

 • Kolos profesor
  @Lestek @Lestek

  Czytamy i piszemy na ogół tak jak na podaje FIS. Po za tym lepiej się wymawia "Seou choi" niż "Choi Seou" . I to chyba brzmienie ma tu znaczenie. Kim Ir Sen czy Kim Dzong Un to też nie są całkiem poprawne z punktu widzenia transkrypcji na polski. A i "Dzong Un Kim" brzmialby trochę dziwnie.

 • Lestek profesor

  Nie "Seou Choi", tylko Choi Seou. Tyle trąbią o tych Kimach z Północy w mediach i dotąd nie zauważyliście, że u Koreańczyków na początku jest nazwisko, a na końcu imiona?

 • majkiel bywalec
  @Nowyskoczek5 @Nowyskoczek5

  To byłby chyba historyczny wyczyn ;) Trzymam za niego kciuki, za Zografskiego także - oby się nie spalił, bo ma szansę na bardzo dobry rezultat, co mu się należy za wytrwałość.

 • dzika_swinia weteran
  @pawel96 @pawel96

  Kazachowie dostają dobre pensje (jak na ich kraj), w innym wypadku byłby to całkowity bezsens

 • dzika_swinia weteran
  @Baciar @Baciar

  Imię jeśli już

 • Baciar stały bywalec

  Zapytali byście czemu zmienił nazwisko ?

 • skijumpingexpert doświadczony
  @skijumpingexpert @skijumpingexpert

  Trzymam mocno kciuki za Choia, ale też Zografskiego, Boyd-Clowsa, Włochów, Francuzów, Koudelke Bicknera :)

 • skijumpingexpert doświadczony
  Trochę przykre jest to, że

  M.in. ci zawodnicy poniżej są skazani przez gorszy sprzęt na straty w prędkościach na progu (Choi, Ipcioglu, Zografski)
  WELLINGER Andreas 20 86.5 57.0 6.5 133.5
  2 Q 57 STOCH Kamil 104.0 20 85.8 56.0 3.7 131.7
  3 Q 49 KUBACKI Dawid 104.5 20 86.3 53.5 3.1 129.6
  4 Q 56 FREITAG Richard 102.0 20 86.1 56.0 5.1 129.1
  5 Q 51 KRAFT Stefan 102.5 20 86.1 55.5 4.1 128.6
  6 Q 48 EISENBICHLER Markus 102.5 20 86.2 54.5 4.2 127.7
  7 Q 44 GEIGER Karl 102.0 20 86.3 54.5 3.0 125.5
  8 Q 54 TANDE Daniel Andre 100.0 20 86.3 54.0 5.0 123.0
  9 Q 46 HULA Stefan 100.5 20 85.9 54.0 3.7 122.7
  10 Q 42 AMMANN Simon 102.0 20 85.5
  Seou Choi - 84.8km/h
  Ipcioglu - 84.5km/h
  Zografski - 85.0km/h

 • zimowy_komentator profesor
  @SebaSzczesny @kryska

  Skijumping mogłoby zrobić artykuł-listę wszystkich skoczni dużych na świecie nie będących w programie PŚ. Na pewno Soczi, Ałmaty, Park City, a po tegorocznych Igrzyskach dołączy Pjongczang. Trochę szkoda. Szkoda, że zawody w USA wyleciały z terminarza.

 • kryska doświadczony
  @SebaSzczesny @zimowy_komentator

  No bo politykowi/działaczowi łatwiej dać na budynek niż na człowieka. W przypadku budynku łatwo mierzyć sukces, jak stoi i się nie wali to sukces. W przypadku zawodnika to już gorzej, bo jeśli nie zostanie mistrzem świata to wielu ludzi będzie przekonanych, że to forsa wywalona w błoto i tyle, a pewnie to był kuzyn sprzątaczki jego żony i korupcja, i w ogóle.
  Na potrzeby igrzysk olimpijskich powstaje jeden wielomilionowy kompleks za drugim, a z tych wszystkich kompleksów używanych na igrzyskach od 1980 do 2014 tylko jeden zadomowił się w programie Pucharu Świata - Lillehamer. Taka Kanada to zbudowała trzy nowoczesne kompleksy do skoków, z tego w użyciu są nadal trzy skocznie. Zresztą skocznie w Pjongczangu to nie są pierwsze skocznie w Korei - zbudowano już kompleks w Muju na potrzeby przygotowań do Nagano i z myślą o organizacji Uniwersjady - i stoi zamknięty.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).