Rekordowy lot Tepesa - skocznie w Szczuczyńsku otwarte

 • 2018-07-11 19:34

W środę nastąpiło oficjalne otwarcie skoczni narciarskich w Szczuczyńsku. Wydarzeniem dnia, podczas którego obecny był też prezydent Kazachstanu, był lot Jurija Tepesa na odległość 154 metrów!

Do obwodu akmolskiego, oprócz kazachskich zawodników, zaproszeni zostali też dwaj goście ze Słowenii - Cene Prevc i Jurij Tepes. To właśnie firma z tego kraju podjęła się realizacji projektu na stepach, wywołującej wiele kontrowersji. O sporach dotyczących budowy omawianych skoczni HS 100 i HS 140 szerzej informowaliśmy >>>TUTAJ<<<. W grupie wspomnianych Kazachów znaleźli się m.in. Siergiej Tkaczenko, Aleksiej Korolew, Sabirżan Muminow i Nikita Dewjatkin, a do tego skoczkinie - Walentina Sdierżykowa czy Alina Tuchtajewa.

11 lipca 2018 roku zapisze się w historii światowych skoków z dwóch powodów. Pierwszy to data przecięcia wstęgi na jednej z najbardziej kontrowersyjnej areny do uprawiania tego sportu, natomiast drugą przyczyną jest rekordowy lot skoczka w warunkach letnich. Mieszkańcy Szczuczyńska, bo o tym mieście mowa, mogli dziś podziwiać nie tylko pierwsze oficjalne próby na skoczniach HS 100 i HS 140, ale i niespotykany wyczyn Tepesa. Członek słoweńskiej kadry B poszybował na 154. metr, jednak jak przyznał naszej redakcji, nie ustał swojej próby. - Przy lądowaniu podparłem się obiema rękoma - przekazał serwisowi Skijumping.pl.

Przypomnijmy, że 29-latka łączą pozytywne wspomnienia z Kazachstanem. To w Ałmatach odniósł jedyne dotąd zwycięstwa w zawodach rangi Letniego Grand Prix. Słoweniec w byłej stolicy tego kraju triumfował w 2011 i 2012 roku.

O randze całej uroczystości świadczy fakt, że w regionie Burabaj pojawiła się najważniejsza osoba w kraju - Nursułtan Nazarbajew. Jest to 78-letni prezydent, który rządzi tym azjatyckim państwem nieprzerwanie od 1991 roku, a więc od momentu, kiedy uzyskało ono niepodległość.

Kompleks do uprawiania narciarstwa klasycznego ma stanowić dodatkową atrakcję turystyczną tego regionu, na co bardzo liczą władze państwowe. W okolicy skoczni znajduje się m.in. Park Narodowy Burabaj. To właśnie ta kwestia była omawiana podczas środowego zapoznania głowy kraju z nowo powstałym ośrodkiem. Dodajmy, że w skład całego kompleksu wchodzą też hotele, trasy biegowe, strzelnica biathlonowa, a także infrastruktura mogąca służyć przedstawicielom innych sportów.

W 2019 roku Szczuczyńsk ma trafić do kalendarza FIS. Walter Hofer oraz Horst Tielmann zapowiedzieli, że widzą dla tej lokalizacji miejsce w cyklu Pucharu Kontynentalnego.


Dominik Formela, źródło: inf. własna + sputniknews.kz
oglądalność: (24531) komentarze: (18)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Kolos profesor
  @Janeman @Janeman

  Ahonen skoczył w Wilingen 152 metry i koniec kropka. Zresztą jemu podawali nawet 155,5 metra.

  Prędzej Małysz w 2001 roku skoczył dalej niż te 151,5 metra niż Ahonen.

 • Kolos profesor
  @Janeman @fankapilcha

  Bardziej prawdopodobne że po prostu wiał huragan pod narty.

 • FankaPilcha doświadczony
  @Janeman @Janeman

  Bardzo możliwe, że belka była w lesie, skoro Tkaczenko na tym teście skoczył 148 m, jak sam pisał.

 • Janeman profesor
  @Janeman @Janeman

  *trudne - poprawcie , bo aż mnie oczy zabolały

 • Janeman profesor

  Ogląda się przyjemnie , ale to żaden rekord , nawet nie chodzi o to, że nieustany (z resztą Wielki Janne miał ustane 154 m na skoczni dużej, ale wiadomo jak potem było...) , ale to tylko trening z dowolnej belki (czyli w domyśle możliwe że z tej "w lesie") , a poza tym Fińscy juniorzy swego czasu takie sztuczki na Rukatunturi też czynili - tylko media społecznościowe nie były jeszcze tak wszechobecne.
  Niemniej wszystkiego najlepszego: dla Jury na najbliższy sezon jak i dla skoczni przed którą zapewne trodne koleje losu...

 • Kolos profesor
  @Joannna @joannna

  Faktycznie nasomiwty, ale nawet te 154 metry sobie stosunkowo spokojnie klapnął, szkoda źe skracał mógł te kilka metrów dalej skoczyć, i przynajmniej nie spadałby z tak wysoka.

 • baaeschiller23 początkujący
  @worldshow @wiola4697

  Jest już na fanpagu Jurija Tepesa ;)

 • Joannna doświadczony
  Skok Tepesa

  Tutaj można zobaczyć ten niesamowity skok:
  https://www.instagram.com/p/BlIdT3clrJR/?hl=pl&taken-by=tepesjurij
  Wydaje się, że skracał, mógł skoczyć jeszcze dalej, ale byłoby to niebezpieczne.

 • dzika_swinia weteran
  @Mc15011 @Mc15011

  Niech obgryzają, mają źle? Dzięki głupocie Hofera cały czas mają największą skocznię dużą na świecie

 • Baciar stały bywalec

  Skubaniec - 154 m ... Jutro na Fis Cupik się pojedzie ,zobaczę krótsze ale fajne skoki

 • Kolos profesor
  @Mc15011 @Mc15011

  Zależy jak traktować nie istniejacą już skocznię K-132 w Krasnojarsku. Jeśli jako dużą, to na dużej skoczni skoczono 154 metry już w 1985 roku.

 • Kolos profesor

  XXI wiek i Kazachowie nie pomyśleli żeby kamerować otwarcie skoczni, w efekcie nie możemy zobaczyć tego super skoku Tepesa na 154 metry... wstyd

 • wiola4697 profesor
  @worldshow @Worldshow

  Chyba skoku ;p

 • worldshow doświadczony

  Ma ktoś film tego lotu?

 • StrasznyRybolakOtchlani weteran
  @Mc15011 @Mc15011

  1. Ale to nie była oficjalna seria.
  2. Gdyby ktoś z FISu był organizatorem zawodów, to nie dopuszczonoby najpewniej do tak szalenczych lotów.
  3. Skoro nie ustal to i tak rekordu przecież nie ma...

 • Damins bywalec

  Która belka? Jaka prędkość na progu? Jaki wiatr? Podejrzewam, że belka najazdowa była ustawiona pod kazachów, a że Tepes usiadł i skoczył...

 • Mc15011 doświadczony

  Jeżeli by to były oficjalne zawody PŚ w kwalifikacjach czy w konkursie głównym to Tepes pobił właśnie nieoficjalny rekord świata w długości skoku na skoczni dużej - i to na bublu wiatrowo-narodowym... aż przykro się na to patrzy. Przecież włodarze skoczni w Willingen zaraz będą obgryzać paznokcie ze złości...

 • Oreo profesor

  oidwołują w ałmatach, a teraz nagle szczuczyńsk, nie ogarniam tego

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).