Konkurs drużyn mieszanych zadebiutuje na igrzyskach w Pekinie

 • 2018-07-18 20:58

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił, że konkurs drużyn mieszanych w skokach narciarskich zostanie włączony do programu zimowych igrzysk olimpijskich. Nowa konkurencja zadebiutuje już za cztery lata w Pekinie.

Decyzja została podjęta przez 15-osobowy Organ Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w środę w Lozannie. Oznacza ona, iż podczas XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku rozdanych zostanie pięć kompletów medali - w rywalizacji indywidualnej mężczyzn na dużej i normalnej skoczni, zawodach pań, konkursie drużynowym i w zmaganiach mikstów.

Pierwszy konkurs drużyn mieszanych na szczeblu seniorskim został przeprowadzony w 2012 roku w ramach Letniego Grand Prix. Kilka miesięcy później ten format zadebiutował w Pucharze Świata. Od 2013 roku zawody mikstów weszły do programu mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. W Predazzo po złote medale sięgnęli Japończycy, natomiast w Falun i Lahti - Niemcy.

Skoki narciarskie są w programie zimowych igrzysk olimpijskich od początku istnienia tej imprezy. Od 1924 roku rozgrywany jest konkurs indywidualny mężczyzn na dużej skoczni. W 1964 roku dodano rywalizację indywidualną na normalnym obiekcie, w 1988 roku - konkurs drużynowy, zaś w 2014 roku - indywidualne zawody pań na normalnej skoczni.

Na XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie ma wystąpić łącznie 105 zawodników w skokach narciarskich. MKOl przyjął limit 65 skoczków u mężczyzn oraz 40 skoczkiń u kobiet.


Adam Bucholz, źródło: MKOl/FIS
oglądalność: (5278) komentarze: (9)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • gosposia weteran
  @anonim @Matthia5

  Poziom setnego biathlonisty na świecie jest znacznie wyższy niż 65-go skoczka (wszystko jedno czy uwzględnimy limity narodowe na igrzyskach czy nie). Chciałbyś, żeby w igrzyskach skakały panie, które na skoczni K-100 osiągają wyniki w granicach 60m?
  Znaj proporcje, Mocium Panie.

 • gosposia weteran
  to jest akurat całkiem niezły pomysł

  Mam na myśli konkurs mieszany na igrzyskach.
  Na pewno będą to zawody bardziej emocjonujące niż męski konkurs drużynowy, o damskim (nie wiem czy też jest w planach, mam nadzieję, że na razie nie) zupełnie nie wspominając.
  Taki konkurs daje impuls paru krajom, które nie mają aż czterech dobrych skoczków, ale dwóch, od biedy, znajdą a dwie panie, które wiedzą do czego służą narty w powietrzu, też ichni związek wyczaruje.
  Szkoda tylko, że Tajnerski Związek Narciarski nie zna się na takich czarach.

 • BONZO_skokow bywalec

  No to dobrze, że boski Apollo pozostał na siedemnastą kadencję w PZN, jest szansa, że będą nowe inwestycje w temacie skoków pań. Może jakieś nowe wagi zakupi dziewczynom na najbliższy sezon.

 • borek99 doświadczony
  @anonim @Matthia5

  Każda dyscyplina ma ustalone limity - te trzy wymienione mają oczywiście wyższe, bo mają więcej konkurencji i robią miejsce na igrzyskach dla egzotyki. Do skoków podobny rozstaw ma saneczkarstwo - w Pekinie planowany jest tam układ 71/35

 • kryska stały bywalec

  cieszy, że w końcu podniesiono limity, mam nadzieję, że będzie tak rosło przynajmniej do 130.

 • anonim
  65 panów i 40 pań

  Tak się zapytam ... czy tylko skokom i kombinacji MKOL szczędzi miejsc we wiosce olimpijskiej, czy takie dyscyplini jak biegi, biathlon i narciarstwo alpejskie też mają takie limity?

 • Malopolska doświadczony

  No cóż... jeżeli nie podniesie się poziom naszych skoczkiń to blado to będzie wyglądać.

 • Kolos profesor

  Cóż. Bardzo zły pomysł i tyle.

 • Złoty Orzeł profesor

  No istna tragedia...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl