Stjernen wrócił na skocznię i wygrywa w Norwegii

 • 2018-08-21 15:19

W dniach 16-19 sierpnia na obiektach w Orkdal oraz Trondheim rozegrano zawody z cyklu Toppidrettsveka 2018, które są też częścią Pucharu Norwegii sponsorowanego przez firmę Konica Minolta. W zmaganiach elity mężczyzn dwukrotnie triumfował Andreas Stjernen. 30-latek powrócił do treningów na skoczni po przerwie spowodowanej kontuzją palców u nogi. To właśnie najlepszy lotnik Pucharu Świata 2017/2018 został zwycięzcą klasyfikacji generalnej wspomnianego wydarzenia.

16 sierpnia; Orkdal:

Norweski cykl rozpoczęto na niewielkim obiekcie Knyken, którego rozmiar to 75 metrów. Jego pogromcą okazał się Fredrik Bjerkeengen. 29-latek w obu seriach lądował za punktem konstrukcyjnym usytuowanym na 68. metrze, a jego rezultaty to 70 i 69 metrów. Na drugim stopniu podium stanął Anders Sandberg Haare (67,5 oraz 66 metrów), a na trzecim Richard Ween Haukedal (67 oraz 66,5 metra).

Najdłuższym lotem konkursu popisał się Stjernen. Podopieczny Alexandra Stoeckla w pierwszej rundzie uzyskał 70,5 metra, ale upadł przy lądowaniu, co w czwartek wykluczyło go z walki o podium. W finale drużynowy mistrz olimpijski oddał próbę mierzącą 67,5 metra. Ex aequo z nim sklasyfikowany został Ole Mathis Nedrejord (66,5 oraz 64 metry). Czwarta lokata przypadła Rishiemu Saetherowi (67,5 oraz 64 metry).

W kategorii pań równych sobie w obu rundach nie miała Karoline Andrea Roestad (66 i 64 metry). Drugie miejsce wywalczyła Thea Sofie Kleven (63 i 64 metry), a trzecie Astrid Moberg ze Szwecji (64 i 62 metry).

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki wszystkich kategorii >>>

18 sierpnia, Trondheim:

W sobotę sportowcy przenieśli się na kompleks skoczni Granaasen, gdzie najpierw zmierzyli się na skoczni normalnej (HS105). Najlepiej na arenie Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym 1997 spisał się Stjernen, na co dzień zamieszkujący Trondheim. Loty na 95. i 97. metr dały mu punkt przewagi nad Joakimem Aune. 25-latek, który pod koniec marca ogłosił zakończenie kariery skoczka narciarskiego, w hobbystycznym występie uzyskał 94 oraz 97,5 metra. Skład czołowej trójki uzupełnił Bjerkeengen (93 i 95 metrów).

W stawce kobiet na czoło wysunęła się Kleven (91 oraz 86,5 metra). Skandynawska skoczkini o 10,5 pkt. pokonała Ingebjoerg Saglien Braaten (91,5 oraz 84,5 metra), a o 22,5 pkt. Roestad (85 i 84 metry).

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki wszystkich kategorii >>>

19 sierpnia, Trondheim:

Ostatniego dnia panowie mierzyli się na skoczni, która od lat gości w kalendarzu Pucharu Świata. Niedziela była pokazem mocy Stjernena, który zawody na 140-metrowym obiekcie zainaugurował próbą na odległość 131,5 metra. W decydującej serii poprawił się o 10,5 metra, co dało mu przewagę 9,8 pkt. nad Halvorem Egnerem Granerudem (134 oraz 128,5 metra). Na trzeciej pozycji uplasował się Aune (131 oraz 128,5 metra).

Panie losy Toppidrettsveka 2018 rozstrzygały na skoczni normalnej, na której próbowały swoich sił po raz drugi z rzędu. Ostatni konkurs wygrała Rostad (93 oraz 90,5 metra). Za nią w tabeli dnia zameldowały się Kleven (91,5 oraz 87,5 metra) i Eirin Maria Kvandal (82,5 oraz 74 metry).

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki wszystkich kategorii >>>

W klasyfikacji generalnej najwięcej punktów zgromadzili Stjernen i Kleven. Drugie miejsca zajęli Bjerkeengen i Roestad, a na trzecich lokatach znaleźli się Haare i Braaten.

Klasyfikacja generalna Toppidrettsveka 2018 (mężczyźni)
Lp.ZawodnikNota
1 Andreas Kolset Stjernen 724,2
2 Fredrik Bjerkeengen 704,3
3 Anders Sandberg Haare 640,4
4 Kristoffer Eriksen Sundal 636,9
5 Robin Pedersen 609,0
6 Joergen Madsen 592,2
7 Matias Braathen 578,9
8 Ole Mathis Nedrejord 577,0
9 Rishi Saether 565,0
10 Richard Ween Haukedal 561,3
11 Christian Ingebrigtsen 560,7
12 Andreas Varsi Breivik 544,1
13 Christian Roeste Solberg 509,1
14 Oliver Dahl 508,1
15 Carl Henning Lippestad 503,1
16 Joakim Larsen Aune 498,7
17 Jo Roemme Mellingsaeter 469,0
18 Thomas Aasen Markeng 462,6
19 Espen Jacobsen 410,8
20 Espen R?e 403,7
21 Joergen Oliver Stroem 385,0
22 Halvor Egner Granerud 257,1
Klasyfikacja generalna Toppidrettsveka 2018 (kobiety)
Lp.ZawodniczkaNota
1 Thea Sofie Kleven 623,4
2 Karoline Andrea Roestad 617,6
3 Ingebjoerg Saglien Braaten 480,7
4 Astrid Moberg 472,0
5 Eirin Maria Kvandal 463,0
6 Pernille Kvernmo 364,6
7 Karoline Bjerke Skatvedt 291,5
8 Astrid Louise Baarset 239,5
9 Eva Elise Johansen Amble 197,0
10 Hanna Midtsundstad 174,8

Dominik Formela, źródło: skiforbundet.no/hopp
oglądalność: (5914) komentarze: (10)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • kkkk doświadczony

  Nieźle wypadł Bjerkeengen

 • dejw profesor
  @dejw @Hagen

  Znajomość obiektu pewnie pomogła, ale skoki na poziomie Stjernena na HN i nie tak duża strata na LH świadczą że raczej nie mógł wypaść tak dobrze bez pewnego przygotowania się do zawodów, oraz nie mogła to być jego pierwsza wizyta na skoczni po ogłoszeniu końca kariery.

 • Luk weteran
  @Shakyor

  Być może chodziło mu o Christiana Ingebrigtsena, który był tutaj 11 w klasyfikacji.

 • Hagen bywalec
  @dejw @dejw

  Tylko biorąc pod uwagę fakt że tą karierę niedawno zakończył (więc pewnie jeszcze nie miało to znaczącego wpływu na jego dyspozycje), a także obiekt który świetnie zna bo z tamtych okolic przecież pochodzi, to wcale to nie jest takie zaskoczenie, przynajmniej dla mnie.

 • Nowyskoczek5 profesor
  @dejw @dejw

  Fajnie by było bo lubię gościa .

 • dejw profesor

  Aune jak na tak hobbystyczny start, for fun, wypadł znakomicie. Chyba nic nie zapowiadało jego powrotu na skocznie, a już na pewno nie na taki poziom, może jednak zmienił decyzję na temat zakończenia kariery?

 • dejw profesor
  @Shakyor @Shakyor

  Chodzi Ci chyba o Inngjerdingena? On był jednym z Norwegów, którzy zmienili obywatelstwo na szwedzkie.

 • TandeFan23 weteran
  @Shakyor @Shakyor

  Tommy Ingebrigtsen byl Norwegiem.

 • Shakyor bywalec

  Czy Ingebrigtsen nie był Szwedem? W ogóle jak sytuacja w Szwecji ze skokami, bo ostatnio brak newsów?

 • Agent99 stały bywalec
  Aune

  Szkoda, że Aune zakończył karierę, bo on mógł coś jeszcze zrobić dla norweskich skoków. Nie mówię tutaj o byciu gwiazdą norweskich skoków takim jak Tande, czy Forfang, ale mam tu na myśli bycie solidnym rzemieślnikiem tej ekipy, który dawałby sporo spokoju drużynie norweskiej w przypadku słabego okresu jakim był dla Norwegów sezon 2016/2017, bo nie miał jakiegoś małego potencjału. Co do rywalizacji pań to mam nadzieję, że Astrid Moberg zrobi coś dla szwedzkich skoków. Skoro szwedzkie skoki w rywalizacji męskiej zupełnie nie istnieją to niech przynajmniej w rywalizacji damskiej będzie przyzwoity poziom, żeby w Kraju Trzech Koron skoki jeszcze nie wyginęły.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).