Konkursy w Vikersund przeniesione do Trondheim? Norwegowie szykują plan awaryjny dla Raw Air

 • 2018-10-11 17:20

Od kilkunastu dni największa skocznia narciarska świata w Vikersund (HS240) znajduje się poza kalendarzem zbliżającej się edycji Pucharu Świata. Norwescy działacze starają się przywrócić obiekt do łask FIS, jednocześnie tworząc plan awaryjny dla finałowych zawodów Raw Air.

Raw AirRaw Air

Zwolniony przez Vikersund termin 16-17 marca 2019 roku wciąż pozostaje nieobsadzony w kalendarzu Pucharu Świata. Norwegowie utracili te zawody z powodu niespełnienia narzuconych przez FIS wymogów dotyczących modernizacji obiektu. Podczas jesiennego meetingu w Zurychu, Vikersundbakken (HS240) nie otrzymała nowego certyfikatu, tym samym tracąc możliwość rozgrywania konkursów najwyższej rangi.

W środę Norweski Związek Narciarski zaprezentował światowej federacji zmodyfikowane plany skoczni z nałożonymi czterema poprawkami, które tym samym zezwalałyby na przyznanie obiektowi wymaganego certyfikatu. Jeśli plany zostaną zaakceptowane, wtedy zawody na Vikersundbakken mogłyby zostać przywrócone do Pucharu Świata podczas listopadowej Rady FIS.

Norwegowie szykują jednak także plan awaryjny. Dyrektor sportowy ds. skoków narciarskich w Norweskim Związku Narciarskim, Clas-Brede Braathen szuka alternatywy dla finałowych zawodów trzeciej edycji turnieju Raw Air, który do tej pory zawsze kończył się w Vikersund.

- Istnieje możliwość, aby dwa finałowe konkursy Raw Air 2019 zostały przeniesione z Vikersund do Trondheim. Na skoczni goszczącej Mistrzostwa Świata w 1997 roku rozegrano wiele bardzo dobrych konkursów Pucharu Świata - przyznaje Braathen w rozmowie z telewizją NRK.

Tym samym zbliżająca się edycja Raw Air zostałaby zawężona do trzech miejscowości (Oslo, Lillehammer i Trondheim), ale ilość turniejowych serii i konkursów pozostałaby bez zmian.

- Wszyscy wciąż mamy nadzieję, że turniej rozegramy zgodnie z planem, z finałem w Vikersund, jeśli tylko tamtejszy obiekt spełni wszystkie wymagania. Mimo wszystko Norweski Związek Narciarski musi mieć w pogotowiu alternatywne rozwiązania dla programu najbliższej edycji Raw Air. Najważniejsza jest teraz modernizacja Vikersundbakken, aby spełniała wymogi FIS - wyjaśnia Braathen.

Raw Air rozgrywany jest od 2017 roku. W dotychczasowych edycjach triumfowali Austriak Stefan Kraft (2017) oraz Kamil Stoch (2018). Na zwycięzcę cyklu czeka nagroda w wysokości 60 tysięcy euro, zaś dla drugiego i trzeciego zawodnika turnieju przygotowano odpowiednio 30 oraz 10 tys. euro. W 2019 roku po raz pierwszy rozegrana zostania kobieca edycja Raw Air.

Alternatywny pomysł z rozegraniem weekendu w Trondheim byłby dodatkową promocją miejscowości, która ubiega się o organizację Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w 2025 roku. Kilka miesięcy temu Norwegowie przegrali walkę o MŚ w 2023 roku ze słoweńską Planicą.

Adam Bucholz, źródło: NRK/Berkutschi

oglądalność: (5909) komentarze: (14)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • MK92 stały bywalec

  Też uważam, że fajnie byłoby zobaczyć zawody PŚ na normalnej skoczni w Vikersund.

 • gosposia weteran
  pytanie za dychę

  A czy w Trondheim jest już winda dla zawodników czy dalej musieliby iść, jak te juczne muły, piechotą na sam szczyt skoczni.
  Bo jeśli nie ma to ta propozycja jawi się ze strony Norwegów szczytem bezczelności.
  Tak jak jestem całym sercem za przeprowadzeniem zawodów w Vikersund (i to bez konieczności dokonywania tam jakichkolwiek zmian, bo to tylko chory wymysł urzędasów z FIS-u), tak, jeśli w Trondheim nie ma windy, to nie tylko powinni zostać za swoją propozycję wyśmiani, ale jeszcze powinno im się zabrać organizację już przynanego konkursu.
  Powtarzam. Nie wiem czy ten transport na górę jest czy go nie ma. Jeśli nie ma - adios Trondheim!

 • dejw profesor
  @Adrian36 @Adrian36

  Nie ma to jak stwierdzić, że zawodnik, który wypadł z kadr i musi inaczej zarabiać na życie, a sportowo spadł już do poziomu Muminowa jest "miękką fają" i porównywać go do Huli, który przez cały czas miejsce w kadrach znajdował i jakoś się wynikami bronił...

 • Kolos profesor

  Mam nadzieję że jednak Norwedzy dopchną Vikersund do kalendarza PŚ, choćby kolanem bo Trondheim razy 3 to nie za dobre rozwiązanie. Nawet pomimo tego źe lubię ten obiekt.

 • Bartek002 weteran

  Fajnie, bo lubie ten obiekt

 • Domin10 doświadczony
  @Gerwazy @Gerwazy

  Najlepiej duża. Od poczatku forsuje to rozwiązanie. Chciałbym zobaczyć Pś na tym obiekcie. Albo jakaś normalna. Byle nie 3 konkursy na jednej skoczni.

 • Gerwazy stały bywalec
  @Gerwazy @Domin10

  Ah rzeczywiście, no to duża :)
  Albo normalna w Oslo

 • Adrian36 stały bywalec
  Biegun

  Raczej przygodę ze skokami. Mimo przypadkowego zwycięstwa w PŚ i paru punktów, później zgasł i nie było z niego żadnego pożytku. Choć szybko jakoś rezygnują ostatnio, widać że psychicznie to miękkie faje były że tak szybko się poddają. Dlatego teraz tym bardziej doceniam Hulę że konsekwentnie krok po kroku wskakuje na ten wyższy poziom. To samo teraz robi Jakub Wolny który się nie poddał mimo fatalnej kontuzji z roku na rok wskakuje na wyzszy poziom. Od nich powinny te miękkie faje brać przykład.Ziobro też narobił szumu i co? I nic, zniknął z horyzontu. Karierę pewnie zakończy jak juz tego nie zrobił, bo Kłusek i Miętus to było od lat nieporozumienie i minięcie się z powołaniem. Obaj byli tzw wspomnianymi miękkimi fajami, co bali się własnego cienia. Miętus się jeszcze jakoś broni wynikami ale Kłusek to było popychadło takie bez charakteru i talentu.

 • bxi stały bywalec
  Krzysztof Biegun

  Krzysztof Biegun zakończył karierę skoczka narciarskiego

 • Domin10 doświadczony
  @Gerwazy @Gerwazy

  W Vikersund nie ma skoczni normalnej

 • Gerwazy stały bywalec
  Vikersund

  A ja chciałbym żeby zawody zostały w Vikersund. Ale konkurs nie byłby na skoczni dużej tylko normalnej. Może wtedy fis zauważyłby spadek atrakcyjności konkursu względem mamuta (zainteresowanie kibiców, oglądalność w TV, może słabsze zainteresowanie sponsorów i mniej kasy?) i zrozumiał że bez sensu jest co chwilę wymagać remontów i korekt na skoczni.

 • Domin10 doświadczony

  Ewentualnie jeden z konkursow w Trondheim na skoczni normalnej

 • Domin10 doświadczony

  A może by zrobić konkurs na k105 w Vikersund

 • Bot23 bywalec

  Gdyby na miejsce Trondheim wskoczył drugi konkurs w Lillehammer, a samo Trondheim przenieść na weekend, to wtedy miałoby to jeszcze jakiś sens. Ale jeśli oni chcą zrobić 3x Trondheim, no to się trochę mija z celem.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).