Zimowa Uniwersjada 2019 bez konkursów skoków

 • 2018-10-29 12:02

2 marca 2019 roku w Krasnojarsku prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin otworzy zmagania w ramach 28 Uniwersjady, czyli igrzysk dla sportowców-studentów. Po raz pierwszy od 1975 roku w programie imprezy zabraknie konkursów skoków narciarskich i kombinacji norweskiej.

Krasnojarsk był niegdyś jednym z najważniejszych ośrodków najpierw radzieckich, a potem rosyjskich skoków narciarskich. Funkcjonowały tam dwa pełne kompleksy skoczni narciarskich na czele z największym na świecie obiektem z kategorii dużych skoczni - areną z rekordem wynoszącym 154 metry. Choć zgodnie z regulaminem Uniwersjady organizator nie ma obowiązku przeprowadzania konkursu skoków narciarskich, to jeszcze w 2013 roku ówczesny prezes Federacji Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej, Aleksander Uwarow, z przekonaniem twierdził, że w 2019 roku Krasnojarsk będzie dysponował skocznią, na której zostaną przeprowadzone uniwersjadowe zawody. Za tymi słowami nie poszły jednak żadne czyny, toteż szybko jasne się stało, że gospodarz imprezy w 2019 roku nie będzie takiego obiektu posiadał. Po Uniwersjadzie z 2015 roku, z której to rosyjscy skoczkowie i skoczkinie przywieźli siedem medali temat powrócił. Zaczęto rozważać przeprowadzenie skokowej rywalizacji w Niżnym Tagile. Ostatecznie również i ten pomysł upadł.Gdy w 2015 roku organizująca Zimową Uniwersjadę hiszpańska Grenada z powodu braku obiektów zrezygnowała z przeprowadzenia konkursów skoków, nad przedstawicielami narciarstwa klasycznego zlitowali się Słowacy, którzy zdecydowali się rozegrać brakujące konkurencje w Szczyrbskim Jeziorze. Finalnie więc zmagania sportowców studentów zostały przeprowadzone w dwóch krajach. Jak poinformowała nas Międzynarodowa Federacja Sportu Studenckiego (FISU) tym razem takie rozwiązanie nie jest nawet rozważane, a co za tym idzie, po raz drugi w trwającej od 1960 roku historii Zimowej Uniwersjady, która zastąpiła rozgrywane wcześniej Akademickie Mistrzostwa Świata, na starcie rywalizacji nie pojawią się skoczkowie narciarscy.


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5588) komentarze: (16)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Kolos profesor
  @jma @kolos

  Ba Google maps podpowiada mi nawet że między grenadą a Strbskim Plesem jest nawet 3000 km odległości.

 • Kolos profesor
  @Pavel @pavel

  Wiesz, nikt się specjalnie nie oburzał w 2015 roku że w Hiszpanii nie było skoków. Ale tu mówimy o Rosji która ma conajmniej że trzy super nowoczesne kompleksy skoczni.

  Po za tym nazywanie uniwersjady imprezą dla półamatorów to lekka przesada. Może z 50 lat temu tak było. Dziś startują w takich zawodach profesjonaliści, tyle że z trzeciego a nawet czwartego szeregu zawodników.

 • Kolos profesor
  @jma @jma

  W 2015 roku uniwersjady była w hiszpańskiej Grenadzie, a skoki rozegrano w Słowackim Szczyrbskim Plesie (jeziorze). Też jak nic z 2 tys. km odległości. Tak więc odległość nie jest tu problemem.

 • Pavel profesor

  To, że nikt specjalnie nie chce budować skoczni na półamatorskie zawody jakimi jest uniwersjada to w pełni normalne. Za to trochę się dziwię, że nie rozegrają tych konkursów na innej skoczni. Zebrać wszystkich chętnych na trzy dni w piątek potrenować, w sobotę rozegrać indywidualny, a w niedzielę drużynowy i tyle w poniedziałek można już się zameldować w swoim kraju. Jeżeli nie ma odgórnego wymogu to nawet nie trzeba produkować sygnału TV bo półamatorskich skoków i tak za bardzo nikt oglądać nie chce. Tak czy siak za wiele na tym nie tracimy.

 • Domin10 profesor
  Nie jest to wielka strata dla skokow

  Serio? Mieli by wyrzucić skoki z IO jak niektorzy piszą? Porównajcie sobie range IO i uniwersjade. O ile IO pssjonuje się 50% Polakow to wynikami uniwersjady tylko nieliczni specjalisci, ktorzy traktują te zawody jako ciekawostke. I nie jest to niczym dziwnym bo wygrać te zawody jest łatwiej niż pojedynczy konkurs PK. Nie jestem zadowolony z braku skokow na uniwersjadzie, ale nie róbny z tego tragedii.

 • jma profesor
  Krasnojarsk

  Jeśli się jeszcze zastanawiacie dlaczego nie ma konkursów skoków to zerknijcie gdzie jest Krasnojarsk. Do skoczni w Niżnym Tagile jest... 2,5 tys km. Już bliżej jest do skoczni w Kazachstanie. A trzeba pamiętać, że nie jest to impreza rangi MŚ i skoro Szwajcarzy nie robią skoków, bo mają nie po drodze w ich małym kraju to co dopiero Rosjanie z imprezą na dalekiej Syberii. Tak to jest jak się spełnia ambicje lokalnych kacyków gubernatorów...

 • dervish profesor
  No to w tym sezonie nie ma Eldorado dla maluczkich

  Nasze marne i biedne zaplecze straciło jedyną w sezonie w miarę pewną okazję na podreperowanie swoich głodowych budżetów.

 • Kolos profesor
  @borek99 @borek99

  Ja się tylko dziwię że nie zrobią tych zawodów gdzieś indziej jak w 2015. Po za tym można byłoby się nie dziwić gdyby na wstępie powiedzieli że skoków nie będzie, jak Hiszpanie a nie jak Rosjanie "planujemy, myślimy ale mimo że mamy w kraju super nowoczesne obiekty to zawodów nie robimy"

  Jakby ktoś nie wiedział to uniwersjady w 2021 odbędzie się w Szwajcarii a konkretnie w Lucernie. Aż żal że tam też skoków nie będzie, w końcu to nie antypody tylko Szwajcaria, też parę skoczni tam mają...

 • borek99 weteran
  -

  Przede wszystkim brak skoków na uniwersjadzie nie powinien być żadnym zaskoczeniem, bo od paru lat nie są one już w programie "obowiązkowym" tej imprezy, a są jedynie konkurencją opcjonalną, która organizator może, ale nie musi przeprowadzać - kwestią czasu było tylko kiedy ktoś z tego skorzysta. W zamian FISU daje możliwość zorganizowania "akademickich mistrzostw świata" (które odbywają się w wielu dyscyplinach), ale póki co nie było jeszcze chętnego, żeby takie zawody zorganizować. I jakby się ktoś zastanawiał to w 2021 skoków programie uniwersjady też nie ma, dopiero Lake Placid w 2023 otwarcie mówiło, że chciałoby ten sport na uniwersjadzie zorganizować (planuje zresztą przebudowę swoich nieco przestarzałych już skoczni).

 • Kolos profesor
  @kryska @kryska

  A najgorsze że i w przypadku uniwersjady i EYOF zastanawiano się nad rozegraniem skoków ale wszystko robiło się o pieniądze... O ile Bośniaków w kwestii EYOF można zrozumieć o tyle Rosjan nie. Tyle u nich zupełnie nowych skoczni i nie da się nigdzie rozegrać uniwersjady?

 • Malopolska weteran

  Przykra sprawa i tyle.

 • kryska doświadczony

  Jak to pierwszy raz, jak przecież na Uniwersjadzie w 1975 też nie było skoków, jest o tym nawet na Wikipedii. Na EYOWF też będzie bez skoków, co już takie niezwykłe nie jest, ale razem te dwa przypadki pokazują niebezpieczny trend dla dyscypliny.

 • Kuba1234 początkujący
  @Kolos @kolos

  Zgadzam się z tym stwierdzeniem bo ruscy se jaja robią zamiast coś z tym zrobić i przywrócić skoki narciarskie do Zimowej Uniwersjady.

 • Kuba1234 początkujący
  @Adrian36 @Adrian36

  To jest poprostu czysty cyrk paranoja żeby nie było na Uniwersjadzie skoków narciarskich moim zdaniem to jest chore ze strony władz Krasnojarska i całej Rosji.

 • Adrian36 stały bywalec

  Oj to Maksimoczkin będzie załamany

 • Kolos profesor

  Szkoda... zamiast rozwoju skoków mamy figę z makiem. Jeszcze trochę i na Igrzyskach olimpijskich też nie będzie obowiązku rozgrywania skoków narciarskich.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).