PŚ w Niżnym Tagile: Triumf Forfanga, Żyła drugi!

 • 2018-12-01 17:35

Johann Andre Forfang wygrał sobotni konkurs Pucharu Świata na skoczni Aist (HS134) w Niżnym Tagile. Reprezentant Norwegii triumfował po skokach na odległość 135,5 m i 129 m. Drugi był Piotr Żyła, a trzeci Japończyk Ryoyu Kobayashi. Punktowało czterech Polaków.

W pierwszej serii konkursowej najlepszy okazał się Ryoyu Kobayashi. Lider Pucharu Świata poszybował na 134 metr, dzięki czemu wyprzedzał o 2,5 punktu drugiego Piotra Żyłę (133 m). Trzecie miejsce zajmował Norweg Johann Andre Forfang (135,5 m), a tuż za nim plasowali się Dmitrij Wasiljew (133 m), Halvor Egner Granerud (135 m) oraz Stefan Kraft (132 m).

Na półmetku zawodów w czołowej dziesiątce znajdowali się także Timi Zajc (131 m), Killian Peier (132,5 m), Jernej Damjan (131 m) oraz Władimir Zografski (129,5 m).

Do finału awansowało łącznie czterech Polaków. Czternaste miejsce zajmował Kamil Stoch (123,5 m), piętnasty był Stefan Hula (125,5 m), a dziewiętnasty Dawid Kubacki (126 m).

Awansu do czołowej trzydziestki nie uzyskali trzydziesty szósty Maciej Kot (121 m) i czterdziesty siódmy Jakub Wolny (114 m).

Pierwszą rundę konkursową rozegrano z 5. i 4. belki startowej.

W finale zaatakował Johann Andre Forfang. Reprezentant Norwegii poszybował na 129 metr i dzięki temu odniósł trzecie pucharowe zwycięstwo w karierze. Na drugiej pozycji, ze stratą zaledwie 0,2 punktu do triumfatora, znalazł się Piotr Żyła (131 m). Podium uzupełnił lider cyklu, Ryoyu Kobayashi (130 m). Tuż za czołową trójką uplasowali się Stephan Leyhe (134 m), Stefan Kraft (131,5 m) oraz Robert Johansson (130,5 m).

Kamil Stoch dzięki próbie na odległość 129 metrów awansował na siódme miejsce, wyprzedzając Timiego Zajca (123,5 m), Halvora Egnera Graneruda (120 m) i Karla Geigera (128,5 m).

Dawid Kubacki (122 m) ukończył zawody na dwudziestym miejscu, tuż przed Stefanem Hulą (120 m).

Finałową serię przeprowadzono z 5. platformy.

Piotr Żyła po raz szósty w karierze (a drugi w tym sezonie) stanął na podium zawodów Pucharu Świata. To jednocześnie 182. podium reprezentantów Polski w indywidualnych konkursach PŚ.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nie zaszły zmiany. Prowadzi Ryoyu Kobayashi (320 pkt.) przed Kamilem Stochem (226 pkt.) i Piotrem Żyłą (225 pkt.).

Na prowadzeniu w Pucharze Narodów umocnili się Polacy (991 pkt.), którzy wyprzedzają Niemców (935 pkt.) i Japończyków (625 pkt.).

W niedzielę w Niżnym Tagile odbędzie się drugi konkurs. Początek kwalifikacji o 14:30 czasu polskiego. Same zawody rozpoczną się o 16:00 naszego czasu.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Narodów >>
Zobacz aktualny ranking WRL >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (45744) komentarze: (342)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Homeomorfismus doświadczony
  @wikidajlo @OjciecMarek

  Słusznie, ale obecnie, w dobie zmiany belek startowych i punktów za wiatr sama długość skoku nie ma już tak dużego znaczenia.

 • Tim doświadczony
  @wikidajlo @EmiI

  Faktem jest, że najsłabsi najbardziej tracą w ocenach za styl za fazę lotu, a nie za fazę lądowania.

  Słusznie zauważyłeś, że można oddać kiepski technicznie skok, ale daleki. Wykorzystanie aerodynamiki przez zawodnika jest tutaj dyskusyjne, ponieważ to czy skoczek wykorzystuje odpowiednio aerodynamikę dowiadujemy się po ukończeniu serii. Wtedy możemy się pokusić o ocenę czy ten skok był dobry czy zły. :)

  Podejrzewam, że punktem odniesienia dla sędziów jest tutaj punk konstrukcyjny. Prawdą jest też, że w przypadku tylniego wiatru i zbyt nisko ustawionej belki, zawodnik nawet jak oddał dobry przeważnie nie ma tak pochylonej sylwetki jaką powinien mieć z uwagi na fakt, iż leci już od wyjścia progu nisko.

  Moim zdaniem te dwa elementy oceny skoku tj. "wykorzystanie aerodynamiki i kontrola dynamicznego ułożenia ciała", w praktyce są oceniane przez sędziów po odległości skoku. Sędziowie mają zbyt mało czasu by zastanawiać się nad takimi detalami. Należy też mieć świadomość, iż sędziowie również są oceniani przez FIS. Gdyby sędziowie na serio traktowali kryteria oceny, które są zawarte w regulaminie, to oceny byłby bardziej zróżnicowane w porównaniu z obecną praktyką. Obecny stan rzeczy pogłębia fakt, iż sędzia, który odbiegałby zbytnio od obecnej normy oceniania skoków, od razu byłby wywalony z międzynarodowej karuzeli. Zatem to jest błędne koło.

 • EmiI profesor
  @wikidajlo @Tim

  Czyli mamy zawodnika co skacze belki nr 10, mając metr pod narty 140 m, i wg sędziów leci "wykorzystuje aerodynamikę", a mamy drugiego skaczącego z belki nr 5 mającego + 25 za belkę i 0,5 m/s z tyłu. skacze 120 metrów i leci wg sędziów "mniej aerodynamicznie" mimo że oddał skok lepszy.

 • dar06 doświadczony
  @Nasir @Homeomorfismus

  cyt
  Zmiana belek i punkty za wiatr moim zdaniem są tego przyczyną. Teraz długie skoki już tak nie emocjonują jak kiedyś, bo nie sama długość ma znaczenie.


  Powinni zmienić nazwę ...Przelicznikowy konkurs
  bo ze odległościami kto najdalej ten wygrywa jak w innych sportach to teraz ma coraz mniej wspólnego

 • Homeomorfismus doświadczony
  @Mateusz1806 @Mateusz1806

  Daj spokój, Major_Kuprich to nasz forumowy troll. Nie warto się nim przejmować...

 • Homeomorfismus doświadczony
  @zimowy_komentator @zimowy_komentator

  "Proszę zobaczyć, jak daleko..."

 • Homeomorfismus doświadczony
  @Nasir @Nasir

  Zmiana belek i punkty za wiatr moim zdaniem są tego przyczyną. Teraz długie skoki już tak nie emocjonują jak kiedyś, bo nie sama długość ma znaczenie.

 • Mateusz1806 bywalec
  @anonim @Ravv

  Hmm... Na pewno z jego wpisów bije zawiść. Najbardziej uderza w Stocha bo najwięcej osiągną i najbardziej mu zazdrość A na deser mamy jeszcze ta anty polskość

 • Ravv weteran
  @anonim @Mateusz1806

  Nie "kawał chama i prostaka", tylko troll... Nie popieram trollingu tego typu, ale na pewno nie jest"zawistnym Januszem".

 • Mateusz1806 bywalec
  @anonim @Tomeson

  Wiecie bo to po prostu jest kawał prostaka i chama za razem, ma wyimaginowane pojęcie o świecie i skokach.
  A Polskim skoczką źle rzyczy bo sam nic nie osiągną i jest zawistnym Januszem

 • pawel96 profesor
  @HAZARD @HAZARD

  Mam podobne odczucia. Początek sezonu jest bardzo różnorodny i zaskakujący. Dzisiaj w TOP15, aż 10 nacji, żaden kraj nie wprowadził do drugiej serii więcej niż czterech zawodników.

 • pawel96 profesor

  Dziwny konkurs.

  Szkoda (znowu!) tych ułamków, tym razem 0,2 pkt...

 • Tomeson profesor
  @anonim @skijumpingexpert

  Nie przejmuj się, co by się nie stało, jakby Polacy nie wygrywali, to zawsze będzie zły i niezadowolony, 'bo przecież Norwegia lepsza'. Choć z tym wyrażeniem "A teraz wasi", to moim zdaniem popisał się zupełnym ignoranctwem brakiem szacunku do polskich skoczków.

 • skijumpingexpert doświadczony
  @anonim @Major_Kuprich

  Rozumiem że masz swoją misję na tym forum, ale osiągasz co komentarz apogeum głupoty i za dużo filmów science fiction. Co do Stocha nie uważam, a żeby musiał być w formie by stawać na podium. Dla mnie Kamil w formie to Kamil wygrywający seryjnie konkursy po 10-28 pkt jak to było w zeszłym sezonie

 • polishsoldier1 początkujący
  50-te podium w PŚ za kadencji Horngachera

  Kamil Stoch 27 razy

  Piotr Żyła 4 razy

  Dawid Kubacki i Maciej Kot po 3 razy

  Drużyna 13 razy

 • Cejot stały bywalec
  Rozwinę wcześniejszy komentarz!

  Stara tradycja wydaje się zatem sprawiedliwsza.
  Brak dodatkowych ruchów w powietrzu, równo prowadzone narty (bez skrzyżowania), dobre lądowanie = wysokie oceny.

  Nie wyobrażam sobie skoków bez ocen sędziów. Totalnie straciłyby urok. Mielibyśmy "ammanowskie lądowania". To byłby upadek dyscypliny.

  PS: Swoją drogą nie wiecie, który ze skoczków narzekał, że po wprowadzeniu "ciasnych" kombinezonów trudniej o dobre lądowanie?

 • Cejot stały bywalec
  @wikidajlo @OjciecMarek

  Też mam takie zdanie na temat skoków. Skok krótki = skok brzydki.
  Niemniej jednak w dobie dzisiejszych zmian belek, punktów na plus i minus...
  Dajmy na to, że zmieniamy belkę o 3-4 poziomy i skoki stają się krótsze, mniej cieszące oko. Zawodnik, który odda skok wcześniej jest niesamowicie premiowany, bo skacze najczęściej dalej co bezpośrednio przekłada się na wynik końcowy.

  Troszku lipa.

 • gosposia weteran
  @wikidajlo @OjciecMarek

  Nie byłoby tematu, gdyby FIS chciał raz, a dobrze rozwiązać problem.
  Ale nie chce. Woli, żeby przepisy były nieprecyzyjne.
  jaki to problem napisać, że długośc skoku nie ma wpływu/ma wpływ na notę za styl.
  Byłby spokój. Ale wtedy wszystkim trzebaby było obcinać albo nie obcinać not , jak to ująłeś, "za estetykę". A tak? Jednym obcinają, innym nie obcinają.
  Mam nadzieję na jedno. Po odejściu Hofera na tronie zasiadzie ktoś, kto uczyni przepisy jednoznacznymi i przejrzystymi. jak tego nie zrobi, to dalej działacze będą mieli ocenowe eldorado.

 • OjciecMarek weteran
  @wikidajlo @MarcinBB

  W przepisach jest wskazana klauzula generalna "ogólnego wrażenia estetycznego" - a trudno mieć wysokie ogólne wrażenie estetyczne o krótkim skoku.

 • yyy profesor

  Ja tam nie myślę o Zografskim tylko o tym czy wystąpimy w żółtych koszulkach liderów Pucharu narodów w Planicy.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).