Maciej Maciusiak ocenia inaugurację Pucharu Kontynentalnego 18/19

 • 2018-12-08 23:11

Za nami pierwszy z dwudziestu ośmiu zaplanowanych na tę zimę konkursów rangi Pucharu Kontynentalnego. Drugoligowcy o pierwsze punkty rywalizowali na obiekcie Lysgaardsbakken (HS140 w Lillehammer, gdzie najlepiej spośród reprezentantów Polski spisał się Aleksander Zniszczoł (6. miejsce). Do drugiej serii awansowali jeszcze Klemens Murańka (16. pozycja) i Paweł Wąsek (22. lokata). Jak występ swoich podopiecznych ocenia trener kadry narodowej B, Maciej Maciusiak?

- Za nami całkiem udany konkurs, choć nie do końca, bo w czołowej "30" zabrakło Andrzeja Stękały i Tomasza Pilcha. Andrzej oddał dobry skok, ale zarówno on, jak i Klemens Murańka, zostali trochę pokrzywdzeni w pierwszej rundzie. Na początku serii, do około 40. numeru, brakowało kilku osób do wydmuchiwania śniegu z torów, przez co prędkości na progu nie były powalające. Później, po zwróceniu uwagi organizatorom, tych ludzi pojawiło się więcej. Poza tym aspektem, warunki były bardzo sprawiedliwe. Od dawna nie byłem tutaj na tak równym konkursie.

Jak często szkoleniowiec naszej kadry B spotyka się z problemem zgłaszanym dziś przez Tomasza Pilcha, który narzekał na zbyt wysoką belkę? - Tomek nie jest wysokim skoczkiem, ale musimy sobie z tym radzić. Nie skacze teraz bardzo dobrze, ale musi być cierpliwy, bo zrobił ogromny postęp motoryczny względem poprzedniego roku. Teraz szwankuje nieco technika, przez co najpierw traci dużo prędkości nad bulą, a w drugiej fazie lotu cenne metry. Tę zimę rozpoczyna gorzej od poprzedniej, ale zrobimy wszystko, żeby się to zmieniło.

- Aleksander Zniszczoł i Klemens Murańka już w Wiśle, podczas ostatniego zgrupowania, prezentowali solidny poziom. Tutaj potwierdzili to dopiero w finałowej serii, ale oby tak dalej. Właśnie takie skoki chciałbym u nich obserwować, lecz w obu rundach. Wtedy będziemy mogli walczyć o czołowe pozycje. Nie stawiam moim podopiecznym żadnych celów wyników, ale wymagam dawania z siebie wszystkiego. Liczy się koncentracja na swojej osobie. Chciałbym, aby skoki dawały im satysfakcję, a najlepsze próby z treningów przenosili na zawody. Wtedy wszyscy będziemy zadowoleni.

Jak 36-letni trener odebrał falę krytyki po nieudanej dla kadry B inauguracji Pucharu Świata w Wiśle? - Bardzo podobała mi się reakcja zawodników. Po kwalifikacjach przeprowadziliśmy kilka twardych rozmów, a następnego dnia, podczas treningu, było zdecydowanie lepiej. W oczach skoczków i członków sztabu widać chęć do dalszych działań. Ja byłem i jestem spokojny, bo wiem, jak ciężko przepracowaliśmy całe lato. A w Wiśle? Było jak było. Grupa krajowa ma to do siebie, że jeden skoczek jedzie po drugim, a wtedy warunki wietrzne były naprawdę niekorzystne. Chłopaków po prostu wycięło. A to, że stać ich na dobre skoki, pokazali choćby dzisiaj.

- Mimo wszystko, przy tych zawodach postawiłbym plus. Zabrakło nam chyba jednego skoku treningowego, bo już w drugiej serii chłopacy skoczyli na miarę swoich możliwości. Jestem zadowolony z tego, że nawiązali poziomem do ostatniego zgrupowania w Wiśle-Malince - zakończył Maciusiak.

Korespondencja z Lillehammer, Dominik Formela


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (3821) komentarze: (4)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • jmc doświadczony
  @ZKuba36 @ZKuba36

  Tak to już bywa, że zawodnik w wyśmienitej formie potrafi skakać z wyższej i niższej belki ponieważ ma dobrą technikę. Jednak zawodnicy z kadry B dopiero walczą o zdobycie wyśmienitej techniki więc warunki zewnętrzne mają dużo większy wpływ na ich skok.

 • jmc doświadczony
  To tylko pierwsze zawody PK, ale coś mówią.

  Zawody są nie tylko weryfikacją przygotowania techniczno-motorycznego, ale przede wszystkim pokazują jak zawodnik mentalnie sobie radzi na tego typu imprezach. Bardzo dobrze powiedział na ten temat Aleksander Zniszczoł. Trzeba pozbyć się takiego myślenia o miejscu, które zajmę w zawodach. To bardzo przeszkadza w oddaniu dobrego skoku. Zawodnik zamiast być "tu i teraz" wybiega myślami na podium i to powoduje, że oddaje kiepski skok. Przygotowanie mentalne wymaga wiele pracy i dobrego rozumienia problemu przez cały sztab szkoleniowy. Wydaje się, że to jest główny klucz do zwycięstwa.

 • gosposia weteran

  Jezeli jest tak jak mówi trener, to dzisiaj powinno być znacznie lepiej.
  Wweryfikacja jego słów o 11.00
  Powodzenia!

 • ZKuba36 profesor
  Moim zdaniem.

  Na treningach w Wiśle były zbyt wysokie numery belki startowej i stąd bardzo słabe wyniki w 1 serii.
  Po podniesieniu belki o 2 stopnie Polacy zaczęli normalnie skakać.
  Z wysokiej belki to Mistrz Polski w kombinacji skoczył w Zakopanem 139m !
  Proponuję we wtorek przeprowadzić 2 treningi po 3 skoki z belki o 2-3 stopnie niższej niż normalnie i na zawodach będzie OK.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).