Peter Prevc wraca do Pucharu Świata i chwali Piotra Żyłę

 • 2018-12-10 19:05

Jak informują słoweńskie media, Peter Prevc wystąpi w najbliższych zawodach Pucharu Świata w Engelbergu (15-16 grudnia). Dla zdobywcy Kryształowej Kuli będzie to pierwszy start tej zimy.

Po zakończeniu olimpijskiego sezonu, Peter Prevc dwukrotnie poddawany był operacji kontuzjowanej kostki. Pierwsze skoki przed zimą oddał dopiero w październiku. Trener Gorazd Bertoncelj długo obiecywał powrót skoczka do Pucharu Świata, dodając zawsze, iż nastąpi to najpóźniej w Engelbergu. Tak też się stanie i w najbliższy weekend mistrz świata w lotach z 2016 roku zaprezentuje się na Gross-Titlis-Schanze.

- Od początku wiedziałem, że chcę wystartować w jakichś zawodach jeszcze przed Turniejem Czterech Skoczni. Kiedy spojrzałem w poprzednie lata, to zauważyłem, iż najstabilniejszym miejscem pod względem śniegu i wiatru był właśnie Engelberg. Lubię tamtejszy rytuał, ponieważ konkursy rozgrywane są zazwyczaj w porze obiadowej. Tym samym nie musimy czekać tylu godzin w hotelu w oczekiwaniu na start - przyznaje Peter Prevc.

Słoweniec ma dobre wspomnienia związane z Gross-Titlis-Schanze. W 2015 roku triumfował na niej dwukrotnie, a wraz z bratem Domenem sięgnęli po dublet w sobotnich zawodach. - Nie mogę powiedzieć, jak będzie tym razem, ponieważ nie mam żadnego odniesienia. Mogę tylko powiedzieć, jakiego występu bym sobie życzył. Chciałbym wytrzymać trudy sezonu, ale ze skokami na wysokim poziomie. Mam nadzieję, że będę miał motywację do osiągnięcia konkretnych celów, ponieważ wtedy będzie mi łatwiej pracować nad skokami.

- Nie mogę zaprzeczyć, że odczuwam presję ze strony społeczeństwa. Dobrze jednak, iż nasi młodzi zawodnicy udanie zaprezentowali się w pierwszych konkursach sezonu. Tym samym presja będzie rozłożona na większą grupę skoczków i nikt nie będzie wymagał wyłącznie ode mnie pociągnięcia reprezentacji do góry - przyznaje triumfator 64. Turnieju Czterech Skoczni.

Peter nie ukrywa zadowolenia z postawy swojego najmłodszego brata: - Kiedy Domen pojechał do Ruki, to nie sądziłem, że zajmie on tam aż tak wysokie miejsca. Zaimponował mi także rezultatami odniesionymi w Niżnym Tagile. Mam nadzieję, że będzie skakał tak dalej.

Zapytany o plany bezpośrednio związane z konkursami w Engelbergu, lider reprezentacji Słowenii odpowiedział: - Daję sobie 100 procent szans na awans do konkursu, 90 procent na występ w finałowej serii i 80 procent na miejsce w czołowej dwudziestce zawodów. Wyższymi pozycjami póki co nie zawracam sobie jeszcze głowy.

- Muszę przyznać, że z dużym zainteresowaniem oglądałem w telewizji pierwsze konkursy sezonu. Szczególnie intrygujące były zawody w Wiśle, gdzie kolejność na liście wyników była jeszcze bardziej wymieszana niż mogłem się tego spodziewać. Szczególnie zwracałem uwagę na zawodników będących w czołówce i starałem się ich trochę porównać. Robiłem to jednak bardziej w formie zabawy niż profesjonalnej analizy - twierdzi Peter Prevc.

Dominator sezonu 2015/2016 podzielił się także spostrzeżeniami dotyczącymi aktualnej klasyfikacji Pucharu Świata: - Prowadzący obecnie Ryoyu Kobayashi może być niespodzianką w perspektywie imienia i nazwiska, ale z pewnością nie w przypadku jego występów na skoczni. Ma naprawdę świetną formę, którą potwierdza na zawodach. Kiedy trafi na progu, to wygrywa z dużym zapasem punktowym.

- Jeszcze większym zaskoczeniem jest dla mnie drugi w klasyfikacji PŚ Piotr Żyła. On nigdy nie zajmował tak regularnie czołowych miejsc w zawodach - zaznacza wicemistrz olimpijski z Soczi, jednocześnie dodając: - Aktualnie w czołówce Pucharu Świata brakuje mi przede wszystkim Austriaka Stefana Krafta, Norwega Daniela Andre Tande oraz oczywiście słoweńskich skoczków.


Adam Bucholz, źródło: Slovenske Novice
oglądalność: (7517) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor
  @SebaSzczesny @sebaszczesny

  "i tak zakończy sezon na miejscu koło 5." W ostatnich 2 sezonach mu się to nie udało, więc nie byłbym taki pewien.

 • gosposia weteran
  musi czuje się mocno

  W każdym razie mocniej niż Severin Freund przed sezonem. Zobaczymy jak wypadną jego słowa w konfrontacji z jego skokami. Bo w słowach wydaje się być bardzo mocny.
  Druga sprawa. Brakuje mu Krafta i tandego w czołówce. Ale jak mają tam być, skoro skaczą, szczególnie Norweg, jakby im ktoś pierwszy raz narty do nóg przypiął? to chyba z sentymentu mu ich jedynie brakuje.
  A słoweńscy skoczkowie w czołówce są. Tymoteusz Zając i Domen. Mało? Moim zdaniem adekwatnie do prezentowanej w tej chwili dyspozycji.
  Oczywiście jak na mój gosposiny gust.

 • michnar doświadczony
  @zimowy_komentator @zimowy_komentator

  Wydaje mi się, że ze Stefanem Kraftem to się bardzo pospieszyłeś - on jeszcze spokojnie może w karierze dużo zrobić. Kamil też miał gorszy sezon 2015/2016, a potem był w stanie wrócić na szczyt. Freund i Tande są po problemach zdrowotnych, więc teksty o nich są trochę nie na miejscu. A zgodzić się mogę tylko co do Schlierenzauera - mam obawy, że on już może nie wrócić do swojego dawnego skakania, ale podziwiam go za swego rodzaju wytrwałość.

  PS. Co do "nowego rozdania". Z autopsji wiem, że na początku sezonu zawsze pojawiają się gwiazdy, które później z czasem po prostu gasną. Oczywiście teraz może być inaczej, ale pamiętajmy chociażby Domena Prevca z 2015/16.

 • King profesor
  @zimowy_komentator @zimowy_komentator

  Częściowo się zgadzam. Z tej wymienionej piątki mam wrażenie, że Kraft i Prevc mogą mieć bardziej udany obecny sezon niż poprzedni. W przypadku Krafta to by oznaczało TOP3 w generalce i myślę, że stać go na 3 miejsce, jeśli będzie prezentować poziom podobny lub trochę lepszy niż ten z sezonu 2017/18.
  Tande może się w ogóle nie pozbierać w tym sezonie, bo zauważmy że on przez 3 sezony z rzędu miał dość dobry poziom i naturalnie może przyjść obniżka szczególnie po sezonie olimpijskim.
  Hayboeck pewnie będzie mieć sezon podobny, a może i gorszy od poprzedniego, a Freund jak dla mnie całkowita niewiadoma na ten moment.

 • zimowy_komentator profesor
  Zawodnicy powracający

  Tacy jak Prevc, Freund, Schlienzauer nie myślą o zdobywaniu Kuli, tylko o stopniowym punktowaniu... Zrozumcie, że nastąpiło nowe rozdanie i nie ma już ekipy Freund, Prevc, Tande, Hayboeck, Kraft - oni są teraz buloklepami a na szczycie jest Rhohu, Piotrek i oczywiście niezawodny Kamil. To koniec grupy trzymającej władze ! Oczywiście ci doświadczeni zawodnicy za wszelką cenę będą próbowali wejść na szczyt, ale to są skoki a nie koncert życzeń.

 • SebaSzczesny profesor

  Prevc ma szanse na KK. Nie ma co sie odnościć do Kobayashiego że traci do niego 420pkt bo to bez sensu. On i tak zakonczy sezon na miejscu koło 5.

  Należy odnieść się do Stocha czy Żyła a do nich traci te 285 pkt co nie jest taką stratą żeby można było go skreślać.
  Pewnie KK Prevc nie zdobędzie jak wraca po kontuzji, szanse ma minimalne ale gdyby wrócił do dobrej formy to nie jest bez szans

 • bxi weteran
  @skokowy123 @Skokowy123

  Do zdobycia jest jeszcze 2200 punktów, oczywiście gdyby zawodnik wygrał każde z 22 zawodów indywidualnych. Prowadzący Japończyk ma 420, więc gdyby zajął 22 razy drugie miejsce miałby 2180 punktów. Choć to tylko rozważania teoretyczne to Ryou przegrałby 20 punktami.

 • skokowy123 profesor

  Bez szans już na KK.
  A więc kibice, którzy skoki oglądają tylko dla Polaków-radujcie się!

  (choć pewnie i tak co niektórzy źli że on już wraca)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).