PK w Ruce: Pedersen wygrywa jednoseryjny konkurs, Zniszczoł drugi!

• 2018-12-15 12:19

Robin Pedersen został zwycięzcą jednoseryjnego, sobotniego konkursu Pucharu Kontynentalnego w Ruce (HS142). Reprezentant Norwegii wygrał po skoku na odległość 135,5 m. Drugie miejsce zajął Aleksander Zniszczoł (144 m), a czwarte Andrzej Stękała (137,5 m). Pucharowe punkty zdobyło łącznie czterech Polaków.

Organizatorzy zawodów Pucharu Kontynentalnego w Ruce od początku dnia zmagali się z silnymi podmuchami wiatru. Z tego powodu postanowiono przenieść rywalizację z wieczora na poranek. Ostatecznie udało rozegrać się pierwszą - i jak się okazało, jedyną - serię konkursową.

Zwycięzcą konkursu na Rukatunturi został Robin Pedersen. Reprezentant Norwegii oddał skok na odległość 135,5 metra. Na drugim miejscu zawody zakończył Aleksander Zniszczoł. Polak poszybował na 144 metr i do triumfatora stracił 6,2 punktu. Na najniższym stopniu podium stanął Słoweniec Robert Kranjec (144 m), a tuż za nim uplasował się Andrzej Stękała (137,5 m). Piąty był Estończyk Artti Aigro (143,5 m).

W czołowej dziesiątce zawodów sklasyfikowani zostali także Jaka Hvala (132,5 m), Yuken Iwasa (136,5 m), Justin Lisso (134,5 m), Rok Justin (127,5 m) oraz Thomas Aasen Markeng (134 m).

Jedenaste miejsce zajął Paweł Wąsek (134,5 m), a trzydzieste - Klemens Murańka (125 m). Pucharowych punktów nie zdobył tylko czterdziesty czwarty Tomasz Pilch (98 m).

Upadek po skoku na odległość 59,5 metra zaliczył Thomas Hofer. Reprezentant Austrii zakończył zawody na 49. pozycji.

Zawody rozegrano z 10. i 9. belki startowej przy bardzo silnym wietrze pod narty. Rekordzistą okazał się Słoweniec Anze Semenic, któremu za wiatr o prędkości 4,25 m/s odjęto od noty 49,7 punktu.

W klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego prowadzi, nieobecny w Ruce, Marius Lindvik (200 pkt.) przed Robinem Pedersenem (175 pkt.) oraz Aleksandrem Zniszczołem (170 pkt.).

Norwegowie są już pewni siódmego miejsca startowego na nadchodzący 67. Turniej Czterech Skoczni. Bardzo dobrze wygląda sytuacja dla dodatkowej kwoty dla Polski. Wystarczy, aby w niedzielnym konkursie Aleksander Zniszczoł zajął 12. miejsce lub wyższe. Trzeci zawodnik klasyfikacji PK może być nawet niżej, ale wtedy będzie trzeba zwracać uwagę na rezultaty jego najgroźniejszych rywali z Austrii i Słowenii.

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Ruce. Początek zawodów o 9:00 czasu polskiego. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.