Składy Japonii i Finlandii na 67. Turniej Czterech Skoczni

 • 2018-12-19 00:30

Wielkimi krokami zbliża się pierwsza wielka impreza sezonu - 67. Turniej Czterech Skoczni. Reprezentacje zaczynają zatem powoli ogłaszać składy na niemiecko-austriacką imprezę. Jako pierwsze uczyniły to drużyny Japonii oraz Finlandii.

Jak to ma miejsce w zwyczaju reprezentacji Japonii, skład drużyny ogłaszany jest z góry na kilka kolejnych pucharowych weekendów. Nie inaczej jest tym razem. Trener Hideharu Miyahira postanowił bowiem powołać zawodników nie tylko na 67. Turniej Czterech Skoczni, ale również konkursy Pucharu Świata w Predazzo (12-13 stycznia 2019) i Zakopanem (19-20 stycznia 2019).

W drużynie z Kraju Kwitnącej Wiśni nie nastąpiły żadne zmiany. W najbliższych tygodniach w zawodach najwyższej rangi będzie występowała ta sama szóstka skoczków, która wystąpiła w konkursach Pucharu Świata w Engelbergu.

Liderem ekipy Miyahiry jest oczywiście Ryoyu Kobayashi. Lider Pucharu Świata jest głównym faworytem do zwycięstwa w 67. Turnieju Czterech Skoczni. Do tej pory jedynym Japończykiem, któremu udała się ta sztuka, był mistrz olimpijski z Nagano, Kazuyoshi Funaki (1997/1998).

W niemiecko-austriackiej imprezie weźmie udział 46-letni Noriaki Kasai. Tym samym będzie to dla niego już dwudziesta ósma edycja Turnieju Czterech Skoczni.

Skład ogłosili również Finowie, którzy podczas zawodów na przełomie starego i nowego roku będą mogli skorzystać z trzyosobowego limitu startowego. Trener Lauri Hakola zdecydował, iż do Antti Aalto i Jarkko Maatta dołączy Eetu Nousiainen.

Skład Japonii na 67. Turniej Czterech Skoczni, PŚ w Predazzo (HS135) i Zakopanem (HS140):

- Ryoyu Kobayashi (1. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ 2018/2019);

- Junshiro Kobayashi (19. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ 2018/2019);

- Naoki Nakamura (26. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ 2018/2019);

- Yukiya Sato (43. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ 2018/2019);

- Daiki Ito (48. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ 2018/2019);

- Noriaki Kasai (57. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ 2018/2019).

Skład Finlandii na 67. Turniej Czterech Skoczni:

- Antti Aalto (14. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ 2018/2019);

- Jarkko Maatta (54. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ 2018/2019);

- Eetu Nousiainen.

Program 67. Turnieju Czterech Skoczni:
GodzinaWydarzenieTransmisja
Piątek, 28.12.2018 - OBERSTDORF
17:30 Odprawa techniczna (+ Ga-Pa)
Sobota, 29.12.2018 - OBERSTDORF
14:30 Oficjalny trening
16:30 Kwalifikacje Eurosport 1
Niedziela, 30.12.2018 - OBERSTDORF
15:00 Seria próbna
16:30 Konkurs TVP1, TVP Sport, Eurosport 1
Poniedziałek, 31.12.2018 - GA-PA
11:45 Oficjalny trening
14:00 Kwalifikacje Eurosport 1
Wtorek, 01.01.2019 - GA-PA
12:30 Seria próbna
14:00 Konkurs TVP1, TVP Sport, Eurosport 1
Środa, 02.01.2019 - INNSBRUCK
18:00 Odprawa techniczna
Czwartek, 03.01.2019 - INNSBRUCK
11:45 Oficjalny trening
14:00 Kwalifikacje Eurosport 1
Piątek, 04.01.2019 - INNSBRUCK
12:30 Seria próbna
14:00 Konkurs TVP1, TVP Sport, Eurosport 1
Sobota, 05.01.2019 - BISCHOFSHOFEN
13:00 Odprawa techniczna
15:00 Oficjalny trening
17:00 Kwalifikacje Eurosport 1
Niedziela, 06.01.2019 - BISCHOFSHOFEN
15:30 Seria próbna
17:00 Konkurs TVP1, TVP Sport, Eurosport 1

Adam Bucholz, źródło: facebook.com/sjteamfin, Sanspo
oglądalność: (6729) komentarze: (23)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor
  @gosposia @gosposia

  Tochimoto i Iwasa klepaliby bulę tak samo, jeśli nie gorzej od Kasaiego. Podobnie jak Wąsek i Stękała w stosunku do Kota.

 • Bernat__Sola profesor
  @gosposia @zimowy_komentator

  U Słoweńców Damjan, choć on nie do końca (wyniki ma podobne, co wymieniony przez Ciebie Hula, moim zdaniem u nas to Kot nim jest w tej chwili).

 • Bernat__Sola profesor
  @gosposia @gosposia

  No to tak jak mówię, weźmy Stękałę za Kota, Wąska za Wolnego i Murańkę za Hulę, oni wszyscy mieli wyskoki na top10 PK.

 • Bernat__Sola profesor
  @gosposia @gosposia

  No nie ponad wszelką wątpliwość, bo w Ruce pokonał w 1. konkursie Kenshiro, a w 2. Iwasę.

 • Bernat__Sola profesor
  @gosposia @gosposia

  Idąc tym tropem, my powinniśmy wystawić Stękałę na TCS, żeby sprawdzić, czy może zrobić więcej niż Kot.

 • Bernat__Sola profesor
  @gosposia @gosposia

  Akurat u Japończyków nie było żadnych wątpliwości, bo ich kontynentalowcy skaczą bardzo nierówno. Tochimoto i Iwasa mieli przebłyski, ale nie zasługują na PŚ.

 • gosposia weteran
  @zimowy komentator

  Żaden z wymienionych przez Ciebie skoczków nie skacze (bądź nie skakał, jeśli mówimy o przypadku Ahonena z zeszłego sezonu) w kadrze A z tego samego powodu co Samuraj. Albo, tak jak obaj Norwegowie i Austriak, którzy tak jak on byli bez formy, zostali odsunięci od startów przynajmniej na jeden weekend. Hula zdobywa punkty, więc nie jest żadnym trupem w szafie. Ahonen, a teraz Ammann, rzeczywiście nie mieli godnych siebie następców, przy czym Fin mimo tego często był wycofywany z zawodów. Ammann też zresztą nie pojechał do Rosji. Freund to zupełnie inna kategoria i do jego przypadku na pewno trzeba podchodzić z dużo większą tolerancją. W końcu nie skakał dwa lata.A przecież i tak zdobył tej zimy 12 razy więcej punktów niż Kasai.
  Kasai jest tym z nich, który jednocześnie:
  a. skacze cały czas w tym sezonie mimo prezentowanej, nie uprawniającej do występów w PŚ, formie
  b zdobył z nich wszystkich najmniej punków
  c. zdobyte przezeń punkty (nazwijmy rzecz po imieniu: punkt) były, i można to pisać ze stuprocentową niemal pewnością, dziełem przypadku

  Nie mówiąc już o tym, że jest go kim zastąpić i pisanie, że jest inaczej, niczego nie zmieni.
  Ta ostatnia uwaga to już nie do Ciebie:)
  Nie jest zmieniany, bo robi u Japończyków zwyczajnie za świętą krowę. Dla czego np. ja nie znajduję żadnego uzasadnienia. bo nie jest dla mnie wytłumaczeniem żadnym, że ktoś chce wobec niego naprawić długi zaciągnięte w roku 1998, kiedy federacja strasznie go, ze szkodą dla siebie samej zresztą, skrzywdziła. To co? Tylko dlatego, że ktoś go nie wystawił wtedy do składu na igrzyskach, to teraz będzie startował do smierci?
  W takim razie Horngacher powinien przez cały grudzień wystawiać w PŚ Murańkę, którego niewątliwie przed Soczi skrzywdził Kruczek.
  Na szczęście Horngacher postępuje racjonalnie. Nie wiem czy w każdym, ale w tym obszarze na pewno.

 • zimowy_komentator profesor
  @gosposia @gosposia

  W każdej kadrze jest przysłowiowy trup w szafie:

  w Niemczech - Freund
  w Norwegii - Stjernen lub Tande
  w Polsce - np. Hula
  w Japonii - Kasai
  w Austrii - Schlienzauer
  w Szwajcarii - Amman
  w Finlandii - do niedawna Ahonen

  itp.

  Ale, trudno takie są realia w sporcie. Utytułowani zawodnicy zawsze będą inaczej postrzegani a co za tym idzie będą mieli większe prawa. To normalne, naturalne. A młodsi zawsze prędzej czy później do kadry dobiją, w zależności od formy. No chyba, że będą zbuntowanymi Jankami Ziobro, to wtedy nie :)

 • gosposia weteran
  @gosposia @dejw

  Fakt, że macie tu takie kółko rożańcowe wzajemnej adoracji.
  A może dwa kółka, bo nie posądzam cię akurat o przynależność do kółka grasujących tu autentycznych trolli, których obiektem nieustannych westchnień też jestem . Zostawmy to. Wróćmy do meritum.
  Jeszcze raz powtarzam. Wszyscy z Japończyków startujących razem z Takeuczim w ostatnich 4 konkursach PK pokonali go, i to dość wyraźnie, przynajmniej w trzech z czterech zawodów. Jeden z nich nawet czterokrotnie. Nie można sprawdzić czy nie pokonają Kasaiego? W końcu parę razy kończyli Ii-ligowe zawody w 10-tce.
  na tej samej zasadzie, której bronisz niczym niepodległości, poprzedni trener Japończyków trzymał wszystkich staruchów w składzie w poprzednim sezonie, przez co Nakamura oraz Sato pojawili się dopiero w okolicach Willingen. Zdobywając zresztą od razu punkty. Uważasz, że Nakamura i Sato prezentują w tej chwili poziom "zblizony" do Kasaiego? Chyba nie, prawda? A to Sato przez miesiąc nie skakał w PŚ.
  Ja nie krytykuję Kasaiego. Zrobił wystarczająco dużo dla japońskich i swiatowych skoków, żeby miec do niego szacunek. Szacunek najwyższy. A to, że się z niego z lekka pośmieję to, uważam, nic zdrożnego. Za takie występy jak ostatnio zwyczajnie mu się nalezy. Ale to nie jego krytykuję. Ja krytykuję ten cały zakichany japoński system, który każe blokować występy zawodników, którzy w danym momencie mogą pokazać więcej od tych, którzy skaczą tylko i wyłącznie za zasługi. Niech puszczą ze dwa razy, na przykład, Toszimoto. On już w swojej karierze pokazywał, że potrafi skakać. Jak nic nie pokaże to zawsze, po dwóch czy trzech konkursach, można wrócić do tych, którzy nic nie pokazują przez czas znacznie dłuższy.

 • MK92 doświadczony
  Finowie

  Gdyby Finowie dysponowali sprzętem takim jak Polacy czy Niemcy, to jestem pewien, że Aalto byłby teraz w ścisłej czołówce. Poza Polakami, trzymam kciuki za Anttiego.

 • dejw profesor
  @gosposia @gosposia

  Tak gosposiu, ja mam problem, tubylcy mają problem. W ogóle wszyscy którzy ośmielili się zakwestionować opinie nieomylnej gosposi i królowej humoru mają problem :D

  I przecież ja nie mówię o Kasaim, który nie robi nic wielkiego - choć i tak w pewnym sensie jest zaskoczeniem na plus po dramatycznie słabym sezonie igelitowym i serii krajowych zawodów z przełomu października i listopada, tą słabość przeciągnął także na Wisłę - ale o to że zwyczajnie nie ma go kim zastąpić. Nikt z ich składu na PK nie pokazał formy, po której można by śmiało twierdzić że da ona coś więcej niż przejście kwalifikacji (o ile w ogóle), a przy podobnym poziomie, to przecież jasne że wezmą Noriakiego, chyba że ten sam po prostu by zrezygnował ze startów.

 • gosposia weteran
  @gosposia @dejw

  No toś mnie przygwoździł. Masz poczucie humoru niczym Albin Siwak. Ale to pół biedy i tylko twój problem. Smutne jest to, że oprócz ciebie takie poczucie humoru ma jeszcze, jak widzę, kilkunastu innych tubylców i to już zahacza o problem społeczny.
  Żeby sprawdzić czy ktoś może zrobić więcej niż Kasai, to trzeba by po prostu tego kogoś wystawić. Ale nie wystawią, bo cóż by to było, jakby się okazało że jest w stanie skakać od starego mistrza lepiej?
  Na razie, w Lillehammer i Kuusamo, sprawdzono ponad wszelką wątpliwość, że aż trzech Japończyków (Iłasa, Toszimoto i K.Ito) "jest w stanie zrobić" więcej niż Takeuczi. Co by szkodziło sprawdzić czy nie są czasem 'zrobić więcej" niż Kasai? Widocznie coś by szkodziło.
  To, że taki mistrz przechodzi, z niejakim trudem, kwalifikacje to ma być argument na twoją korzyść?
  Zresztą. Nie wszystkie przechodzi, bo np. w Wiśle oblał je sromotnie i był w nich dopiero 64! Za nim tylko dwóch Kazachów, Wąsek i twój faworyt Nousiainen. Dajmy spokój Ruce i Tagiłowi, gdzie był niemal równie słaby zajmując miejsca w 4-tej 10-tce. W pierwszym konkursie w Engelbergu znów niewiele brakowało, by w ogóle nie wszedł do zawodów głównych. W konkursie tylko dlatego nie był ostatni, bo zrezygnowany Freund po słabym skoku zdecydował się klapnąć na dwie nogi. W niedzielę wszedł do zawodów z pozycji (sic!) 50-tej ex aequo! W pierwszej serii ewidentnie mu podwiało, bo inaczej by go w finale na pewno nie było. Regularną formę, która budzi twoje uznanie, potwierdził zresztą w skoku drugim, gdzie mając już warunki zbliżone do reszty stawki, zleciał pikując na ostatnie miejsce.
  A propos Nousiainena. Prezentuje się, podajesz, dwie klasy lepiej od reszty. Ok, ale do konkursu nie wchodzi. I to nie na skutek pecha, tylko, że jest ponad 50-ciu innych, którzy lepiej skaczą. W Wiśle było ich nawet 65-ciu. Więc o co się burzysz? Nie twierdzę, że Finowie mają tego nie wykorzystywać. Twierdzę, że Nousiainen jeździ na wycieczki.

 • dejw profesor
  @gosposia @HAZARD

  https://docs.google.com/viewerng/viewer?url=http://www.nayoro-ski.net/wp-content/uploads/2018/12/20181215.pdf
  https://docs.google.com/viewerng/viewer?url=http://www.nayoro-ski.net/wp-content/uploads/2018/12/yosida.pdf

  Tłumacząc ;)
  W 1 konkursie: K.Sato, Naito, Sakuyama, Harada, Masamitsu, Mabuchi
  W 2: Fujita, Harada, Sato, Masamitsu, Naito, Nikaido

  W drugim szczególnie zwróć uwagę na rozbieżności w odległościach ;)
  A ten konkurs w Sapporo niestety już odwołany z braku śniegu..

  @StrasznyRybolakOtchlani
  W przypadku Nousiainena to właściwe faktycznie, już można mówić o pewnej stabilizacji, że regularnie punktuje w PK ;) Maksa pokazał niezłego, więc już choćby za samo to warto go wypróbować. Już samo przechodzenie kwali, przy uwzględnieniu krajówek AUTów i szczególnie Niemców miałoby pewną wartość.

 • zimowy_komentator profesor
  Ryoyu Kobayashi

  Muszę przyznać, że zaskoczyła mnie decyzja trenera. Nie spodziewałem się tego skoczka na TCS !

 • StrasznyRybolakOtchlani weteran
  @gosposia @dejw

  W zeszłym sezonie Nousiainen i Alamommo byli trochę takim medium między poziomem składu PŚ, a mizerną resztą Finów. I o ile Andreas wygląda teraz na zupełnie rozsypanego, to Eetu sprawia wrażenie coraz mocniejszego i stabilniejszego, co było widać po jego skokach w Ruce, zarówno podczas PŚ jak i PK. Uważam, że jeśli mu się trochę poszczęści to ma obecnie nawet szanse na sporadyczne punktowanie. Määtä nieco osłabł względem początku sezonu, ale nadal prezentuje poziom akceptowalny do udziału w zawodach pierwszej rangi. Sensowniejszego składu w zaistniałej sytuacji Finowie powołać nie mogli.

 • HAZARD weteran
  @gosposia @dejw

  Podasz skrócone wyniki? :D Oby tam wszyscy wystartowali, chociaż przypuszczam, że skład na COC już mają pewny, bądź wybiorą go jeszcze przed świętami.

 • dejw profesor
  @gosposia @HAZARD

  Eetu ogólnie miewał w czasie swojej kariery przebłyski, głównie w PK - w tym sezonie jest ich więcej, a w Ruce na PŚ w jednym z trenów chyba nawet skoczył na poziom połowy drugiej dziesiątki. U niego jednak problemem jest zupełny brak stabilizacji, po niezłym występie jednego dnia, następnego jest klapa i dlatego te wyskoki wyglądają bardziej na skoki od przypadku do przypadku. Będzie teraz dobra okazja na porównanie się z Maataa na dystansie całego Turnieju, ja jednak stawiam że Jarko będzie przed nim, no chyba że akurat Nousiainenowi wyjdzie akurat w konkursie skok na poziomie tego wspominanego z Ruki, czy z drugiego dnia PK w Lillehammer ;)

  Również spodziewałem się trochę więcej po tym japońskim zapleczu. Ogólnie jednak to chyba jedynie lotnik Tochimoto rokuje na ten poziom Noriego, chociaż to też trochę myślenie życzeniowe.
  A Masamitsu po zeszłym sezonie nieoczekiwanie wyleciał z kadr. Na szczęście trenuje w klubie który zapewnia pewną stabilność (jego członkami są też Rjoju i Kasai), więc nie zamierza jeszcze kończyć, jednak poziomem poleciał znacznie - na serii krajowych zawodów z przełomu października i listopada nie wyróżnił się niczym szczególnym (głównie trzecia dziesiątka). Lepiej wypadł za to parę dni temu w Nayoro, to jednak jest trochę dziwna, mała skocznia i wyniki były przedziwne ;) Przed TCSem będą mieli jeszcze zawody w Sapporo, gdzie prawdopodobnie wystąpią wszyscy najlepsi, może nawet z Rjoju, to by było już konkretniejsze porównanie.

 • HAZARD weteran
  @gosposia @dejw

  Bez sensu jej takie rzeczy tłumaczyć, dziwny przypadek.

  Eetu wygląda dosyć mocno, nie sądzę, że gorzej niż Maatta, a japońskie zaplecze to akurat spore rozczarowanie jak dla mnie, spodziewałem się dużo więcej po nich, ale może na razie sami są w szoku, że startują w COCach w Europie. :D W razie co w obwodzie mają między innymi Sakuyame i Shimizu, może im dadzą szansę teraz w PK. Wiesz co dzieje się z M.Ito? Ostatnio regres spory notował, a zapowiadał się ciekawie.

 • dejw profesor
  @gosposia @gosposia

  A może tak zamiast ironizować - nieudolnie swoją drogą, to mogłabyś wskazać kogokolwiek innego z zaplecza japońskiego, kto byłby w stanie zrobić coś więcej niż Kasai, czyli regularnie przechodzić kwale, i oddawać skoki na koniec trzeciej/czwartą dziesiątkę?

  A Aalto pracuje przede wszystkim na siebie, a że przy okazji zapewnił swoimi występami wydostanie się Finów z minimalnego limitu, to dlaczego mają tego nie wykorzystywać, zwłaszcza że Eetu zna tle całej reszty prezentuje się ze dwie klasy lepiej?

 • gosposia weteran
  Aalto pracuje na wycieczki Nousiainena

  Tak to przynajmniej wygląda z fotelowej perspektywy...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).