W Szczyrku odbył się FIS Camp

 • 2018-12-28 19:52

Od 17 do 22 grudnia Szczyrk gościł kilkudziesięcioosobową grupę zawodników i trenerów ze "słabszych" reprezentacji, którzy przyjechali do Polski szkolić się pod okiem ekspertów Międzynarodowej Federacji Narciarskiej w ramach tzw. FIS Campu.

FIS Camp to obóz treningowy organizowany przez Międzynarodową Federację Narciarską dla przedstawicieli "słabszych" państw. Pomysł takich spotkań rozwijany jest od 2012 roku. Jest on kolejnym elementem promocji sportów zimowych odbywającej się w ramach programu solidarnościowego wprowadzonego w sezonie 1997/1998. FIS organizuje swoje obozy dla wszystkich dyscyplin olimpijskich, którymi się opiekuje: narciarstwa alpejskiego (obóz letni odbywający się w Argentynie lub Chile i obóz zimowy w Austrii lub Włoszech – w odróżnieniu od pozostałych dyscyplin, gdzie w obozach biorą udział także trenerzy, oba przeznaczone wyłącznie dla zawodników), biegów narciarskich (po jednym obozie letnim i zimowym w Europie), snowboardingu i narciarstwa dowolnego (obóz letni na halowych obiektach w Holandii i zimowy w Szwajcarii) oraz skoków narciarskich i kombinacji norweskiej (2 obozy letnie i 1 zimowy; narciarstwo klasyczne gości w takich krajach jak Włochy, Austria, Rumunia, Słowenia i Polska).

O inicjatywie tej pisaliśmy już w przeszłości kilkukrotnie, szerzej opisując ją m.in. w roku 2014. Od tego czasu FIS Campy rozwinęły się i weszły na stałe do kalendarza przygotowań przedstawicieli "słabszych" reprezentacji, a przez obozy te "przewinął się" m.in. trzykrotny medalista mistrzostw świata juniorów w kombinacji norweskiej – Estończyk Kristjan Ilves. Tegoroczna zimowa edycja FIS Campu była wyjątkowo, gdyż zawodnicy i trenerzy przybyli do Polski, a konkretnie do Szczyrku, gdzie trenowali od 17 do 22 grudnia. Jak poinformował nas koordynator projektu z ramienia FIS Sandro Pertile w obozie treningowym wzięło udział 36 zawodników i zawodniczek oraz 15 trenerów z 9 państw (Białoruś, Bułgaria, Estonia, Gruzja, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Ukraina i Węgry). Sportowcy trenowali pod okiem Sandro Sambugaro, którego wspierali byli skoczkowie – Włoch Michael Lunardi i Bułgar Georgi Żarkow.

Wysoka temperatura sprawiła nieco problemów z przygotowaniem skoczni w Szczyrku w pierwszym dniu obozu, jednak od drugiego dnia wszystko działało już jak należy – starsi zawodnicy skakali w Szczyrku na skoczniach K-40 i K-70 w kompleksie Skalite, a młodsi na obiektach K-9 i K-19 wiślańskiego kompleksu Centrum. Program obozu obejmował dwie sesje skoków każdego dnia, przedzielone sesją treningową na sali gimnastycznej. Dodatkowo 20 grudnia uczestnicy zwiedzili skocznię im. Adama Małysza w Wiśle-Malince, a także muzeum ze zdobytymi przez niego trofeami. Na koniec obozu odpowiadająca w FIS-ie za rozwój kobiecych skoków Aga Baczkowska przeprowadziła wykład na temat wyposażenia, wyjaśniając zawodnikom i trenerom reguły dotyczące kontroli sprzętu.

W ostatnim dniu uczestników FIS Campu spotkała także wyjątkowa niespodzianka – odwiedził ich wówczas Adam Małysz, który nie tylko chętnie pozował do zdjęć z młodymi sportowcami, ale także śledził ich treningowe skoki.

Kolejny FIS Camp planowany jest na lipiec 2019 roku.


Paweł Borkowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4582) komentarze: (10)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  @mario74 @Skokowy123

  Siedź cicho. Zografski też został mistrzem ... i to nie własnego kraju.

 • skokowy123 profesor
  @mario74 @mario74

  Tak, przyszły mistrz z Gruzji. Prędzej uwierzę, że Muminov ma kiedyś zdobyć punkt PŚ

 • mario74 bywalec

  co to za ferie sześciodniowe.... Ale kto wie, może tam stoi jakiś przyszły mistrz albo mistrzyni? Maly Kamil gdy występował w TV, to czy ktoś obstawiał, że to będzie legenda?

 • Kolos profesor

  Ciekawe zwłaszcza z Białorusi, Bułgarii oraz Gruzji kto się pojawił.

 • Labrador_Retriever weteran
  @RyoyuKobayashiFAN @RyoyuKobayashiFAN

  A właśnie że drążyć, drążyć. Jak dzieci nie zaczną się bawić w skoki, to nie będzie potem zawodowców. Tutaj mamy program FIS-u, warto o nim pisać, miło o tym czytać.

 • RyoyuKobayashiFAN doświadczony
  zawodnicy? przecież to dzieci z podstawówki , są na feriach z nartami

  Co tu więcej drążyć. Wszyscy mają banana na mordce i to najważniejsze :-)

 • Baciar stały bywalec

  Też chętnie bym zobaczył wyniki zawodów i dzieciaków którzy w nich startowali ..

 • Kolos profesor

  Też jestem ciekawy jacy zawodnicy brali udział w tym FIS Camp. Tyle redakcja mógła podać...

 • Henning stały bywalec

  Jest możliwość ujrzenia dokładnej listy zawodników z tego fis camp? Chodzi mi głównie o ilośc zawodników z danej narodowości oraz datę ich urodzenia ;)

 • anonim

  Wytłumaczenie zapewne jest trywialne, brak najmniejszych skoczni i bliska odległość między dwoma miastami, ale to wciąż śmieszne widzieć tytuł o Szczyrku ze skoczniami z Wisły w tle :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).