Wypowiedzi Kubackiego i Huli po kwalifikacjach w Oberstdorfie

 • 2018-12-29 23:12

Medaliści środowych Mistrzostw Polski w Zakopanem, Dawid Kubacki i Stefan Hula, bezproblemowo wywalczyli awans do konkursu otwierającego 67. Turniej Czterech Skoczni. Rywalami wspomnianej dwójki w niedzielnych zawodach w Oberstdorfie będą kolejno Lukas Hlava z Czech i Michael Hayboeck z Austrii.

Dawid KubackiDawid Kubacki

Dawid Kubacki (9. miejsce w kwalifikacjach):

- W sobotę oddałem całkiem solidne skoki, więc można mówić o kolejnym kroczku do przodu. Widać, że ta metoda się sprawdza. Sprawdza się też to, nad czym stale pracuję. Pozostaje kontynuować ten kierunek. Przedświąteczne treningi w Zakopanem były intensywne, ale dałem radę.

- Potem było obfite jedzenie. Może efekty byłyby lepsze, gdyby obżarstwo szybciej zeszło z brzucha <śmiech>… Mówiąc poważnie, obżarstwo obżarstwem, ale od jednego posiłku nie da się przytyć. Wszystko jest w normie. Wskazany był za to odpoczynek, aby nabrać nieco świeżych sił i pracować dalej.

Kilkuletnia współpraca z psychologiem pozwala z łatwością odciąć się od otoczki i wejść w realia tak dużej imprezy, jaką jest Turniej Czterech Skoczni? – Zależy co ma się na myśli. To pierwszy punkt takiej współpracy. Trzeba wiedzieć, czym jest odcięcie, bo nie każdy musi to robić. Cel jest zawsze ten sam, ale metodologia w każdym przypadku jest inna. Nie trzeba się od razu odcinać od wszystkiego. Wystarczy utrzymać koncentrację na wysokim poziomie, a następnie można skakać dobrze i normalnie.

- Kiedy pojawia się problem? Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że rodziły się wtedy, gdy sam narzucałem sobie za duże oczekiwania. Nakładałem je zbyt duże, a czasami robili to inni, bo dawałem je sobie nakładać. Dziś wiem, że do niczego to nie prowadzi i, moim zdaniem, radzę sobie z tym dobrze. Stale jednak nad tym pracuję, bo w psychologii nie wystarczy troszeczkę podziałać, aby było w porządku. Ten aspekt też trzeba podtrzymywać, jak każdy inny trening. Za każdy razem trzeba mieć na uwadze to, że to nie są umiejętności dane na zawsze. Łatwiej do nich jest wrócić, ale nieustannie trzeba je rozwijać. Nie jest łatwo, ale trzeba się starać.

Stefan Hula (31. miejsce w kwalifikacjach):

- Święta Bożego Narodzenia były bardzo potrzebne przed Turniejem Czterech Skoczni. Miło było posiedzieć trochę w domu, jak zawsze. Mogłem spędzić nieco czasu z rodzinką i niczym się nie zajmować. Do tego do Szczyrku zawitała baśniowa zima. Było pięknie! Oby rokrocznie to tak wyglądało, bo to korzystnie wpływa na atmosferę.

- Rywalizację w Oberstdorfie rozpoczęliśmy od kilku standardowych treningów, więc nasze organizmy wracają do normalności. Konkurs świąteczny o tytuł mistrza Polski, rozgrywany 26 grudnia, to nienaturalne oderwanie. Wychodzi się z domu, jedzie na skocznię i oddaje kilka prób. Tutaj, w Pucharze Świata, wszystko przebiegało już jak należy, mówiąc o samym przygotowaniu.

- Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że Turniej Czterech Skoczni jest mocno nagłośnioną imprezą. Jest znacznie więcej kibiców czy przedstawicieli mediów niż zazwyczaj, ale dla jest to już normalne. Super, gdy na dole skoczni jest doping fanów, którzy dopingują zawodników. To zdecydowanie lepsza sytuacja od obiektów, na których słowa spikera trafiają w pustkę.

- Dziś oddałem trzy podobne do siebie skoki. Myślę, że trener Horngacher zgodzi się z tymi odczuciami. Może nie jest idealnie, ale udało mi się tutaj poprawić już jeden aspekt techniczny. Grunt, że coś drgnęło do przodu i na tym trzeba dalej bazować.

- Kamil jest w bardzo dobrej dyspozycji, ale wszyscy jesteśmy zdolni do wygrywania. Każdy przyjeżdża tutaj po to, aby oddawać cudowne skoki i pokazać się z jak najlepszej strony. Nie mam jednego faworyta. Nie da się przewidzieć tego, co przyniesie dzień jutrzejszy. Jest grono skoczków w dobrej formie i można sobie typować, ale ja nie lubię.

Korespondencja z Oberstdorfu, Dominik Formela


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (2751) komentarze: (0)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).