Stefan Horngacher: Największym problemem jest dyspozycja Macieja Kota

 • 2018-12-31 20:49

Za nami trzeci dzień rywalizacji w ramach 67. Turnieju Czterech Skoczni. Podobnie jak w Oberstdorfie, w Garmisch-Partenkirchen awans do konkursu głównego wywalczyło sześciu spośród siedmiu Polaków. Raz jeszcze odpadł Maciej Kot, którego forma jest największym strapieniem trenera Stefana Horngachera. Jak austriacki szkoleniowiec ocenia początek niemiecko-austriackiej imprezy?

Stefan HorngacherStefan Horngacher

- Jestem szczerze usatysfakcjonowany z wyników osiągniętych w Oberstdorfie, natomiast mam pewne zastrzeżenia do pojedynczych aspektów technicznych. To nie były perfekcyjne skoki moich podopiecznych, zwłaszcza w drugiej serii. Tylko Dawid Kubacki stanął na wysokości zadania. Reszta nie zaprezentowała szczytu swoich możliwości, ale teraz czeka nas walka w Garmisch-Partenkirchen.

- Wszyscy stawiali na Kamila Stocha i Piotra Żyłę, ale Dawid od początku sezonu pokazuje wysoki poziom, co nie każdy zdołał dostrzec. Dysponujemy trójką zawodników wskakujących do czołowej "10", więc zobaczymy, jak potoczy się bieżący Turniej Czterech Skoczni.

Czy pojedyncze słabsze próby Piotra Żyły wynikają z testowania jakichś nowinek? – Nie eksperymentujemy. Podczas mistrzostw Polski w Zakopanem pojawiły się problemy sprzętowe, a w Oberstdorfie, pomimo słabego początku w treningach, kwalifikacje i początek zawodów były już udane. Dopiero w drugiej serii pojawiły się błędy, ale tak wyglądają skoki narciarskie na najwyższym poziomie. Nie da się ich nie popełniać.

- Pierwszy dzień w Garmisch-Partenkirchen nie należał do wybitnych w naszym wykonaniu. Tylko Dawid skakał na swoim poziomie. Kamil się poprawia, ale nadal nie wszystko funkcjonuje należycie. Piotrek w kwalifikacjach popełnił podobny błąd do tego, który pojawił się w rundzie finałowej zawodów w Oberstdorfie. Jakub Wolny i Stefan Hula stale mają nad czym pracować. Największym problemem jest dyspozycja Macieja Kota. Musimy zachować cierpliwość i postaramy się mu pomóc przed kolejnymi konkursami. Jest zbyt wcześnie, aby mówić o ewentualnych zmianach w składzie.

Czy prędkości Kamila Stocha są dużym powodem do zmartwień? – To jedna z rzeczy, która podlega poprawie. Dziś cały zespół miał z tym problemy. W kwalifikacjach ten aspekt udało się poprawić Dawidowi i Piotrkowi, więc myślę, że musimy nad tym jeszcze popracować. Zawodnicy muszą osiągać znacznie lepsze prędkości, zwłaszcza na dość nietypowym najeździe w Ga-Pa. Mam nadzieję, że do jutra uda nam się odnaleźć odpowiedni klucz, żeby było lepiej. Pogoda nie ma na to wpływu.

- Czytelnikom Skijumping.pl życzę dużo zdrowia, szczęścia i udanego 2019 roku!

Korespondencja z Garmisch-Partenkirchen, Tadeusz Mieczyński i Dominik Formela


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (9479) komentarze: (25)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • jmc doświadczony
  Maciej Kot wróci do bardzo dobrego skakania.

  Zazwyczaj po dobrym sezonie po tzw. pierwszych przebłyskach talentu przychodzi gorszy czas. Jest to czas na oczyszczenie głowy, na trening mentalny. Jeśli zawodnik nie podda się i nadal ostro trenuje niezależnie od osiąganych wyników to właśnie wtedy uczy się skakania z tzw. "odciętą głową". Jeśli Maciek to wytrwa i będzie robił dalej swoje to już i w tym sezonie przyjdzie wzrost formy, a w następnym sezonie bardzo dobra dyspozycja jeszcze lepsza niż ta sprzed dwóch lat. Przykładem na to, że taki kryzys trzeba zwalczyć jest chociażby gwiazda skoków - Adam Małysz. W 1997 miał przebłyski formy, swoje pierwsze zwycięstwo i dobry rezultat w generalnej klasyfikacji PŚ a potem dwa następne sezony kryzys. Nawet zastanawiał się, czy nie skończyć ze skakaniem i na szczęście nie poddał się. Mam nadzieję, że Maciej również się nie podda i nawet gdy zostanie oddelegowany na zawody CoC będzie nadal dawał z siebie wszystko co sprawi, że wróci jeszcze w tym sezonie do PŚ.

 • TomekNS doświadczony
  Witam

  Moim zdaniem Kot powinien odpuścić konkursy po TCS i tak jak powiedział Biegun w eurosporcie, najlepiej niech sobie trochę poskacze w PK . Jeśli mu tam nie pójdzie to niestety najwyższy czas zakończyć karierę bo po co się męczyć?Jest najslabszym skoczkiem z kadry A już od wielu lat

 • Fan_Zyly bywalec
  @skokowy123 @Skokowy123

  A czemu do błędu? Ja tu żadnego błędu nie widzę mamy możliwość wystawienia 7 zawodników to ich wystawiamy, a to Horngacher sam pracą pod jego okiem wywindował Maćka, Kamila, Dawida, Stefana, Piotrka na dużo wyższy poziom.

 • Fan_Zyly bywalec
  @Ad1K @Ad1K

  Te betonowanie składu daje nam tylko korzyści, bo chyba nie mamy wątpliwości kto ma większy potencjał i rezerwy Maciek czy Aleksander?

 • Fan_Zyly bywalec
  @Adrian36 @Adrian36

  Najpierw to niech Zniszczoł jakiś punkt zdobędzie, a potem dopiero mówmy o układach ;DDD

 • Fan_Zyly bywalec
  @Adrian36 @Adrian36

  A kto jest teraz znacznie lepszy? Bo ja nie widzę nikogo takiego. Co więcej najlepszy z reszty ledwo się łapie do top30 pk

 • mc150193 weteran

  Tak oceniając na gorąco to owszem Horngacher zdaje sprawę z fatalnych skoków Maćka. No ale nie rozumiem pozostawienia go w turnieju. Przecież on się niesamowicie męczy. Na progu nie ma zupełnie dynamiki, a te prędkości są niesamowicie niskie. Ale to się tyczą nie tylko Maćka ale i całego zespołu. Nawet Dawid nie był taki szybki na progu, mimo tego że jest najwyższy z naszych skoczków. Wracając do trenera - to po TCS będzie miał trudną decyzję do podjęcia. Zresztą powiedział sam przy podpisywaniu nowego rocznego kontraktu, że liczy na lepsze skoki naszego zaplecza. No i to wystarczy, że Olek w tym sezonie złapał naprawdę niezłą dyspozycję która pozwala mu na wejście do konkursów w PŚ - pomimo wpadki w Wiśle. A Maciek niech odpuści lepiej Val di Fiemme a wcześniej część austriacką TCS. Niech spokojnie potrenuje, zminimalizuje ten słynny kardynalny błąd jaki robi czyli skręt tułowia po wyjściu z progu. Bo to zostawiłem na koniec celowo. By w Zakopcu na swojej skoczni nie doszło do kompromitacji. Inaczej Maciek na MŚ nie pojedzie - serio. Więc to jest już w zasadzie ostatni dzwonek do tego by go z PŚ wycofać. Słoweńcy mogli taką decyzję podjąć.

 • Adrian36 stały bywalec

  Będzie to przypominało wożenie Tonia i Pochwały przed laty mimo znacznie lepszych wtedy Śliża i Skupnia swego czasu.

 • Adrian36 stały bywalec

  Jeśli Zniszczoł jakimś cudem zapunktuje w kolejnych konkursach. A Kot dalej będzie się kompromitował to chyba naturalne jest że to Kot wyleci a nie Zniszczoł.
  Inaczej było by chore i układami czuć było by na odległość. Nawet na dziś to Zniszczoł przynajmniej kwalifikacje przechodzi. Jeśli Kot zostanie i będzie wozony na wycieczki mimo lepszych wyników Zniszczoła to ja na miejscu Zniszczoła bym się mocno wku.... Ale naszym brakuje charakteru, a ci ktorzy mieli charakter zostali zalatwieni przez pozał się Pana Dyrektora. Vide Ziobro i Kastelik.

 • gosposia weteran
  @dervish @dervish

  To o co chodzi?
  Żeby Kot zaczął dobrze skakać czy żeby Horngacherowi nie obniżyło się ego?

 • King profesor

  A według mnie coraz bardziej prawdopodobne jest to, że Horngacher po prostu jeszcze daje Maćkowi czas. Jeśli po TCS sytuacja się nie poprawi, a limit spadnie do 6 co jest prawdopodobne to Maciek pewnie odpuści konkursy we Włoszech i zobaczymy go w Zakopanem.

 • Fan__skokow bywalec
  Mój ulubiony trener

  Mam nadzieję, że zostanie u nas na cały ten rok i kolejne lata, a najlepiej na zawsze. Trener profesjonalista w każdym calu.

 • Ad1K profesor

  Haha, a nie mówiłem, że nie będzie kolejnych zmian? Horngacher już nas do tego przyzwyczaił, złym natomiast będzie jak Maciek nie dostanie się do konkursu jeszcze raz, nie mówiąc dwa razy podczas tego T4S i on odrzuci Olka, chociaż Olek powinien zapunktować, żeby mieć jasne podstawy, że jest wartościowym członkiem drużyny na ten sezon. Ja nie krytykuje Horngachera, bo dał nam wiele podstaw by mu ufać, ale dał również wiele razy do zrozumienia, że trochę betonuje skład w niektórych sytuacjach.

 • dervish profesor
  Brawo Panie Sztefanie :)

  Sztefan Horngacher ma nie tylko moje kibicowskie zaufanie ale także bardzo dobrze oceniam jego pracę i przygotowanie kadry do sezonu.

  Mamy znakomitą sytuację w PN gdzie jesteśmy liderami. W PŚ aż trzech skoczków w ścisłej czołówce w tym 2 w grze o Kryształową Kulę.
  W Turnieju także jeszcze niczego nie przegraliśmy i trzech skoczków w walce o końcowe zwycięstwo. Takiej sytuacji nie mieliśmy nigdy.

  Osobna sprawa to Kamil Stoch. Nasz mistrz mimo iż jest dosyć daleko od swojego szczytu bezproblemowo lokuje się w ścisłej czołówce PŚ i T4S. To co będzie jak wyeliminuje drobne błędy i wskoczy na swój poziom? Oby zrobił to jak najszybciej by Joju nie oddalił się za bardzo w generalce PŚ. Jestem pewien tego że na MŚ w Seefeld Kamil zdąży z formą i że dzięki temu ten sezon także będzie należał do niego. :)

  Co do Kota. Huston mamy problem chciałoby się powiedzieć. Maciek już tak ma. Winna jest jego głowa. Za dużo myśli, zbyt dużo kombinuje. Miał z tym problem Kruczek i to samo przechodzi teraz Horn. Jak do tej pory jedynym który nie miał problemów z "dotarciem" do Macieja był Maciusiak. Być może dlatego, że ich współpraca trwała bardzo krótko i Maciek Kot nie miał czasu na uruchomienie swoich "pomysłów" na jeszcze lepsze skakanie.

  Jak by nie było, byc moze warto by ponownie skorzystał z usług trenera kadry B. Może i sam skoczek już marzy o tym kole ratunkowym tylko boi się o nie poprosić pana Sztefana bo nie wie jak by to mogło zostać odczytane.
  Dla Stefana Horngachera taka decyzja także nie byłaby decyzja łatwą, bo to jakby przyznanie się do porażki, a jeszcze gorsze wrażenie byłoby gdyby okazało się, ze Maciusiakowi ponownie udałoby się postawić Kota na nogi.

 • gosposia weteran
  żeby Zniszczoł zmienił Kota w Predazzo...

  ...to, przy niezmiennej dyspozycji Kota, musi zaczać punktować. Jeśli tego nie zrobi Horngacher będzie bronił członka kadry A jak niepodległości.
  jeśli olek zacznie punktować, a Maciek pozostanie w obecnej formie, Horngacher nie bedzie miał argumentów, żeby obstawać przy Maćku.
  Niestety Olek wcale nie wydaje się być w dyspozycji, która pozwoli mu na punktowanie.
  Jedną rzecz mają, zdaje się, wspólną z Klimkiem. Psychikę.

 • mc150193 weteran
  @Lubelak @Lubelak

  To zaraz po TCS - my na pewno tracimy ten limit i wracamy do punktu wyjścia

 • Lubelak początkujący
  Maciej Kot

  Obecnie jest siódmym zawodnikiem w naszym kraju i nie ma kim go zastąpić, dlatego S. Horngacher powiedział, że jest jeszcze za wcześnie na ewentualne zmiany - na te przyjdzie czas, gdy stracimy siódme miejsce w PŚ. Ale wierzę, że do tego czasu Maciek się pozbiera.

 • SebaSzczesny profesor

  Stefan spraw aby Stoch wygrał KK i zdobył złoty medal indywidualnie na MŚ i możesz iśc do tych Niemiec.

 • julek0716 doświadczony
  Piotr Żyła

  Mam nadzieję że na konkurs w Ga-pa Piotr usunie ten błąd bo jak go usunie to wydaje. Mi się że jest najgroźniejszym rywalem japończyka

 • julek0716 doświadczony
  Problem Piotra żyły

  Skoro Piotr popełnia błąd tak jak dziś w kl z trudnymi warunkami skacze 132m to ile by skoczył jakby nie popełnił błędu?? 138m???

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).