Stefan Horngacher: Ryoyu jest aktualnie najlepszy na świecie

 • 2019-01-13 12:03

Czterech z sześciu polskich skoczków startujących w Predazzo zdobyło punkty w sobotnim konkursie rangi Pucharu Świata, a dwóch z nich wskoczyło na podium. O komentarz do pierwszych zawodów następujących po Turnieju Czterech Skoczni poprosiliśmy trenera naszej kadry narodowej - Stefana Horngachera.

Stefan HorngacherStefan Horngacher

- Panowie wykonali dobrą robotę. Dwóch wskoczyło na podium, a Piotrek Żyła wrócił do czołówki. Daleko mu do perfekcji, ale jest coraz lepiej. W przypadku Kamila Stocha bardzo dobrze wyglądał skok finałowy. Kamil rozkręca się z próby na próbę. Mam nadzieję, że utrzyma ten kierunek, co pozwoli wejść mu na jeszcze wyższy pułap. Dawid Kubacki niezmiennie prezentuje wysoki poziom. Powinniśmy być usatysfakcjonowani z takiego dnia.

Z czego wynikały piątkowe problemy Piotra Żyły, który awaryjnie lądował choćby w kwalifikacjach? - W piątek Piotrek miał problemy w ostatniej fazie lotu, co objawiało się problemami przy lądowaniu. W sobotę było już znacznie lepiej. Mam przeczucie, że niedziela będzie jeszcze lepsza w jego wykonaniu. Podczas Turnieju Czterech Skoczni nie czuł się najlepiej, miał trochę problemów natury zdrowotnej, ale teraz wszystko wraca do normy. Właściwie realizuje założenia techniczne i dokonuje stałego progresu. To daje nadzieję na jeszcze dłuższe skoki w niedzielę.

- Cieszy mnie, że Dawid przeniósł dobrą dyspozycję i pewność siebie z Turnieju Czterech Skoczni na kolejny weekend z Pucharem Świata. Jego wszystkie dotychczasowe skoki w Predazzo były długie oraz stabilne. Jest w bardzo dobrej sytuacji.

Co dzieje się z pozostałą trójką kadry A, która przysparza kibiców powodów do zmartwień pod kątem choćby zmagań drużynowych? - Ja również martwię się ich formą… Niemniej, Stefan Hula solidnie wywiązał się ze swoich zadań. On, jak i Jakub Wolny, zaczęli od niezłej serii próbnej. Maciej Kot wciąż ma problemy, co jest dość dziwną sytuacją, ale nie przestajemy pracować nad przywróceniem go na właściwe tory. Trzeba dużo cierpliwości do tej sprawy. My dajemy mu pełne wsparcie i pomocną dłoń, ale problem jest dość złożony. Stefan zrobił duży krok do przodu, zwłaszcza w rundzie finałowej. Oby pomogło mu to w odnalezieniu i utrwaleniu odpowiedniego czucia na skoczni. W niedzielę liczę na lepsze rezultaty.

Jak można skomentować tak dużą przewagę Ryoyu Kobayashiego? – Owszem, nadal dominuje, ale w sobotę miał trochę szczęścia do warunków na skoczni. Szczególnie w pierwszej rundzie, gdy miał w zasadzie 1 m/s słabszy wiatr w plecy od reszty. W takich warunkach znacznie łatwiej o dłuższy skok, co w drugiej serii pokazał Kamil. Akceptujemy tę sytuację, gdyż aktualnie bezsprzecznie jest najlepszym zawodnikiem świata. Za nim znalazło się jednak dwóch Polaków, co jest bardzo dobrym stanem rzeczy i mam nadzieję, że pewnego dnia to któryś z moich podopiecznych znów okaże się najlepszy.

- Za nami wiele konkursów rozgrywanych z niskich belek startowych, ale tutaj doszedł jeszcze mocny wiatr w plecy. Oczywiście, to trudna sytuacja dla zawodników. Drobne błędy pozbawiają jakichkolwiek szans na dłuższy skok, ale taki jest ten sport. Kobayashi pokazał jednak, że jeśli wszystko wyjdzie perfekcyjnie, wówczas da się osiągać i rekordowe odległości.

Korespondencja z Predazzo, Dominik Formela


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7823) komentarze: (17)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • madrek doświadczony
  @ZXCVBNM_9999 @madrek

  Zresztą Formela wrzucił na swojego twittera ostatnio taki komentarz: https://twitter.com/DominikFormela/status/1084011306884190208
  Faktycznie nie zauważa słabości zaplecza :) A, że w TVP się o tym mówi niewiele? Trudno, żeby mówili o Jojkach, czy Bukowskich, kiedy polskie skoki przeżywają najlepszy okres w swej historii.

 • madrek doświadczony
  @ZXCVBNM_9999 @Janeman

  Nieprawda. Z TVP współpracują od co najmniej kilku lat. Tadeusz Mieczyński mówił o tym na jednym z filmików Krzysztofa Gonciarza: (od 4:05) https://www.youtube.com/watch?v=WhjzSUOqTds
  A, że Dominik Formela pojawia się w studio? To jedynie dobrze świadczy o TVP, że zaprasza ludzi, którzy się tym pasjonują i mają coś ciekawego do powiedzenia.

 • LIVERPOOL profesor
  @ZXCVBNM_9999 @zxcvbnm_9999

  Ale to chyba nie jego należy pytać o takie rzeczy? Jest trenerem kadry A. Widać, że masz niezłe poczucie humoru.

 • madrek doświadczony
  @ZKuba36 @ZKuba36

  Zastanawia mnie jedna rzecz. Skoro jesteś takim geniuszem od treningu skokowego, to dlaczego nie zgłosisz się do trenowania dzieciaków? W Polsce brakuje trenerów młodzieży, więc takiego fachowca na pewno przyjmą z otwartymi ramionami. Bo zakładam, że jesteś wspaniałym fachowcem, skoro bez żadnego skrępowania pouczasz każdego kolejnego trenera polskiej kadry narodowej, w tym gościa, który na skokach zjadł zęby, a sztuki trenerskiej uczył się od najlepszych w Austrii i Niemczech.

 • madrek doświadczony
  @ZXCVBNM_9999 @zxcvbnm_9999

  Ale właściwie dlaczego mają pytać Horngachera o zaplecze? Co on ma do zaplecza? Czy to wina Horngachera, że 3/4 kadry C ląduje na buli w Zakopanem? Niech pytają Topora, a przede wszystkim samych zawodników, czy się przypadkiem nie rozminęli z powołaniem. No bo jak dla mnie prawda jest taka, że większość kadry C to po prostu ludzie bez talentu do tego sportu .

 • tupoprawnyoptymista stały bywalec
  @ZXCVBNM_9999 @zxcvbnm_9999

  A mieli kiedykolwiek jaja poruszyć jakiś trudniejszy temat?

 • wikidajlo weteran
  @gosposia

  Niestety kazdego, kto wspolpracuje z TVP, nalezy z gory i w czambul. Istnieje granica, ktorej nie wolno przekraczac, bo czlowiek przestaje byc soba (Nalkowska)

 • gosposia weteran
  nie ma to jak liczyć na @redakcję

  Wiedząc, że najlepiej liczyć na siebie, zaczęłam szukać sama.
  No i mam. Okazuje się, że w moich notatkach nie ma PIERWSZEGO występu Kamila z sezonu 2003/04, gdzie był 49-ty w Zakopanem..
  Teraz wszystko sie zgadza. Faktycznie. Dzisiejszy konkurs będzie jego trzysetnym .
  Przy czym jak wygra albo stanie na podium, to to nie będzie, ani w pierwszym, ani w drugim przypadku, nic okrągłego. I to się nadaje do prasy!

 • gosposia weteran
  @ZXCVBNM_9999 @mc150193, @Janeman

  To, że ktos współpracuje z TVP nie oznacza od razu, że należy go z góry i w czambuł.
  Jest zapraszany w konkretnej sprawie i na ten temat mówi. Jak Kurzajewski zorganizuje dyskurs o przyszłości polskich skoków i jego goście będą wtedy opowiadać jak to PZN świetnie przygotowuje młodych skoczków do dorosłych karier, to wtedy możecie na nich, tych gości znaczy, pomstować. A nie za to, że podczas konkursu PŚ nie przychodzą do studia z widłami i nie wbijają ich w Tajnera. To raz.
  I druga rzecz. Jakoś nie słychać było Waszych protestów, kiedy REŻYNMOWE telewizje poprzednich rządów robiły dokładnie to samo. A wg mnie gorzej, bo wtedy rzeczywiście był tylko Małysz i Sahara.

 • gosposia weteran
  off topic

  @redakcja
  Napisaliście, chyba na twitterze, że kamil dzisiaj bedzie brał udział w trzysetmy,m konkursie.
  Wg moich danych trzysetny konkurs kamila będzie miał miejsce dopiero w Zakopanem.
  Jesteście pewni swego? możecie to jakoś jeszcze raz zweryfikować?

 • gosposia weteran
  prawdziwy odkrywca ze Stefana jest

  Z tym Rioju mam na myśli. Ale moze dobrze, że to głośno powiedział. Paru trolli się może uspokoi i przestanie podważać klasę Japończyka.
  Co do polaków.
  Piotrek miał wczoraj chyba najwięcej szczęścia do warunków w obu seriach. To mu na pewno pomogło w powrocie do czołówki. Ale to dobrze. Wszyscy nasi mogliby miec szczęście do warunków. Do końca sezonu ze szczególnym uwzględnieniem Seefeld i Innsbrucka.

 • mc150193 weteran
  @ZXCVBNM_9999 @Janeman

  Taką współpracę z reżymową telewizją mam w *****!!! Zacznijmy mówić prawdę!!! Nawet jak ma być bardzo bolesna. Serio. Tu pojawiła się gigantyczna wyrywa po Tomku Pilchu, bo cała ta ekipa juniorów się niesamowicie kompromituje. I ja o tym pisałem nawet TUTAJ 3 lata temu. A co na to polscy dziennikarze!!?? Delektowali się wspaniałymi sukcesami polskiej kadry. Tak nie wolno robić!!! Panu Tajnerowi należy się ramka Janusza za zatrudnienie PANA Bachledy, a także jak się teraz okazuje Wojciecha Topora. Tak jak powiedziałem PAN Bachleda dla mnie nie jest on trenerem po wielkiej kompromitacji kadry B kiedy tą kadrę prowadził Żidek, a Mateja i on byli jego asystentami. Wiemy co się wtedy działo, jaka była atmosfera i to do niczego dobrego nie prowadziło. No ale na szczęście w kadrze B pojawił się Maciusiak, a Zniszczoł zaczyna wracać do dobrego skakania.

 • Janeman profesor
  @ZXCVBNM_9999 @zxcvbnm_9999

  W tym roku bardzo ściśle współpracują z TVP , pojawiają się jako eksperci w studiu podczas transmisji z PŚ, więc obowiązuje ich jedynie słuszna linia przekazu głosząca, że "Polskie skoki rosną w siłę a kibicom żyje się lepiej". A nawet jeśli jakieś problemy się pojawiają, to są nieistotne, bo są to problemy jednostki nie systemu, bo system jak wiadomo nigdy się nie myli.

 • ZKuba36 profesor
  Trener Horngacher

  Cytuję z zawodnej pamięci.
  "Stefan stał na skraju przepaści ale teraz zrobił olbrzymi krok do przodu"...

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Żaden z redaktorów nie ma jaj

  Zapytać się Horngachera co sądzi o stanie zaplecza i gdzie jest problem?

 • ReinhardHess początkujący
  @Ad1K @Ad1K

  nie zmiazdzył az tak XD w 1 serii miał 135m a drugi Kubacki 122m, w 2 dołozył jeszcze metr wyrównując rekord Małysza skaczac belke nizej od reszty

 • Ad1K profesor

  Horngacher bardzo dobrze wypowiedział się o wyczynie Kobayashiego, wygrałby kilkunastoma punktami gdyby miał mocniejszy wiatr, to na pewno, ale nie zmiażdżyłby aż tak rywali. Co do Stefana Huli to w drugiej serii był to niezły skok, ale również warunki pomogły, a przecież to dalej trzecia dziesiątka, przy naszej super Trójce, przeciętny Hula, Wolny albo nawet Kot dają możliwość walki o zwycięstwo w konkursach drużynowych a może nawet w PN. O Kocie i Wolnym niewiele powiedział, a najbardziej zawodzi mnie chyba Kuba, bo liczyłem na jego stabilizację w drugiej dziesiątce, chociaż tak jakby skakał jak Zografski byłoby ok.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).