Przetarg zakończony. W maju ruszy modernizacja zakopiańskich skoczni

 • 2019-01-28 19:05

Kilkuletnie oczekiwanie zaczyna zmierzać do końca. Już w maju ma rozpocząć się proces modernizacji kompleksu zakopiańskich skoczni narciarskich ze Średnią Krokwią na czele.

Wizualizacja kompleksu skoczni w ZakopanemWizualizacja kompleksu skoczni w Zakopanem

24 stycznia Centralny Ośrodek Sportu w Warszawie rozstrzygnął przetarg na projekt i przebudowę kompleksu pięciu skoczni, z największą w tym gronie Średnią Krokwią. Na tę decyzję narciarskie środowisko czekało ponad pięć lat. Po zakończeniu operacji zimowa stolica Polski będzie mogła się szczycić jednym z najnowocześniejszych kompleksów tego typu na świecie.

Przetarg wygrała firma Wolski z Kluszkowiec, która przebuduje kompleks pięciu skoczni za kwotę 38 326 800 złotych brutto. Wybuduje także nową kolejkę linową na obiekt, która będzie kosztowała 6 211 500 złotych brutto.

Warto przypomnieć, iż firma Wolski ma na swoim koncie m.in. wykonanie drugiego etapu modernizacji Wielkiej Krokwi, zaś w minionym roku wybudowała skocznie w Chochołowie.

Równolegle z modernizacją skoczni odbędzie się budowa tras biegowych w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem.

- Remont skoczni rozpocznie się, gdy tylko stopnieje śnieg. Najprawdopodobniej będzie to w maju - mówi Sebastian Danikiewicz, dyrektor zakopiańskiego COS w rozmowie z Gazetą Krakowską: - Prace zostaną podzielone na etapy. Na początku roboty obejmą najmniejszą skocznię. Ma ona być gotowa w sierpniu tego roku. Na samym końcu, w 2021 roku, wybudowany zostanie wyciąg krzesełkowy.

Modernizacji poddane zostaną cztery obiekty: K-85, K-65, K-35 i K-15. Dodatkowo zostanie wybudowana nowa skocznia, K-23, w miejscu obecnej wieży sędziowskiej.

Jan Gluc, przewodniczący rady miasta Zakopanego twierdzi nawet, iż z taką infrastrukturą tatrzańska miejscowość będzie mogła ponownie zgłosić się o organizację Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. - Gdy do tego dodamy skocznie szkoleniowe w Chochołowie, staniemy się ośrodkiem porównywalnym do Planicy - twierdzi polityk.


Adam Bucholz, źródło: informacja własna + Gazeta Krakowska
oglądalność: (8978) komentarze: (28)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Dolnoslazak doświadczony
  @anonim @PolskaPolska

  Wszystko jest w linkach, które podałem (pliki SIWZ)

  WYMAGANY TERMIN WYKONANIA ZAMÓWIENIA (skocznie)
  Zadnie należy zrealizować w terminie do dnia 30.06.2021 r. wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, w tym:
  1) Opracowanie projektu budowlanego i projektu rozbiórek wraz z uzyskaniem ostatecznego i prawomocnego pozwolenia na budowę oraz ostatecznego i prawomocnego pozwolenia na rozbiórkę ? w terminie do 4 miesięcy licząc od dnia zawarcia umowy,
  2) Opracowanie projektu wykonawczego, tabeli elementów rozliczeniowych, kosztorysów ofertowych, przedmiarów robót, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót w terminie do 6 miesięcy licząc od dnia zawarcia umowy,
  3) Rozpoczęcie realizacji robót i rozbiórek: szacunkowo od miesiąca kwietnia 2019 r.

  Roboty należy rozpocząć i realizować w taki sposób, aby maksymalnie wydłużyć możliwość bezpiecznego korzystania z obiektów przez grupy sportowe w początkowym etapie inwestycji (np. etapując roboty w taki sposób, żeby najpierw wyłączyć z użytkowania obiekty K-85 i K-65 oraz aby umożliwić korzystanie z K-35 i/lub K-15), w tym zakresie Strony dopuszczają zmiany, które nie będą stanowić istotnych zmian Umowy.

 • anonim

  Na kiedy planują to ukończyć?

 • MK92 doświadczony
  @MK92 @Cejot

  Dzięki za informację.

 • Dolnoslazak doświadczony
  Szczegóły

  Dla spragnionych szczegółów technicznych:
  http://bip.cos.pl/1487/2-11-2018-przebudowa-skoczni-k-85-k-65-k-35-k-15-budowa-skoczni-k-23-wraz-z-infrastruktura-towarzyszaca-w-cos-opo-w-zakopanem
  Pliki warte przejrzenia to PFU, profile, mapy i ewentualnie przekroje oraz koncepcja oświetlenia, reszta to dokumenty formalne i przetargowe.
  Więcej o planowanym wyciągu można dowiedzieć się tutaj:
  http://bip.cos.pl/1486/2-11-2018-r-przebudowa-kolei-linowej-w-cos-opo-w-zakopanem

  P.S. Po raz sam nie wiem który przepraszam moderatorów za wklejanie linków. Strona COS nie jest w żaden sposób konkurencyjna dla skijumping.pl więc ponownie mam nadzieję iż zostanie mi wybaczone łamanie regulaminu :-)

 • Cejot stały bywalec
  @MK92 @MK92

  Z tego co pamiętam wstępnie planowali K95/HS-108. Czyli coś na wzór "adlerszance".

 • MK92 doświadczony
  Zakopane.

  Średnia Krokiew powinna mieć teraz K-90 lub K-95. Jak zakopane poprawi jeszcze infrastrukturę transportową, to będzie w końcu szansa na MŚ w jakimś 2027 czy 2029 roku.

 • Cejot stały bywalec
  @Cejot @Roxor

  Jest właśnie Zagórz. Tylko skocznie kończą się na K40.

 • Roxor profesor
  @Cejot @Cejot

  A na wschód od Zakopanego to chyba już nie ma żadnych skoczni narciarskich dla dzieci, a to prawie 300 km do granicy wschodniej. W Beskidzie Sądeckim nie ma nic, najbliższa skocznia to chyba Zakopane, czyli 100km, chociaż w latach 70. jakieś tu bywały do k-50. . Przecież nikt z tych regionów nie będzie nikogo wysyłał do Zakopanego na trening, chociażby z powodów logistycznych. Wiele potencjalnych talentów może nie mieć okazji się objawić.

 • jma profesor
  @alo @Alo

  Poczekajmy. Ta strona niesie ze sobą za dużo amatorki. Ale jeśli się potwierdzi to odszczekam :)

  A co do składu, już pisałem, że z uwagi na brak konkursów PK i aż 3 konkursy na mamucie można by zabrać 7 zawodników. Miałem na myśli bardziej Zniszczoła (doświadczenie na mamutach), ale Wąsek w równym stopniu zasłużył. I to będzie równie wartościowy trening przed IM.

 • alo profesor

  Pawel Wasek najprawdopodobnie leci do Oberstdorfu na loty http://www.skijumper.pl/pawel-wasek-zadebiutuje-mamut/

 • Cejot stały bywalec

  Swoją drogą fajnie byłoby widzieć zawody LGP/PŚ w Szczyrku. W LGP skocznia ta już była i w jednym ze wstępnych kalendarzy PŚ również!

  Takie Skalite K95/HS-106 to byłoby świetne rozwiązanie zaraz po Wiśle lub w terminie w okolicach Zakopanego.

  Szkoda, że PZN nie chce postawić na forsowanie tej skoczni w zawodach najwyższej rangi, bo LGP oglądało się tam bardzo przyjemnie. Domek na górze jest, igelit, oświetlenie, trybuny... nic tylko walczyć i urozmaicić zabetonowany kalendarz pełen HS140.

 • Cejot stały bywalec

  Gdy wyremontują te skocznie będzie:

  1. Zakopane z całym spektrum skoczni do treningu, od dzieciaka po mistrza.
  2. Szczyrk z równie dobrymi skoczniami, brak dużej, ale tamtejsza normalna zapewne mistrza wyhodować bezproblemowo by mogła. Brakuje bardziej malutkiej "dwudziestki".
  3. Wisła ze swoją Malinką i małymi skoczniami, brakuje normalnej, ale ta niedaleko jest, bo właśnie w Szczyrku.

  4... I TU ZACZYNA SIĘ PROBLEM.

  Co z Orlinkiem? Popadł już pewnie całkowicie w ruinę, a powinno się o niego dbać po tym 2001 jak cholera...
  Co z Zagórzem? Wspaniałe małe skocznie, a potem? No właśnie, co potem. K60-K80 świetnie dopełniłaby kompeks.
  Lubawka? Owszem, jest. Mimo przebudowy to jednak niesamowita prowizorka.

 • kibicsportu profesor
  -

  Paweł Wąsek poinformował, że jego udział podczas zbliżającego się PŚ w lotach w Oberstdorfie jest bardzo prawdopodobny, jednak nie na 100% pewny. Ostateczną decyzję wszyscy poznają po oficjalnym ogłoszeniu składów przez PZN.

  z twitera Piotr Bąk

  Fajnie jakby wystąpił w lotach.

 • SebaSzczesny profesor

  Bardzo dobrze że skocznie będą tylko żeby jeszcze było komu skakać na tych skoczniach

 • anonim
  Nie tylko zakopane

  Niech w zagorzu zrobia wreszcie k70 i wesprą klub sokół !!!

 • anonim
  Srednia krokiew

  Pewnie zrobią k95 hs 106 haha

 • Greg1702 doświadczony
  Nareszcie :)

  Te obiekty podają w coraz większą ruinę i są mocno przestarzałe. Kiedy w Polsce będzie w końcu normalnie i wyremontują wszystkie obiekty by młodzi mieli gdzie stawiać pierwsze kroki. W końcu się za to wzięli. Chciałbym jeszcze, żeby w Łabajowie wybudowali skocznię K-95. Szczyrk, Zakopane oraz Wisła miałoby komplet skoczni wyremontowanych. Kiedy była modernizacja Wielkiej Krokwi z K-116 na 120 można by było równolegle remontować Średnią Krokiew. Mam nadzieję, że ten obiekt będzie wyremontowany.

 • KoloroweJarmarki bywalec
  @Złoty Orzeł @Bartek002

  Jacy organizatorzy? Co do rozmiarów skoczni - przeczytałeś w ogóle tekst, czy sam tytuł?

 • madrek doświadczony
  @Karp @KoloroweJarmarki

  Dwa słowa: skocznia normalna

 • KoloroweJarmarki bywalec
  @Karp @Karp

  Co ma "infrastruktura" w postaci skoczni dla dzieciaków/młodzieży do organizacji MŚ w narciarstwie klasycznym? Przewodniczący rady miasta Zakopanego nawet chyba nie wie, o czym bredzi. (...)

  Wygląda fajnie, pięć skoczni plus te dwie w Chochołowie, siedem różnych punktów K - już nie będą mogli narzekać, że dzieci nie mają gdzie trenować.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).