FC w Rastbuechl: Niemieckie podium, trzech Polaków z punktami

 • 2019-02-10 13:23

Reprezentanci Niemiec nie dali szans przedstawicielom innych nacji w niedzielnym konkursie zaliczanym do klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup 2018/2019. W Rastbuechl wygrał Andreas Wank przed Sebastianem Rombachem i Johannesem Schubertem. Najlepszy z Polaków, Kacper Juroszek, otworzył drugą dziesiątkę.

Drużynowy mistrz olimpijski z Soczi w pierwszej próbie doleciał do 77. metra i do liderującego Rombacha (79,5 metra) tracił 4,5 pkt. W finale Wank wylądował na 76. metrze, a prowadzący Rombach uzyskał 73 metry, co nie pozwoliło utrzymać przodownictwa w stawce. Ostateczna różnica między tą dwójką wyniosła 2,3 pkt. na rzecz Wanka, dla którego była to drugie zwycięstwo w ten weekend. Za Rombachem, na trzeciej lokacie, uplasował się kolejny z Niemców - Johannes Schubert (76 i 75 metrów).

Nasi rodacy nie zdołali skutecznie powalczyć o czołowe pozycje. Najwyżej sklasyfikowano Kacpra Juroszka, któremu próby na odległość 73,5 oraz 73 metrów wystarczyły na zajęcie 11. miejsca. Pięć pozycji niżej znalazł się Tomasz Pilch (72,5 oraz 70,5 metra). Do rundy finałowej wskoczył jeszcze Mateusz Gruszka (27. miejsce), co nie udało się Adamowi Niżnikowi (33. lokata). W głębokim kryzysie wciąż tkwi Bartosz Czyż, który był 67.

Przed finałowymi zawodami FC 2018/2019 liderem cyklu pozostaje Luca Egloff. Szwajcar zgromadził dotąd 458 "oczek", co daje mu dwupunktową przewagę nad Fabianem Seidlem z Niemiec. Ostatnim przystankiem tzw. trzeciej ligi będzie austriackie Villach (23-24 lutego).

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną FIS Cup >>>
Zobacz aktualną klasyfikację 6. periodu FIS Cup >>>

Dominik Formela, źródło: Informacja własna

oglądalność: (4725) komentarze: (23)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • KoniKoni bywalec
  @Domin10 @Tim

  A skąd ty wziąłeś te "rewelacje" fizjologiczne?

 • dervish profesor
  @Domin10 @Tim @Emil

  Pouczająca wymiana zdań. Wasz dialog dla niektórych powinien być lekturą obowiązkową.

 • monia866 doświadczony
  A.Wank,

  kiedyś regularnie punktował w PŚ i występował w niemal wszystkich drużynówkach (skąd ma wiele medali min.złoty z IO w Soczi). Teraz "pląta" się po PK albo i FIS Cupie (dlatego już od jakiś dwóch lat nie widać go w TV;)

 • radkovskyy bywalec
  radkovskyy

  DZBAN SEZONU FC:
  1. Iwan Zełenczuk (Ukraina) -> 47
  2. Nurszat Tursunżanow (Kazachstan) -> 46
  3. Gleb Safonow (Kazachstan) -> 40
  4. Jakub Sikola (Czechy) -> 38
  5. Krystof Hauser (Czechy) -> 38
  6. Nikita Dewjatkin (Kazachstan) -> 24
  7. Karol Niemczyk (Polska) -> 24
  8. Siergiej Krawcow (Kazachstan) -> 20
  9. Nikola Stevanovic (Serbia) -> 20
  10. Salih Enes Arslan (Turcja) -> 20
  ---------------------------------------------------------------
  Dzban sezonu czyli wirtualna nagroda dla najgorszego zawodnika FIS Cup. System przydzielania punktów jest jasny i klarowny. Punktuje ostatnia dziesiątka zawodów. Ostatni zawodnik dostaje 10 pkt, przedostatni 9 pkt. i tak dalej.

 • Tim doświadczony
  @Domin10 @EmiI

  Oczywiście, że w przypadku Małysza zmiana parametrów ciała nie miała wpływu na kryzys od 1998 r. Była nim zła technika i kilka innych elementów.

  Jeżeli chodzi o perspektywicznych juniorów zmiana w technice wymuszona szybkim rośnięciem często jest nie do przeskoczenia.

  Co więcej nawet skoczkowie z samego topu nie mogą trzymać się ciągle tych samych schematów. Oddam głos większemu fachowcowi niż ja.... :)

  "W rozmowie z dziennikarzem austriackiej gazety "Kleine Zeitung" szkoleniowiec Schlierenzauera, Andreas Felder, przyznał jednak, że termin powrotu zawodnika do Pucharu Świata jest nieznany, i tym samym nie wiadomo, czy wystąpi on w prestiżowym turnieju. - Przerwa, jaką robi Gregor, jest na czas nieokreślony. Obecnie nie jest on zdolny do rywalizacji, a jego dotychczasowe pozytywne wyniki to był fuks. Powinien wrócić dopiero wtedy, gdy będzie czuł, że jego system znów działa. My na pewno damy mu tyle czasu, ile będzie potrzebował - przyznał szczerze trener.

  Zapytany o przyczynę kryzysu formy Schlierenzauera, Felder zasugerował, że znakomity niegdyś skoczek najprawdopodobniej zbyt mocno trzymał się starych schematów. - Skoczkowie zawsze mają swoją własną głowę. Ciężko jest jednak, gdy ona nie zezwala na jakąś nowość. Gregor próbował, ale jak na razie to mu się nie udało. Czasy się zmieniają: sprzęt, technika, dlatego nie można zbyt długo trzymać się starych wartości. Tak jest nie tylko w skokach narciarskich, ale w każdej dyscyplinie - wyjaśnił trener, wskazując na różnicę pomiędzy jego podopiecznym, a Kamilem Stochem.

  - Weźmy na przykład Kamila Stocha: Po sezonie, w którym zdobył dwa tytuły mistrza olimpijskiego, w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata był dopiero 22. Wtedy zupełnie zmienił cały swój system i zaadaptował go. Jego dzisiejszy skok od strony technicznej nie ma nic wspólnego ze skokami z 2014 roku. A mimo to jest nadal tak skuteczny i odnosi sukcesy - podsumował Austriak."

  Zatem w skokach trudno o "w miarę naturalne" przechodzenie przez różne problemy. Forma w skokach przypomina często sinusoidę. Wynika to z różnych przyczyn i nie jest to tylko zmiana parametrów ciała.

 • EmiI profesor
  @Domin10 @Tim

  Właśnie Adam Małysz to dobry przykład zawodnika którego forma się załamała z wielu przyczyn, ale nie były nimi naturalne zmiany parametrów ciała. Co do zmiany parametrów oczywiście zawsze jest to problematyczne jednak u największych talentów w tym sporcie, albo udawało się z problemem poradzić w ciągu lata, albo miał nieco tylko słabszą zimę. Pamiętacie Manuela Fettnera z 2001 r? Od tego czasu urósł moim zdaniem spokojnie z kilkanaście cm a mimo to nawet w okresie kryzysu te 200 pkt PK na sezon zdobywał. Zawodnik pracowity, który do wyniku dochodzi tylko wysiłkiem, szuka optymalnej dla siebie techniki często latami, a potem przychodzi jakaś zmiana, np w regulaminie i wszystko diabli biorą. Zawodnik utalentowany często się przestawia w jedno lato.

 • wiatrhula111 doświadczony

  I Nikola przekroczył 40 metrów,jak będzie się dalej rozwijał to może uda mu się pokonać Nurszana ,albo Deckera

 • Tim doświadczony
  @Domin10 @EmiI

  W skokach narciarskich przechodzenie "w miarę płynne" przez różne zmiany to jest wyjątek. W dodatku nawet zawodnicy naturalnie utalentowani mają często bardzo poważne kłopoty. Przykład pierwszy z brzegu to Adam Małysz.

  Szybka zmiana parametrów skoczka to jest główny powód załamania formy perspektywicznych juniorów. Szybkie rośnięcie zawodnika wymusza na nim zmianę techniki skoku. Często zawodnik musi zmienić technikę diametralnie, co nie zawsze się udaje.

  Wiele elementów składa się na dobry skok. Dlatego skoki narciarskie to jest sinusoida, jeżeli chodzi o formę skoczków. Tylko skoczkowie wybitni potrafią regularnie osiągać szczyty.

 • Kolos profesor
  @Domin10 @EmiI

  Wiele naturalnych talentów się marnuje, a jednoczesnie wielu skoczków ktorzy jako juniorzy nie rokowali robili kariery.

 • EmiI profesor
  @Domin10 @jma

  Zawodnik naturalnie utalentowany, przechodzi w miarę płynnie przez różne zmiany. Mogą wystąpić pewne spadki formy, ale nie bardzo drastyczne. Zawodnik o mniejszym potencjale, może wypracować pewne schematy optymalne dla jego wzrostu, wagi, sprzętu ale kiedy to się zmienia wszystko się sypie jak domek z kart.

 • FanKamilaStocha bywalec

  Gdyby teraz zakończył się Period byśmy powiekszyli limit na PK

 • Agent99 stały bywalec

  Naglić 51!!!!!! To pokazuje jak bardzo może zmienić się stan rzeczy w skokach. Gościu na początku zimy potrafił kwalifikować się do konkursu PŚ, a obecnie czyści bulę FIS-Cup. Niebywałe. Niżnikowi dużo nie brakło do punktów, a Gruszka zapunktował.

 • jma weteran
  @Domin10 @Domin10

  Mogli wysłać kogoś innego to fakt. Ale nie wiem skąd teza, że Czyż nie jest perspektywiczny. To że "nagle" urósł 12 cm to nie jego wina. Zobaczymy czy uda mu się przebudować technikę.

 • Domin10 doświadczony

  Nie mogli zamiast Czyza wysłać kogoś perspektywicznego np Krzaka?

 • Bernat__Sola profesor

  Naglic zaczął sezon w PŚ i nawet się zakwalifikował (zajął 41. miejsce w Wiśle), a teraz przegrywa z Ipcioglu... Naglic 41. w PŚ, 51. w FC, FC > PŚ :D A serbska flaga, jak widzę, już wgrana. Polacy: Juroszek i Gruszka OK, Pilch, tak już szukając pozytywów, o klasę lepiej niż na treningach.

 • Bernat__Sola profesor
  @Jannush @Jannush

  2,2 pkt.

 • King weteran
  @semion @semion

  Tylko ciekawe jak sobie radził Zajc, o ile miał moment, że urósł jak Czyż w krótkim czasie 12 cm. Raczej ciężko zmienić technikę od tak na to na pewno potrzeba czasu. Lato może być nadal bez rewelacji w wykonaniu Czyża, ale może już od następnej zimy będzie lepiej, bo szczerze powiedziawszy gorzej być nie może tak samo z Pilchem.

 • Jannush weteran

  Ile pkt za metr dają na tak małej skoczni? Dwa, dwa i pół?

 • Adastm stały bywalec
  Pytanie do redakcji lub znawców

  Juroszek ma tyle samo punktów co Tarman. Niemcy i Austria mają pewne miejsce dodatkowe na PK co gdyby na koniec periodu Kacper i Rok będą mieli tyle samo punktów to kto dostanie dodatkowe miejsce na CoC???

 • semion bywalec
  Co czuje taki Czyż?

  Młodszy od niego Timi Zajc wygrywa PŚ na mamucie, a on szoruje bulę skacząc bliżej od Turków, Rumunów i Bułgarów.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).