Raw Air w Trondheim: Zdecydowany triumf R. Kobayashiego, Polacy poza dziesiątką

 • 2019-03-14 18:50

Ryoyu Kobayashi został zwycięzcą czwartkowego konkursu turnieju Raw Air na skoczni w Trondheim (HS138). Zdobywca Kryształowej Kuli pewnie triumfował po skokach na odległość 141 m i 141,5 m. Drugi był, kończący dziś karierę, Andreas Stjernen, zaś trzeci - Stefan Kraft. Punktowało czterech Polaków. Najlepszy z Biało-Czerwonych, Piotr Żyła zajął jedenastą pozycję.

Stefan KraftStefan Kraft
Andreas StjernenAndreas Stjernen

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Ryoyu Kobayashi. Triumfator Pucharu Świata poszybował na 141 metr, dzięki czemu wyprzedzał o 1,5 punktu kończącego dziś karierę Andreasa Stjernena (137 m). Trzecie miejsce zajmował Timi Zajc (136 m), a tuż za nim plasowali się Jewgienij Klimow (135,5 m), Karl Geiger (134,5 m) i Johann Andre Forfang (134 m).

Czołową dziesiątkę serii uzupełnili Stefan Kraft (136,5 m), Markus Eisenbichler (135 m), Richard Freitag (132 m) oraz Robert Johansson (135 m).

Do finału awansowało czterech Polaków. Najlepszym z Biało-Czerwonych był trzynasty Piotr Żyła (133,5 m). Siedemnaste miejsce zajmował Kamil Stoch (132 m), osiemnaste Jakub Wolny (126,5 m), zaś dwudzieste ósme - Dawid Kubacki (126,5 m).

Stefan Hula z wynikiem 116,5 metra zakończył zawody na 46. pozycji. Ostatnie miejsce przypadło Pawłowi Wąskowi (114 m).

Pierwsza runda konkursowa została przeprowadzona z 17. belki startowej.

W finale Ryoyu Kobayashi przypieczętował dwunaste pucharowe zwycięstwo w sezonie oraz karierze lotem na odległość 141,5 metra. Drugie miejsce utrzymał Andreas Stjernen, który z wynikiem 137 metrów zakończył sportową karierę. Na najniższy stopień podium wskoczył z siódmej pozycji Stefan Kraft (135 m). Tuż za czołową trójką uplasowali się Timi Zajc (132,5 m), Johann Andre Forfang (132,5 m) oraz Jewgienij Klimow (131,5 m).

Na pozycjach od siódmej do dziewiątej sklasyfikowanych zostało trzech reprezentantów Niemiec - Richard Freitag (132,5 m), Karl Geiger (131,5 m) oraz Markus Eisenbichler (132 m). Dziesiątkę zamknął Norweg Robert Johansson (132 m).

Piotr Żyła w finałowej próbie uzyskał 132,5 metra i zakończył zmagania w Trondheim na jedenastej pozycji. Trzynasty był Jakub Wolny (133,5 m), siedemnasty Kamil Stoch (130,5 m), zaś osiemnasty Dawid Kubacki (134,5 m).

Serię finałową przeprowadzono z 15. belki startowej.

Liderem turnieju Raw Air pozostał Stefan Kraft (1356,4 pkt.), ale jego przewaga nad drugim Ryoyu Kobayashim (1346,9 pkt.) zmalała do 9,5 punktu. Trzeci jest Robert Johansson (1341,2 pkt.). Szóste miejsce zajmuje Kamil Stoch (1223,6 pkt.), dziewiąte Dawid Kubacki (1213,9 pkt.), a czternaste - Jakub Wolny (1179,3 pkt.).

W Pucharze Świata pewny Kryształowej Kuli od kilku dni jest Ryoyu Kobayashi (1825 pkt.), ale na drugie miejsce awansował Stefan Kraft (1257 pkt.) kosztem Kamila Stocha (1229 pkt.). Czwarty jest Piotr Żyła (992 pkt.), a szósty Dawid Kubacki (886 pkt.).

Polacy z dorobkiem 5039 punktów utrzymują prowadzenie w Pucharze Narodów z przewagą 470 "oczek" nad Niemcami (4569 pkt.). Trzecie miejsce zajmują Japończycy (3995 pkt.).

Konkurs w Trondheim był ostatnim w tym sezonie Pucharu Świata rozegranym na dużej skoczni. Od piątku uczestnicy Raw Air będą rywalizowali na największej mamuciej skoczni globu w Vikersund (HS240). Na 15:30 wyznaczono start treningu, zaś na 17:30 - prologu do niedzielnych zawodów indywidualnych.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Raw Air >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Narodów >>
Zobacz aktualny ranking WRL >>

FOTORELACJA

Adam Bucholz, źródło: Informacja własna

oglądalność: (38176) komentarze: (503)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • stivus weteran
  @Introverder @PanZet

  Ja popieram takie inicjatywy, mimo że, a może właściwie ze względu na to, że to czysta komercja. Skokom narciarskim potrzebna jest promocja i kasa. Nie widzisz jaka jest frekwencja na większości skoczni? Mojemu ukochane mu sportowi należy się porządna oprawa, żeby nadal mógł się rozwijać. Myślę, że nasz kraj tez powinien postarać się o jakiś turniej. Mamy dwie skocznie, na których odbywają się zawody PŚ, dokoptować do tego czeski Liberec i mamy turniej.
  A że zawodnicy przy okazji trochę zarobią to źle? Albo że są prologi? To tylko nazewnictwo. Generalnie to nie jestem za komercjalizacją sportu, tyle że w tych czasach już inacz j się nie da. Albo ty idziesz naprzód albo idą po tobie. Takie brutalne zasady.

 • Mati87 doświadczony
  @Tomek88 @stivus

  Nie twierdzę, że będziemy tam błyszczeć ale nie przekreślam naszych szans. Ja w przeciwieństwie do niektórych do każdego konkursu podchodze 50/50. Nie nastawiam się ani na dobre ani na złe rezultaty. Spokojnie czekam na to co przyniesie rzeczywistość i nie lubię przewidywać bo nikt nie wie co się wydarzy.

  Nie odpłynąłem tylko odniosłem się do tego co ty wcześniej napisałeś o Kobayashim. Widzisz w nim faworyta bo wygrał na mamucie w Niemczech więc idąc tym tokiem to rozumiem, że Stocha też uznajesz za faworyta bo tam wygrał a Kubacki stał na podium. Prawda jest taka, że w sporcie nikogo nie można skreślać ani lekceważyć, ani Polaków ani innych skoczków również.

 • Johnnyrider początkujący
  @WojciechPepe @WojciechPepe

  Ale trenerem Japończyków nie jest Harada tylko Miyahira ;)

 • Agent99 stały bywalec
  Do redakcji

  Mam nadzieję, że portal skijumping w Planicy przeprowadzi wywiad ze Stjernenem, który tam będzie na temat jego kariery. W zeszłym roku ten portal po Lillehammer przeprowadził wywiad z kończącym karierę Tomem Hilde. Fajnie by było, jeśli zostałby przeprowadzony wywiad ze Stjernenem.

 • Uchel bywalec
  Miłe złego ....

  Nie należy przejmować się lichymi wynikami w Trondheim. Dopiero mamut obnaży mizerię naszej bardzo wiekowej kadry.Trudno utrzymać wysoką formę po 30-ce do końca sezonu. W Planicy możemy przegrać PN a w przyszłym sezonie będziemy walczyć z Czechami.

 • Wzrost_skoczkow_narciarskich bywalec
  Wzrost podiumowiczów

  R.Kobayashi 175cm
  Stjernen 188cm
  Kraft 166cm

 • EmiI profesor
  @Introverder @PanZet

  No i tak ma być. Czysta komercja. Nie po to zawodnicy cały rok ciężko trenują by potem najlepsi nie mogli porządnie zarobić.

 • WojciechPepe bywalec

  Kobayashi ma wspaniały sezon a to co zrobił na początku, jak zaskoczył wszystkich po czym miał złapać zadyszkę na TCS i wygrał wszystkie konkursy, szacunek. Miło patrzeć na spokój i luz trenera Harady , który pokazuje, że Japończycy mogą prezentować się lepiej a on jest odpowiednim trenerem. Nie spodziewałem się, że młody reprezentant kraju kwitnącej wiśni oprócz MŚ, gdzie inwidualnie musi na medal poczekać będzie tak dominować. w obecnym sezonie. Cieszę się, że pojawił się nowy skoczek który już wkroczył mocno z buta do gry i chciałbym żeby dalej osiągał sukcesy. Mimo, że w Vikersund faworytem będzie Johanson, Kraft liczę, że samuraj pokaże kto jest w tym sezonie i RAW air najlepszy.

 • mario74 bywalec
  @sensowny @sensowny

  Horn wręcz zacząl krytykować nację naszą, że pijaki, ale jak tak patrzę na transmisje n.p. z Niemiec to wielu tam piwem w ręku i z papierosem w drugiej i to nie są Polacy.

 • Tony stały bywalec

  Z nielubianych to chyba wlasnie Kobayashi, choc to chyba ciut za mocne slowo :)

 • JaroslavSakala doświadczony
  @Tony @tony

  Ja lubię wszystkich :) Raczej nie mam kogoś kogo nie lubię.

 • Tony stały bywalec

  Trochę odchodząc od tematu, ulubieńców mam trochę innych, poza Polakami jeszcze Ammann, Koudelka, Klimow, Aalto, Zografski, Kasai i trochę Eisenbichler, za Kobayashim za specjalnie nie przepadam :)

 • JaroslavSakala doświadczony
  @wiola4697 @tony

  Prawda, wielokrotnie mówił, że wcześniej totalnie olewał treningi, a przed tym sezonem wreszcie wziął do roboty i coś ruszyło. Ruszyło na tyle, aby mieć taką dominację w PŚ i zdobyć KK i TCS. Gdyby znowu nie chciało Mu się chodzić na treningi, to może ten sezon potoczył się zupełnie inaczej. Ta forma to w pełni Jego trudna praca, którą włożył, aby być niesamowitym. Trzymałem i będę trzymał za Niego kciuki.

 • Tony stały bywalec
  @wiola4697 @JaroslavSakala

  A mi jest właśnie szkoda takiej głupoty, sam jestem zdecydowanie kibicem Stocha, dla mnie to jest skoczek fenomenalny, może w samym cyklu PŚ nie miał jeszcze sezonu takiej dominacji jak obecnie Kobayashi ale to nie ma nic do rzeczy, w tej dekadzie nie było skoczka lepszego i tak długo utrzymującego wysoką dyspozycjię(słaby jedynie sezon 15/16). Ale umniejszanie Kobayashiemu, sprowadzanie to do roli warunków(choć na przestrzeni sezonu miał je porównywalne z czołówką), o zawyżonych notach(tak naprawdę to może co najwyżej w Lillehammer miało to duże znaczenie, mogliby stanąć razem ze Stochem na podium) jest beznadziejne. Japończyk to absolutny dominator tego sezonu PŚ, zawdzięcza to tylko sobie i taka jest prawda.

 • JaroslavSakala doświadczony
  @wiola4697 @tony

  Genialne, wyruszam w poszukiwaniu większej ilości śmiechu.

 • stivus weteran
  @Tomek88 @Mati87

  Nie sądzę, żebyśmy mieli wielkie powody do radości po Vikersund, bo do takiego optymizmu (chyba że urzędowego) zwyczajnie brak przesłanek. Mam tylko nadzieję, że będą walczyć.
  Co do Kobayashiego vs. Stoch czy Kubacki to nieźle pojechaleś. Wydaje mi się, ze każdy nawet średnio rozgarnięty widz miał się okazję przekonać po tych trzech, a właściwie czterech konkursach wliczając drużynówkę, jaką formą dysponują obecnie Stoch czy Kubacki a jak lata Ryoyu. Szczególnie dziś było to widoczne. Nie wiem, Kamil jak zawsze może sprawić niespodziankę, no ale w Dawida to już kompletnie nie wierzę. Pewnie Żyła będzie wyżej, bo on akurat latać uwielbia.

 • stivus weteran
  @Homeomorfismus @JaroslavSakala

  To włąśnie miałem na myśli. Jest to niedoróbka tworców forum

 • Gerwazy stały bywalec
  @SebaSzczesny @SebaSzczesny

  3. skoczek generalki cały sezon bez formy? :)

 • Tony stały bywalec

  * "nie potrafiła stworzyć własnego stylu"

 • Tony stały bywalec
  @wiola4697 @JaroslavSakala

  Jarku, podam tylko i wyłącznie dwa przykłady, gdyż jest to prywatne konto, ta strona nie jest odpowiednim miejscem na takie wynurzenia. Jeśli będziesz chciał znaleźć te wpisy, polecam szukać pod wpisami skijumping.pl na Twitterze.
  1. "bimbajaszi to gwiazdeczka jednego sezonu" pisownia oryginalna
  2. Kobayashi to gwiazdeczka jednego sezonu(tak akurat może być), która "potrafiła stworzyć własnego stylu tylko ściągała od innych". Ciekawe o co w tym wszystkim chodzi :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).