Adam Małysz analizuje problemy Kamila Stocha

 • 2019-03-16 20:39

Rozczarowany swoim występem w konkursie drużynowym Kamil Stoch nie był w stanie skomentować dziś swoich skoków na Vikersundbakken. O sytuacji trzykrotnego mistrza olimpijskiego porozmawialiśmy z innym wybitnym zawodnikiem z naszego kraju - Adamem Małyszem.

Na pytanie "Co dzieje się z Kamilem Stochem?" nie znał odpowiedzi nawet trener reprezentacji Polski. Czy dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w PZN wie, co może być przyczyną regresu formy lidera naszej kadry?

– Nie dziwię się Stefanowi Horngacherowi, że nie zna odpowiedzi na to pytanie, bo tego chyba nikt nie wie. To tkwi tylko i wyłącznie w głowie Kamila. Musi przemyśleć pewne sprawy, jednak nie pod tym kątem, że jest aż tak źle. Jego skoki nie są fatalne, lecz ciężko sprawić, by uległy diametralnej zmianie dzięki jednej korekcie. To jednak możliwe, nawet z dnia na dzień.

Czy trzykrotny mistrz olimpijski może już odczuwać zmęczenie bieżącym sezonem? – Nie wiem. Jeszcze podczas treningów w Oslo widać było, że prezentuje się dobrze. Wszystko załamało się po drużynówce, w której na zły skok złożyły się jego błędy oraz niekorzystne warunki. Od tamtego momentu to w nim siedzi, a Kamil nie może się pozbierać. Jego skoki są różne – raz jest nieźle, innym razem zdecydowanie słabiej. To bardzo ciężkie. Sam przeżywałem takie chwile i wiem, co on w tym momencie czuje. Ciężko jest go nawet teraz pocieszyć. Myślę, że musi sam przemyśleć teraz pewne rzeczy i poukładać wszystkie klocki tak, by przede wszystkim czerpać przyjemność z lotów.

Skoczek z Zębu przyznał po konkursie drużynowym w Oslo, że zepsuł skok w rywalizacji zespołowej po raz kolejny. Czy możliwe, że ta sytuacja została w jego głowie na dłużej? – Mogło to mieć jakiś wpływ. Jego forma właśnie po rywalizacji na Holmenkollbakken nieco się posypała. Próby, jakie oddaje od tamtej pory, nie są takie, jakich by oczekiwał.

– Myślę, że największą presję wytwarza na sobie on sam. Nie można się mu jednak dziwić. Masz świadomość, że jesteś ostatni na górze. Wszyscy koledzy skoczyli dobrze, a ty zawaliłeś pierwszą próbę. W głowie wówczas panoszą się myśli, jak zrobić, by w drugiej się poprawić. To jest bardzo ciężkie. Trudno sobie to wyobrazić, nie przeżywając tego.

– Jeśli chodzi o kwestie związane z techniką, to muszę przyznać, że ciężko je wytłumaczyć – nie tylko laikowi, ale również doświadczonemu zawodnikowi czy trenerowi. Jego dyspozycja fizyczna jest bardzo dobra, lecz technika po prostu nie funkcjonuje poprawnie. Jest spięty, zbyt mocno chce to kontrolować. Nie skacze na luzie i nie przynosi mu to frajdy. Nie dziwię się mu, bo ciężko czerpać przyjemność z takich skoków.

Kamil Stoch jest typem perfekcjonisty. Jeżeli na skoczni radzi sobie nieco gorzej, od razu wkrada się nerwowa atmosfera. – To prawda. Jest to też w pewnym stopniu wina nas wszystkich. Utrzymuje cały czas bardzo wysoką formę, a my oczekujemy od niego, by był jeszcze lepszy. To trudne zadanie. Należy dać mu trochę swobody, luzu psychicznego, aby mógł się odrodzić.

Czy w momencie, w którym na skoczni nie wszystko wychodzi jak należy, brak konieczności rozmowy z dziennikarzami daje zawodnikowi pewną swobodę psychiczną? – Jak najbardziej. Chwała dla was, że odpuszczacie. Znam to doskonale. Jest to istotne w szczególności, gdy sam zawodnik nie wie, jak wytłumaczyć swoje słabe występy przed tysiącami czy milionami kibiców. Myślę, że polskie media są coraz bardziej kulturalne. Gdy widzą, że skoczek nie jest nawet w stanie rozmawiać, same odpuszczają. Mogę wam za to szczerze podziękować.

Korespondencja z Vikersund, Dominik Formela


Piotr Bąk, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8664) komentarze: (66)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • PanZet początkujący
  @Domin10 @greg1702

  Patrząc na ilość osób wystawionych do startu w PK w Zakopanem to wychodzi na to, że zaplecze jest, nawet całkiem pokaźne. Problem w tym, ze to zaplecze nie prezentuję zadnej godnej formy by byli gotowi zastąpić np. Stocha czy Hule, którzy lada chwila będą się żegnać ze skokami. Problem może być w sztabie szkoleniowym, który po prostu nie potrafi przygotować tych chłopaków i dotrzeć do nich.

 • Greg1702 stały bywalec
  @Domin10 @Domin10

  A czego spodziewasz się po Huli? 33 lata to już prawie emeryt. Alternatywy nie ma bo zaplecza nie ma.

 • xzcvvy doświadczony
  @Yeremy91 @Yeremy91

  Dobra, przez jakiś czas myślałem że jestes trollem. Ale po przeczytaniu twojego komentarza pokazałeś swoje chamstwo. Nie wiem co ty robisz na tej stronie i dlaczego w tak podły sposob obrazasz Stocha, ale ktoś powinien zrobić z tobą porządek. Bo miara się przebiera

 • Yeremy91 stały bywalec

  U Stocha zawodzi psychika? Przecież to podobno taki geniusz, odporny psychicznie itd.

  Cokolwiek tam zawodzi to muszę przyznać, że przyjemnie się ogląda kompromitacje kogoś, kto według społeczeństwa jest uznawany za mistrza i geniusza w czystej postaci.

 • wiola4697 weteran

  Goku chamski to ty jesteś, aż szkoda słów i czasu na ciebie

 • padu początkujący
  drużynówka

  Myślę że trener powinien w Planicy wystawić Kamila jako drugiego albo trzeciego zawodnika, aby ten nie był tym "ostanim". Może wtedy będzie lepiej.

 • Domin10 doświadczony
  Najgorsze ze nie ma alternatywy

  Hula- jeszcze gorsza forma,pewnie by okolo 185 skakal
  Wąsek- Pierwszy występ na tej skoczni, zdobyl raz punkty na farcie w tym sezonie, pewnie by skakal jak Hula, albo i gorzej
  Zniszczoł- W PK skacze dobrze, niestety w PŚ duzo gorzej. Taki Polski Aigner, tylko słabszy.
  Kot- Niekiedy miał nawet problem z punktowaniem w PK. Do tego jeszcze błąd który popełnia jeszcze bardziej jest widoczny na mamutach niz na dużych obiektach
  Stękała- Bardzo, ale to bardzo niestabilny. Rekord życiowy bardzo dobry (235m) Jeden skok mógłby być naprawdę niezły (nawet by moglo w okolicach 200 m być. Jednak drugi moglby całkowicie zepsuc skacząc ponizej 150. Za duze ryzyko)
  Kantyka- Nigdy na mamucie nawet nie skakał, a rezultaty gorsze lub podobne jak wyzej wymienieni.

 • Pavel profesor
  @GOTS

  Zawsze chciałem zobaczyć tę słynną "rotację" skoczka w powietrzu :)

 • GOTS stały bywalec
  @GOTS @Homeomorfismus

  Oczywiście, że tak. Siatkówka też dała nam masę radości i dumy. Jednak obiektywnie patrząc na przestrzeni XXI wieku to skoki, są jedynym sportem w którym prawie cały czas mamy sukcesy, i wygraliśmy jako nacja poza MŚ w Lotach i KK w Lotach, wszystko. No może, złota w drużynówce na IO nie mamy, ale ogólnie medal jest.

 • Homeomorfismus stały bywalec
  @GOTS @GOTS

  Lekkoatletyka i siatkówka też dają nam dużo radości.

 • wiola4697 weteran

  Kamil głowa do góry! :* jesteśmy z Tobą!

 • GOTS stały bywalec

  Jak to wiele razy mówił Tajner, aby skok był na takim super poziomie musi być oddawany jakby od "niechcenia". Wtedy pojawia się ten słynny luz, rotacja i leci. Wiele razy obserwowaliśmy, że w skokach wystarczy jeden skok na odpowiednim poziomie i wszystko wskakuje na odpowiedni poziom, pierwszy z brzegu przykład to np. Engelberg 2012, wtedy Kamil po fatalnym początku wskoczył znowu do czołówki, ale niestety wystarczy niekiedy jeden gorszy i coś się psuje, nie wiadomo nawet do końca co. Ja wierzę, że w Planicy na koniec Kamil pokaże swoje normalne skoki i jeszcze będziemy się cieszyć z drużynowego podium w tym sezonie, i nawet z KK w drużynie. Po pierwsze trzeba wierzyć zawsze, że wszystko będzie jeszcze dobrze i wspierać naszych a nie narzekać! Niech każdy uczciwie sobie odpowie na pytanie który sport, dla Polski dał więcej radości w XXI niż skoki narciarskie? Wątpie, żeby ktoś dał jakiś mocniejszy przykład niż skoki, ale jeśli ktoś ma to zapraszam do dyskusji.

 • Karp weteran
  @Karp @kibicsportu

  Tak jak Wolny i Żyla tutaj. Ale to wystarczy żeby jutro wygrac z Kraftem i Ryoyu?

 • madrek doświadczony
  @Karp @Karp

  Willingen

 • Karp weteran

  Nie licząc Zakopanego gdzie weszliśmy na pudło dzieki dyskw Norwegom, dziś byłby 5 konkurs drużynowy bez Polaków na pudle.

  Slaby wynik jak na drużynę która wygra PN.

 • kibicsportu profesor
  @Karp @Karp

  Nie odzyskał . Tylko zmniejszył stratę do ponad 30 pkt . Akurat Hayboeck i Kasai dobrze tam skakali .

 • King weteran
  @Pavel @pavel

  Teraz przydaliby się nam w dobrej formie Murańka, Zniszczoł, Stękała i choćby Biegun, Ziobro, Kłusek, którzy pokończyli kariery. Do tego można by jeszcze dodać Kastelika. Z tych zawodników z roczników z lat 90 mamy tylko Jakuba Wolnego obecnie na dobrym światowym poziomie. No nie wygląda to niestety dobrze. Jeśli nic się nie zmieni to szykuje nam się na pewno gorszy okres patrząc pod kątem drużynowym.

 • Greg1702 stały bywalec
  Po prostu

  Kamil dochodzi do kresu swoich możliwości i trzeba się z tym pogodzić.

 • Karp weteran
  @Karp @kibicsportu

  Za mocno wiało. I mocno na progu- jak tam dostaniesz za mocny wiatr to już na mamucie nie ma znaczenia czy od narty czy z tyłu.

  Z reszta popatrz na skład podium- Kasai Hayboeck zamiast Welliego i Krafta którzy skakali najlepiej tam.

  Ja wcale nie deprecjonuje tego wyniku Kamila, bo wtedy był w czubie. Z reszta chyba po tamtym konkursie odzyskał żółtą koszulke- jak się nie mylę

 • Novix bywalec

  o, pojawilo sie kilka nowych osob wyjezdzajac z tym Hulą. poziom absurdu bije stwierdzenie, ze skoczylby lepiej od Stocha - to jest nie do skomentowania. mysle ze spokojnie polecialby 2x 240m. a Zniszczoł to dwa razy pobilby rekord skoczni. bledy Horngachera sa ogromne, no i jeszcze ze dal go jako czwartego w grupie, gdyby Stoch skakal w pierwszej albo drugiej czy trzeciej, to polecialby na 250m. komedia niektorych wpisow jest lepsza niz filmy Barei

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).