Raw Air w Vikersund: D. Prevc wygrywa konkurs, R. Kobayashi turniej! Jakub Wolny czwarty!

  • 2019-03-17 18:43

Domen Prevc został zwycięzcą finałowego konkursu Raw Air na mamuciej skoczni w Vikersund (HS240)! Reprezentant Słowenii dzięki skokom na odległość 241 m i 232,5 m pokonał o 0,1 punktu Ryoyu Kobayashiego, który odniósł triumf w całej imprezie. Trzeci był Stefan Kraft, a czwarty Jakub Wolny. W finale wystąpiło czterech Polaków.

Domen PrevcDomen Prevc
fot. Tadeusz Mieczyński
17.03.2019 - Podium PŚ w Vikersund17.03.2019 - Podium PŚ w Vikersund
fot. Tadeusz Mieczyński

Po pierwszej serii pewnie prowadził Domen Prevc. Reprezentant Słowenii poszybował na 241 metr i o 10,9 pkt. wyprzedzał Ryoyu Kobayashiego (237 m). Trzeci był Jakub Wolny, który lotem na 230 metr ustanowił nowy rekord życiowy. Polak miał 0,2 punktu przewagi nad Stefanem Kraftem (236,5 m). Piąty był Robert Johansson (237 m), a szósty Markus Eisenbichler (223 m) ex aequo z Johannem Andre Forfangiem (229,5 m).

Czołową dziesiątkę serii uzupełnili Simon Ammann (224 m), Anze Semenic (212 m) oraz Andreas Wellinger (216,5 m). Drugą dziesiątkę otwierali zaś Dawid Kubacki (214,5 m) i Piotr Żyła (212 m).

Polacy w komplecie awansowali do serii finałowej. Kamil Stoch po próbie na odległość 207,5 metra uplasował się na szesnastej pozycji.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 17. belki.

W finale Domen Prevc zdołał odeprzeć atak Ryoyu Kobayashiego (239 m). Słoweniec uzyskał 232,5 metra i pokonał triumfatora Raw Air różnicą 0,1 punktu, tym samym odnosząc piąte pucharowe zwycięstwo w karierze. Na najniższym stopniu podium stanął Stefan Kraft (229,5 m), który stracił kluczowe w kwestii Raw Air 11,4 pkt. do Kobayashiego.

Najlepszy wynik w karierze uzyskał Jakub Wolny. Reprezentant Polski w finale poszybował na odległość 225,5 metra i zakończył konkurs na czwartej pozycji, przed Markusem Eisenbichlerem (230 m) i Robertem Johanssonem (224 m).

Kolejne miejsca zajęli Johann Andre Forfang (217,5 m) i Simon Ammann (215,5 m). Dziewiąte miejsce zajął Piotr Żyła (232 m), zaś dziesiąte - Dawid Kubacki (225 m).

Kamil Stoch w finale oddał swój najlepszy lot całego weekendu. 225,5 metra pozwoliły mu na awans na dwunastą lokatę.

Serię finałową przeprowadzono z 18. belki. Czołowa dziesiątka I rundy oddawała próby z 17. platformy.

Triumfatorem turnieju Raw Air 2019 został Ryoyu Kobayashi (2461,5 pkt.). Japończyk pokonał o 2,9 punktu Stefana Krafta (2458,6 pkt.). Trzecie miejsce w norweskiej imprezie zajął Robert Johansson (2351,6 pkt.). W czołowej dziesiątce sklasyfikowanych zostało trzech reprezentantów Polski. Siódmy był Dawid Kubacki (2196,0 pkt.), ósmy Jakub Wolny (2187,1 pkt.), a dziewiąty Kamil Stoch (2147,6 pkt.).

Ryoyu Kobayashi objął prowadzenie w klasyfikacji Pucharu Świata w lotach narciarskich. Japończyk z dorobkiem 227 punktów wyprzedza jednak o zaledwie 16 "oczek" Markusa Eisenbichlera (211 pkt.) oraz o 20 pkt. Kamila Stocha (207 pkt.). Piąty jest Piotr Żyła (179 pkt.), szósty Dawid Kubacki (175 pkt.), a jedenasty Jakub Wolny (111 pkt.).

Konkurs w Vikersund rozstrzygnął obsadę podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W Planicy dekorowani będą bowiem, pewny Kryształowej Kuli, Ryoyu Kobayashi (1905 pkt.), a także Stefan Kraft (1317 pkt.) i Kamil Stoch (1251 pkt.). Polak może jeszcze zakończyć sezon na drugim miejscu, ale w Planicy musiałby odrobić 66 pkt. straty do Austriaka. Czwarte miejsce zajmuje Piotr Żyła (1021 pkt.), a szóste - Dawid Kubacki (912 pkt.).

W Pucharze Narodów Polacy (5416 pkt.) powiększyli przewagę nad Niemcami (5028 pkt.) do 388 punktów. Trzecie miejsce zajmują Japończycy (4293 pkt.).

W przyszłym tygodniu w Planicy (HS240) rozegrane zostaną finałowe zawody 40. edycji Pucharu Świata w skokach narciarskich. Na czwartek zaplanowano kwalifikacje, rozpoczynające walkę w turnieju Planica 7. W piątek odbędzie się konkurs indywidualny, w sobotę rywalizacja drużynowa, zaś w niedzielę wielki finał z udziałem czołowej trzydziestki klasyfikacji generalnej PŚ.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>
Zobacz końcową klasyfikację generalną Raw Air >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata w lotach >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Narodów >>
Zobacz aktualny ranking WRL >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (56711) komentarze: (561)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • StrasznyRybolakOtchlani doświadczony
    @dervish @dervish

    Czytam tę wypowiedź, a potem przypominam sobie komentarz Szczęsnego ze skoku Wolnego, w II serii drużynówki - "Kubo! Popuść wodze fantazji! Poleć jak najdalej! Ustanow (sic) nowy rekord życiowy, czego ci życzymy, chociaż nie wieje ci pod narty...", dalej mogłoby być "Panno święta, co jasnej bronisz Częstochowy! Przenoś moją duszę utęsknioną! O Romeo, kochanku pokoleń! Zapomnij o wzdęciach!" itp. itd.
    De gustibus non est disputandum, jak to by Major Kuprich pewnie napisał, ale mnie odrzuca ta ich egzaltacja.

  • dervish profesor
    za co lubię duet Szczęsny Babiarz

    Przede wszystkim za dobry warsztat. Ostatnio zauważyłem, że ich komentarz w sposób profesjonalny i za razem bardzo przystępny wyjaśnia widzowi na czym polega ocena skoku. Jeszcze w poprzednim sezonie, a także z przyzwyczajenia przez wiekszośc obecnego ogladając transmisje telewizyjne bez wzgledu czy to na Eurosporcie czy na TVP wspomagałem się śledzeniem fisowskiej relacji tekstowej bo bez niej nie mialo się pełnego przegladu sytuacji.
    Na Raw Air ze zdumieniem skonstatowałem, że juz nie muszę. Panowie Przemek i Sebastian po prostu w bardzo przystępny sposób przekazują wszystkie potrzebne informacje (siła wiatru, wysokość rekompensat, odległość) przeliczają je i nawet na bieżąco jeszcze przed wyświetleniem ostatecznego wyniku porównują skok ze skokami rywali biorąc pod uwagę wymienione aspekty. Nie ma marudzenia o niesprawiedliwości i niedoskonałościach systemu rekompensat. Dla mnie to jest mistrzostwo świata. Dodać do tego, "śledzenie na bieżąco" pozycji naszych skoczków w rankingu konkursu i nic więcej do szczęścia mi nie potrzeba. Mistrzostwo świata.

    Dodatkowym atutem tej pary jest umiejętność stworzenia fajnej atmosfery. Wydaje się, ze robią to w sposób naturalny. Dawniej raziła mnie sztuczność Babiarza i przesadne ekscytacje Szczęsnego. Teraz to się zmieniło. Ich emocje wyglądają na bardziej autentyczne.

    Umiejętność stworzenia klimatu jest bardzo ważna bo na przykład pomaga przetrwać początek listy startowej kiedy startują słabsi i mało znani skoczkowie.

    Inne duety zarówno z TVP jak i Eurosportu działają na mnie usypiająco. Poza tym mają różne irytujące maniery o których nie chce tu się rozpisywać.

  • zimowy_komentator profesor
    @gosposia @gosposia

    Okej Kraft dostał wysokie noty, ale zasłużenie bo skoczył pięknie. Natomiast jego rywal Ryoyu mimo, że to lądowanie było dalekie od ideału także dostał wysokie noty w tym bodajże 20-stkę. Dlatego jeśli komuś zawyżyli to raczej Ryoyu, choć te noty są "do wybronienia" że tak napiszę. Po prostu obydwaj skoczyli pięknie.

  • StrasznyRybolakOtchlani doświadczony
    @gosposia @gosposia

    1. Kraft zasługuje na takie noty. Mówię to, bo być może skoki oglądaaz w relacji tekstowej.
    2. Na czyją niekorzyść Kraft miałby dostać niższe noty? Kobayashi i tak dostał odpowiednio wysokie noty, w tym notę marzeń. Wolny? Po prostu skoczył bliżej, noty nic by tu nie zmieniły.
    3. Kraft, przy całej mojej niechęci do tego zawodnika, gdy jest w topowej formie ma wręcz idealny styl skakania. Pomnikowa, niezachwiana sylwetka, najbardziej agresywna w stawce i lądowania bez zarzutu. Dlaczego nie miałby dostawać takich not? Dlaczego dziwi cię to, że dostał je po wczorajszych skokach?
    4. Red. Błachut w Lahti snuł teorię, że Maćka Kota pomiar odległości został haniebnie zaniżony, przy czym Maciek wylądował na 111 metrze i wszyscy obserwujący ten konkurs zgodnie stwierdzili, że na 111 metrze wylądował. Red. Błachut ma przynajmniej 3 różne ekrany z danymi podczas komentowania i ma prawo czegoś nie przyuważyć, lub coś przeoczyć. Jak Szaranowicz mylący w Planicy odległość o 30 metrów.
    5. Recepta: zalecam (jak zwykle) szerzej otworzyć oczy, zwiększyć dawkę obiektywizmu, odstawić spiskowanie, cieszyć się oglądaniem konkursów i nie ferować niesprawiedliwych wyroków.
    Życzę mojemu ukochanemu redaktorowi Błachutowi. Oraz tobie.

  • gosposia weteran
    za to lubię Błachuta...

    Potrafi, krótko i zwięźle, nie podniecając się przy tym nadmiernie, ująć rzecz jak się ma, czyli nazwać ja po imieniu.
    Tak też było podczas drugiej serii w dniu wczorajszym, kiedy komentując skok Krafta, a w zasadzie to, jak próbowali wpłynąć na wynik rywalizacji i końcowe wyniki Raw Air-a sędziowie, powiedział: "sędziowie robią co mogą, dając po 19.5". Tak można spuentować poczynania sędziów w stosunku do Krafta przez cały sezon. Osobiście naprawdę lubię go i cenię, ale te ciągłe umizgi w jego stronę, czy to sędziów punktowych czy Sedlaka, są nie do wytrzymania. Tym bardziej, że w paru wypadkach znacząco wpłynęły na wynik konkursowej rywalizacji. To zaczyna przypominać sędziowskie zagrywki z najgorszych, z punktu widzenia sprawiedliwości, czasów Ammanna i Schlierenzauera.

  • Mati87 weteran
    @zimowy_komentator @zimowy_komentator

    a co daje takie pisanie wgl? Równie dobrze możemy rozpamiętywac jak Hulę w Korei pokrzywdzili i pozbawili medalu indywidualnego ale nikt tego nie robi bo po co? Lepiej zajmować się faktami. Sport juz na tym polega, że i takie sytuacje się zdarzają i to nie tylko w skokach. Np. w piłce nożnej; juz nie raz w historii zdarzyło się, że ktoś przegrał mecz bo sędzie spalonego nie uznał lub nasza repra odpadła z Euro 2016 bo jednemu z naszych się noga powineła i nie strzelił karnego a mecz zagraliśmy super. Karne to tez loteria. W tym przypadku skoki nie są jedyną loteryjną dyscypliną. Taki sport.

  • unnameduser stały bywalec
    @Bernat__Sola @Bernat__Sola

    Muminowowi nie podobał się komentarz o muminkach, a co dopiero byłoby z tym :)

  • Tomek1982 stały bywalec
    Strasznie Domen schudł

    Powinni zabronić skoków ludziom tak szczupłym. Niech będą to chudzielce ale nie aż tak chorobliwie wyglądający. Żeby zrobili jakiś przelicznik najlepszy z możliwych żeby nie faworyzować strasznie chudych.

  • Tomek1982 stały bywalec
    @pawel96 @FunFact

    No tamten skok to było coś, straszny świr. Gdyby nie zeszły sezon to powiedziałbym że Kraft to wygra, wygrał, a tak ludzie gubią formę czasem ale bywa że nie całkiem. Kraft zepsuł ten skok, zdarza się mu to w tym roku, Kobayashi też miał super dziwne porażki i Kamil podobnie do nich. Domen był w super w drużynówce, nigdy go nie lubiałem ale trochę polubiłem za te ambitne skoki.

  • Bernat__Sola profesor
    Statystyki cz. 4 (ostatnia)

    Zwycięzcy kwalifikacji przy wcześniejszych zasadach (top10 prekwalifikowane) i Man of the Day (najlepszy zawodnik spoza top10):

    Wisła Q: Jewgienij Klimow, Wisła MOTD: Jewgienij Klimow
    Ruka 1 MOTD: Domen Prevc
    Ruka 2 Q: Stefan Kraft, Ruka 2 MOTD: Johann Andre Forfang
    Niżny Tagił 1 Q: Johann Andre Forfang, Niżny Tagił 1 MOTD: Johann Andre Forfang
    Niżny Tagił 2 Q: Kevin Bickner, Niżny Tagił 2 MOTD: Antti Aalto
    Engelberg 1 Q: Stefan Kraft, Engelberg 1 MOTD: Daniel Huber
    Engelberg 2 Q: Marius Lindvik, Engelberg 2 MOTD: Dawid Kubacki
    Oberstdorf Q (duża skocznia): Stefan Kraft, Oberstdorf MOTD (duża skocznia): Markus Eisenbichler
    Garmisch-Partenkirchen Q: Dawid Kubacki, Garmisch-Partenkirchen MOTD: Markus Eisenbichler
    Innsbruck Q: Roman Koudelka, Innsbruck MOTD: Stefan Kraft
    Bischofshofen Q: Halvor Egner Granerud, Bischofshofen MOTD: Dawid Kubacki
    Predazzo 1 Q: Roman Koudelka, Predazzo 1 MOTD: Roman Koudelka
    Predazzo 2 MOTD: David Siegel
    Zakopane Q: Timi Zajc, Zakopane MOTD: Yukiya Sato
    Sapporo 1 Q: Stefan Hula, Sapporo 1 MOTD: Roman Koudelka
    Sapporo 2 Q: Manuel Fettner, Sapporo 2 MOTD: Timi Zajc
    Oberstdorf 1 Q (loty): Timi Zajc, Oberstdorf 1 MOTD (loty): Timi Zajc
    Oberstdorf 2 Q (loty): Ryoyu Kobayashi, Oberstdorf 2 MOTD (loty): Ryoyu Kobayashi
    Oberstdorf 3 Q (loty): Daniel-Andre Tande, Oberstdorf 3 MOTD (loty): Jewgienij Klimow
    Lahti Q: Halvor Egner Granerud, Lahti MOTD: Halvor Egner Granerud
    Willingen 1 i 2 Q: Karl Geiger, Willingen 1 MOTD: Karl Geiger
    Willingen 2 MOTD: Markus Eisenbichler
    Oslo Q: Yukiya Sato, Oslo MOTD: Peter Prevc
    Lillehammer Q: Junshiro Kobayashi, Lillehammer MOTD: Junshiro Kobayashi
    Trondheim Q: Jewgienij Klimow, Trondheim MOTD: Andreas Stjernen
    Vikersund Q (loty): Dmitrij Wasiljew, Vikersund MOTD (loty): Domen Prevc

  • zimowy_komentator profesor
    Ryoyu i Mistrzostwa Świata

    Jeszcze wrócę do tego tematu. teraz pod koniec sezonu będzie Ryoyu wypominane, że nie zdobył medalu na MŚ. Owszem na skoczni dużej powinęła mu się noga, choć daleko od podium nie był. No ale Mistrzostwa to dwa konkursy. W drugim konkursie Ryoyu został paradoksalnie skrzywdzony najbardziej - w I serii wykazał się niemałym kunsztem obejmując prowadzenie, co totalnie zemściło się w serii II. Po prostu miał pecha na tych Mistrzostwach, bo był przygotowany świetnie - w obu konkursach na podium po I serii, tylko w drugich skokach miał pecha.

  • Bernat__Sola profesor
    Statystyki cz. 3

    Zawodnicy punktujący w każdym konkursie:

    Pierwszą "30." w Wiśle utworzyło 4 Austriaków (Clemens Aigner, Manuel Fettner, Daniel Huber i Stefan Kraft), 3 Czechów (Lukas Hlava, Roman Koudelka i Viktor Polasek), 1 Fin (Antti Aalto), 2 Japończyków (Junshiro Kobayashi i Ryoyu Kobayashi), 6 Niemców (Markus Eisenbichler, Richard Freitag, Karl Geiger, Stephan Leyhe, David Siegel i Andreas Wellinger), 3 Norwegów (Anders Fannemel, Johann Andre Forfang i Robert Johansson), 5 Polaków (Maciej Kot, Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Jakub Wolny i Piotr Zyla), 1 Rosjanin (Jewgienij Klimow), 3 Słoweńców (Anze Lanisek, Anze Semenic i Timi Zajc), 1 Szwajcar (Killian Peier) i 1 Włoch (Alex Insam).

    Po 1. konkursie w Ruce odpadli Antti Aalto, Clemens Aigner, Anders Fannemel, Alex Insam, Jewgienij Klimow, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Killian Peier, Viktor Polasek, Anze Semenic i David Siegel.

    Po 2. konkursie w Ruce odpadli Lukas Hlava i Daniel Huber.

    Po 1. konkursie w Niżnym Tagile odpadli Markus Eisenbichler, Manuel Fettner, Richard Freitag i Jakub Wolny.

    Po 2. konkursie w Niżnym Tagile odpadł Anze Lanisek.

    Po konkursie na dużej skoczni w Oberstdorfie odpadli Junshiro Kobayashi i Andreas Wellinger.

    Po konkursie w Garmisch-Partenkirchen odpadł Stefan Kraft.

    Po konkursie w Innsbrucku odpadł Piotr Zyla.

    Po konkursie w Bischofshofen odpadł Timi Zajc.

    Po konkursie w Zakopanem odpadł Kamil Stoch.

    Po 1. konkursie w Sapporo odpadli Johann Andre Forfang i Karl Geiger.

    Po 2. konkursie lotów w Oberstdorfie odpadł Stephan Leyhe.

    Po konkursie w Vikersund odpadł Roman Koudelka.

    Na placu boju pozostało 2 skoczków: 1 Japończyk (Ryoyu Kobayashi) i 1 Norweg (Robert Johansson).

  • Bernat__Sola profesor
    Statystyki cz. 2

    Juniorzy z prawem startu w PŚ:

    Austria: HAAGEN David, LIENHER Maximilian, SCHWANN Mika*, WIENERROITHER Julian*
    Estonia: AIGRO Artti*, MALTSEV Kevin
    Finlandia: HEIKKINEN Kalle, KYTOESAHO Niko, POHJOLA Arttu
    Francja: LEAROYD Jonathan*
    Japonia: IWASA Yuken*
    Kazachstan: TKACHENKO Sergey*
    Niemcy: GOLLER Max, LISSO Justin, MAERKL Killian, RAIMUND Philipp, ROTH Luca, SCHMID Constantin*
    Norwegia: HAARE Anders, MARKENG Thomas Aasen*, SOLBERG Christian Roeste, VILLUMSTAD Fredrik
    Polska: CZYZ Bartosz, JUROSZEK Kacper, PILCH Tomasz*, WASEK Pawel*
    Rosja: SERGEEV Maksim*
    Słowenia: BOMBEK Jan, MOGEL Zak*, OSTERC Aljaz, PREVC Domen*, VODUSEK Lovro, ZAJC Timi*
    Stany Zjednoczone: DEAN Decker*, URLAUB Andrew
    Szwajcaria: HAUSWIRTH Sandro*, PETER Dominik*
    Włochy: BRESADOLA Giovanni

    * - dożywotnie

    Prawo startu uzyskał Juroszek, a udożywotnił je Siergiejew.

  • zimowy_komentator profesor
    @Nowyskoczek5 @dasdda

    No tak, zapomniałem, że zawsze ktoś nie jedzie albo rezygnuje i się to wszystko przesuwa...

  • Bernat__Sola profesor
    Statystyki cz. 1,5

    Mała Kryształowa Bula:

    1. Michaił Maksimoczkin: 230
    2. Casey Larson: 212
    3. Sabirżan Muminow: 172
    4. Dienis Korniłow: 166
    5. Roman Siergiejewicz Trofimow: 155
    6. Władimir Zografski: 136
    7. Andreas Schuler: 126
    8. Andreas Alamommo: 123
    9. Daiki It?: 110
    10. Anders Fannemel: 105
    11. Maksim Siergiejew: 100
    12. Dominik Peter: 92
    13. Alex Insam: 91
    14. Jan Hörl: 86
    15. Martti N?mme: 80

    Punktacja PŚ (punktują odpadający w kwali i najgorsi z konkursu, tak, by było 30). Żeby była jasność, ja tych zawodników nie obrażam, jestem fanem egzotyki. To tylko taka klasyfikacja.

    Muminow z Kryształową Bulą, Nomme 2. w generalce. Siergiejew zapewne 3., chyba, że nie pojedzie, wtedy powalczy Alamommo (i Korniłow jak się pojawi). W Małej Kryształowej Buli wciąż prowadzi nieobecny na Raw Air Maksimoczkin, ale jeśli zabraknie go w Planicy, bój stoczą Larson i Muminow (ew. Korniłow).

  • Bernat__Sola profesor
    Statystyki cz. 1

    Walka o Kryształową Bulę:

    1. Yeremy91 :D

    Na serio:

    1. Sabirżan Muminow: 995
    2. Martti N?mme: 759
    3. Maksim Siergiejew: 587
    4. Andreas Alamommo: 525
    5. Kevin Bickner: 518
    6. Casey Larson: 508
    7. Dienis Korniłow: 497
    8. Michaił Nazarow: 459
    9. Eetu Nousiainen: 445
    10. Čestmír Kožíšek: 399
    11. Roman Siergiejewicz Trofimow: 392
    12. Siergiej Tkaczenko: 387
    13. Andreas Schuler: 379
    14. Alex Insam: 338
    15. Michaił Maksimoczkin: 313

    Puchar Neptyków (zawodów drużynowych nie wliczam):

    1. Rosja: 4129
    2. Finlandia: 1816
    3. Kazachstan: 1382
    4. Słowenia: 1229
    5. Stany Zjednoczone: 1158

  • dasdda bywalec
    @Nowyskoczek5 @zimowy_komentator

    przecież nie jadą Leyhe i Stjernen także i tak wystąpi

  • firefly profesor
    @zimowy_komentator @zimowy_komentator

    Polemizowałabym, bo styl, w jakim Kamil wygrał rok temu był absolutnie fenomenalny i prawdopodobnie długo nikt tego nie powtórzy. A czy 4. miejsce czy 9., co za różnica i tak poza podium.

  • Mati87 weteran
    @zimowy_komentator @zimowy_komentator

    tylko widzisz problem polega na tym, że Kamil nie jest królem RA tylko jest królem skoków narciarskich i legendą tej dyscypliny. Taka różnica :)

  • anonim

    Na koniec to dodam że my Polacy to i tak mamy szczęście
    Pierwsza dekada należała do Adama Małysza
    Druga dekada jest dekada Kamila Stocha
    Bo przyszły sezon bez IO i MS nie daje nikomu możliwość przebicia Stocha


    Ps. Wczoraj po konkursie siedzialem i na niemieckiej stronie o skokach i na insta przeglądałem fanpage i doszedlem do wniosku że nawet jak Kamilowi nie idzie to jest lepiej traktowany u Niemców niż u nas
    Bo tam jak mu nie idzie nikt nie śmie twierdzić że jest słaby i nie zasłużył na to co ma tylko jest uważany za jednego z największych bo takim jest. A najbardziej podobało mi się że często jak ktoś o nim pisze to dodaję King :d

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl