Włosi chcą Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Mediolanie i Cortinie

 • 2019-04-09 12:00

Średnio czterech na pięciu obywateli Włoch popiera organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w ich kraju. Te według planu miałyby odbyć się w 2026 roku, a ich gospodarzem zostałyby Mediolan i Cortina d'Ampezzo. Oferta przedstawiona przez oba miasta zyskała spore poparcie w ankiecie przeprowadzonej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Liczby nie kłamią. Włosi w zdecydowanej większości z aprobatą podchodzą do kwestii ewentualnego rozegrania XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich na swojej ojczystej ziemi. W badaniu MKOL-u inicjatywę poparło 83% mieszkańców Italii. Co więcej, zaledwie czterech na stu mieszkańców kraju położonego na Półwyspie Apenińskim powiedziało stanowcze „nie” wspomnianemu pomysłowi. Pozostała część z grupy 2515 ankietowanych nie miała żadnego zdania na ten temat.

Jeszcze lepiej statystyki te prezentują się biorąc pod uwagę ankietę przeprowadzoną wśród samych mieszkańców Mediolanu. W tym przypadku swoją opinię wyraziło nieco ponad 600 osób, z których aż 87% uznało, że organizacja najważniejszych rangą zawodów w ich mieście jest dobrym pomysłem.

- Po pięciu dniach spędzonych tutaj możemy śmiało powiedzieć, że przytłaczająca popularność, poparta ostatnim badaniem przeprowadzonym przez MKOL, nie jest zaskoczeniem - powiedział  Octavian Morariu, członek komisji, która przeprowadzała inspekcje na południu Europy. - Jesteśmy również pod wrażeniem szerokiego wsparcia politycznego ze wszystkich szczebli rządowych dla tego projektu - dodał.

Dla Włochów to zdecydowanie krok milowy w stronę przyznania organizacji tak ważnej, nie tylko dla świata sportu, imprezy. Rezultat, jaki przyniosło badanie komitetu, bije na głowę najpoważniejszego kandydata Mediolanu i Cortiny w walce o igrzyska - szwedzk Sztokholm. Propozycja Skandynawów nie spotkała się z tak pozytywnym odbiorem wśród tamtejszej społeczności. Jedynie 55% ankietowanych z kraju nordyckiego poparło wspomnianą inicjatywę, co sprawia, że ta znalazła się daleko za plecami swoich konkurentów.

Morariu poinformował także, iż oficjalny raport jego komisji zostanie opublikowany 24 maja, czyli dokładnie miesiąc przed decydującym głosowaniem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, które obędzie się w szwajcarskiej Lozannie. Wtedy poznamy gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2026. Warto przypomnieć, że za niespełna trzy lata tego honoru dostąpi Pekin, który w 2008 roku gościł sportowców z całego świata przy okazji letniej odsłony IO.


Adam Suski, źródło: insidethegames.biz
oglądalność: (4173) komentarze: (30)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor
  @W Punkt

  W 2026 będą skakać już inni Polacy (a wyniki będą mierne), więc to niczego nie zmieni.

 • Bernat__Sola profesor
  @Bishop

  Ciężko wzbudzić zainteresowanie w Kanadzie czy Korei, jeśli skoczkowie nie mają wyników.

 • W Punkt doświadczony
  byłoby pięknie...

  Gdyby Predazzo dostało organizację konkursów skoków.
  Zwyczajnie, po prostu, profil leży Polakom. To jest główny powód, dla którego można będzie się cieszyć jak Włosi dostaną igrzyska. Żeby go czasem tylko nie zmienili.
  No i miejmy nadzieję, że do 2026-go roku zdołają założyć tam sztuczne tory.

 • EmiI profesor
  @Kolos

  Profil skoczni. Parametry w sensie wielkość przy ocenie nowoczesności jest bez znaczenia. Istotne jest bardziej nachylenie rozbiegu, progu, zeskoku, wybiegu, by skoki były możliwie jak najbezpieczniejsze, a przy tym gwarantowały widowisko i były najlepiej dostosowane do obecnej techniki skoczka.

 • Tomek88 weteran
  Kalendarze na przyszły sezon pś

  We wstępnym kalendarzu na przyszły sezon pś znalazło się Iron Mountain.Skocznia jest jednak bardzo przestarzała co potwierdziło się podczas tegorocznego pucharu kontynentalnego.Czy są zaplanowane lub już podjęete tam jakieś prace,modernizację by możliwe było rozegranie tam zawodów najwyższej rangi czy to,że znalazło się w kalendarzu to tylko chwilowe.

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Tomek88 weteran
  @Kolos O co chodzi ?

  "Pytanie czym ta nowocześność w chińskich skoczniach olimpijskich się objawi. Bo po parametrach (ma być K-125 oraz K-95) tego nie widać..."

  Nie wiem o co ci chodzi z parametrami.K - 125 i K- 95 to normalne punkty konstrukcyjne dla dużych i małych skoczni a wizualizacja,która była na ski jumping pokazała,że będą to nowoczesne obiekty.

 • Kolos profesor
  @Oczy Aignera

  Znam te wizualizacje. Po za ciut futurystycznym wyglądem, nowoczesności nie widać.

 • Oczy Aignera profesor
  @Kolos

  Projekt skoczni już był pokazywany i wygląda nowocześnie. Tutaj widoczna jest wizualizacja:
  https://twitter.com/Skijumpingpl/status/1111377196575121411

 • Kolos profesor
  @Oczy Aignera

  Pytanie czym ta nowocześność w chińskich skoczniach olimpijskich się objawi. Bo po parametrach (ma być K-125 oraz K-95) tego nie widać...

 • Oczy Aignera profesor
  @Gerwazy Skocznie duże na IO od 2002 roku

  Skocznie duże na IO od 2002 roku (HS obowiązuje od sezonu 2003/04):
  2002 - Utah Olympic Park (Park City) - K120.
  2006 - Trampolino Olimpico (Pragelato) - K125, HS140.
  2010 - Whistler Olympic Park (Whistler) - K125, HS140.
  2014 - RusSki Gorki (Krasnaja Polana) - K125, HS140.
  2018 - Alpensia Jumping Park (Pjongczang) - K125, HS142.

 • Oczy Aignera profesor
  @Gerwazy Skocznie duże na MŚ od 2001 roku

  Skocznie duże na MŚ od 2001 roku (HS obowiązuje od sezonu 2003/04):
  2001 - Salpausselkä (Lahti) - K116.
  2003 - Trampolino Dal Ben (Predazzo) - K120.
  2005 - Schattenbergschanze (Oberstdorf) - K120, HS137.
  2007 - Ōkurayama (Sapporo) - K120, HS134.
  2009 - Ještěd (Liberec) - K120, HS134.
  2011 - Holmenkollbakken (Oslo) - K120, HS134.
  2013 - Trampolino Dal Ben (Predazzo) - K120, HS134.
  2015 - Lugnet (Falun) - K120, HS134.
  2017 - Salpausselkä (Lahti) - K116, HS130.
  2019 - Bergisel (Innsbruck) - K120, HS130.

 • sheef weteran
  Włosi z podium Pucharu Świata

  Poniżej zestawienie włoskich skoczków, którzy w ciągu swojej kariery stanęli na podium Pucharu Świata (w przypadku remisu o końcowej kolejności decyduje liczba wygranych konkursów w karierze):

  1. Roberto Cecon - 17 razy (6 wygranych),
  2. Massimo Rigoni - 5 razy,
  3. Virginio Lunardi - 4 razy,
  4. Ivan Lunardi - 1 raz (1 wygrana),
  5. Andrea Morassi - 1 raz.

  RAZEM: 28 razy (7 wygranych)

 • ExoFan początkujący
  @Iwo

  Chyba że dotyczą konkursów w Polsce, bo wtedy FIS ma wymagania królewskie.

 • Iwo bywalec
  @Gerwazy

  No wymagania FISu są raczej mniej wygórowane od MKOLu.

 • Gerwazy doświadczony
  @Oczy Aignera

  To wgl ciekawe, że na IO budowane są nowoczesne obiekty- stąd od IO 2006 rozgrywane są konkursy na k125. Minęło 13 lat, a na MŚ jeszcze nie było konkursu na skoczni o takim rozmiarze... dopiero w 2023 roku na Planicy będzie taka okazja :)

 • Oczy Aignera profesor
  Skocznie w Predazzo

  Jeżeli Włosi chcą wykorzystać skocznie w Predazzo na IO, to wtedy niezbędna byłaby ich gruntowna modernizacja. To nie są nowoczesne obiekty. Od 2001 roku są w niezmienionej formie, a ich wygląd od momentu ich powstania w 1988 roku się nie zmienił. Jedynie parametry tych skoczni ulegały zmianom. Na czas igrzysk oba obiekty muszą być powiększone i unowocześnione, bo jeżeli w 2022 roku chiński kompleks będzie bardzo nowoczesny, to w 2026 roku regres techniczny byłby nie na miejscu. Nikt przecież nie chce przesiadać się z Mercedesa do Malucha.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).