Konkurs noworoczny zagrożony? Problemy ze sfinansowaniem oświetlenia w Ga-Pa

 • 2019-05-04 16:13

Grosse Olympiaschanze, położona w Garmisch-Partenkirchen, przed kolejnym sezonem miała otrzymać nowatorski system oświetlenia. Sytuacja nieco się skomplikowała, ponieważ niemiecki rząd dość niechętnie podchodzi do wsparcia projektu, który miałby pochłonąć około 1,5 miliona euro.

Skocznia w Garmisch-PartenkirchenSkocznia w Garmisch-Partenkirchen

Półtora roku temu ówczesny minister finansów w bawarskim rządzie, a dziś premier Bawarii - Markus Soeder - pojawił się na noworocznym konkursie na skoczni olimpijskiej. Polityk zobowiązał się wówczas do wsparcia finansowego dla areny, na której rokrocznie zawodnicy rywalizują w ramach Turnieju Czterech Skoczni. - Myślę, że dotacja rzędu 30-35% nie powinna być problemem - wspominał wówczas Soeder, co z pewnością zadowoliło włodarzy obiektu, którzy przystawali na modernizację zaproponowaną przez władze Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Wtedy kwota inwestycji opiewała na około 1 milion euro. Wiele czynników sprawia jednak, że zamówienia publiczne charakteryzują się zmiennością kosztów w czasie, co nastąpiło również w przypadku projektu oświetlenia LED. Budżet potrzebny aktualnie do realizacji inwestycji to około 1,5 miliona euro. Obietnice spełniły lokalne władze, gdyż gmina Garmisch-Partenkirchen przeznaczyła na ten cel 500 000 euro, lecz prace nie mogą zostać rozpoczęte ze względu na fakt, iż rząd Bawarii wstrzymał swoją dotację.

Inwestycję w Ga-Pa popiera Niemiecki Związek Narciarski (DSV). Według przedstawicieli federacji, istotne jest to, że przy sztucznym oświetleniu konkursy noworoczne mogłyby być rozgrywane o dowolnej porze dnia, co ułatwiałoby organizatorom ewentualne przesunięcie pory startu w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Kolejny argument za modernizacją to fakt, iż dla Niemców Garmisch-Partenkirchen jest ważną bazą szkoleniową, co potwierdza Ralph Eder, rzecznik DSV. Włodarze skoczni olimpijskiej nie ukrywają, że w ostatnim czasie ich budżet jest mocno nadwyrężany, a o pozyskanie dodatkowych środków jest bardzo trudno. - Każdego roku spłacamy 75 000 euro oraz odsetki, co jest związane z budową nowej skoczni w 2007 roku. Zanim wszystko spłacimy, minie jeszcze kilka lat. Klub Garmisch-Partenkirchen nigdy wcześniej nie miał takiego udziału w przebudowie - powiedział Michael Maurer, szef klubu SC Partenkirchen.

Spekuluje się, że większość funduszy od rządu federalnego trafia do Oberstdorfu, gdzie w 2021 roku zostaną rozegrane mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. - Naszym problemem jest to, że nie jesteśmy bazą olimpijską. Rząd federalny szczególnie promuje tego typu ośrodki, przez co dostajemy mniej pieniędzy - stwierdził Maurer.

Z nowego systemu oświetlenia skorzystaliby nie tylko skoczkowie. Przy arenie olimpijskiej organizowano również m.in. zawody biathlonowe. Stacje telewizyjne transmitujące wydarzenia sportowe z Garmisch-Partenkirchen narzekały w przeszłości na problemy z odpowiednim oświetleniem zawodów.


Piotr Bąk, źródło: merkur.de
oglądalność: (5340) komentarze: (24)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • papa_s weteran
  Obietnice polityków

  Na całym świecie wymawiane i pisane przy pomocy "magicznej" strony biernej.

 • Oczy Aignera profesor
  @Gerwazy Skoki Narciarskie 2006

  W grze Skoki Narciarskie 2006 było dokładnie tak samo, konkurs był nocny. W Bischofshofen natomiast skakało się przy naturalnym świetle.

 • mario74 bywalec
  @atalanta

  Dokładnie, w gorach, zaraz po zachodzie słońca"wrypuje" się wiatr, czyli powietrze z kotlin nagrzane za dnia i się unoszące.

 • Kolos profesor

  Hofer tłumaczył, w niedawnym wywiadzie dla TVP że zdecydowali się przenieść transmisjie skoków na godziny późniejsze, przy sztucznym świetle żeby nie kolidować z narciarstwie alpejskim rozgrywanym głównie popołudniami tak jak skoki dawniej.

 • zesrasieanieskoczy bywalec
  @MK92

  No właśnie! Skoki w świetle naturalnym to łatwiejszy wgląd na pogodę (zachmurzenie) oraz okoliczny krajobraz.

 • Gerwazy doświadczony
  Skoki narciarskie 2002

  Tam zawody na Ga-Pa były przy sztucznym świetle :)

 • MK92 doświadczony

  Ja to w ogóle tęsknię za starą, zieloną skocznią olimpijską w Ga-Pa. Miała swój niepowtarzalny klimat. Teraz wszystkie obiekty budowane są na jedno kopyto, również pod kątem architektury (obiekt w Ga-Pa podobny jest do Holmenkollen, choć skocznie te oczywiście robią duże wrażenie), a sztuczne oświetlenie zabija piękno natury.

 • atalanta doświadczony

  Lubię zawody przy dziennym świetle, a niewiele już takich zostało. Wcale mi się nie podoba pomysł instalowania oświetlenia w Ga-Pa, bo od razu z automatu przeniosą konkurs na godzinę 16:00, jak zwykle. A to w styczniu najgorsza pora, bo w połowie pierwszej serii (=po zachodzie słońca) często się wtedy zmienia kierunek wiatru z przedniego na tylny i robi się loteria.

 • zesrasieanieskoczy bywalec

  Skoki przy naturalnym świetle - cudowna rzecz. Ile dałbym za powrót do czasów kiedy większość z konkursów toczy się bez udziału lamp.

 • Bishop bywalec
  @Tomek88

  Dla mnie świetny klimat nocnych konkursów był w Trondhaim. Ta czerwona skocznia przy tym jasnoczerwonym świetle robiła naprawdę spore wrażenie

 • Tomek88 profesor
  @Bishop

  Ja też ale od dłuższego czasu jest tam konkurs nocny i ciężko byłoby mi się przestawić na konkurs przy naturalnym oświetleniu.

 • Bishop bywalec
  @Tomek88

  Ja mogę.Oglądałem takie konkursy już w Obersdorfie przy dziennym świetle

 • Tomek88 profesor
  @Oczy Aignera

  Nie mogę sobie jakoś wyobrazić dziennego konkursu w Oberstdorfie.W Lahti kiedyś były konkursy przy naturalnym świetle i fajnie to wyglądało.

 • Oczy Aignera profesor
  @kibicsportu

  Są skocznie, na których lepiej ogląda się zawody przy naturalnym świetle (na przykład w Engelbergu, Oslo, Lillehammer). Natomiast do innych obiektów bardziej pasuje pora nocna (na przykład w Oberstdorfie, Lahti i Vikersund). To są tylko moje subiektywne odczucia, więc nie każdy może preferować takie powiązania pór z poszczególnymi skoczniami jak ja.

 • Bishop bywalec
  @kibicsportu

  Popieram.Konkursów przy naturalnym świetle jest coraz mniej,a zdecydowanie mają swój klimat.Szkoda jakby taki kolejny konkurs odpadł

 • kibicsportu profesor
  @Oczy Aignera

  Oby nie. Lubię konkurs noworoczny przy naturalnym świetle. W zasadzie ostatnio jest coraz mniej konkursów przy naturalnym świetle, a te konkursy też mają swój klimat.

 • Janek145 weteran

  2019 i nagle konkurs noworoczny zagrożony? To od x lat nie przeszkadzał rozgrywanie zawodów o godzinie 14, a nagle przeszkadza. Nie rozumiem...

 • Bishop bywalec
  @Tomek88

  Ja też lubię ta skocznie. To jedna z już nielicznych skoczni ze "starych" czasów skoków narciarskich. Polacy mają z nią dobre skojarzenia i jeszcze ta śmieszna sytuacja z Małyszem przedskoczkiem.Co nie zmienia jednak faktu,że powinny być jakieś zasady.I inne ośrodki tez zasługują na szanse skoro Titise swojej nie umiało wykorzystać

 • Oczy Aignera profesor
  16:00

  Moim zdaniem zawody na Grosse Olympiaschanze powinny się odbywać o godzinie 16. Niemcy robią świetną atmosferę na swoich skoczniach podczas TCS, a takie konkursy właśnie najlepiej ogląda się po zmierzchu. Jeszcze jeden czynnik przemawia za tym, aby to wydarzenie odbywało się o późniejszej porze. Duża część osób spędza Sylwestra i Nowy Rok poza domem, na przykład u znajomych. Nie każdy daje radę wrócić do swoich czterech kątów na ten czas. Godzina 16. spowodowałaby większą oglądalność tych zawodów. Problem tego obiektu dotyczy również Bergisel, który jest tam na dodatek bardziej uciążliwy.

 • Tomek88 profesor
  @Bishop

  Z jednej strony Titisee się skompromitowało ale ja lubię tą skocznie i chciałem,żeby została w PŚ.Jest to jedna z nielicznych naturalnych skoczni,które są w PŚ,skocznia jest położona w malowniczym miejscu i fajnie się tam ogląda zawody a poza tym Polacy w przeszłości często stawali tam na podium.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).