Spela Rogelj - słoweńska skoczkini pasjonująca się żużlem

 • 2019-06-01 10:05

Już dziś w Krsku odbędzie się druga runda żużlowych mistrzostw świata 2019, których liderem po premierowej odsłonie na Stadionie Narodowym w Warszawie jest reprezentant Polski - Patryk Dudek. Jedną z obserwatorek zawodów w słoweńskiej miejscowości będzie Spela Rogelj. Zawodniczka urodzona w Lublanie opowiedziała nam o powodach zainteresowania czarnym sportem, a także zdradziła, iż zmagania żużlowców często zdarza jej się śledzić w... polskiej telewizji.

Spela RogeljSpela Rogelj

- Mój tata w zasadzie od samego początku jest sponsorem Mateja Zagara. Za sprawą firmy zajmującej się sprzedażą części samochodowych i naprawą pojazdów, nasze rodziny żyją w przyjacielskich relacjach. To sprawia, że dobrze znam Mateja - mówi Rogelj na temat najlepszego słoweńskiego żużlowca, który do Grand Prix w Krsku przystąpi jako dziewiąty zawodnik klasyfikacji generalnej. W ubiegłym sezonie 36-latek finiszował na 10. pozycji, a domowe zawody przed własną publicznością musiał odpuścić z powodu kontuzji. W tym roku Zagar jeździ m.in. w polskiej lidze, gdzie jego pracodawcą jest ekipa z Częstochowy.

- Dlaczego lubię sporty motorowe? Trudno powiedzieć. Niestety, popularność żużla w Słowenii ma się nijak w porównaniu do sportów zimowych. Matej jest znanym zawodnikiem, jednak głównie w środowisku motoryzacyjnym. Jestem zafascynowana stopniem zaangażowania polskich kibiców w większość dyscyplin, nie inaczej jest w przypadku żużla. Zdarza mi się oglądać zawody z udziałem Mateja w polskiej telewizji. Polubiłam żużel i oglądam zawody nie tylko przez pryzmat jego występów, choć przede wszystkim robię to, aby śledzić jego poczynania - przyznaje 24-latka, która po wygranej w Lillehammer była pierwszą liderką Pucharu Świata pań 2014/15. Ostatecznie sezon zakończyła na czwartej lokacie, co do dziś jest jej najlepszym rezultatem.

- Za mną ponad miesiąc treningów przed kolejnym sezonem. Wszystko idzie bez przeszkód i już nie mogę doczekać się kolejnej zimy. Miniona nie była najlepsza, ale nie była też najgorsza. Miewałam wzloty i upadki, ale nie brakuje mi motywacji do dalszych treningów. Wierzę w to, że w najbliższym roku powrócę na pucharowe podium - mówi skoczkini na temat przygotowań do swojego dziewiątego sezonu w PŚ pań. W poprzednim zgromadziła 228 punktów, co dało jej 21. miejsce. Do tej pory pięciokrotnie wskakiwała na podium PŚ, po raz ostatni dokonując tego w 2016 roku w Ljubnie.

- Nie czuję presji ze strony młodszych zawodniczek, jak Nika Kriznar czy Jerneja Brecl. Ich obecność w kadrze i rozwój to dla mnie motywacja do jeszcze cięższych treningów. Cieszę się, że w zespole pojawiają się nowe twarze, które zabezpieczają przyszłość tej dyscypliny w Słowenii - uważa na temat sytuacji kobiecych skoków w swojej ojczyźnie.

Początek sobotniego ścigania na słoweńskim owalu wyznaczono na 19:00. - Przed rokiem termin zawodów w Krsku kolidował z moim planem treningowym, ale w tym roku pojawię się na stadionie im. Matije Gubca. Jestem tam niemal co roku, jeśli tylko pozwala mi na to czas. Oprócz Mateja, w tym roku moim faworytem jest Patryk Dudek, którego znam tylko z telewizji - dodaje Rogelj na temat czternastej edycji GP w Krsku.

- Grand Prix w Krsku nie da się porównać do Pucharu Świata w Planicy. Przez popularność skoków narciarskich, Planica jest czymś w rodzaju sportowego święta narodowego. Zawody żużlowe w Krsku to tylko jedna z wielu imprez, która odbywa się na terenie naszego kraju. Nie podzielam jednak zdania wielu osób, iż rywalizacja żużlowców jest nudna. Brak hamulców w ich motocyklach czyni tę dyscyplinę jeszcze bardziej interesującą! - kończy olimpijka z Soczi i Pjongczangu.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (2099) komentarze: (2)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Kolos profesor

  Jej ojciec sponsoruje żużlowca i zdziwienie że Spelja interesuje się żużlem :)

 • Agent99 stały bywalec
  Moja ulubiona zawodniczka

  Życzę jej, powrotu do miejsc pucharowych w konkursach PŚ. Mam nadzieję, że następny sezon w jej wykonaniu będzie lepszy niż poprzednie. Powodzenia Spela.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).