Nowe miejsce w planie treningowym Polaków i... skok fizjoterapeuty

 • 2019-06-14 14:30

Reprezentacja Polski ma za sobą drugi obóz treningowy na skoczni w ramach szlifowania formy przed sezonem 2019/20. Po zapoznawczych próbach pod koniec maja w Szczyrku, tym razem nadszedł czas na Austrię i miasteczko Eisenerz. Kompleks Erzberg Arena to pierwsza z zapowiadanych nowości w planie przygotowanym przez trenera Michala Dolezala. Humorystycznym akcentem pobytu Biało-Czerwonych w Styrii był... pierwszy skok Łukasza Gębali, fizjoterapeuty kadry A.

Jakub WolnyJakub Wolny

Połączone kadry narodowe A i B w skokach narciarskich przebywały w środkowej Austrii od poniedziałku do środy, gdzie po raz pierwszy szlifowały swoje umiejętności na przebudowanej w 2016 roku arenie w Eisenerz, gdzie na początku XXI wieku organizowano m.in. zawody z cyklu Pucharu Kontynentalnego. Nasi rodacy w rodzinnej miejscowości Danieli Iraschko-Stolz ćwiczyli w iście letnich warunkach, w których oddali około dwudziestu prób.

- Skocznia normalna w Eisenerz (HS109) to bardzo dobry obiekt do treningu, ponieważ jest wymagająca pod kątem technicznym. Dotąd nie odbywaliśmy tutaj zgrupowań, ale poznanie nowego miejsca i skoczni zawsze jest czymś korzystnym. Pod względem parametrów Erzbergschanze przypomina skocznię w Szczyrku, natomiast ja z profilu porównałbym ją do tej w Ramsau. Niestety, w zasadzie każdego dnia dość mocno kręciło wiatrem, jednak udało nam się oddać zaplanowaną ilość skoków - relacjonuje nam Jakub Wolny.

Na koniec zgrupowania, kiedy wspomniany wiatr za bardzo dawał się we znaki ekipom dowodzonym przez Michala Dolezala i Macieja Maciusiaka, doszło do niecodziennego zdarzenia z udziałem fizjoterapeuty kadry A - Łukasza Gębali. Wieloletni członek polskiego sztabu szkoleniowego, w asyście innych przestawicieli kadry, najpierw zjechał spod progu skoczni K-12, następnie z połowy najazdu, a na sam koniec oddał pełen skok zapoczątkowany na belce startowej.

- Kiedy wiało już zbyt mocno, Łukasz Gębala wpadł na świetny pomysł sprawdzenia się na skoczni narciarskiej. Muszę przyznać, że na najmniejszej ze skoczni, a więc na "mamucie", radził sobie rewelacyjnie! Już teraz śmiejemy się w zespole, że byliśmy świadkami narodzin utalentowanego "młodzika" w kadrze! Nie możemy doczekać się jego kolejnych skoków <śmiech>... - opowiada mistrz świata juniorów z 2014 roku.

Jakie wrażenia z debiutu na skoczni wyniósł Gębala? - Już po pierwszym skoku powiedział, że chce spróbować jeszcze raz, więc możemy mówić o wyłącznie pozytywnych odczuciach <śmiech>. Czy inni członkowie sztabu pójdą jego tropem? Cóż, na ten moment chętnych brak...

Teraz zdobywcy Pucharu Narodów kontynuują trening siłowy i motoryczny, a na skocznię powrócą w ostatnim tygodniu czerwca, na kiedy zaplanowano obóz w Ramsau. Kadra B do rywalizacji powróci już 5 i 6 lipca podczas inauguracji Letniego Pucharu Kontynentalnego w Kranju, a oba zespoły ujrzymy w akcji dwa tygodnie później w Wiśle-Malince, gdzie rozpocznie się Letnie Grand Prix 2019.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Polscy skoczkowie A&B team #skijumping #skoki #skokinarciarskie #trening #udany

Post udostępniony przez Adam Małysz (@adammalyszofficial)

Dominik Formela, źródło: Informacja własna

oglądalność: (5402) komentarze: (2)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • atalanta początkujący

  Brawa za odwagę. ;)

 • Oczy Aignera stały bywalec
  Mocny nie tylko w ''gębie''

  Łukasz Gębala jest mocny nie tylko w ''gębie''. Chciał spróbować i teraz na pewno lepiej wie, jak skoki odczuwają sami skoczkowie. To na pewno jest dla niego pomocne doświadczenie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).