LGP w Hinterzarten: Triumf Geigera, Polacy poza dziesiątką

 • 2019-07-27 19:07

Karl Geiger został zwycięzcą konkursu indywidualnego Letniego Grand Prix na Rothaus-Schanze (HS108) w Hinterzarten. Reprezentant Niemiec oddał skoki na odległość 106 m oraz 99 m i wyprzedził o 0,4 punktu, prowadzącego na półmetku, Gregora Schlierenzauera. Na najniższym stopniu podium stanął kolejny zawodnik gospodarzy, Richard Freitag. W finale wystąpiło pięciu Polaków. Najwyższe miejsce zajął trzynasty Andrzej Stękała.

Karl GeigerKarl Geiger
fot. Tadeusz Mieczyński

Na półmetku rywalizacji na Rothaus-Schanze prowadził Gregor Schlierenzauer. 13-krotny zwycięzca zawodów Letniego Grand Prix liderował po skoku na odległość 105 metrów. Drugi, ze stratą 1,1 punktu do Austriaka, był Niemiec Karl Geiger (106 m). Tuż za nim znajdowali się jego rodacy - Constantin Schmid (105 m) i Richard Freitag (103,5 m). Piąte miejsce zajmował Czech Viktor Polasek (103,5 m).

Najlepszym z Polaków okazał się Andrzej Stękała, który z wynikiem 104,5 metra plasował się na szóstej pozycji, przed Zigą Jelarem (103,5 m) i Yukenem Iwasą (102,5 m). Dziewiąty był Maciej Kot (102 m), a czołową dziesiątkę zamykali ex aequo Keiichi Sato (101,5 m) i Junshiro Kobayashi (103 m).

Do finału awansowało łącznie pięciu Biało-Czerwonych. Paweł Wąsek po skoku na 101,5 metra był trzynasty. Dwudziestą drugą lokatę zajmował Aleksander Zniszczoł (99 m), z kolei dwudziestą dziewiątą - Klemens Murańka (96 m).

Już na pierwszej rundzie udział w zmaganiach na skoczni w Hinterzarten zakończyli Stefan Hula (37. miejsce; 94,5 m) oraz Tomasz Pilch (49. pozycja; 89 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 11. belki startowej.

W przerwie zawodów ostatni skok w karierze oddał Andreas Wank, który od teraz będzie członkiem sztabu Stefana Horngachera. Reprezentant Niemiec uzyskał odległość 95,5 metra.

W finale udany atak wyprowadził Karl Geiger. Reprezentant Niemiec poszybował na 99 metr i odniósł trzecie zwycięstwo w zawodach LGP, pokonując o zaledwie 0,4 punktu Gregora Schlierenzauera (98,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął Richard Freitag (97,5 m), który wyprzedził Petera Prevca (101,5 m), Zigi Jelara (96,5 m) oraz Constantina Schmida (95 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Viktor Polasek (94,5 m), Yuken Iwasa (96 m) oraz Marius Lindvik (96,5 m). Pierwszą dziesiątkę zamknął Yukiya Sato (100 m).

Biało-Czerwoni ukończyli zawody na Rothaus-Schanze poza czołową dziesiątką. Trzynaste miejsce zajął Andrzej Stękała (92,5 m), piętnasty był Aleksander Zniszczoł (98 m), dwudziesty Maciej Kot (93 m), dwudziesty trzeci Klemens Murańka (98,5 m), a dwudziesty piąty - Paweł Wąsek (93 m).

Runda finałowa została przeprowadzona z 12. platformy.

Dzięki wygranej, Karl Geiger (140 pkt.) został nowym liderem Letniego Grand Prix. Niemiec wyprzedza Timiego Zajca (100 pkt.) oraz Gregora Schlierenzauera (86 pkt.). Nieobecny w Hinterzarten, Dawid Kubacki (80 pkt.) spadł na czwartą pozycję.

Dowodzona przez Stefana Horngachera, reprezentacja Niemiec (776 pkt.) objęła prowadzenie w Letnim Pucharze Narodów. Drugie miejsce zajmują Słoweńcy (750 pkt.), a trzecie - Polacy (652 pkt.).

Kolejne zawody Letniego Grand Prix rozegrane zostaną za dwa tygodnie, w sobotę 10 sierpnia we francuskim Courchevel (HS135).

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację Letniego Grand Prix >>>
Zobacz aktualną klasyfikację Letniego Pucharu Narodów >>>
Zobacz aktualny ranking WRL >>>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (21846) komentarze: (49)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Oczy Aignera profesor
  @kibicsportu

  Do Courchevel z nimi!

 • bxi doświadczony
  @dejw Cytując dziejszy post "Po zawodach: Statystyki weekendu LGP w Hinterzarten"

  "Kraj Kwitnącej Wiśni był uznawany za faworyta sobotniej rywalizacji na Rothaus-Schanze. Nic dziwnego, skoro w składzie znalazła się m.in. dominatorka lata, Sara Takanashi, a także bardzo dobrze spisujący się Keiichi Sato, Junshiro Kobayashi oraz piąta w konkursie indywidualnym pań, Nozomi Maruyama. Tymczasem Japończycy ani przez moment nie nawiązali walki o wygraną, zajmując głównie trzecią lokatę. W ostatniej rundzie, będącym najjaśniejszym punktem ekipy, Sato rzutem na taśmę pozwolił na wyprzedzenie Słoweńców i ukończenia zawodów na drugiej pozycji. Japonia w szóstym konkursie drużyn mieszanych LGP po raz szósty stanęła na podium (3-3-0), co czyni ją jedyną drużyną, która nie wypadła nigdy z czołowej trójki. Tym samym bilansem może pochwalić się Takanashi, która w piątek dodatkowo poprawiła swoją statystykę w zawodach indywidualnych. Na 31 dotychczasowych konkursów indywidualnych LGP Pań, Sara wygrała 24-krotnie, zaś po raz 28. stanęła na podium."

 • dejw profesor
  @bxi

  No tylko że Japończycy też nie startują nominalnie w swoim najmocniejszym składzie. Wypadli ok, ani bez szału, ani bez dramatu, starczyło to na nr 2 całego weekendu po Niemcach, nabijają punkty do WRL, więc słabo nie było. Typowy letni występ bez potrzeby zagłębiania się w te wyniki, no może poza Iwasą, który wypadł niespodziewanie dobrze, patrząc na to że jeszcze dwa tygodnie ledwo punktował u Kazachów, gdzie dostał baty od Choia, Muminowa, a w jednym konkursie przegrał nawet z Caciną.

 • Orzeu_Zwisly doświadczony
  @Oczy Aignera

  Zobaczymy jak to będzie na koniec, ale rzeczywiście obecnie z postrachu skoczni stali się ciency jak sik pająka

 • kibicsportu profesor

  Międzynarodowy. Memoriał Olimpijczyków (Szczyrk, 27.07.2019)
  1. A. Niżnik 259,6 pkt
  2. K. Juroszek 252,9 pkt
  3. J. Habdas 247,9 pkt
  4. M. Gruszka
  5. K. Leja
  6. M. Martynek
  7. W. Pękala
  8. J. Krzak
  9. B. Czyż
  10. K. Zygmuntowicz

  Widzę, że Niżnik dominuje. Ciekawe jakby się zaprezentował w LGP, gdzie Juroszek dobrze skakał w Wiśle. Habdas też dobrze. Ta trójka zaczyna coraz bardziej dominować w kraju.

 • bxi doświadczony
  @dejw @dejw

  @dejw Patrząc na to że niektóre ekipy wystawiły swoje zaplecze oraz że to jednak jest lato, liczyłem na miejsca Japończyków w ścisłej czołówce. Trzeba jednak przyznać że w drugiej serii warunki nie były do końca sprawiedliwe.

 • TonioTonio bywalec

  Czy Amman wydał już oświadczenie, czy zaszczyci jeszcze kiedyś Hinterzarten swoją obecnością, czy tamtejsza skocznia popadła w niełaskę wielkiego mistrza?

 • Kapitan Stopczyk stały bywalec
  Stabilny Stefanek

  Cieszy równa forma Stefanka. Jak było w zeszłym sezonie, tak i zaczyna w obecnym. A jak wiadomo, w skokach stabilna forma to podstawa.

 • Qwerty_PL bywalec
  @ZXCVBNM_9999

  Myślę, że lekko pikantnie.

 • Qwerty_PL bywalec
  @Luk

  No, mając ksywę luk, na pewno dobrze to widziałeś.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Upadek finów

  Zaczynają regularnie skakać gorzej niż Kazachowie. Skoki nawet Muminova ostro się poprawiły.

 • dejw profesor
  @bxi

  Ta rzekoma słabsza postawa Japończyków (sześciu w TOP18) dała im dziś wyraźnie drugie miejsce w klasyfikacji do PN, oraz to samo w nieoficjalnie zliczonej drużynówce. A do tego właśnie wprowadzili 10tego zawodnika do "55" WRL.

 • Oczy Aignera profesor
  @Orzeu_Zwisly

  Klasyfikację generalną muszą wygrać Austriacy. Mam nadzieję, że szykujesz jakąś nagrodę specjalną dla Andreasa Feldera.

 • bardzostarysceptyk profesor
  Remanenty po Hinterzarten 5 i ostatnie.

  Gdyby konkurs indywidualny 27.07.2019 w Hinterzarten był zawodami indywidualnymi, to tak wyglądały by jego wyniki.

  1. Niemcy ........ 979,2 pkt
  2. Japonia ....... 947,7 pkt
  3. Polska --....... 933,9 pkt
  4. Austria -........ 904 1 pkt
  5. Norwegia ..... 878,5 pkt
  6. Szwajcaria ... 871,8 pkt

  Czterech najlepszych zawodników z każdej drużyny. Gdy brakowało zawodników w 30-tce uwzględniłem zawodników z
  miejsc 31 - 50 (na mamutach 31-40) podwajając ich wyniki, czyli musi być czwórka w 50-tce, na mamutach w 40-tce.
  Podwoiłem jednemu Austriakowi, dwóm Norwegom i trzem Szwajcarom.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).