Życiowe wyniki Stękały i Wąska w Grand Prix

 • 2019-07-30 13:13

Duet przyjaciół ze skoczni - Andrzej Stękała i Paweł Wąsek - udanie rozpoczął rywalizację w tegorocznej edycji Letniego Grand Prix. Po kilku udanych próbach w Wiśle, obaj już w Hinterzarten zanotowali najlepsze rezultaty w historii swoich występów na igelicie. 

Paweł WąsekPaweł Wąsek

- Zawsze mamy swoje odczucia, ale potem przychodzi analiza z trenerem i na jaw wychodzi inny błąd. Aktualnie borykam się ze spóźnianiem odbicia na progu lub wybiciem skierowanym za bardzo do przodu. W Hinterzarten szkoleniowiec utwierdzil mnie, iż tym razem wystąpił drugi z wymienionych problemów - mówił po sobotnim konkursie Wąsek, który wywalczył w nim 25. miejsce. Do tej pory punktował tylko w 2017 roku w Czajkowskim, gdzie w jednoseryjnych zawodach finiszował 27. 

Wąsek - oraz członkowie sztabu szkoleniowego - w piątkowe popołudnie w Hinterzarten przeżyli chwile grozy. 20-latek wskutek błędu na progu i zmiennych warunków miał duże problemy w locie, czego efektem było lądowanie na 58. metrze. Zawodnik, jak i trenerzy, postanowili podejść do tego zdarzenia z dystansem, publikując nagranie skoku z tanecznym podkładem muzycznym w tle. - Teraz, kiedy wszystko dobrze się skończyło, można trochę pożartować. W powietrzu nie było mi do śmiechu, ale już można odsapnąć...

Szósty skoczek tegorocznych mistrzostw świata juniorów, pomimo szczęśliwego i bezpiecznego lądowania, nie ukrywał obaw związanych z kolejnymi skokami po wspomnianym zdarzeniu. - W moim przypadku różnie to bywa. Zazwyczaj kolejne skoki są na próbę, ale czekały mnie kwalifikacje i udało mi się o tym szybko zapomnieć. Wywalczyłem prawo startu w konkursie, więc szczęście w nieszczęściu, iż stało się to w serii treningowej. 

Po piątku pełnym emocji, w sobotę Wąsek udanie rozpoczął rywalizację. Lot mierzący 101,5 metra dał mu sporo frajdy i 13. pozycję na półmetku zmagań. - Potrzebowałem takiego skoku. Nad bulą nie spodziewałem się tak fajnych metrów, ale złapałem sprzyjający wiatr, dzięki któremu udało się odlecieć. Wszyscy byliśmy zadowoleni z tej próby. Dała ona nam wszystkim dużo radości.

W jeszcze lepszym nastroju Badenię-Wirtembergię opuszczał Andrzej Stękała. 24-latek po raz piąty w karierze zdobył punkty zawodów rangi Letniego Grand Prix, ale po raz pierwszy znalazł się w drugiej dziesiątce. Skoki mierzące 104,5 oraz 92,2 metra dały mu 13. miejsce, najlepsze tego dnia spośród Biało-Czerwonych. - Jest trochę niedosytu, ale to i tak mój najlepszy rezultat osiągnięty latem. Najważniejsze, że wiem, gdzie popełniłem błąd.

- Dążę do tego, aby plasować się coraz wyżej. Nie jest to jednak prosta sprawa. Zawody w Hinterzarten to kolejny bodziec, który utwierdza mnie w możliwości osiągania jeszcze lepszych wyników. W tym kierunku zmierzam, a skoki coraz bardziej mnie cieszą. Jest wielka motywacja! - kontynuuje zawodnik prowadzony przez trenera Macieja Maciusiaka.

Nim skoczkowie w sobotę zmierzyli się indywidualnie, Andrzej Stękała i Stefan Hula wzięli udział w konkursie drużyn mieszanych. - Ostatnie miejsce nie do końca jest rozczarowaniem, ponieważ podeszliśmy do tego startu treningowo. Oczywiście, chciało się jak najlepiej, bo zawody są zawodami, ale nie ma mowy o dużym rozczarowaniu. Dlaczego trener nominował mnie do składu? Zapewne zdecydowały o tym niezłe próby przed konkursem. 

Teraz, kiedy kadra A i część kadry B udały się na zgrupowanie do Austrii, Stękała nie udaje się na odpoczynek i wakacje. Najbliższe dni spędzi w Chacie Zbójnickiej w Zakopanem, gdzie pracuje między treningami i występami. - Nie ma laby, czas wrócić do pracy.

Przy okazji pobytu w Hinterzarten, zawodnik podzielił się też swoimi planami dotyczącymi tatuaży związanych z motorsportem. Już we wrześniu na jego ręce ma pojawić się wizerunek Ayrtona Senny. Jak na razie znalazł się tam bolid Ferrari i Lewis Hamilton, a także cytat, który jest istotą projektu i ważniejszy od samych postaci czy samochodów. Jego treść to: "Mistrzem się staje, nie rodzi!". 


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6032) komentarze: (4)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Pavel profesor
  @konrad95

  Nie wiem, nie wiem. Wątpię, aby tak maleńki biznes za wiele płacił. Powstał taki zabawny paradoks, że nagle Stękała przeskoczył z poziomu klepania buli w jakiś kontynentalnych na punktowanie w LGP, a co za tym idzie całkowicie niezauważalny, poza najbliższą okolicą, przedsiębiorca dostał czas antenowy przed całkiem sporą widownią. Taki marketingowy "złoty strzał" :) Nie chcę tu wchodzić w zależności pomiędzy zawodnikiem i jego pracodawcą, po prostu analizuję taką ciekawą sytuację jaka się wytworzyła ku zaskoczeniu wszystkich.

 • konrad95 doświadczony
  @Pavel

  Naprawdę myślisz, że nic ze reklamę nie dostaje ?
  Za pracę dostaje pieniądze, a oprócz tego za reklamę pewnie nawet więcej niż za pracę na pełny etat.
  Pracuje pewnie bardziej hobbystycznie po kilkanaście godzin w tygodniu. Przecież musi mieć jeszcze czas na treningi i udział w zgrupowaniach, zawodach.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @Pavel

  I być może dzięki temu co od nich otrzymuje, Stękała wiąże koniec z końcem i skacze, spokojnie oddając się treningom.

 • Pavel profesor

  Reklama jaką robi Stękała tej Chacie warta jest większych pieniędzy niż etat jaki tam wyrabia. Ciekawe czy mu coś odpalają z tego tytułu, bo ekspozycja "marki", przed jakby nie patrzeć blisko milionową widownią tania nie jest. Podobnie z resztą jak obecność nazwy w mediach, wielu sporo by zapłaciło za taką rozpoznawalność.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).