Kytosaho lekarstwem na fińskie bolączki?

 • 2019-11-02 17:09

W sezonie 2018/19 reprezentacja Finlandii z dorobkiem 396 punktów zajęła dopiero 10. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów. Jedynym podopiecznym trenera Lauriego Hakoli, który regularnie zdobywał punkty Pucharu Świata, był Antti Aalto. W obliczu kontuzji lidera Suomi rosną nadzieje związane z 19-letnim Niko Kytösaho.

Niko KytoesahoNiko Kytoesaho

Urodzony w Paimo skoczek po raz pierwszy dał o sobie znać w 2015 roku, kiedy to podczas Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy wywalczył złoty medal w rywalizacji indywidualnej. Wszakże następne lata nie przyniosły oczekiwanych wyników. Kytösaho ani razu nie zajął miejsca w czołowej “30” mistrzostw świata juniorów, nie mówiąc nawet o punktach Pucharu Świata. Co więcej, u skoczka zdiagnozowano cukrzycę, która zmusiła go do zażywania insuliny i implementacji odpowiednich nawyków żywieniowych.

Brak postępów popchnął młodego Fina do zmian. W maju Kytösaho zdecydował się opuścić Lahti na rzecz Kuopio. Wiele wskazuje na to, że była to dobra decyzja dla kariery 19-latka. - W ciągu kilku ostatnich lat nieco się pogubiłem. W Kuopio udało mi się odnaleźć samego siebie, to nowy start dla mojej kariery - deklaruje odważnie członek fińskiej kadry B.

Przeprowadzkę do nowego miasta poprzedziła współpraca z byłym trenerem m.in. Janne Ahonena, Arim Sauko. Jej skutki nie były jednak nazbyt owocne bowiem Kytösaho na MŚJ w Lahti zajął dopiero 33. miejsce. Jedną z głównych przyczyn, dlaczego sprawy przybrały negatywny obrót, miał być zbyt duży nacisk na trening siłowy. - Być może dla niektórych zawodników jest to pomocne, ale w moim przypadku było dokładnie na odwrót. Ucierpiała na tym techniczna strona moich skoków. Dzięki temu doświadczeniu jestem teraz silniejszy i wiem, co jest ważne, a co nie - twierdzi Kytösaho.

Wydaje się. że Fin nie rzuca słów na wiatr. Minione lato było dla niego najlepszym okres w dotychczasowej karierze. 19-latek, zajmując 29. miejsce w Hakubie, zdobył pierwsze punkty Letniego Grand Prix, regularnie meldował się w drugiej serii zawodów Pucharu Kontynentalnego, a także w niezwykle przekonującym stylu sięgnął po tytuł mistrza Finlandii na igelicie. Co kryje się za tak znakomitą postawą?

- W przeszłości mój trening różnił się od tego, który jest udziałem kadrowiczów. Nie było odpowiedniej synchronizacji między treningiem w domu a reprezentacją. To uniemożliwiło mi czerpanie korzyści ze wszystkich startów - tłumaczy Kytösaho.

Medaliści Letnich Mistrzostw Finlandii 2019 w Kuopio (HS127)
Lp. Zawodnik Rocznik Odl.1 Odl.2 Nota
1 KYTOSAHO Niko 1999 130.0 127.5 304.2
2 AALTO Antti 1995 118.5 125.5 279.8
3 NOUSIAINEN Eetu 1997 123.0 122.0 274.2

- W Kuopio trafiłem do naprawdę dobrej grupy treningowej. Kładziemy duży nacisk na techniczną stronę skoków na czele z początkową fazą każdej z prób. Nie będę również ukrywał, że gdy trener jest bezustannie obecny w twoim życiu, wszystko wygląda zupełnie inaczej - dodaje reprezentant Finlandii, odwołując się do wcale nie tak odległych czasów, gdy jego karierę nadzorowali ojciec oraz wujek.

Czy w związku z dobrymi wynikami kibice mogą w najbliższej przyszłości spodziewać się częstszych występów Kytösaho w zawodach najwyższej rangi? - Niko jest idealnie skrojony pod skoki narciarskie. Jest gotowy na dobre występy w nadchodzącym sezonie - stwierdził Lauri Hakola, trener kadry A, dając do zrozumienia, że 19-latek jest w gronie faworytów do wyjazdu na pucharowe zawody.

Kytösaho przyznaje, że jego głównym celem jest dobry występ na mistrzostwach świata w 2021 roku oraz medal na igrzyskach olimpijskich rok później. Zanim jednak przystąpi do ich realizacji, chce skupić się na nieco mniej dalekosiężnej perspektywie. - Moje ambicje są jasne. Chcę być bardziej powtarzalny niż dotychczas - zakończył Fin.


Michał Grzela, źródło: iltalehti.fi
oglądalność: (6131) komentarze: (7)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • atalanta doświadczony

  Młody jeszcze jest, może i coś z niego będzie.

 • Pavel profesor
  @wiatrhula111

  A kto tam wie co robi młodsze pokolenie fińskich skoczków, po prostu są mało medialni i nawet jak coś wywiną to nie przedostaje się to dalej bo w sumie nikogo to nie interesuje. Jak ty pijany szedłbyś sobie ulica to nikt by się tym nie przejął, ale jak np byłby to Lewandowski to wiedziała bo o tym cała Polska i pół Europy. Cena sławy.

 • wiatrhula111 profesor

  Niko it's me Harri let's go drinking together.
  Żartobliwie można powiedzieć, że przez to że nowe pokolenie Fińskich skoczków nie powoduje takich afer i raczej na pewno nie gustuje tak bardzo w pewnym trunku jak poprzednie generacje to i ich kryzys jest tego powodem.

 • Agent99 weteran

  O Niko pierwszy raz słyszałem w 2016 roku, kiedy to mówiono o jego wielkich predyspozycjach do skakania. Nie potwierdził tego na razie, głównie przez problemy zdrowotne, z jakimi się Fin zmaga, lecz ostatnie lato pokazało, że Kytosaho podąża właściwą drogą i być może zdobędzie w najbliższej edycji PŚ pierwsze punkty. Antti potrzebuje solidnego partnera do punktowania, który byłby dla niego solidnym wsparciem, Niko się do tego nadaje, gdyż nie sadze, żeby Nousiainen, Alamommo, czy Maatta, stanowili duże wzmocnienie w fińskich szeregach. Ma prawo marzyć o medalu i tego nikt mu nie zabroni. Być może pod tym względem stawia sobie zbyt za wysokie wymagania, lecz nie zapominajmy, o tym, że skoki to sport dynamiczny i w ciągu roku dwóch można bardzo poprawić swoje wyniki, zbudować wokół swojej osoby bardzo dobrą markę, przykład Robert Johansson, kim on był w 2016 roku, a kim jest teraz.

 • Tomek88 profesor
  Kytosaho

  Niko należy do grupy skoczków ze sporym potencjałem.Pamiętam jak jakiś czas temu mówiono o nim jako wielkim talencie. Na razie potwierdzenia tych słów nie widać choć należy oczywiście pamiętać że Niko ma dopiero 19 lat i jeszcze może nas zaskoczyć.

  Tegoroczne letnie wyniki pokazują,że wykonał on krok do przodu i za jakiś czas może być skoczkiem który może osiągać porządne rezultaty. Oby.Finowie potrzebują solidnych zawodników bo to kraj z ogromnymi tradycjami w skokach.

  Zobaczymy czy Niko wystartuje w Wiśle.Jeśli tak to jego występom będę się przyglądał z dużą uwagą i zaciekawieniem. Może w końcu uda mu się zdobyć punkty w pucharze świata np. w Kuusamo.

 • Oczy Aignera profesor
  Już wkrótce

  Ja jestem bardzo ciekaw, jak Niko będzie się prezentować w pierwszych konkursach nadchodzącego sezonu. Na zdobywanie punktów PŚ niewątpliwie go stać.

 • Delfin bywalec
  Kytosaho lekarstwem na fińskie bolączki? Napewno...

  No Finowie. Nie mam bladego pojęcia co o tej sprawie powiedzieć. Kytosaho po tym co przeczytałem wydaje się być człowiekiem z postępami oraz wielkimi ambicjami. Jego plany o medalu na Igrzyskach w Pekinie mnie... rozmieszyły. Sorry. Niech chłopak w PŚ wygra a potem buja w obłokach😂. Choć znamy dużo przypadków niewiarygodnie wspaniałych występów słabych ludzi nie sądzę aby to był on.

  Dobrą sprawą jest to że jeśli Kytosaho będzie dobrym zawodnikiem sądzę że poprawi się forma Allto

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).