Trwają przygotowania do MŚ w Lotach 2020. Skocznia w Planicy otrzyma dodatkowe belki startowe

 • 2019-11-06 13:41

Do rozpoczęcia nowego sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich pozostały nieco ponad dwa tygodnie. Główną imprezą nadchodzącej zimy będą mistrzostwa świata w lotach narciarskich, które w marcu 2020 roku zorganizuje Planica. Słoweńcy zapewniają, iż przygotowania do tego wydarzenia idą zgodnie z planem i liczą na nowy rekord frekwencji na trybunach. Letalnica (HS240) przejdzie także drobną modernizację z uwagi na wydarzenia z ostatniego Pucharu Świata.

Skocznia w PlanicySkocznia w Planicy

- Ostatnio dokonaliśmy przeglądu, wszystko jest gotowe. Wciąż dopinamy szczegóły dotyczące transmisji telewizyjnej. Zawieramy umowy z dostawcami usług. Cały sprzęt musi być w pełni sprawny, dlatego w minionym miesiącu poddaliśmy go konsweracji. Wszystko idzie zgodnie z planem - zapewnia Jelko Gros, przewodniczący komitetu organizacyjnego MŚ w lotach w Planicy.

Jak co roku, organizatorzy spodziewają się najazdu dziesiątek tysięcy kibiców z kraju oraz zagranicy. Tradycyjnie największe tłumy pod skocznią są przewidywane na sobotni dzień rywalizacji. Wtedy to podczas weekendów z Pucharem Świata rozgrywana jest rywalizacja drużynowa. Tym razem w owym terminie odbędą się dwie finałowe serie konkursu indywidualnego mistrzostw świata.

- Przyszłoroczny czempionat na pewno przyniesie trochę zmian dla widzów pod skocznią. Będa trochę bardziej oddaleni od skoczni, ale nie będzie to drastyczna różnica - oświadcza Gros, który dodaje, iż sektory dla kibiców mogą dziennie pomieścić 30-35 tysięcy osób.

Dla Planicy będą to siódme mistrzostwa świata w lotach narciarskich. Ostatnie miały miejsce w 2010 roku. Triumfował wówczas Simon Ammann przed Gregorem Schlierenzauerem oraz Andersem Jacobsenem. Tuż za podium rywalizacji znalazł się Adam Małysz.

Słoweńcy wciąż czekają na swojego reprezentanta, który po tytuł mistrza świata w lotach sięgnie właśnie na Letalnicy. Apetyt gospodarzy zaostrzają wyniki Pucharu Świata z ostatnich lat, kiedy to w Planicy triumfowali Peter Prevc, Jurij Tepes oraz Robert Kranjec, który już zakończył swoją sportową karierę.

W minionym sezonie bohaterem Planicy był Ryoyu Kobayashi. Japończyk poszybował na 252 metr, czym ustanowił nowy rekord skoczni. Jego rezultat jest zaledwie o półtora metra krótszy od rekordu świata (253,5 metra Stefana Krafta w Vikersund w 2017 roku).

To właśnie wyniki dominatora minionej zimy spowodowały potrzebę modernizacji Letalnicy. Podczas czwartkowych kwalifikacji Kobayashi wylądował na 248 metrze, skacząc z najniższej możliwej belki startowej. Organizatorzy musieli przygotować prowizoryczne niższe platformy, aby weekend Pucharu Świata mógł przebiegać bez problemów.

- Po wydarzeniach z ostatniej zimy, na skoczni powstanie sześć dodatkowych pozycji startowych. W marcu zeszliśmy do belki numer 0, ponieważ w nocy panowały przymrozki, przez co tory najazdowe były bardziej zlodowacone - wyjaśnia Gros.

Tak niski rozbieg startowy może okazać się barierą psychologiczną dla najmłodszych skoczków: - Jeśli zawodnik musi skoczyć z niskiej belki i zaczyna myśleć, że musi jak najlepiej się odbić, to zaczyna popełniać błędy. Ale dla predentendów do medali nie będzie to stanowić żadnego obciążenia. Dla młodych skoczków tak niski rozbieg może jednak stać się problemem psychologicznym - twierdzi Słoweniec.

Organizatorzy zapewniają, że kibice nie powinni mieć problemów z zakwaterowaniem. Jeśli w Kranjskiej Gorze zabraknie miejsc noclegowych, to do Planicy można również łatwo dotrzeć z Włoch, Austrii oraz stolicy kraju - Lublany.

Najwięcej widzów pod Letalnicę przybyło w 2016 roku, kiedy to sezon życia, zwieńczony Kryształową Kulą, kończył bohater narodowy Słowenii, Peter Prevc. Organizatorzy naliczyli wówczas 20,5 tysięcy kibiców w czwartek, 22,5 tys. w piątek, 32,5 tys. w sobotę oraz 33 tys. w niedzielę, co łącznie utworzyło sumę 111 tysięcy osób. Gospodarze liczą, iż najbliższe mistrzostwa poprawią ten rezultat.

PROGRAM ZAWODÓW:

Czwartek, 19.03.2020
9:00 - Oficjalny trening
11:00 - Kwalifikacje

Piątek, 20.03.2020
13:30 - Seria próbna
14:30 - Pierwsza i druga seria konkursu indywidualnego

Sobota, 21.03.2020
13:45 - Seria próbna
14:45 - Trzecia i czwarta seria konkursu indywidualnego

Niedziela, 22.03.2020
9:15 - Seria próbna
10:15 - Konkurs drużynowy


Adam Bucholz, źródło: siol.net
oglądalność: (5332) komentarze: (10)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • MK92 doświadczony
  Planica 2020

  Podobnie było w Vikersund, gdzie po przebudowie tamtejszego mamuta również okazało się, iż zbyt wysoko zaczynają się stopnie startowe. Pamiętam, że od razu po otwarciu nowej Letalnicy w 2015 roku dziwiło mnie, że z niskich belek prędkości są bardzo wysokie.

 • Kolos profesor
  @Oczy Aignera

  Dodatkowo Deschwanden miał wtedy szóstą odległość tamtych kwalifikacji a swój skok oczywiście ustał całkowicie prawidłowo.

  Normalnie radio Erywań, ale takie są przeliczniki za wiatr i belkę....

 • Tomek88 profesor

  Skocznia niewątpliwe legendarna,symboliczna i wyjątkowa.Zgadzam się jednak z wcześniejszymi wypowiedziami i uważam,że remont torów najazdowych to dobry pomysł.Bardzo dobrze,że pomyśleli także o dodatkowych belkach.

 • Oczy Aignera profesor
  @Złoty Orzeł

  Farsa to była wtedy, kiedy Gregor Deschwanden skoczył 230 metrów i nie przebrnął kwalifikacji.
  Bonifikaty punktowe za belkę na Letalnicy powinny ulec korektom.

 • ZbyszekM początkujący

  Niech pomyślą nad nowymi torami. Przykrywanie tych mrożonych jakimś materiałem przez wojsko to jakaś porażka. To tak jak by mieć mercedesa, ale z silnikiem i wnętrzem od daewoo.

 • Gerwazy doświadczony
  @Złoty Orzeł

  Wiem wiem, że inna sytuacja.
  Mimo wszystko prawa fizyki działają tak samo niezależnie od szerokości geograficznej :)

 • alo profesor

  I poprawcie numerki przyczepione do belek,obejrzyjcie sobie wideo na yt ze skoku Ryoyu (252m) jak siedzi na belce i ósemka jest do góry nogami :-)

 • Złoty Orzeł profesor

  Schodziliście do 0 belki bo te Q to byla farsa.

 • Złoty Orzeł profesor
  @Gerwazy

  Kuusamo to nie jest Planica. Po prostu Kuusamo i +5 w zimie to jest inna bajka. Słowenia leży w strefie gdzie coś takiego jest normalne.

 • Gerwazy doświadczony
  Tory najazdowe

  Zawsze zastanawiam się jak oni w Planicy utrzymują w tak dobrym stanie naturalne tory najazdowe, które nie topią się jak jest +naście stopni.
  W Kuusamo delikatnie na plusie było w 2015 roku i wszystko się topiło

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).