Kubacki o przewadze nad Stochem: Tyle, co mucha zamacha skrzydłami

 • 2020-01-11 19:29

- To tak niewielka różnica, że trudno znaleźć odpowiadający jej element. Najmniejsza rozbieżność w nocie za styl to 0,5 punktu. Zostaje przelicznik za wiatr, który jest wyliczany z dokładnością do dziesiątej części punktu. Taka różnica może być warta tyle, co mucha zamacha skrzydłami - analizuje Dawid Kubacki, który w sobotę stanął na podium kosztem Kamila Stocha, nad którym uzyskał najmniejszą możliwą przewagę punktową. Dla triumfatora 68. Turnieju Czterech Skoczni jest to już piąte pucharowe podium z rzędu.

Dawid KubackiDawid Kubacki

Swoim dzisiejszym rezultatem popularny „Mustaf” poprawił najlepszy wynik polskiego skoczka w historii startów na normalnym obiekcie w Predazzo, który został ustanowiony 28 lat temu przez aktualnego asystenta głównego trenera reprezentacji Polski, Zbigniewa Klimowskiego. – No tak, cóż ja mu mogę poradzić. To osiągnięcie nie było na tyle wyśrubowane, by było je ciężko poprawić (Zbigniew Klimowski w 1992 roku zajął 18. lokatę – przyp. red.). Mógł się bardziej postarać w tamtych czasach. Zresztą nie tylko ja, ale również moi koledzy mu ten rekord po części odebrali.

- Co do mojej pierwszej próby, zgodzę się z tym, że krótsza odległość nie była spowodowana wyłącznie złymi warunkami. Nie była ona do końca taka, jakbym chciał. Być może z nieco lepszym wiatrem skoczyłbym o parę metrów dalej, ale nie ma co rozpatrywać tego skoku akurat w tych kategoriach. Wówczas należy się skupić na tym, co zrobić, by kolejny był taki, jak trzeba. Wydaje mi się, że ten finałowy był sporo lepszy. Udowodniłem, że potrafię walczyć do końca. Wywalczyłem podium, jestem z tego zadowolony. Kamil może żałować, bo dzieliła go od pierwszej trójki zaledwie jedna dziesiąta punktu, no ale cóż. Nie dało się tego zaplanować.

- Czy ta różnica wynika ze szczęścia? Moim zdaniem to cały czas jest sport, lecz 0,1 punktu to tak niewielka różnica, że trudno znaleźć odpowiadający jej element. Najmniejsza rozbieżność w nocie za styl to 0,5 punktu. Zostaje przelicznik za wiatr, który jest wyliczany z dokładnością do dziesiątej części punktu. Taka różnica może być warta tyle, co mucha zamacha skrzydłami. Na to nie mamy żadnego wpływu, trzeba z tym po prostu jakoś żyć.

Skoczkowie podczas dekoracji oprócz pucharów otrzymali pudełka z bliżej niesprecyzowaną zawartością. Czy Dawid Kubacki przypuszcza, co może się w nich znajdować? – Podejrzewam, że to makaron, bo w tych paczkach przeważnie się znajdował. Czy jestem jego fanem? Wprawdzie codziennie nie mógłbym go jeść, ale ogólnie mi smakuje.

Korespondencja z Predazzo, Dominik Formela


Piotr Bąk, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4557) komentarze: (13)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Roxor weteran
  @Wojciechowski

  Czyli nie tak wiele mu brakuje, jeśli dzisiaj stanie na podium to wyrówna ich osiągnięcie.

 • Wojciechowski profesor
  @Roxor

  Po sześć mieli Małysz i Stoch.

 • Roxor weteran
  @Wojciechowski

  Ile podiów z rzędu wynosi w ogóle ten rekord?

 • papa_s weteran
  O grubość ekologicznej torebki szrywki

  też pasuje.

 • Wojciechowski profesor
  @zimowy_komentator

  Trochę jednak jeszcze Kubackiemu do tego rekordu brakuje i teraz.

 • zimowy_komentator profesor
  @Dama_Karmelowa

  Komentatorzy wyjaśnili już skąd sukcesy Kubackiego - efekty dała praca z psychologiem. Tego mu właśnie brakowało, a skoro poprawił mentalność to nic nie stoi na przeszkodzie, aby w końcu osiągał sukcesy. A Kamil gdyby skoczył na 0,2 pkt. więcej zepchnąłby z podium Dawida pozbawiając go szansy na pobicie polskiego rekordu podiów z rzędu. Ja też nie używam określeń "zabrał", "kosztem" ale dziś akurat pojawiło się takowe w artykule, więc pozwoliłem sobie uściślić, że jeśli już ktoś komuś coś próbował zabrać to raczej Kamil Dawidowi.

 • przemek32143 profesor

  Oby jutro poszło lepiej Dawidowi.

 • Wojciechowski profesor
  @zimowy_komentator

  Spokojnie, może po prostu chodziło o to, że Kubacki zepchnął Stocha z 3. miejsca, na którym był po pierwszym skoku.

 • Skoczek3211 weteran
  @zimowy_komentator

  Chłopie dobrze Ci radzę.Przestań,bo sam widzisz co się dzieje.

 • erytrocyt_ka profesor
  @zimowy_komentator

  Akurat Stoch w pierwszej serii też miał złe warunki, bo miał trochę ponad 10 dodane, więc nie wiem na jakiej podstawie jest stwierdzenie, że korzystając z pecha Kubackiego zabrałby! mu podium... Co w ogóle oznacza w sporcie 'zabrać' czy ktoś dostaje tu coś za darmo? Jak sobie nie wyskaczesz to nie będziesz miał i tyle.

 • Dama_Karmelowa weteran
  @zimowy_komentator

  O, co się stało, że osoba, która tak nie mogła Dawida docenić teraz nagle pragnie serii jego podiów? Doskonale pamiętam, jak się właśnie z tobą kłóciłam przy okazji Seefeld o to czy Dawid zdobyłby medal w normalnych okolicznościach. Co więc cię nakłoniło do tak radykalnej zmiany poglądów, że Kamil teraz jest be i śmie Dawidowi podia zabierać, oprócz tego że jego sukcesy są wg ciebie szkodliwe bo jest niemedialny? Pomijając fakt, że logika w twoim stwierdzeniu ostro kuleje, bo w takim razie podium Dawidowi zabierali również Kraft i Geiger, dlaczego tylko Stoch miał zyskać na jego pechu?

 • xzcvvy profesor
  @zimowy_komentator

  "Na szczęście", serio?
  Dobrze ze się wzajemnie uzupełniaja, trzeba się cieszyć z wyników ich obu, czy z podium, zwycięstwa, już bez przesady.

 • zimowy_komentator profesor
  "Dawid Kubacki, który w sobotę stanął na podium kosztem Kamila Stocha"

  Jak to kosztem ? Chyba odwrotnie - to Kamil Stoch korzystając z pecha Kubackiego o mało by mu tego podium nie zabrał. Na szczęście mu się nie udało i nie przerwał serii podiów Kubackiemu.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).