Dwa lata do rozpoczęcia XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022

  • 2020-02-04 14:36

Dokładnie za dwa lata, 4 lutego 2022 roku w Pekinie rozpoczną się XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W Chinach trwają intensywne przygotowania do organizacji tej imprezy. W budowie jest wciąż olimpijski kompleks skoczni narciarskich, który ma zostać oddany do użytku jeszcze w tym roku.

Już za dwa lata Pekin zostanie pierwszym miastem w historii, które gościło zarówno letnie, jak i zimowe igrzyska olimpijskie. W głosowaniu MKOl w 2015 roku, stolica Państwa Środka pokonała Ałmaty stosunkiem głosów 44:40.

Organizatorzy igrzysk w Pekinie od początku zapowiadali, iż do organizacji zimowej imprezy tej imprezy planują wykorzystać areny powstałe na letnią edycję tego wydarzenia w 2008 roku. Słynny stadion Ptasie Gniazdo ponownie będzie gościł ceremonię otwarcia oraz zamknięcia igrzysk. Z kolei w Pływalni Olimpijskiej rozegrane zostaną turnieje w curlingu.

Większość dyscyplin rozgrywanych na świeżym powietrzu, ze skokami narciarskimi na czele, zostanie przeprowadzonych w miejscowości Zhangjiakou, oddalonej o około 160 kilometrów na północny-zachód od Pekinu. Organizatorzy igrzysk od początku stawiali sobie za cel utworzenie jak najszybszego transportu łączącego oba miasta. Z końcem 2019 roku oddano do użytku linię kolejową, na której pociągi będą mogły rozpędzić się do prędkości 350 km/h. Tym samym podróż ma zająć około 50 minut.

Obecnie w Zhangjiakou trwa intensywna budowa olimpijskich aren. Chińczycy muszą nadrobić opóźnienia czasowe, przez które odwołano już część zawodów testowych planowanych na trwającą zimę. We wstępnych planach na sezon 2019/2020 były m.in. zawody Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich. Według założeń komitetu organizacyjnego, wszystkie obiekty w Zhangjiakou mają zostać ukończone do końca tego roku.

Powstający kompleks skoczni Snow Ruyi National Ski Jumping Centre ma składać się z dwóch skoczni - HS 140/K-125 oraz HS106/K-95. Obiekty mają gościć zawody Pucharu Świata mężczyzn i kobiet w dniach 13-14 lutego 2021 roku.

Podczas XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie rozegranych ma zostać pięć konkurencji w skokach narciarskich. W programie zadebiutuje konkurs drużyn mieszanych na normalnej skoczni. Ponadto rozgrane zostaną zawody indywidualne kobiet i mężczyzn na normalnym obiekcie, a także rywalizacja indywidualna oraz drużynowa mężczyzn na dużej skoczni.


Adam Bucholz, źródło: PAP + The Guardian + Xinhua
oglądalność: (8014) komentarze: (26)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Oczy Aignera profesor
    @feniks212

    Koreańczycy mają dwóch Choiów, a my mamy dwóch Tymków - Cienciałę i Dyducha.

  • Tomek88 profesor
    @Lestek

    Ja również czytałem ten wywiad w Przeglądzie Sportowym. Te słowa rzeczywiście wskazują na to,że Ammann może skończyć karierę już w marcu.

  • Lestek weteran
    @Kolos

    Ammann skończy już w marcu.

    "Pamiętam, jak mogłem skakać bez przerwy – kwalifikacje, wszystkie treningi, drużynówki i tak dalej. A teraz? Po każdym weekendzie siadam i myślę: „Cholera, jak mnie wszystko boli”."

    "Na ten moment po MŚ w Planicy naprawdę nie widzę przyszłości w skokach. Zawsze mogę jeszcze zmienić zdanie, kłopot polega na tym, że przed rokiem, gdy mi nie szło, czułem, że mam pomysł na rozwiązanie moich problemów. Teraz nic takiego nie przychodzi mi do głowy.

    Nawet jeśli loty w Vikersund i Planicy znów dadzą mnóstwo wrażeń, dwa lub trzy weekendy w sezonie to trochę za mało, by poświęcać na to cały rok."

  • feniks212 stały bywalec
    @Radek95

    Myślę że wielu ma takie nastawienie do Tymoteusza ze względu na to, iż niektórzy robią/robili z niego medialną gwiazdę. A przypadki, gdzie dziecko/nastolatek było pokazywane jako zbawiciel skoków kończyły się z reguły klapą w przyszłości (oczywiście z różnych przyczyn). Poza tym kilka osób wskazywało, że Cienciała wcale nie bryluje wśród rówieśników.

  • Radek95 stały bywalec
    @Raptor202

    Czemu takie negatywne nastawienie do Tymka?

  • Raptor202 profesor
    @Radek95

    Cienciała to prędzej zakończy karierę przed 2026 rokiem, niż znajdzie się w kadrze na igrzyska.

  • Radek95 stały bywalec
    @ZXCVBNM_9999

    Biorąc pod uwagę jego profesjonalizm może być wtedy silnym punktem w drużynówce pomimo wieku. Ammann jeszcze kilka lat temu też potrafił skakać naprawdę dobrze. Kolejny przykład Kasai :) kwestia tego jak będzie się prowadził a o to można być spokojnym w jego przypadku :)

  • ZXCVBNM_9999 profesor
    @Radek95

    Zwłaszcza 36 letni Kubacki :)

  • Radek95 stały bywalec
    @Kaligula

    W 2026 drużyna Kubacki Niżnik Pilch Cienciała powalczy o złoto

  • Kolos profesor
    @Xander1

    Nie boję się o Stocha czy Kubackiego w kontekście IO 2022, nie wiem czy zdobędą medale, (choć Kubacki będzie miał wtedy i tak mniej lat niż Małysz gdy zdobywał dwa srebra IO 2010 w Vancouver), ale na pewno nie trzeba się martwić o ich poziom sportowy za te 2 lata.

    Jakub Wolny też może w końcu wystrzelić z formą.

  • Xander1 profesor
    @Kaligula

    Ja nie wybiegałbym myślami do sezonu 2026, bardziej bym się skupił nad tym co przed nami czyli Igrzyskami w 2022. Bo tak naprawdę to już tu może być cięzko o jakikolwiek medal. Nie łatwo będzie podtrzymać w takiej formie Kubackiego, Stocha i Żyły. To jeszcze dwa lata, a wieku naszych najlepszych zawodników nie da sie oszukać. A najgorsze że oprócz tej trójki nie mamy nikogo, kto by rokował na duże sukcesy. Jest niby Wolny, ale dopadł go spory kryzys i nie wiadomo kiedy zdoła się z niego wydostać. Brakuje też solidnego zaplecza, które będzie potrzebne w kontekście drużynówki.

  • Kolos profesor
    @Kaligula

    O ty co będzie za 6 lat to wróżenie z fusów. Nie ma sensu robić tego typu dywagacji.

    W 2026 roku, to taki Tymoteusz Cie ciała będzie mieć 18 lat i może być naszym czołowym skoczkiem.

  • Kaligula początkujący
    IO 2026

    Niby to nic odkrywczego, ale tak teraz do mnie dotarło, że może w 2022 jeszcze jakoś to będzie, ale w 2026 Polska będzie miała ogromny problem żeby w ogóle wystawić skład na konkurs drużynowy, nie mówiąc już o walce o pierwszą ósemkę (chyba, że wszystkie ekipy spoza najściślejszej czołówki też będą dołować). Nawet zakładając bardzo optymistycznie, że któryś z naszej kadry A+ zostanie do tego czasu i, że Wolny się rozwinie, to i tak będzie trzeba dwóch skoczków na poziomie. Niby przez 6 lat może się wiele zmienić, ale czy mamy z czego wytrenować w tym czasie dwóch-trzech zawodników regularnie punktujących?

  • Kolos profesor
    @Oczy Aignera

    Amman oraz obaj Koreańczycy na 99% dociągną do IO 2022, inaczej już daliby sobie spokój ze skakaniem. Koudelka raczej dociągnie (chyba, że całkiem się pokłóci że swoją federacją). Kasai to Kasai, łatwo nie odpuści. Vassiliev dociągnie chyba, że mu kontuzje i problemy z plecami przeszkodzą.

    Tylko w przypadku Damjana i Fannamela są duże szanse, że nie dociągną do IO 2022.

  • Wojciechowski profesor
    @Bernat__Sola

    Mnie to nie dziwi. Taka sama kolejność była przecież na MŚ, gdzie konkurs mieszany wszedł do programu aż sześć lat wcześniej niż drużynowy kobiet. Do tego na igrzyskach startować będzie tylko 40 pań, trochę mało jednak.

  • Gerwazy doświadczony
    @Radek95

    Dlaczego skoki kobiet nie?

  • Gerwazy doświadczony
    @Oczy Aignera

    Myślę podobnie.
    Na Ammanna stawiam po tym sezonie w Planicy. A jeśli nie zakończy wtedy to dociągnie do IO.
    Wasiljew też da sobie spokój jeśli do czasu igrzysk z Rosjan nie zdejmą bana że nie mogą startować zawodnicy złapani kiedykolwiek na dopingu.

  • Oczy Aignera profesor
    @Nowyskoczek5

    Simon Ammann, Heung-Chul Choi, Seou Choi, Jernej Damjan, Anders Fannemel, Noriaki Kasai, Roman Koudelka, Dmitrij Wasiljew.
    To są zawodnicy, którzy najprawdopodobniej zakończą karierę przed sezonem olimpijskim lub nie pojadą na igrzyska i ogłoszą rozbrat ze skokami już po nich.

  • Radek95 stały bywalec

    2 medale męskie indywidualnie, jeden męski drużynowo, jeden w mikście

    tak to powinno wyglądać w skokach

  • Nowyskoczek5 profesor

    Jak myślicie kto z obecnych skoczków nie dotrwa do IO 2022 ?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl