Pierwsze loty i upadek na Kulm

 • 2020-02-13 17:20

Słoneczna aura, pobielone zbocza Kulm i niemal bezwietrzne popołudnie. W takich warunkach szesnastu przedskoczków przetestowało 235-metrowy obiekt w Bad Mitterndorf, który od piątku będzie areną rywalizacji najlepszych lotników świata.

Skocznia w Bad MitterndorfSkocznia w Bad Mitterndorf

Zawodnicy pojawili się w obiekcie położonym w Styrii punktualnie o godzinie 13. Wśród śmiałków, którzy sprawdzili się na jednej z największych skoczni świata, nie zabrakło nie tylko czynnych sportowców, ale i pasjonatów, którzy hobbystycznie pełnią rolę przedskoczków na wielu europejskich obiektach. Na belce startowej Kulm zasiedli głównie Austriacy, choć pojawili się też przedstawiciele Słowenii czy Norwegii.

Grupa przedskoczków otrzymała możliwość wykonania trzech podejść. Regularnie w granicach 200. metra lądował m.in. Markus Eggenhofer, a więc niegdysiejszy reprezentant Austrii w zawodach Pucharu Świata. 32-latek, który profesjonalną karierę zakończył w 2015 roku, w sezonie 2008/09 kilkukrotnie plasował się w czołowej "10" zmagań elity. Była to jedyna zima, kiedy punktował w konkursach najwyższej rangi. 

Zgodnie z przewidywaniami, jednym z najlepiej radzących sobie zawodników był Thomas Hofer. 24-letni Tyrolczyk, który w tym roku dwukrotnie nie przebrnął kwalifikacji do austriackich zawodów 68. Turnieju Czterech Skoczni, w jednej z prób poszybował w okolice 210. metra, co było najlepszą odległością dnia. W czwartek sędziowie korzystali z belek startowych powyżej 30. stopnia najazdu.

Ostatnia seria testowego dnia rozpoczęła się od groźnie wyglądającego upadku Thomasa Schmalzla. Zawodnik doświadczył sporych problemów po wyjściu z progu, po czym w możliwie bezpieczny i kontrolowany sposób znalazł się na zeskoku Kulm. Na szczęście, w tym przypadku obyło się bez interwencji medyków, a sam skoczek opuścił arenę o własnych siłach. O sporym szczęściu mogą mówić osoby, które znajdowały się za bandą okalającą wybieg, ponieważ to dopiero na niej zatrzymała się rozpędzona narta przedskoczka.

Najlepsi lotnicy świata walkę w Bad Mitterndorf rozpoczną w piątek. Na 11:00 zaplanowano początek oficjalnego treningu, natomiast dwie godziny później powinny ruszyć kwalifikacje do sobotniego konkursu indywidualnego. Na ich starcie zobaczymy siedmiu Polaków. Oficjalną listę startową poznamy po czwartkowej odprawie technicznej, którą zaplanowano na 18:00.

FOTORELACJA


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (31696) komentarze: (3)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • zesrasieanieskoczy bywalec

  Markusa Eggenhofera? To on jeszcze skacze?

 • Kolos profesor

  Jest szansa na dokładne wyniki testów??

 • alo profesor

  Ludzie ale mizerna lista startowa 53 zawodników. Odpada 13. Ku zaskoczeniu jest Federico Cecon na liście. Zniszczoł zacznie treningi i kwalifikacje bo startuje z pierwszym numerem.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).