Schmid czarnym koniem Raw Air 2020? "Nie będzie to łatwe"

• 2020-03-07 13:10

Constantin Schmid niespodziewanie okazał się najlepszym skoczkiem prologu w Oslo, który został rozegrany w ramach turnieju Raw Air. Bawarczyk został pierwszym liderem tegorocznej edycji. Niemiec nigdy wcześniej nie był notowany tak wysoko. Jak skoczek ocenia swój występ? Czy uważa, że ma szanse na podium w zawodach?

W historii Raw Air pierwszy lider turnieju tylko raz wygrał całą imprezę. Był to Kamil Stoch, który zdominował norweski turniej w 2018 roku. Wtedy zdradził też, że była to jego najważniejsza wygrana tamtego sezonu. W pozostałych przypadkach zwycięzcy prologów w Oslo nigdy nie wygrywali całego turnieju (Andreas Wellinger – 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Raw Air 2017, Robert Johansson – 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Raw Air 2019). Mimo wszystko na koniec znajdowali się w najlepszej trójce.

Czy swoją szansę na sukces wykorzysta Constantin Schmid? 20-latek wygrał piątkowe kwalifikacje w Oslo i tym samym został pierwszym liderem tegorocznej edycji Raw Air. Jeśli wierzyć statystykom, reprezentant Niemiec powinien nie wypaść z najlepszej trójki aż do zakończenia turnieju.

- Dzisiejsze zwycięstwo w prologu było dla mnie zdecydowanie niespodziewane, ponieważ nigdy wcześniej nie wygrałem nie tylko żadnego konkursu, ale również kwalifikacji. Miewałem lepsze skoki w tym sezonie, ale ten był naprawdę dobry. Niektórzy zawodnicy musieli zmagać się ze zmiennym wiatrem. Ja miałem szczęście, jeżeli chodzi o warunki. Myślę, że te kwalifikacje były mimo wszystko sprawiedliwe - mówił Constantin Schmid po zakończeniu prologu w Oslo.

Podopieczny trenera Stefana Horngachera, tak jak i pozostali skoczkowie, odczuł brak publiczności. - Jest to dość niespotykana sytuacja, ale dla tego sportu, dla nas zawodników najważniejsza jest możliwość oddania skoku. Wirus wciąż jest nieznany i groźny, więc bezpieczeństwo ludzi jest najważniejsze. To bardzo smutne, że kibice nie mogli nam towarzyszyć i zdecydowanie wpłynęło to na atmosferę, ale cieszę się, że mogłem wystąpić.

Reprezentant Niemiec zaskoczył fanów premierowego dnia turnieju i zdecydowanie ma apetyt na więcej. - Jeżeli szczęście będzie mi sprzyjać i oddam w konkursie podobny skok, jest to możliwe, ale wiem, że nie będzie to łatwe.

Już dzisiaj skoczkowie będą rywalizować w drużynówce. Czy Constantin Schmid zdoła utrzymać pozycję lidera? Przypomnijmy, że skoki oddane podczas zmagań zespołowych również liczą się do klasyfikacji generalnej Raw Air. W tej Niemiec ma zaledwie 0,2 pkt. przewagi nad Michaelem Hayboeckiem. Pół punktu do prowadzącego traci Słoweniec Ziga Jelar.