Chińczycy inwestują w infrastrukturę, otwarto zmodernizowane skocznie w Jilin

 • 2020-07-20 13:40

Zakusy Chińczyków związane z ekspansją na sporty zimowe w tym skoki narciarskie, należy chyba traktować całkiem serio. Co prawda skala zaangażowania w rozwój skoków nie przekłada się jeszcze w żaden sposób na wyniki sportowe, ale widoczna jest już choćby w tamtejszej infrastrukturze. W tym miesiącu do użytku oddano odrestaurowane skocznie w Jilin.

W czerwcu 2019 roku podpisano umowę, na podstawie której fińska grupa BAFO i Jilin Installation Group Co. zobowiązały się do gruntownej modernizacji skoczni K-90 i K-50 znajdujących się w Jilin położonym w północno-wschodnich Chinach. W ramach projektu zainstalowano na obu obiektach nowoczesne tory najazdowe, sprowadzoną z Finlandii  nawierzchnię igelitową, a większa ze skoczni, jako pierwsza w Chinach, została wyposażona w sztuczne oświetlenie. Pierwsze testowe skoki na skoczniach udało się oddać jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Wiosną rozpoczęto przygotowania obiektów do sezonu letniego polegające głównie na usunięciu z igelitu siatki przeciwśniegowej i instalacji urządzeń zraszających zeskok.

Pierwsze tego lata skoki członkowie lokalnych klubów narciarskich oddali 10 lipca. Jeszcze w tym miesiącu większą skocznię mają przetestować członkowie kadry narodowej, której głównym koordynatorem został niedawno Mika Kojonkoski. Zmodernizowano również pobliskie trasy biegowe, czyniąc z Jilin kompleksowy ośrodek do szkolenia w zakresie narciarstwa klasycznego. W ubiegłym roku igelitem została pokryta inna chińska skocznia, K-90 w Yabuli, która w przeszłości gościła m.in. konkursy Zimowych Igrzysk Azjatyckich i Zimowej Uniwersjady. W tym roku do użytku  ma zostać oddany kompleks olimpijskich skoczni Snow Ruyi.  


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (3420) komentarze: (10)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • W Punkt doświadczony
  @Seba Aka Krzychu

  Kwestia czasu. Pytanie jak długiego.

 • Seba Aka Krzychu bywalec

  Dobrze by było, żeby Chińczycy występowali w PŚ. Zawsze jest to więcej reprezentacji.

 • Kolos profesor
  @Janeman

  Wydaje mi się, że skoro już Chińczycy inwestują w skoki, to będzie projekt na przynajmniej parę lat jeszcze a nie zamknięcie tego "interesu" zaraz po IO w Pekinie. Tym bardziej, że większość z tych młodych szkolonych raczej będzie jeszcze za młoda na IO 2022. Było, przecież zapowiadane, że celują bardziej w IO 2026... Chociaż z Chińczykami nigdy nic nie wiadomo, cierpliwością raczej nie grzeszą, a jak Pekin 2022 wyjdzie dramatycznie słabo, to mogą temat skoków rzucić w kąt...

 • janbombek bywalec
  @Janeman

  Też jestem ciekawy.

 • Oczy Aignera profesor
  Igelit

  Gdyby Chińczycy wyprodukowali igelit, to zapewne posiadałby za wysokie stężenie toksycznych substancji. Jednakże to nie jest materiał trudny to wytworzenia, tak więc dziwię się, że postanowili go sprowadzić z Finlandii.

 • Żuczek bywalec

  Tak się zastanawiałem I tak mi się wydaje ,że Chińczycy, by zyskali na przeniesieniu igrzysk. Mieliby więcej czasu na przygotowanie skoczni i skoczków

 • Żuczek bywalec
  @Jakby

  Sądzę że nie

 • Janeman profesor
  @Janeman ps.

  A jak już jesteśmy w temacie remontów skoczni, to przydał by się artykuł (i fotorelacja) na temat postępu prac na Średniej Krokwi, bo jak niedawno szukałem czegoś na ten temat w internecie, to trafiłem tylko na te zdjęcia z kwietnia, a mam nadzieję, że prace poszły znacznie do przodu...

 • Janeman profesor

  Gdyby Chińczycy byli na tym etapie na nieco ponad rok przed poprzednimi igrzyskami, to ten ich cały "projekt" budowy skoków miał by szanse powodzenia. Ale tutaj wszystko wskazuje raczej na dociągnięcie kilku bardziej zaawansowanych zawodników do igrzysk, próby uzupełnienia składu w ostatniej chwili "wojskami zaciężnymi" , symboliczny występ w drużynówce i koniec zabawy w skoki.

 • Jakby bywalec

  A Norwegom już zapłacili za pobyt, czy dalej za ten pozostawiony syf i ucieczkę z hotelu ani jednego juana?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).