Co z próbą przedolimpijską w Zhangijakou? MKOl zaniepokojony

 • 2020-07-30 22:28

Wirus SARS-CoV-2 na świecie nie odpuszcza. Po tym jak niemal doszczętnie storpedował cykl Letniego Grand Prix, pojawiają się obawy co do przebiegu zimowego Pucharu Świata. W ostatnich dniach Międzynarodowy Komitet Olimpijski wyraził zaniepokojenie kwestią rozegrania zaplanowanych na najbliższą zimę prób olimpijskich w dyscyplinach, w których rok później zawodnicy mają powalczyć o medale podczas igrzysk w Pekinie.

Co z tą próbą?


- Skutki COVID-19 związane z ograniczeniami przemieszczania się, ewentualną koniecznością kwarantanny będą stanowić duże wyzwanie dla wszystkich sportowców, trenerów, działaczy przed wyjazdem do Chin na zawody testowe - głosi raport  MKOl. - Komitet organizacyjny Pekin 2022 zobowiązał się do ścisłej współpracy z MKOl i krajowymi federacjami, by możliwie jak najbardziej zwiększyć szanse na przeprowadzenie zawodów. Trzeba podkreślić, że do tej pory organizatorzy zachowali doskonałą dynamikę we wszystkich elementach planowania imprezy i przygotowań. Budowa obiektów przebiega zgodnie z harmonogramem, co stanowi kamień milowy, do tego by impreza mogła dojść do skutku. 

Zawody testowe w skokach narciarskich mężczyzn mają się odbyć 13 i 14 lutego, wcześniej, bo 11 i 12 lutego na obiekcie Snow Ruyi powinny zaprezentować się panie. Historia prób przedolimpijskich w skokach narciarskich sięga lat 50. Po raz pierwszy na oficjalny olimpijski rekonesans najlepsi skoczkowie świata przybyli w 1955 roku do Cortiny d’Ampezzo. W tej włoskiej miejscowości znajduje się skocznia Italia, na której rok później został rozegrany konkurs w ramach VII Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Obiekt okazał się niezwykle szczęśliwy dla Antti Hyvaerinena. Reprezentant Finlandii, który zwyciężył w przedolimpijskim teście, okazał się najlepszy również na samych Igrzyskach. Tylko raz jak dotąd nie rozegrano próby przedolimpijskiej. Zawody na skoczniach Tremplin le Praz w Courchevel zaplanowane na 13 i 14 stycznia 1991 roku miały być pierwszym przedolimpijskim testem zaliczanym do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Z powodu zbyt wysokich temperatur organizatorom nie udało się przygotować obiektów. 

Przyjazna skocznia

Tymczasem Chińczycy odkrywają coraz więcej tajemnic związanych z powstającymi skoczniami w Zhangijakou - Konstrukcja skoczni uwzględnia jej maksymalną ochronę przed wiatrem - mówi Zhang Li, szef projektu budowy skoczni olimpijskich. - Bardzo pomógł nam w tej kwestii Ingo Hopfgartner, wybitny austriacki ekspert. Przeprowadził wietrzną symulację topografii terenu i stworzył trójwymiarowy model w oparciu o dane klimatyczne i strategiczne punkty planowanego obiektu. Takie a nie inne umiejscowienie skoczni ma zminimalizować wpływ wiatru na przebieg rywalizacji. Z racji, że w Chinach nie posiadamy specjalistów od konstruowania i budowy skoczni, korzystaliśmy z pomocy całego zastępu ekspertów zagranicznych, takich jak Milos Sterle ze Słowenii czy Niemiec Hans-Martin Renn, którego dokładne obliczenia sprawią, że obiekt będzie maksymalnie bezpieczny, a skoczkowie w żadnym momencie nie będą osiągali większej wysokości niż 3 metry nad zeskokiem.

Chińczycy nie chcą by obiekt Snow Ruyi podzielił los innych skoczni olimpijskich, które po tym jak zostały areną igrzysk, zaczęły popadać w ruinę. W ostatnich dniach podano informację, że obiekty w Pragelato, na których rywalizowano o medale w 2006 roku zostaną rozebrane. Pamiątkowo zachowany zostanie tylko rozbieg większej skoczni, symbolicznie mający przypominać o olimpijskiej rywalizacji. Założenie jest takie, że obiekty w Zhangijakou mają być miejscem rywalizacji w zawodach FIS także po igrzyskach, a ponadto będą wykorzystywane w celach komercyjnych, do organizacji koncertów czy, podobnie jak w przypadku skoczni olimpijskich w Pjongczangu, meczów piłki nożnej. 


Tradycje sięgają lat 50.

Chiny nie są absolutnie nowym miejscem na światowej mapie skoków narciarskich. Organizowały już międzynarodowe konkursy skoków choćby w ramach Zimowych Igrzysk Azjatyckich w 1996 roku czy Uniwersjady w 2009. Pierwsza skocznia na terenie dzisiejszych Chin stanęła w 1938 roku w Jilin, w Mandżurii. Zbudowali ją Japończycy, którzy okupowali te rejony i na ich terenie utworzyli marionetkowe państwo Mandżukuo. Na tej właśnie skoczni odbyły się prawdopodobnie w 1943 roku zawody w ramach igrzysk azjatyckich. Udział w nich wzięli jednak tylko Japończycy i reprezentanci gospodarzy, czyli generalnie rzecz biorąc, przynajmniej w ogromnej większości, też Japończycy. Rozbieg skoczni zbudowany był z cegieł. W latach 40. skocznia została zniszczona, a na jej miejscu w 1953 roku powstała postawiona już przez Chińczyków konstrukcja drewniana. Na skoczni Jiangnan można było osiągać prawdopodobnie kilkudziesięciometrowe odległości. Co ciekawe, przez pięć lat stała ona nieużywana, gdyż... brakowało odważnych, którzy zechcieliby się z nią zmierzyć. Dopiero w 1958 roku Shan Zhaojian jako pierwszy ruszył z rozbiegu. Został lokalnym bohaterem i pociągnął za sobą innych śmiałków. 

 


Adrian Dworakowski, źródło: Insidethegames.biz/Wemp.app/Chnzbx.com/informacje własne.
oglądalność: (2114) komentarze: (6)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Oczy Aignera profesor
  @janbombek

  Znasz klub Kokosa? Daniel Kokosiński zarabiał w Polonii Warszawa 20 tysięcy miesięcznie. Praktycznie w niej nie grał, a jedynie trenował. W jaki sposób? Na przykład biegając po schodach.
  Odpowiedzi masz zatem dwie - schody po bokach rozbiegu lub sam rozbieg.

 • pb88 bywalec
  Błąd

  To marionetkowe państwo utworzone przez Japończyków nazywało się Mandżukuo, a nie Mandżuko.

 • Żuczek bywalec
  @janbombek

  I przy okazji się polamać

 • janbombek bywalec

  Mecz piłki nożnej na skoczni, ciekawe. Zastanawiam się czy można by wkomponować w to rozbieg, np. za ewidentny faul zawodnik za karę musiał by wykonać skok.

 • Kolos profesor

  Oczywiście trudno przewidzieć co będzie się działo do lutego ale póki co, na dzisiaj pod kątem epidemiologicznym to bezpieczniej jest jednak w Chinach niż w większości europejskich państw.

 • Oczy Aignera profesor
  "Japońskie" szanse

  Szanse na rozegranie próby przedolimpijskiej?
  Są "japońskie".
  Jako tako to widzę.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).