MŚ w lotach w Planicy wieczorową porą? Oficjalny program zawodów

 • 2020-09-08 10:06

Sezon 2020/2021 w skokach narciarskich ma obfitować w wiele ważnych wydarzeń. Pierwszym z nich mają być przełożone z marca mistrzostwa świata w lotach narciarskich. Organizatorzy grudniowego czempionatu w Planicy opublikowali oficjalny program zawodów. Największym zaskoczeniem jest planowana godzina rozpoczęcia konkursów.

Przypomnijmy, iż pierwotnie Planica miała gościć tegoroczne MŚ w lotach narciarskich w dniach 20-22 marca. Czempionat na Letalnicy (HS240) miał być jednocześnie zwieńczeniem sezonu 2019/2020 w skokach narciarskich. Postępująca na początku marca pandemia koronawirusa zweryfikowała jednak te plany. Na tydzień przed rozpoczęciem mistrzostw, Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) ogłosiła przełożenie imprezy na sezon 2020/2021.

Ostatecznie jedna z najsłynniejszych skoczni narciarskich świata ma najbliższej zimy aż dwukrotnie gościć zawodników. Obok tradycyjnego marcowego finału Pucharu Świata, Słoweńcy będą bowiem gościli w grudniu przełożone mistrzostwa świata. Jeszcze nigdy wcześniej skoczkowie nie rywalizowali w lotach narciarskich na tak wczesnym etapie sezonu.

Komitet organizacyjny mistrzostw opublikował właśnie oficjalny program zawodów. Tradycyjnie, w czwartek (10 grudnia) rozegrane zostaną kwalifikacje do zaplanowanego na piątek i sobotę czteroseryjnego konkursu indywidualnego (11-12 grudnia). Imprezę zakończą niedzielne zmagania drużynowe (13 grudnia).

Największym zaskoczeniem jest jednak godzina rozgrywania zawodów. Organizatorzy zapowiedzieli bowiem, iż zarówno kwalifikacje, jak i wszystkie planowane zawody, mają rozpocząć się o godzinie 16:00. W przypadku grudniowego terminu oznacza to konieczność przeprowadzenia konkursów przy sztucznym oświetleniu.

Według nieoficjalnych źródeł, instalacja sztucznego oświetlenia na Letalnicy jest jednym z planów komitetu organizacyjnego zawodów w Planicy. Ich premiera miałaby mieć miejsce właśnie podczas grudniowych MŚ w lotach narciarskich.

Tym samym Letalnica stałaby się czwartą mamucią skocznią posiadającą sztuczne oświetlenie. Wcześniej taki system otrzymały obiekty w Vikersund, Oberstdorfie oraz Harrachovie (obecnie wyłączonym z użytku).

Tytułu indywidualnego mistrza świata, wywalczonego przed dwoma laty w Oberstdorfie, bronić będzie Daniel Andre Tande. Norweg okazał się wówczas lepszy od Kamila Stocha oraz Niemca Richarda Freitaga. Drużynowo triumfowali Norwegowie przed Słoweńcami i Polakami.

PROGRAM ZAWODÓW:

Środa, 09.12.2020
19:00 - Odprawa techniczna

Czwartek, 10.12.2020
14:00 - Oficjalny trening
16:00 - Kwalifikacje

Piątek, 11.12.2020
15:00 - Seria próbna
16:00 - I i II seria konkursu indywidualnego

Sobota, 12.12.2020
15:00 - Seria próbna
16:00 - III i IV seria konkursu indywidualnego

Niedziela, 13.12.2020
15:00 - Seria próbna
16:00 - Konkurs drużynowy


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6500) komentarze: (24)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Demon Prevc bywalec

  Strasznie cały świat się cykał koronawirusa, a teraz mamy o wiele więcej zarażeń, a żyje się prawie tak jak przed wybuchem. My jedyni się wirusowi nie daliśmy, a Rumuni zwyczajnie stchórzyli.

  Mam nadzieję, że nocne zawody na Planicy nie będą zagrożone, a rywalizacja w PŚ jak w piłce nożnej - konkurują normalnie, ale przy mniejszej publiczności, a zarażeni trafiają do izolatki.

  W Tauplitz też powinno się pojawić ledowe oświetlenie.

 • Oczy Aignera profesor
  @StochMistrz{29465894}

  Przeczytaj artykuł, a się dowiesz.

 • StochMistrz{29465894} doświadczony

  Na Letalnicy jest zamontowane oświetlenie nocne czy nie?

 • Oczy Aignera profesor
  @MK92

  Według mnie to właśnie na skoczniach do lotów wieczorne konkursy ogląda się najlepiej.

 • MK92 doświadczony
  Planica wieczorową porą...

  Mnie się ten pomysł sztucznego oświetlenia Letalnicy bardzo podoba. W grudniu dzień jest znacznie krótszy niż w marcu, więc będzie większa szansa na przeczekanie ewentualnych złych warunków podczas najbliższych MŚ w lotach. Poza tym ekscytująca jest myśl o pierwszych w historii lotach na tym legendarnym mamucie przy świetle jupiterów. Jednocześnie mam nadzieję, że w marcu 2021 roku i w następnych latach nie zostaną całkiem zlikwidowane te poranne konkursy przy mocno już grzejącym wiosennym Słońcu. To zawsze jedne z najbardziej magicznych chwil w całym cyklu. Ewentualnie niech te piątkowe zawody odbywają się wieczorami, bo około 15:00, gdy zazwyczaj rusza wtedy pierwsza seria, sporo ludzi jest jeszcze w pracy i czasem ciężko się załapać nawet na finał zawodów w okolicach 17:00.

 • Dolnoslazak doświadczony
  @Wojciechowski

  Niekoniecznie, jeśli wcześniej się do tego przygotowali to technicznie temat jest jak najbardziej do ugryzienia. W dobie lamp ledowych słupy i oprawy są już zdecydowanie mniejsze i lżejsze niż w czasach wielkich halogenów montowanych na kratownicowych wieżach a i zasilenie tego w energię elektryczną to nieporównanie mniejsze wyzwanie.

 • Oczy Aignera profesor
  DSJ 4

  Gdy DSJ 4 wejdzie za mocno...
  W tej grze wszystkie skocznie posiadają sztuczne oświetlenie. Kto wie? Może obiekty w Bad Mitterndorf i Garmisch-Partenkirchen w przyszłości będą posiadać to rozwiązanie techniczne?

 • Wojciechowski profesor

  Oni tam chcą w tak krótkim czasie postawić maszty oświetleniowe? Odważnie, muszę przyznać.

 • Kolos profesor
  @janbombek

  Same mistrzostwa nie wydają się (na dziś) zagrożone. Natomiast mało prawdopodobne jest, że odbędą się one przy pełnych trybunach.

 • janbombek bywalec

  Snucie planów na przyszłość w obecnej sytuacji, to jak wróżenie z fusów. Grudniowe mistrzostwa wydają się mało prawdopodobne. Lepszym rozwiązaniem byłoby rozegranie mistrzostw w terminie finału PŚ.

 • dejw profesor

  Loty w Planicy w grudniu, po południu.
  Jakoś dziwnie sobie to wyobrazić.

 • Janeman profesor

  Planica przy sztucznym świetle to z pewnością ciekawe wydarzenie - myślę, że to nawet dobry pomysł, bo "okoliczności przyrody wyjątkowej" w grudniu i tak nie wyglądały by tak jak pod koniec marca. Organizatorzy brali zapewne pod uwagę warunki wietrzne na skoczni, które w grudniu mogą być zupełnie inne niż w marcu (z resztą zawsze lepiej mieć w rezerwie oświetlenie). W ten sposób te nietypowe mistrzostwa dodatkowo odróżnią się też od marcowego PŚ - bo mam nadzieję, że Słoweńcy nie zepsują tego szczególnego, niemal symbolicznego pożegnania zimy gdy finał sezonu zimowego sportu odbywa się zazwyczaj w blasku wiosennego słońca.
  ps. Co do śniegu, to w ostatnich latach zdarzały się jesienne śnieżyce na bałkanach, podczas gdy u na panowała jesienna plucha, więc naturalny śnieg jest całkiem prawdopodobny.

 • equest profesor
  @tomek20

  W marcu będziesz miał ze słonecznym porankiem ;)

 • tomek20 weteran

  Planica bez słonecznego poranka? Trochę słabo, no chyba że to rozwiązanie tylko na MŚ.

 • Seba Aka Krzychu doświadczony

  Ciekawe jak to będzie wyglądać.

 • Kolos profesor
  @SchwarzerAdler

  Dlaczego nie? Już prędzej ten naturalny śnieg będzie w grudniu niż w marcu.

 • Kolos profesor
  @Sousuke

  Tak jest ale w marcu. W grudniu nigdy w Planicy (przynajmniej na skoczni mamuciej) dotąd zawodów nie było, więc trudno powiedzieć, czy w grudniu tak samo wieje czy nie.

  Godziny się mogą jeszcze pozmieniać - obecne opierają się na sztucznym oświetleniu którego na razie nie ma tak więc no....

  W sumie tak czy siak będzie dziwnie. Jednak człowiek przywyczajony do tych godzin poranno-dopołudniowych w pełnym słońcu. A tu wieczorne zawody...

  Trudno będzie w ogóle poczuć, że to Planica...

 • Żuczek bywalec

  Wszystkiego bym się spodziewał tylko nie tego.

 • SchwarzerAdler weteran

  Raczej nie liczmy tam w grudniu na naturalny śnieg i zimowe krajobrazy....

 • Luk profesor
  @Sousuke

  Nie jest to regułą.
  Zresztą po zachodzie Słońca wiatr może się nawet uspokajać (pod warunkiem, jeśli jest stabilna sytuacja baryczna i nie będzie przechodził jakiś front).

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).