W Pjongczangu znów zapłonie znicz olimpijski

 • 2020-10-15 14:46

Alpensia Ski Jumping Centre w powiecie Pjongczang znów będzie areną rywalizacji o medale olimpijskie. Tym razem mowa o zimowych igrzyskach młodzieży, które odbędą się w Azji w 2024 roku.

Znicz olimpijski w PjongczanguZnicz olimpijski w Pjongczangu
Skocznie w PjongczanguSkocznie w Pjongczangu

Organizatorem IV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży (Youth Olymic Games) została południowokoreańska prowincja Gangwon. Do ogłoszenia gospodarza tego wydarzenia doszło na początku bieżącego roku, przy okazji 135. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl).

Koreańczycy jako jedyni zgłosili oficjalną kandydaturę i chęć organizacji imprezy. Nieoficjalne zainteresowanie wyrażali też działacze z Braszowa (Rumunia), Granady (Hiszpania) oraz Sofii (Bułgaria). Gangwon 10 stycznia otrzymał 79 spośród 82 możliwych głosów od członków MKOl. Faworytem w kontekście 2028 roku są Rumuni, którzy na ten właśnie termin przenieśli swoją kandydaturę.

Zobacz też: Premier obiecuje trybunę i oświetlenie. MZIO 2028 w Rumunii?

Przy okazji YOG 2024 wykorzystanych zostanie wiele aren sportowych, na których toczyła się rywalizacja w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pjongczang 2018. Imprezy na otwartej przestrzeni mają odbyć się w powiecie Pjongczang, a do sportów halowych wykorzystana zostanie infrastruktura powstała w mieście Gangneung. Niewykluczone, że przy sprzyjających okolicznościach politycznych północnokoreańskie miasto Wonsan zostanie wykorzystane do przeprowadzenia części konkurencji w narciarstwie alpejskim.

Otwarcie imprezy i zapalenie znicza na stadionie olimpijskim zaplanowano na 19 stycznia 2024 roku. Zamknięcie ma nastąpić 2 lutego. Sloganem azjatyckich igrzysk młodzieży mianowano hasło: "Zróbmy to razem". YOG 2024 będzie pierwszą edycją tego wydarzenia, która odbędzie się poza Europą. W 2012 roku gospodarzem był austriacki Innsbruck, cztery lata później zawody odbywały się w norweskim Lillehammer, z kolei minionej zimy organizatorem YOG była szwajcarska Lozanna. 

W latach 2012-2020 rywalizacja skoczków narciarskich toczyła się w Seefeld (HS75), Lillehammer (HS100) oraz francuskim Premanon (HS90). Aktualnymi młodzieżowymi mistrzami olimpijskimi są Marco Woergoetter z Austrii oraz Anna Szpiniewa z Rosji. Polacy do tej pory nie doczekali się medalu w tej dyscyplinie. 

Konkursy chłopców na zimowych igrzyskach olimpijskich młodzieży
Rok I miejsce II miejsce III miejsce
2012 LANISEK Anze (SLO) BERGGAARD Mats Soehagen (NOR) SATO Yukiya (JPN)
2016 PAVLOVCIC Bor (SLO) LINDVIK Marius (NOR) SIEGEL Jonathan (GER)
2020 WOERGOETTER Marco (AUT) HAFNAR Mark (SLO) HAAGEN David (AUT)
Konkursy dziewcząt na zimowych igrzyskach olimpijskich młodzieży
Rok I miejsce II miejsce III miejsce
2012 TAKANASHI Sara (JPN) ALTHAUS Katharina (GER) BOGATAJ Ursa (SLO)
2016 KLINEC Ema (SLO) TICHONOWA Sofja (RUS) MALSINER Lara (ITA)
2020 SZPINIEWA Anna (RUS) PAGNIER Josephine (FRA) PTACKOVA Stepanka (CZE)
Konkursy mikstów na zimowych igrzyskach olimpijskich młodzieży
Rok I miejsce II miejsce III miejsce
2012 Niemcy Słowenia Kanada
2016 Słowenia Niemcy Austria
2020 Austria Japonia Francja

Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (964) komentarze: (2)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Oczy Aignera profesor
  Niesprawiedliwy format

  Igrzyska olimpijskie młodzieży są organizowane raz na cztery lata, a przedział wiekowy zawodników, którzy na nich startują, wynosi 14-18 lat.
  Według mnie format tej imprezy nie jest sprawiedliwy.
  Wiadomo, że dla większości jej uczestników wyniki nie mają większego znaczenia, ale trzeba przyznać, że czternastolatek jest z góry skazany na porażkę w starciu z zawodnikiem starszym o 3-4 lata.

 • Kolos profesor

  Z punktu widzenia skoków narciarskich to szkoda, że chęci Hiszpanów czy Bułgarów skończyły się na wstępnym zainteresowaniu :)

  A te młodzieżowe igrzyska w Koreii odbędą się o ile pandemia ustąpi do tego czasu...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).