LMP Pań w Szczyrku: Joanna Szwab ze złotym medalem

 • 2020-10-17 10:52

Joanna Szwab letnią mistrzynią Polski! Zawodniczka klubu KS AZS AWF Katowice triumfowała w sobotnim konkursie na skoczni Skalite (HS104) w Szczyrku dzięki próbom na odległość 90,5 m oraz 97 m. Srebrny medal zdobyła Kinga Rajda (89 m i 95 m), a brązowy - Anna Twardosz (85,5 m i 94 m).

Joanna SzwabJoanna Szwab
fot. Tadeusz Mieczyński

Joanna Szwab prowadziła już po pierwszej serii zawodów. Reprezentantka klubu KS AZS AWF Katowice poszybowała w niej na odległość 90,5 metra i tym samym wyprzedzała o 2 punkty obrończynię tytułu, Kingę Rajdę (89 m). Trzecia, ze stratą 4 pkt. do liderki, była Nicole Konderla (88 m).

Tuż za czołową trójką sklasyfikowane zostały Anna Twardosz (85,5 m), Kamila Karpiel (81 m) oraz Magdalena Pałasz (80 m).

Pierwszą rundę konkursową rozegrano w całości z 16. belki startowej.

W finale Joanna Szwab przypieczętowała triumf lotem na 97 metr. Członkini Kadry Narodowej pokonała tym samym różnicą 5,5 punktu złotą medalistkę sprzed roku, Kingę Rajdę (95 m). Brązowy medal wywalczyła Anna Twardosz, która dzięki próbie na 94 metr wyprzedziła o pół punktu Nicole Konderlę (93 m).

Na piątej pozycji rywalizację w Szczyrku zakończyła Kamila Karpiel (90,5 m). Szósta była Pola Bełtowska (83,5 m), siódma Magdalena Pałasz (80 m), natomiast ósma - Wiktoria Przybyła (73,5 m).

Serię finałową przeprowadzono z 17. platformy.

Dla Joanny Szwab to pierwszy w karierze tytuł letniej mistrzyni Polski. Zawody o miano najlepszej zawodniczki w kraju na igelicie rozgrywane są od 2014 roku. W poprzednich latach złote medale zdobywały Magdalena Pałasz (2014), Kinga Rajda (2015 i 2019), Anna Twardosz (2016) oraz Kamila Karpiel (2017 i 2018).

Wieczorem rozegrane zostaną zawody indywidualne mężczyzn. Na starcie pojawią się członkowie Kadry Narodowej reprezentacji Polski. O 18:00 rozpocznie się trening, a o 19:00 - kwalifikacje z udziałem 64 zawodników. Początek konkursu głównego o 20:15.

AKTUALIZACJA: Kamil Stoch jest przeziębiony i nie stanie na starcie sobotniego konkursu indywidualnego o tytuł letniego mistrza Polski w skokach narciarskich.

WYNIKI KONKURSU:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół PZN z wynikami konkursu >>>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6748) komentarze: (21)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Tomek1982 stały bywalec
  @muszek59

  Wodę mąci.

 • Tomek1982 stały bywalec
  @Prekursor Skoczni Vip

  Masz rację. Pewnie będzie ładna bez wąsika i mięśni na klatce.

 • Tomek1982 stały bywalec
  @Seba Aka Krzychu

  No to sprawa techniczna. To tak jakbyś napisał że skoro samochód miał mało powietrza w oponach to kierowca najechał na chodnik, stuknął inny na parkingu i zapomniał zapłacić za postój. Myślę że się bała bo Szwab skacze do przodu płasko i jej to pasowało. Narty ma jakieś normalne. Fishery są bardzo elastyczne na tle innych. Może też smarowanie i 2 kilo za dużo u Kingi. Zawody były super. Powinny być co tydzień. Myślę że to skandal że jedne zawody w grudniu, potem miesiąc przerwy itp. Normalnie Bolszewizm.Nie chodzi mi o pieniądze tylko żeby każdy robił to co potrafi. Np. kibicować, organizować, sędziować, skakać. Ludzie - pieniądze się drukuje i kradnie. Chodzi o to żeby wydrukować i tym razem nie ukraść im. No. Mi też już proszę nie kraść bo każdy bandzior, psychopata, leń i analfabeta coś ma w portfelu i nie tylko, a ja Nieee.

 • Seba Aka Krzychu profesor
  @Tomek1982

  Kinga to traciła na prędkości. Myślę, że będzie trzeba nad tym popracować. Bo jednak z mniejszą prędkością ciężej dalej odlecieć.

 • Tomek1982 stały bywalec
  Super Zawody!!!

  Ta co leciała jak kot "była najlepsza". Ogólnie poziom chyba zaskakująco niski. Kamila ma dużo mocniejsze odbicie, kolano po zabiegu, wiało chyba i na pewno oszczędzała się trochę. Najazd był wysoki i niebezpiecznie nad bulą to wyglądało. Kamila i Kinga mogły by wyskoczyć na kilkupiętrowy budynek jakby chciały. Muszę zawody zobaczyć jeszcze raz na retransmisjach w Sport.tvp.pl bo nie rozumiem trochę kolejności zawodniczek zwłaszcza że podobnie do sędziów oceniałem skoki - właściwie identycznie. To są panie i nie będę narzekał że Nicole chyba zasłużyła na 3 miejsce i z 2-3 sytuację podobnie. Ta pierwsza zawodniczka co skakała to pomyślałem sobie OK taki sobie słaby skok treningowy - mało zepsuty i mało ambitny jeszcze bo zawodniczka młoda i prawdopodobnie najsłabsza. Później okazało się że to chyba najładniejszy skok pierwszej serii był. Magda Pałasz ładny pierwszy skok chociaż krótki i jakby amatorski. Kinga to normalnie posypała się technicznie. Joanna dobrze że chociaż udawała pozycję dojazdową tym razem bo zazwyczaj jeździła na stojącą - o czym wspomniała w wywiadzie. Ogólnie dobra zawodniczka bo jak się nakręci i nie stremuje to skacze daleko. Lądowanie i machanie rączkami nadal liche, ale odległości ma jak piłkarz kopnięcie - czyli jak nie skiksuje to leci daleko.

 • Prekursor Skoczni Vip weteran

  Znakomity występ wielkiego talentu Sary Tajner

 • INOFUN99 profesor
  @muszek59

  Najkrócej mówiąc, skupiła się na edukacji.

 • muszek59 początkujący
  @Oczy Aignera

  Szkoda jej zapowiadała się nieżle

 • Oczy Aignera profesor
  @muszek59

  Kij to Ty możesz w mrowisko wsadzić. Ta zawodniczka nazywa się Joanna Kil.
  W zeszłym roku przerwała treningi. Można się domyślić, co to oznacza.

 • Kolos profesor

  Na plus na pewno występ Poli Bełtowskiej, Kamila Karpiel wraca do żywych ale do formy z przed kontuzji dużo brakuje.

  W przypadku Joanny Szwab to się zastanawiam czy ona zrobiła taki progres, czy Kinga Rajda tak słabo dziś skakała...

 • Kolos profesor
  @Pietrek03

  Ale obie Wiktorie są bardziej perspektywiczne że względu na wiek, niż Magda Pałasz która ma już 25 lat. Niestety jej forma to dramat, e też trenuje ona trochę na pół gwizdka.

 • O co chodzi jakby stały bywalec
  @Lataj

  Gdybyśmy mieli większy narybek, to by była większa szansa na sukcesy. Koło się zamyka.

 • Pietrek03 stały bywalec
  Pałasz

  Magda dzisiaj pokazała że jest lepsza od tej Polanowskiej i Przybyły ale Kruczek dalej będzie je wolał niż Madzie. No szkoda że tak chcą ją zmarnować.

 • Lataj profesor
  @Roxor

  Raczej marne pocieszenie. Moglibyśmy mieć więcej skoczkiń, gdyby były sukcesy.

 • O co chodzi jakby stały bywalec
  @Roxor

  W ogóle nic nie ma, lol. Jak dyscyplina jest niszowa i szkolenie do D, to i chętnych garstka. A rolą klubów powinno być też pozyskiwanie nowych, młodych dziewczyn do treningów. @Domen Prevc dzięki za te truizmy:).

 • muszek59 początkujący
  Skoki narciarskie

  Co z Joanną Kij wie ktoś? Zakończyła karierę?

 • Roxor profesor
  @O co chodzi jakby

  Co ma liczba zawodniczek do poziomu szkolenia? Na mistrzostwach Norwegii było ich jeszcze mniej.

 • Lataj profesor
  @O co chodzi jakby

  Chociaż jej poziom nie był tak niski jak Tajner i paru innych starszych od niej zawodniczek, których pozycja przypominała połączenie aerodynamicznej z lat 20. i stylu V. Wciąż mamy mało zawodniczek, ale P. Bełtowska spisała się dobrze jak na polskie uwarunkowania, bo dogoniła kadrowiczki, a skoki kobiet dopiero u nas raczkują. Później się zaczęły rozwijać, bo Tajner i Małysz nie widzieli ich sensu, kiedy zaczęły się rozwijać nawet w krajach, w których skoki kobiet są teraz w znacznie lepszej kondycji od skoków mężczyzn.

 • Lataj profesor

  Słaba pierwsza seria. Bardzo dobrze się spisała Pola Bełtowska. Rajda zdobyła medal w młodszym wieku, ale występ Poli bynajmniej bełtem nie był :D Wierzę, że będą z niej ludzie. Zawiodła wolniejsza na progu Rajda. Brawa dla Szwab!

 • O co chodzi jakby stały bywalec

  14-latka na 6. miejscu, ale startujący tuzin zawodniczek mówi wiele o kobiecym szkoleniu w tym kraju.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl