"W Euro 2012 też nikt nie wierzył" - Ukraińcy myślą o zimowych igrzyskach w 2030 roku

 • 2021-01-11 15:41

Kiedy latem ubiegłego roku informowaliśmy o pomyśle organizacji igrzysk olimpijskich przez Ukrainę, wiadomość tę przyjmowano z przymrużeniem oka, jako ciekawostkę i chwilowy kaprys decydentów zza naszej wschodniej granicy. Okazuję się jednak, że Ukraińcy traktują ten pomysł zupełnie poważnie i zamierzają dążyć do jego realizacji.

W ostatnich dniach obszernego wywiadu telewizji Ukraine24 udzielił Minister ds. Młodzieży i Sportu Wadym Gutzayt, który opowiedział pokrótce o planach ukraińskich władz dotyczących organizacji igrzysk olimpijskich. Przyznał, że w grę wchodzi zimowa i letnia odsłona najważniejszej imprezy czterolecia, ale najbardziej prawdopodobny scenariusz, który wkrótce zostanie wdrożony w życie, to starania o białą olimpiadę w 2030 roku.

- Najważniejsza w tym wszystkim jest budowa infrastruktury, bez tego sport nie ma prawa się rozwijać i to może być jeden z uzysków takiej imprezy - tłumaczy Gutzayt. - W ministerstwie powołaliśmy grupę roboczą, która ma za zadanie określić szczegóły organizacji takiego wydarzenia - budżet, lokalizacje itd. Możliwe, że przy okazji zorganizujemy też Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie. Do grupy roboczej ściągnęliśmy specjalistów z Austrii, którzy mocno nam pomagają. 

- Za 10 lat Ukraina może wyglądać zupełnie inaczej - twierdzi minister. - Będziemy się rozwijać, kraj wróci do normalnego życia.Ten ambitny cel jest możliwy do realizacji. Budowa infrastruktury to nowe miejsca pracy, ludzie nie będą wyjeżdżali za granicę, to także oczywisty rozwój turystyki. Kiedy w latach 2004-2005 Prezes Federacji Piłki Nożnej Grigorij Surkis zaczął mówić o możliwości organizacji EURO 2012 też niewielu wierzyło w powodzenie tego pomysłu, a imprezę udało się zorganizować i to na wysokim poziomie. Dlatego nie musimy się obawiać stawiania sobie wysokich celów. 

Wcześniejsze, wstępne ustalenia zakładały, że impreza miałaby zostać rozegrana w trzech głównych lokalizacjach, we Lwowie, na Połoninie Borżawskiej i w Tysowcu, gdzie odbyłyby się konkurencje narciarstwa klasycznego, w tym konkursy skoków narciarskich. Dziś znajduje się tam nieczynny kompleks pięciu skoczni od K-10 do K-90. Z kolei anglojęzyczna wersja Wikipedii podaje, że zmagania skoczków miałyby się odbyć... w Polsce.

Jedynym oficjalnym kandydatem do organizacji ZIO 2030 jest Sapporo. O złożeniu wniosku myślą też Barcelona, Vancouver i Salt Lake City.

Czytaj też:
Ukraińscy skoczkowie odetchnęli z ulgą, rozpoczął się remont skoczni w Worochcie

 


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7490) komentarze: (38)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Blumiś weteran
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  Zamiast to zglosic, wolisz tworzyc multikonto "aalto mistrzem".

 • Hugla bywalec

  Tak, olimpiada to jest właśnie to, czego potrzeba temu krajowi... :/

 • Kolos profesor
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  Baza FIS jest niewiele warta, braki tam ogromne a błędy jeszcze większe.

  Na pewno ocenianie potencjału skokowego kraju po liczbie zarejestrowanych skoczków w bazie FIS jest bez sensu.

  FIS kod teoretycznie może sobie wyrobić każdy, to jest tylko kwestia opłaty.

 • Fan Tkaczenki i Aalto doświadczony
  @Kolos

  EEE - w bazie FIS jest tylko 6... chociaż baza FIS twierdzi że Dimitriy Chyvykov i Andreas Goldberger to wciąż aktywni skoczkowie.
  KEKW.

 • Kolos profesor
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  Mają dużo więcej skoczków aktywnych niż 6 - na ostatnich Mistrzostwach Ukrainy w 2020 roku wystąpiło 37 skoczków, a zgłoszonych do zawodów było jeszcze 9 kolejnych którzy się nie pojawili.

  Także tragedii nie ma, brakuje im tylko porządnego kompleksu skoczni ale i tak mają czynne wciąż skocznie w Worochcie więc jakieś tam minimum zaplecza mają. Skoki na Ukrainie są dalekie od upadku.

  Jak na tamtejsze realia to ukraińskie skoki egzystują całkiem nieźle.

 • Fan Tkaczenki i Aalto doświadczony
  @Aalto mistrzem

  Na Ukrainie? Troche w to wątpię. Skoki na Ukrainie są w fatalnym stanie, mają 6 aktywnych skoczków i raczej brak perspektyw, bo skoki tam upadły prawie że.

 • Fan Tkaczenki i Aalto doświadczony
  @Seba Aka Krzychu

  Ja też, ale w Europie, bo Azja trochę się nudna robi.

 • Blumiś weteran

  Barcelona bylaby najlepsza...skoki w Zakopanem ;)
  Ciekawe co u Szwedow? Wydali juz kase na pizze?

 • Kolos profesor
  @fridka1

  Bo nie ma, Ukraina to inny kraj, Polska inny a jakiś dużych i znaczących interesów z Ukrainą nie mamy. Oczywiście jest np. kwestia tranzytu rosyjskiego gazu ale tu nitki pociągają Rosjanie a Ukraińcy wiele do gadania nie mają więc nawet w tym kontekście sytuacja Ukrainy nie ma dla nas znaczenia.

  Ekonomia Ukrainy w kontekście organizacji tam IO nie ma dla nas znaczenia. To nie my wydamy pieniądze. (Chyba żebyśmy te skoki w ramach tych Ukraińskich IO zorganizowali bo i taki pomysł gdzieś jest to co innego, ale nadal kondycja gospodarczą Ukrainy nie ma dla nas znaczenia)

  Oczywiście jak mówiłem trochę pod kontem turystyki mielibyśmy szansę trochę zyskać ale nie jest to jakoś istotne na tyle by się nad tym zastanawiać.

 • Pavel profesor
  @fridka1

  To jeszcze ktoś jest zdziwiony, że Piotr ma pojęcie o otaczającym go świecie i mechanizmach nim rządzącym jak losowy człowiek zamieszkujący losową wieś w latach 70' XVIIw.? :)

 • Naczelny Ironista weteran

  Jest to jak najbardziej realne. Zapomniał tylko dodać, że w 2028r. lecą na Marsa z misją załogową, do 2032r. założą tam kolonię, a w 2035r. opuszczą układ słoneczny. Byłoby szybciej, tylko brakuje im rąk do pracy, bo miliony zarazy ze wschodu przybyły do Polski myć nam garnki, wozić uberem, pracować na kasach i sprzątać.

  @fridka, przecież on jest wybitnym myślicielem z każdej dziedziny:).

 • fridka1 profesor
  @Kolos

  Jak twierdzisz, że kondycja gospodarcza sąsiedniej Ukrainy nie ma dla Polski żadnego znaczenia to się zastanawiam czy miałeś w szkole podstawy ekonomii albo chociaż Wiedzy o Społeczeństwie.

 • Solo początkujący
  Bardzo dobry pomysł.

  A same igrzyska odbędą się zapewne na Krymie. Ohhh wait...

 • Blumiś weteran
  @Aalto mistrzem

  O lol, kolejny z multikontem, nie trudno sie domyślic czyim.

 • Blumiś weteran

  Zdjecie mowi wiecej niz tysiac słów :)))

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).