Reprezentantki Kazachstanu zawieszone przez krajową federację

 • 2021-02-21 17:26

Trwający sezon jak żaden inny obfituje w kontrowersyjne sytuacje w co poniektórych krajowych federacjach. Najpierw, podczas mistrzostw świata w lotach zawieszony został Timi Zajc za publiczną krytykę szkoleniowca i samowolne opuszczenie imprezy. Przed kilkoma tygodniami czasowo od startów w Pucharze Świata odsunięto Jewgienija Klimowa, a dziś oświadczenie w sprawie zawieszenia trzech swoich reprezentantek wydała federacja Kazachstanu.

Jedyną skoczkinią z tego kraju, która pojawia się w tym sezonie na skoczniach jest Dajana Pecha. Na stracie brakuje jej bardziej doświadczonych koleżanek, które potrafiły już notować przyzwoite rezultaty podczas międzynarodowych startów. Kazaszki, Walentina Sdierżykowa, Weronika Szyszkina i Amina Tuchtajewa miały opuścić obóz treningowy drużyny i nie poddać się testom na obecność Covid-19. Nieoficjalnie mówi się, że podobnie jak we wcześniejszych, wyżej wymienionych przypadkach, dziewczyny wyrażały wolę współpracy z innym trenerem.

Oświadczenie krajowej federacji brzmi następująco: "Sytuacja, która zaistniała w związku z wykluczeniem dziewcząt z kobiecej reprezentacji Kazachstanu, nie wynika ze złej woli kierownictwa federacji. Trenerzy kilkukrotnie rozmawiali z dziewczętami i ich rodzicami. Wszyscy zostali poinformowani o konsekwencjach nieprzestrzegania regulaminu. Dziewczętom przekazano, że będąc członkiem kazachskiej drużyny narodowej, pobierając pensje z budżetu państwa, jest się zobowiązanym uczestniczyć we wszystkich imprezach sportowych, a także zgrupowaniach prowadzonych przez aktualnego trenera reprezentacji. Ten środek został zastosowany w celach karnych, ale jednocześnie informujemy, że może zostać cofnięty w przypadku złożenia deklaracji respektowania wszystkich zasad."

20-letnia Sdierżykowa była uczestniczką mistrzostw świata w Seefeld. W swoim dorobku ma zwycięstwo w zawodach FIS Cup oraz podia konkursów Letniego Pucharu Kontynentalnego. Podczas  mistrzostw świata juniorów w 2019 i 2020 roku wywalczyła miejsca w "30".  Licząca sobie 18 lat Szyszkina także ma w swoim CV występ podczas czempionatu w Seefeld i dobre występy w zawodach niższej rangi. O rok młodsza Tuhtajewa poziomem i wynikami odstaje nieco od wymienionej wcześniej dwójki. 

Skocznie w AłmatachSkocznie w Ałmatach

Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (3821) komentarze: (15)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • KX_Keytinho bywalec
  @Pavel

  W sumie tak, choć teoretycznie kibicom powinno zależeć na wynikach, a szansa na te wzrasta jeśli zawodnicy nie będą odchodzić od sportu, będą mogli się na nim skupić.

  I tutaj chodzi mi bardziej o takie historie jak Nurmsalu, Torok (jak skakał dla Węgier) czy do niedawna Ukraińcy którzy nie mieli odpowiedniego dofinansowania mimo, że byli najlepszymi skoczkami w swoim kraju. Oczywiście, nie warto aż tak hojnie opłacać jakichś słabszych zawodników mocniejszych kadr, ale powiedzmy, że tę pierwszą kadrę już jakoś tak, skoro i tak płacone jest piłkarzom czy urzędnikom, to można by część tego przeznaczyć właśnie na stypendia czy coś takiego.

 • Prekursor Skoczni Vip stały bywalec

  Dziwna sprawa, jesli nie stawialy sie na trening to juz ich wynor, najwyrazniej wcale nie chca skakac

 • dar06_ weteran
  @jma

  stypendia są dla najlepszych
  A otrzymać je może skoczek, który zajął miejsca od 1 do 8. w Igrzyskach olimpijskich lub mistrzostwach świata
  Lub na MŚ w lotach narciarskich od 1 do 3 miejsca
  A kwota to jest 1150 zł brutto , netto 800 zł przez 12 miesięcy ....która robi wrażenie he

 • jma profesor

  Panie redaktorze! Kazachszka? Nie łammy sobie języków. Kazaszka :)

 • jma profesor
  @dar06_

  Jakoś takim szerokim łukiem ominąłeś temat stypendiów.

 • dar06_ weteran
  @Pavel

  Pomyliłeś dyscypliny sportowe skoki narciarskie w Polsce nie są zawodowe dla skoczka
  Skoczek dostaję pieniądze za miejsce w konkursie PŚ i jak ma sponsora
  PZN nie płaci skoczkom tylko szkoli i organizuje wyjazdy na zawody,ten temat był tyle razy poruszany na tym forum to nie ma co jego wałkować

 • Pavel profesor
  @KX_Keytinho

  Czy ja wiem czy tak wspaniale z perspektywy kibica. Mi osobiście dosyć średnio uśmiecha się tworzenie etatu "słaby skoczek zaplecza" i finansowanie powołanych do kadry zawodników, tym bardziej, że często te powołania są z czapy. Co więcej sport "zawodowy" jest dlatego "zawodowy", że sportowiec go uprawiający jest w stanie z niego się utrzymać. Jak nie jest to przechodzi na pół-amatorstwo i łączy treningi z pracą do momentu gdy osiągnie na tyle wysoki poziom, aby sport dawał mu godziwe pieniądze (np Stękała) lub kończy zabawę w sportowca bo widocznie się do tego nie nadaje.

 • dar06_ weteran

  Wydaje ze ich oficjalny przekaż co to zawodniczek jest delikatnie mówiąc nie prawdziwy

 • KX_Keytinho bywalec
  @stara_malyszomanka

  Tak jest, dostają i dzięki temu może coś się tam skoki rozwiną. Nie w każdej federacji tak jest.

  Z perspektywy skoczków i kibiców, to dobrze.

 • Aby początkujący

  Laski nie wierza w cowidka. Widocznie w kazachstanie jest normalnosc jak na Białorusi

 • KX_Keytinho bywalec
  @Robert Johansson252

  Wielka szkoda. :(
  Nie mogła chociaż jedna się pogodzić i pojechać? ;)

 • Pavel profesor
  @stara_malyszomanka

  Kazachstan to dyktatura oparta na wydobyciu surowców mineralnych i jak zamarzy im się jakiś projekt to nie żałują na niego finansów nie oglądając się na potrzeby szarego obywatela.

 • stara_malyszomanka początkujący

  O i w Kazachstanie dostają pensje z budżetu za skakanie

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).