Skocznia w Brotterode do generalnego remontu

 • 2021-02-22 17:59

Na tle budowanych lub remontowanych w dzisiejszych czasach na jedną modłę skoczni narciarskich, ta w Brotterode o punkcie konstrukcyjnym K-105 i rozmiarze 117 m, która gościła w miniony weekend zawody Pucharu Kontynentalnego prezentuje się dość oryginalnie. Zapewne i ona zmieni swoje parametry. Jej gruntownej modernizacji wymaga bowiem FIS.

- Bardzo lubię tę skocznię, jest fajna, ma stary rozbieg, gdzie na dojeździe w przejściu troszkę wciska. Czuć na niej taki fajny klimat starych czasów, a poza tym jest po prostu przyjemna i lot na niej też jest całkiem fajny - mówił nam Stefan Hula, który w sobotę na Ingelbergschanze był nie do pokonania. Skocznia nie przystaje już do dzisiejszych standardów FIS. Narciarska centrala już jakiś czas temu nosiła się z zamiarem wykreślenia archaicznego obiektu ze swojego kalendarza, ale argumentem jej włodarzy był fakt, że rozgrywane tu zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności. Zdarzało się w ubiegłych latach, że zmagania skoczków śledziło około pięciu tysięcy widzów. Dzięki temu Ingelbergschanze mogła liczyć na otrzymanie tymczasowych homologacji. 

Sportowy symbol maleńkiej miejscowości zwany pieszczotliwie "starszą panią" musi jednak zostać przebudowany, jeśli nadal ma gościć zawody międzynarodowe. Dotyczy to zarówno wieży najazdowej jak i zeskoku. Miejscowi działacze od dawna walczyli o środki na remont, w ostatnim czasie pojawiło się wreszcie światełko w tunelu. Okręg Schmalkalden-Meiningen wygospodarował w swoim budżecie milion euro na modernizację. Teraz organizatorzy czekają na rozpatrzenie innych wniosków o dotacje. Jeśli uda się zabezpieczyć środki w wysokości 4-5 milinów euro, przebudowa będzie mogła się zacząć w przyszłym roku. Marzeniem starosty Peggy Greiser jest organizacja turnieju trzech skoczni dla pań razem z Klingenthal i Obervisenthal. 

Nie wszyscy wywieźli z Brotterode tak miłe wspomnienia jak Polacy. A przypomnijmy, że zwycięstwami podzielili się Stefan Hula i Tomasz Pilch, a trzecie miejsce w drugim konkursie zajął Maciej Kot. Gregor Schlierenzauer w sobotę po skoku treningowym na odległość 120 metrów złapał się za kolano i więcej nie pokazał się na rozbiegu. Do dziś nie został wystosowany żaden komunikat odnośnie jego stanu zdrowia. Upadek podczas sobotnich zmagań zaliczyła reprezentantka gospodarzy Pauline Hessler. W samym konkursie zajęła drugie miejsce, ale skutki nieprzyjemnego zdarzenia dały o sobie znać w niedzielę. Po pierwszej serii zawodniczka doznała silnych zawrotów głowy i zrezygnowała z oddania drugiej próby. 

Ostatnia modernizacja skoczni miała miejsce przed sezonem 2003/04, wtedy też punkt K-98 przesunięto na 105 metr. Rekordzistą skoczni jest Koreańczyk Seou Choi, który w 2005 roku uzyskał tu odległość 123,5 m. 


Adrian Dworakowski, źródło: Thuringer-allgemaine.de/informacja własna
oglądalność: (5424) komentarze: (12)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Kolos profesor
  @Shoutaro

  Nie sądzę, co miał Hofer popsuć to popsuć, a teraz Pertile musi to jakoś łatać i sklejać. A, że nie ma charyzmy i osobowości takiej jak Hofer to też fakt.

  Z drugiej strony trzeba też Pertile bronić, bo jednak ma facet pecha, że od początku jego kadencji jest pandemia i w wielu przypadkach musi świecić oczami, i zajmować problememami o jakich nigdy nawet nie śnił Hofer.

  Te przebudowy skoczni w takim duchu (jednolitości) to też przecież za Hofera przyszły...

 • Shoutaro stały bywalec
  @rubinot42

  Moje podsumowanie może być tylko jedno - Oj, zatęsknimy jeszcze za Hoferkiem (chociaż niewątpliwie to on wszystko zaczął, ale Pertile zdaje się nadawać temu wszystkiemu nowe tempo).

 • rubinot42 początkujący
  Podsumowanie regulacji fisowskich

  Viker nie może być już "płaskie" tak jak w latach 2012-2017 musi mieć parabolę z Planicy bo fisik się wystraszył 253.5 stefana + musi być zmniejszone żeby nie móc skoczyć
  Fisik musi obniżać belki, bo ktoś skoczył 130+ xD
  Teraz każda LH musi być 120/125 134/140 bo inna i unikatowa będzie potraktowana jak śmietnik (tak samo jak harra w 2014r a rząd też wtrącił swoje 3 grosze, czyli nie pomógł harra)
  Podsumowując: Ostatnie prawdziwe zawody były w 2017r czyli viker drużynowe a żaden z konkursów po 2017r nie dorównuje już poziomowi...
  Btw czemu nie powiększą Einsiedeln 117 też za małe strasznie nielogiczne...
  Jedyne skocznie co trzymają poziom to Willi, Klinge, Planica, Ruka i NT + pojedyńcze przypadki TN

 • Cookmaster początkujący

  Ech, teraz już żadna skocznia nie może być jakaś inna i oryginalna , wszystkie muszą być robione na jedno kopyto...
  Skocznia w Brotterode miała swój klimat

 • Adrian AZ bywalec
  @Lukkier

  Proszę, nie doszukujmy się spisków nawet przy takiej sprawie jak remont skoczni. Ten temat ciągnie się od lat, skocznia jest przestarzała (choć klimatyczna) i remontu wymaga FIS.

 • ms_ stały bywalec
  @Lukkier

  O tym że ta skocznia wyleci z kalendarza pk skijumping pisało już z pewnością że na pewno tak będzie jeśli dobrze pamiętam ze 2 lata temu, ale dostali jeszcze jedną tymczasową homologację, ale niestety tak jak w przypadku Iron Mountain fajna skocznia, ale nie spełnia wymagań fisu i albo ją zmodernizują, albo nie będzie tam zawodów. Niestety, co zrobić ale liczę że może chociaż po przebudowie będą mogły odbyć się tam zawody PŚ, może chociaż kobiet bo do męskiego kalendarza raczej się ta skocznia nie przebije niestety, tylko tutaj też się nasuwa pytanie, czy nadal ta skocznia będzie miała swój charakter, na co już zwrócili uwagę inni przede mną.

 • Lukkier bywalec

  Akurat po tym jak Polacy zdominowali weekend, ciekawe...

 • Maks113 początkujący
  @Aby

  Nie xD kto to jest KK113?

 • Aby początkujący
  @Maks113

  Kk113 to ty?

 • Maks113 początkujący

  Wydaje mi się że może to być K110 i HS120/125 albo K115 i HS130

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).