Mieszkańcy Lublany bronią śladów historii skoków narciarskich

 • 2021-04-01 17:31

Całkiem spore rzesze utalentowanych skoczków wychowały skocznie w Lublanie. Ze stolicy Słowenii pochodzą choćby tacy zawodnicy jak: Primoż Ulaga, Vasja Bajc, Primoż Peterka, Rok Benkovic, Jurij Tepes czy Jernej Damjan. Skoki narciarskie posiadają w tym mieście status wyjątkowej dyscypliny, nic więc dziwnego, że jego mieszkańcy strzegą nawet śladów przeszłości związanych z tym sportem. W ostatnich dniach zareagowali oburzeniem na plany wyburzenia siedemdziesięcioletniej, nieużywanej wieży po skoczni narciarskiej.

65-metrowa skocznia na Galetovem w stolicy Słowenii powstała w 1954 roku według projektu Stanko Bloudka, autora wielu skoczni w tym Bloudkovej Velikanki w Planicy. Wykorzystywała innowacyjne jak na tamten czas rozwiązania technologiczne. Zwycięzcą zawodów otwarcia rozegranych w 1954 roku został Janez Polda, trzykrotny olimpijczyk. Dużym wydarzeniem był rozegrany sześć lat później Puchar Kongsberga, który obserwowało pod skocznią ponad 20 tysięcy widzów. Skocznia uległa zniszczeniu w 1967 roku, kiedy władze miasta odebrały dofinansowanie miejscowemu klubowi, pomimo że ten postawił skocznię własnym sumptem. Rozebrano drewniany rozbieg, pozostałością po skoczni została tylko ceglana wieża najazdowa, pełniąca odtąd przez wiele lat nieoficjalną funkcję punktu widokowego. Na początku marca tego roku zapadła decyzja o rozebraniu wieży, z powodu jej kiepskiego stanu technicznego.Skonstatowano, że jej renowacja byłaby zupełnie nieopłacalna z ekonomicznego punktu widzenia. Instytut Ochrony Dziedzictwa Kulturowego orzekł, że pozostałość nie ma żadnej (!) wartości historycznej.
 

Sytuacja spotkała się jednak z natychmiastową dezaprobatą, a wręcz bulwersacją mieszkańców stołecznego miasta, którzy murem stanęli za nieczynną wieżą, ważną dla nich z punktu widzenia emocjonalnego i historycznego. Zaczęto rozwieszać plakaty nawołujące do wyrażania sprzeciwu wobec planów władz miasta. Po licznych protestach gmina cofnęła swoją decyzję, publikując oświadczenie: "Choć początkowo planowaliśmy rozbiórkę obiektu z uwagi na wyniki ubiegłorocznej analizy technicznej, która wykazała zły stan 18,5-metrowej wieży, ostatecznie postanowiliśmy ją odpowiednio zabezpieczyć i zakonserwować. Obywatele chcą takiego upamiętnienia sportowego ducha i pamięci Stanko Bloudka. Obecnie badamy możliwe rozwiązania techniczne w tej kwestii."

Po chwilowej euforii u mieszkańców Lublany pojawiła się jednak konsternacja. Okazało się bowiem, że najbardziej prawdopodobnym z rozważanych wariantów zagospodarowania obiektu jest stworzenie w wieży... toalety. Nie o takim upamiętnieniu sportowego ducha myśleli obywatele stolicy Słowenii. Są jednak inne propozycje, m.in. wieża wspinaczkowa i zegar słoneczny.
 

 


Adrian Dworakowski, źródło: 24ur.com
oglądalność: (2169) komentarze: (4)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe bywalec
  @kuba923

  Albo mi się nie wyświetlił link albo redakcja przychyliła się do mojej prośby :) W każdym razie dziękuję za fotografię.
  Jestem fanem wszelkich zabytków, w tym ruder. Jestem za tym, żeby stały jak najdłużej, nawet jeśli straszą :)

 • Kolos profesor

  Z wieży startowej pozostałej po dawnej skoczni zrobić Toi-toi? Też mają pomysły...

 • kuba923 stały bywalec
  @nie byłem ci ja okabe ani watanabe

  Przecież jest we wpisie z twittera który jest w tym artykule

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe bywalec

  Do Redakcji:
  Może by tak jakieś zdjęcie tej wieży? Aż się prosi. I ja proszę :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).